63rd Annual Grammy Awards

The 63rd Annual Grammy Awards ceremony will be held at the Staples Center in Los Angeles. It will recognize the best recordings, compositions, and artists of the eligibility year, running from September 1, 2019, to August 31, 2020. The nominations were announced during a virtual livestream on November 24, 2020 by Chair, and Interim Recording Academy President/CEO, Harvey Mason Jr. alongside Megan Thee Stallion, Dua Lipa, Mickey Guyton, Lauren Daigle, Pepe Aguilar, Nicola Benedetti, Gayle King, Yemi Alade, Imogen Heap and Sharon Osbourne. Trevor Noah will host the ceremony for the first time.

Beyoncé received the most nominations with nine, followed by Lipa, Roddy Ricch, and Taylor Swift with six each.

The ceremony was originally scheduled for January 31, 2021; however, on January 5, 2021, the Recording Academy postponed the ceremony to March 14, 2021 due to a spike in COVID-19 cases in Los Angeles County as well as health and safety concerns therein.

Category changes

For the 2021 ceremony, the academy announced several changes for different categories and rules:

Winners and nominees

General field

Record of the Year

Album of the Year

Song of the Year

Best New Artist

Pop

Best Pop Solo Performance

Best Pop Duo/Group Performance

Best Traditional Pop Vocal Album

Best Pop Vocal Album

Dance/electronic music

Best Dance Recording

Best Dance/Electronic Album

Contemporary instrumental music

Best Contemporary Instrumental Album

Rock

Best Rock Performance

Best Metal Performance

Best Rock Song

Best Rock Album

Alternative

Best Alternative Music Album

R&B

Best R&B Performance

Best Traditional R&B Performance

Best R&B Song

Best Progressive R&B Album

Best R&B Album

Rap

Best Rap Performance

Best Melodic Rap Performance

Best Rap Song

Best Rap Album

Country

Best Country Solo Performance

Best Country Duo/Group Performance

Best Country Song

Best Country Album

New age

Best New Age Album

Jazz

Best Improvised Jazz Solo

Best Jazz Vocal Album

Best Jazz Instrumental Album

Best Large Jazz Ensemble Album

Best Latin Jazz Album

Gospel/contemporary Christian music

Best Gospel Performance/Song

  • "Wonderful is Your Name"
    • Melvin Crispell III, songwriter (Melvin Crispell III)
  • "Release (Live)"
    • David Frazier, songwriter (Ricky Dillard featuring Tiff Joy)
  • "Come Together"
    • Lashawn Daniels, Rodney Jerkins, Lecrae Moore & Jazz Nixon, songwriters (Rodney "Darkchild" Jerkins Presents: The Good News)
  • "Won't Let Go"
  • "Movin' On"
    • Darryl L. Howell, Jonathan Caleb McReynolds, Kortney Jamaal Pollard & Terrell Demetrius Wilson, songwriters (Jonathan McReynolds & Mali Music)

Best Contemporary Christian Music Performance/Song

Best Gospel Album

Best Contemporary Christian Music Album

Best Roots Gospel Album

Latin

Best Latin Pop Album or Urban Album

Best Latin Rock or Alternative Album

Best Regional Mexican Music Album (Including Tejano)

Best Tropical Latin Album

  • Mi Tumbao – José Alberto "El Ruiseñor"
  • Infinito – Edwin Bonilla
  • Sigo Cantando al Amor (Deluxe) – Jorge Celedon & Sergio Luis
  • 40Grupo Niche
  • Memorias de NavidadVíctor Manuelle

American roots

Best American Roots Performance

Best American Roots Song

Best Americana Album

Best Bluegrass Album

Best Traditional Blues Album

Best Contemporary Blues Album

Best Folk Album

Best Regional Roots Music Album

  • My Relatives"Nikso Kowaiks" – Black Lodge Singers
  • Cameron Dupuy and The Cajun Troubadours – Cameron Dupuy And The Cajun Troubadours
  • Lovely Sunrise – Nā Wai ʽEhā
  • AtmosphereNew Orleans Nightcrawlers
  • A Tribute to Al Berard – Sweet Cecilia

Reggae

Best Reggae Album

Global music

Best Global Music Album

Children's

Best Children's Album

Spoken word

Best Spoken Word Album (Includes Poetry, Audio Books & Storytelling)

Comedy

Best Comedy Album

Musical theater

Best Musical Theater Album

Music for visual media

Best Compilation Soundtrack for Visual Media

Best Score Soundtrack for Visual Media

Best Song Written for Visual Media

Composing/Arranging

Best Instrumental Composition

Best Arrangement, Instrumental or A Cappella

  • "Bathroom Dance"
  • "Donna Lee"
  • "Honeymooners"
  • "Lift Every Voice and Sing"
    • Alvin Chea & Jarrett Johnson, arrangers (Jarrett Johnson Featuring Alvin Chea)
  • "Uranus: The Magician"
    • Jeremy Levy, arranger (Jeremy Levy Jazz Orchestra)

Best Arrangement, Instruments and Vocals

  • "Asas Fechadas"
    • John Beasley & Maria Mendes, arrangers (Maria Mendes Featuring John Beasley & Orkest Metropole)
  • "Desert Song"
    • Erin Bentlage, Sara Gazarek, Johnaye Kendrick & Amanda Taylor, arrangers (Säje)
  • "From This Place"
  • "He Won't Hold You"
  • "Slow Burn"
    • Talia Billig, Nic Hard & Becca Stevens, arrangers (Becca Stevens featuring Jacob Collier, Mark Lettieri, Justin Stanton, Jordan Perlson, Nic Hard, Keita Ogawa, Marcelo Woloski & Nate Werth)

Package

Best Recording Package

Best Boxed or Special Limited Edition Package

Notes

Best Album Notes

  • At The Minstrel Show: Minstrel Routines From The Studio, 1894-1926
    • Tim Brooks, album notes writer (Various Artists)
  • The Bakersfield Sound: Country Music Capital Of The West, 1940-1974
    • Scott B. Bomar, album notes writer (Various Artists)
  • Dead Man's Pop
  • The Missing Link: How Gus Haenschen Got Us From Joplin To Jazz And Shaped The Music Business
    • Colin Hancock, album notes writer (Various Artists)
  • Out Of A Clear Blue Sky
    • David Sager, album notes writer (Nat Brusiloff)

Historical

Best Historical Album

  • Celebrated, 1895-1896
    • Meagan Hennessey & Richard Martin, compilation producers; Richard Martin, mastering engineer (Unique Quartette)
  • Hittin' The Ramp: The Early Years (1936 - 1943)
    • Zev Feldman, Will Friedwald & George Klabin, compilation producers; Matthew Lutthans, mastering engineer (Nat King Cole)
  • It's Such A Good Feeling: The Best Of Mister Rogers
    • Lee Lodyga & Cheryl Pawelski, compilation producers; Michael Graves, mastering engineer (Mister Rogers)
  • 1999 Super Deluxe Edition
    • Michael Howe, compilation producer; Bernie Grundman, mastering engineer (Prince)
  • Souvenir
  • Throw Down Your Heart: The Complete Africa Sessions
    • Béla Fleck, compilation producer; Richard Dodd, mastering engineer (Béla Fleck)

Production, non-classical

Best Engineered Album, Non-Classical

Producer of the Year, Non-Classical

Best Remixed Recording

Production, immersive audio

Best Immersive Audio Album

The judging for this category was postponed.

Production, classical

Best Engineered Album, Classical

  • "Danielpour: The Passion of Yeshua"
    • Bernd Gottinger, engineer (JoAnn Falletta, James K. Bass, Adam Luebke, UCLA Chamber Singers, Buffalo Philharmonic Orchestra & Buffalo Philharmonic Chorus)
  • "Gershwin: Porgy and Bess"
    • David Frost & John Kerswell, engineers; Silas Brown, mastering engineer (David Robertson, Eric Owens, Angel Blue, Metropolitan Opera Orchestra & Chorus)
  • "Hynes: Fields"
    • Kyle Pyke, engineer; Jesse Lewis & Kyle Pyke, mastering engineers (Devonté Hynes & Third Coast Percussion)
  • "Ives: Complete Symphonies"
    • Alexander Lipay & Dmitriy Lipay, engineers; Alexander Lipay & Dmitriy Lipay, mastering engineers (Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic)
  • "Shostakovich: Symphony No. 13, 'Babi Yar'"
    • David Frost & Charlie Post, engineers; Silas Brown, mastering engineer (Riccardo Muti & Chicago Symphony Orchestra)

Producer of the Year, Classical

  • Blanton Alspaugh
    • Aspects Of America - Pulitzer Edition (Carlos Kalmar & Oregon Symphony)
    • Blessed Art Thou Among Women (Peter Jermihov, Katya Lukianov & PaTRAM Institute Singers)
    • Dvořák: Symphony No. 9; Copland: Billy The Kid (Gianandrea Noseda & National Symphony Orchestra)
    • Glass: The Fall Of The House Of Usher (Joseph Li, Nicholas Nestorak, Madison Leonard, Jonas Hacker, Ben Edquist, Matthew Adam Fleisher & Wolf Trap Opera)
    • Kahane: Emergency Shelter Intake Form (Alicia Hall Moran, Gabriel Kahane, Carlos Kalmar & Oregon Symphony)
    • Kastalsky: Requiem (Leonard Slatkin, Steven Fox, Benedict Sheehan, Charles Bruffy, Cathedral Choral Society, The Clarion Choir, The Saint Tikhon Choir, Kansas City Chorale & Orchestra Of St. Luke's)
    • Massenet: Thaïs (Andrew Davis, Joshua Hopkins, Andrew Staples, Erin Wall, Toronto Mendelssohn Choir & Toronto Symphony Orchestra)
    • Smyth: The Prison (Sarah Brailey, Dashon Burton, James Blachly & Experiential Orchestra)
    • Woolf, L.P.: Fire And Flood (Julian Wachner, Matt Haimovitz & Choir Of Trinity Wall Street)
  • David Frost
    • Beethoven: Piano Sonatas, Vol. 9 (Jonathan Biss)
    • Gershwin: Porgy And Bess (David Robertson, Eric Owens, Angel Blue, Metropolitan Opera Orchestra & Chorus)
    • Gluck: Orphée & Eurydice (Harry Bicket, Dmitry Korchak, Andriana Chuchman, Lauren Snouffer, Lyric Opera Of Chicago Orchestra & Chorus)
    • Holst: The Planets; The Perfect Fool (Michael Stern & Kansas City Symphony)
    • Muhly: Marnie (Robert Spano, Isabel Leonard, Christopher Maltman, Denyce Graves, Iestyn Davies, Janis Kelly, Metropolitan Opera Orchestra & Chorus)
    • Schubert: Piano Sonatas, D. 845, D. 894, D. 958, D. 960 (Shai Wosner)
    • Shostakovich: Symphony No. 13, 'Babi Yar' (Riccardo Muti, Alexey Tikhomirov, Chicago Symphony Orchestra & Chorus)
  • Jesse Lewis
    • Gunn: The Ascendant (Roomful Of Teeth)
    • Harrison, M.: Just Constellations (Roomful Of Teeth)
    • Her Own Wings (Willamette Valley Chamber Music Festival)
    • Hynes: Fields (Devonté Hynes & Third Coast Percussion)
    • Lang, D.: Love Fail (Beth Willer & Lorelei Ensemble)
    • Mazzoli: Proving Up (Christopher Rountree, Opera Omaha & International Contemporary Ensemble)
    • Sharlat: Spare The Rod! (NOW Ensemble)
    • Soul House (Hub New Music)
    • Wherein Lies The Good (The Westerlies)
  • Dmitry Lipay
    • Adams, J.: Must The Devil Have All The Good Tunes? (Yuja Wang, Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic)
    • Cipullo: The Parting (Alastair Willis, Laura Strickling, Catherine Cook, Michael Mayes & Music Of Remembrance)
    • Ives: Complete Symphonies (Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic)
    • LA Phil 100 - The Los Angeles Philharmonic Centennial Birthday Gala (Gustavo Dudamel & Los Angeles Philharmonic)
    • Langgaard: Prelude To Antichrist; Strauss: An Alpine Symphony (Thomas Dausgaard & Seattle Symphony Orchestra)
    • Nielsen: Symphony No. 1 & Symphony No. 2, 'The Four Temperaments' (Thomas Dausgaard & Seattle Symphony)
  • Elaine Martone
    • Bound For The Promised Land (Robert M. Franklin, Steven Darsey, Jessye Norman & Taylor Branch)
    • Dawn (Shachar Israel)
    • Gandolfi, Prior & Oliverio: Orchestral Works (Robert Spano & Atlanta Symphony Orchestra)
    • Singing In The Dead Of Night (Eighth Blackbird)
    • Whitacre: The Sacred Veil (Eric Whitacre, Grant Gershon & Los Angeles Master Chorale)

Classical

Best Orchestral Performance

Best Opera Recording

Best Choral Performance

  • "Carthage"
  • "Danielpour: The Passion of Yessuah"
    • JoAnn Falletta, conductor; James K. Bass & Adam Luebke, chorus masters (James K. Bass, J'Nai Bridges, Timothy Fallon, Kenneth Overton, Hila Plitmann & Matthew Worth; Buffalo Philharmonic Orchestra; Buffalo Philharmonic Chorus & UCLA Chamber Singers)
  • "Kastalski: Requiem"
    • Leonard Slatkin, conductor; Charles Bruffy, Steven Fox & Benedict Sheehan, chorus masters (Joseph Charles Beutel & Anna Dennis; Orchestra Of St. Luke's; Cathedral Choral Society, The Clarion Choir, Kansas City Chorale & The Saint Tikhon Choir)
  • "Moravec: Sanctuary Road"
    • Kent Tritle, conductor (Joshua Blue, Raehann Bryce-Davis, Dashon Burton, Malcolm J. Merriweather & Laquita Mitchell; Oratorio Society Of New York Orchestra; Oratorio Society Of New York Chorus)
  • "Once Upon a Time"
    • Matthew Guard, conductor (Sarah Walker; Skylark Vocal Ensemble)

Best Chamber Music/Small Ensemble Performance

  • "Contemporary Voices" – Pacifica Quartet
  • "Healing Modes" – Brooklyn Rider
  • "Hearne, T,: Place" – Ted Hearne, Steven Bradshaw, Sophia Byrd, Josephine Lee, Isaiah Robinson, Sol Ruiz, Ayanna Woods & Place Orchestra
  • "Hynes: Fields" – Devonté Hynes & Third Coast Percussion
  • "The Schumann Quartets" – Dover Quartet

Best Classical Instrumental Solo

Best Classical Solo Vocal Album

  • "American Composers at Play - William Bolcom, Ricky Ian Gordon, Lori Laitman, John Musto"
    • Stephen Powell (Attacca Quartet, William Bolcom, Ricky Ian Gordon, Lori Laitman, John Musto, Charles Neidich & Jason Vieaux)
  • "Clairières - Songs by Lili & Nadia Boulanger"
  • "Farinelli"
  • "A Lad's Love"
    • Brian Giebler; Steven McGhee, accompanist (Katie Hyun, Michael Katz, Jessica Meyer, Reginald Mobley & Ben Russell)
  • "Smyth: The Prison"
    • Sarah Brailey & Dashon Burton; James Blachly, conductor (Experiential Chorus; Experiential Orchestra)

Best Classical Compendium

  • "Adès Conducts Adès"
    • Mark Stone & Christianne Stotijn; Thomas Adès, conductor; Nick Squire, producer
  • "Saariaho: Graal Théâtre; Circle Map, Neiges, Vers Toi Qui Es Si Loin"
    • Clément Mao-Takacs, conductor; Hans Kipfer, producer
  • "Serebrier: Symphonic Bach Variations; Laments and Hallelujahs; Flute Concerto"
  • "Thomas, M.T.: From the Diary of Anne Frank & Meditations on Rilke"
  • "Woolf, L.P.: Fire and Blood"

Best Contemporary Classical Composition

Music video/film

Best Music Video

Best Music Film

Multiple nominations and awards

The following received multiple nominations:

Three:

Two:

External links

Uses material from the Wikipedia article 63rd Annual Grammy Awards, released under the CC BY-SA 3.0 license.