Dark Waters

Dark Waters
Delain
Studioalbumin Dark Waters kansikuva
Studioalbumin tiedot
 Julkaistu 10. helmikuuta 2023
 Levy-yhtiö Napalm Records
Delainin muut julkaisut
Apocalypse & Chill
2020
Dark Waters
2023

Dark Waters on Delainin studioalbumi, joka on julkaistu 10. helmikuuta 2023 Napalm Recordsin kautta. Lisäksi elokuussa 2023 julkaistiin Symphonic Dark Waters -versio, jolla on orkesteriversioita eräistä kappaleista.

Albumi on yhtyeen ensimmäinen uusitulla kokoonpanolla, jossa on mukana yhtyeen alkuaikojen jäseniä. Albumilla vierailevat muun muassa Marko Hietala, Paolo Ribaldini ja Ruud Jolie.

Kappaleet

NroNimiKesto
1.Hideaway Paradise5.18
2.The Quest And The Curse4.56
3.Beneath (mukana Paolo Ribaldini) 4.59
4.Mirror Of Night (mukana Ruud Jolie) 4.37
5.Tainted Hearts4.41
6.The Cold4.37
7.Moth To A Flame4.07
8.Queen Of Shadow (Paolo Ribaldini) 4.02
9.Invictus (mukana Paolo Ribaldini, Marko Hietala) 5.30
10.Underland5.13
11.The Quest And The Curse (pianoversio) 4.56
12.Hideaway Paradise (instrumentaali) 5.17
13.The Quest And The Curse (instrumentaali) 4.56
14.Beneath (instrumentaali) 4.42
15.Mirror Of Night (instrumentaali) 4.34
16.Tainted Hearts (instrumentaali) 4.41
17.The Cold (instrumentaali) 4.36
18.Moth To A Flame (instrumentaali) 3.46
19.Queen Of Shadow (instrumentaali) 4.02
20.Invictus (instrumentaali) 5.29
21.Underland (instrumentaali) 5.13

Kokoonpano

Yhtyeen kokoonpano:

Lähteet

  1. ↑ James Weaver: Delain announce new album ‘Dark Waters’ distortedsoundmag.com. 30.11.2022. Viitattu 28.4.2025. (englanniksi)
  2. 1 2 DELAIN Announces 'Dark Waters' Album, Shares 'Beneath' Single blabbermouth.net. 29.11.2022. Viitattu 28.4.2025. (englanniksi)
  3. ↑ DELAIN to release 'Symphonic Dark Waters' on August 30th arrowlordsofmetal.nl. 25.8.2023. Viitattu 28.4.2025. (englanniksi)
  4. ↑ Aleksi Parkkonen: Uudistunut Delain selvisi tulikokeesta – ”Dark Waters” huuhtoo epäilykset unholaan kaaoszine.fi. 17.2.2023. Viitattu 28.4.2025.
  5. 1 2 Andrea C.: REVIEW: Delain – Dark Waters tuonelamagazine.com. 6.2.2023. Viitattu 28.4.2025. (englanniksi)
  6. ↑ Delain – Dark Waters discogs.com. Viitattu 28.4.2025. (englanniksi)
  7. ↑ Dark Waters metal-archives.com. Viitattu 28.4.2025. (englanniksi)

Aiheesta muualla

Tämä musiikkialbumiin liittyvä artikkeli on tynkä. Voit auttaa Wikipediaa laajentamalla artikkelia.