Prätkähiiret

Prätkähiiret
Biker Mice from Mars
Prätkähiiret-sarjan tunnus.
Prätkähiiret-sarjan tunnus.
Tyyli animaatio
sci-fi
seikkailu
toiminta
Kestoaika noin 22 minuuttia
Luoja(t) Rick Ungar
Pääosissa Rob Paulsen
Dorian Harewood
Ian Ziering
Leeza Miller McGee
William Morgan Sheppard
Susan Silo
Brad Garrett
Suomi:
Jape Kantola
Kari Tamminen
Pertti Laaksonen
Christian Lönegren
Katja Ståhl
Tiina Mattila
Alkuperämaa Yhdysvallat
Alkuperäiskieli englanti
Verkko Suomi: MTV3, MTV Sub, MTV Juniori
Esitetty Yhdysvallat: 1. syyskuuta 1993 – 1. helmikuuta 1996
Tuotantokausia 3
Jaksoja 65
Tunnuskappale Biker Mice from Mars -tunnusteema
Tuotanto
Vastaava(t) tuottaja(t) Rick Ungar
Tom Tataranowicz
Norman Singer
Tuotantoyhtiö(t) Brentwood Television Funnies
Marvel Productions
Seuraaja Prätkähiiret (vuoden 2006 animaatiosarja)
Aiheesta muualla
IMDb

Prätkähiiret (engl. Biker Mice from Mars) on yhdysvaltalainen Rick Ungarin luoma vuosina 1993–1996 valmistunut piirrossarja. Sen tuotti Brentwood Television Funnies. Sarjaa tehtiin yhteensä kolme tuotantokautta, joka käsitti yhteensä 65 jaksoa.

Sarja sai vuonna 2006 jatkoa, kun valmistui 28-osainen spin-off -sarja.

Sarjan synty

Rick Ungar on kertonut saanensa idean Prätkähiiriin vuonna 1990 ollessaan syömässä brunssia vaimonsa kanssa Encinossa, Los Angelesissa. Parkkipaikalle saapui 25 Harleyta, joiden kuljettajien hän huomasi olevan juppeja. Kohtaaminen moottoripyöriä ihailevien valkokaulustyöläisten kanssa käynnisti Ungarin luomistyön, josta syntyi konsepti toiselta planeetalta kotoisin olevista moottoripyörillä ajavista hiiristä. Moottoripyörien rooli oli myös keskeinen.

Sarjan juoni

Varoitus: Seuraava kirjoitus paljastaa yksityiskohtia juonesta.
Sarjan päähenkilöt vasemmalta oikealle: Vinski, Turbo ja Moto.

Kaikki alkaa siitä, kun kolme marsilaista avaruushiirtä pakenee avaruusaluksellaan Maahan plutolaisia, jotka ovat valloittaneet Mars-planeetan. Avaruusalukseen tulee tekninen vika ja se törmää Chicagon urheilustadionin tulostauluun. Hiiret huomaavat, että Chicagon kaupunkia on tuhottu. He yrittävät etsiä korjaamoa, jossa korjauttaa moottoripyöriänsä ja löytävät korjaamon, jonka omistaa Santtu-niminen prätkämekaanikko. Lalli Leipäjuuston, plutolaisen konnan, apuri Rasvanahka yrittää ostaa korjaamoa, mihin Santtu ei suostu millään hinnalla. Hiiret ajavat Rasvanahan tiehensä ja ystävystyvät Santun kanssa. Tästä eteenpäin hiiret toimivat yhteistyössä Santun kanssa, tavoitteenaan pysäyttää plutolaisten suunnitelmien eteneminen.

Hahmot

Päähenkilöt

Moto (Modo) Harmaaturkkinen hiiri. Hän menetti kotiplaneetallaan sodassa oikean käsivartensa, jonka tilalla on nyt aseella varustettu metallinen robottikäsi. Silmälappu peittää vasemman silmän ja vasemmasta etuhampaasta puuttuu pieni pala. Pitää muiden Prätkähiirien tavoin kotikaljasta ja nakkisämpylöistä (alkukielisessä sarjassa "kotikalja" on virvoitusjuomaa nimeltä "root beer"). Eräässä jaksossa Leipäjuusto yrittää saada Moton puolelleen tarjoamalla vanhan metallikäden tilalle uudenaikaisemman metallikäden.

Turbo (Throttle) Vaaleanruskea hiiri, joka yleensä on ryhmän viisain ja älykkäin. Hän menetti kotiplaneetallaan näkönsä, minkä takia hän nykyään näkee vain Rontilta saamiaan laseja, tai kypäräänsä käyttäessä. Turbolla on 90-luvun sarjassa Prätkähiirien logo-tatuointi oikeassa olkavarressaan.

Vinski (Vinnie) Valkoinen hiiri, joka on luonteeltaan ryhmän uhkarohkein ja suostuu mieluiten vaarallisiin tehtäviin. Oikea puoli hänen kasvoistaan on metallisen naamion peitossa, johtuen Marsin sodassa tapahtuneesta onnettomuudesta.

Santtu (Charlene "Charley" Davidson) Pitää Chicagon kaupungissa moottoripyöräkorjaamoa. Hän auttaa Prätkähiiriä muun muassa erilaisten koneiden rakentamisessa. Hän itsekin haluaisi olla "sankari", mutta Prätkähiiret yleensä estävät tämän suojellakseen Santtua.

Lalli Leipäjuusto (Lawrence Limburger) Plutolainen konna, joka käyttää naamaria Maapallolla imagonsa takia. Yrittää keinolla millä hyvänsä tuhota maapallon kuljettamalla sitä Plutoon. Lähes jokaisessa jaksossa hänen tornirakennuksensa tuhoutuu.

Professori Nuikki (Dr. Karbunkle) Leipäjuuston hullu tiedemies, joka keksii kaikenlaisia keksintöjä Maan tuhoamiseksi ja Prätkähiirien pysäyttämiseksi.

Rasvanahka (Greasepit) Leipäjuuston apuri, joka yleensä aina joutuu tekemisiin Prätkähiirten kanssa. Tältä henkilöltä puuttuu muutama ruuvi ja on siis tyhmänpuoleinen. Nimensä mukaisesti Rasvanahka erittää rasvaa.

Mutantti (Fred the Mutant) Nuikin luoma mutantti, jolla on pakkomielle satuttaa itseään mitä erikoisimmilla keinoilla.

Teuvo Tahko (Napoleon Brie) Detroitia hallitseva plutolainen. Pienikokoinen ja silmät keskenään erivärisiä. Hän ja Leipäjuusto ovat vihollisia. Tahko on selkeästi menestyksekkäämpi kuin Leipäjuusto.

Ylipäällikkö Camembert (Lord Camembert) Pluton ylipäällikkö, joka esiintyy usein videokuvan välityksellä tai henkilökohtaisesti Lalli Leipäjuustolle ja moittii häntä epäonnistumisesta, usein kovalla huutavalla äänellä.

Sivuhenkilöitä

  • Miihkali (Rimfire) on Moton rohkea ja seikkailunhaluinen siskonpoika, Marsin puolesta taistelijoiden uutta sukupolvea. Hänellä on sama palava halu taisteluun kuin sedällään (tai oikeastaan enollaan) ja edellä mainittu seikkailunhalu saakin hänet usein pulaan, josta joku kokeneempi hänet sitten pelastaa.
  • Rontti (Stoker) on iäkäs marsilainen sotaveteraani, joka johtaa vapaustaistelijoiden joukkoa ja on opettanut Prätkähiirille näiden taidot. Ikääntyessään alkanut menettää otettaan.
  • Minni (Carbine) on marsilainen kenraali, joka on Rontin siskontytär. Hänellä on ollut romanttinen suhde Turbon kanssa.
  • Anni (Harley) on yksi vapaustaistelijoista ja lääkintämies. Anni oli Prätkähiirten ohella ensimmäisiä, joka sai tietää Masin petturuudesta ja joutui tämän vuoksi vangiksi. Prätkähiiret ja Rontti pelastivat Annin, mutta Masilla oli ässä hihassa ja kaappasi tämän käsisiirtimellä mukaansa paetessaan.
Juonipaljastukset päättyvät tähän.

Äänirooleissa

Sarjan alkuperäiset äänet.

 Rob Paulsen … Turbo, Mutantti  
 Dorian Harewood … Moto  
 Ian Ziering … Vinski, Tunnelirotta  
 Leeza Miller McGee … Santtu  
 William Morgan Sheppard … Lalli Leipäjuusto  
 Susan Silo … Nuikki  
 Brad Garrett … Rasvanahka  
 Jeff Bennett … Camembert  
 Peter Strauss … Rontti  
 Luke Perry … Teuvo Tahko  
 Stu Rosen … Monttupomo  
 Jess Harnell … Katku Löyhkä, Sädesilmä  
 Leah Remini … Minni  
 Kath Soucie … Anni  
 Jason Priestley … Jaska  
 Julian Sands … Sir Lancelot  
 Simon Templeman … Sir Mordred  
 Efrem Zimbalist Jr. … Kuningas Artturi  
 Mark Hamill … Suurjännite  
 Brian Austin Green … Miihkali  
 Malcolm McDowell … Stilton  
 Jerry Houser … Konnakorppi  
 Riki Rachtman … Hevi-Hemmo  
 David Warner … Jäänmurtaja  

Sarja Suomessa

Suomessa sarja ensiesitettiin suomen kielelle jälkiäänitettynä MTV3-kanavalla vuosina 1994–1996. Sen ensimmäinen jakso ensiesitettiin lauantaina 3. joulukuuta 1994. Sarja nousi Suomessa ensiesitysaikaan suureen suosioon. Sitä on myöhemmin esitetty uusintana televisiokanavilla MTV3 ja Subtv sekä maksullisella televisiokanavalla Sub Juniori.

Suomessa osa sarjan jaksoista esitettiin eri järjestyksessä kuin alkuperäinen yhdysvaltalainen versio. Sarjan alkuperäisessä numerojärjestyksessä oleva 60. jakso, Vielä kerran Lalli! on Suomessa esitetyn sarjan viimeinen jakso. Tähän viittaa myös kyseisen jakson viimeisessä kohtauksessa oleva hahmo Lalli Leipäjuuston sanat "Tämä tosiaan päättyy tähän."

Sarjan jaksoja on julkaistu Suomessa myös viidellä eri VHS-kasetilla ja viidellä eri DVD-julkaisulla.

Sarjaan suomenkielisen jälkiäänityksen tuotti helsinkiläinen Jarmo "Jape" Kantolan perustama dubbausalan yritys. Jälkiäänitykset Kantola teki yhdessä muusikkoystäviensä Christian Lönegrenin, Pepe Laaksosen ja Kari Tammisen kanssa. Arviolta sarjan ensimmäiset kymmenen jaksoa suomensi eri kääntäjä, mutta tämän jälkeen sarjan loput jaksot suomensi Christian Lönegren.

Sarjan suomenkielinen versio muistetaan eritoten hahmojen käyttämästä ajoittain roisimmasta ja vihjailevastakin puhetyylistä, jonkalaista ei puhuta nuorille suunnatuissa piirrossarjoissa. Joku hahmoista saattoi myös puhua esimerkiksi stadin slangia tai muulla suomalaisella murteella. Lisäksi puheissa oli mainintoja esitysaikana tunnetuksi tulleista julkisuuden henkilöistä ja ilmiöistä. Ääninäyttelijä Christian Lönegrenin mukaan, hän halusi suomennoksessa olla uskollinen alkuperäiselle sarjalle, jossa oli myös samantyylistä dialogia. Alkuperäisessä englanninkielisessä versiossa oli kuitenkin kohtauksia, joita ei pystynyt kääntämään paikallisen kulttuurin vuoksi suoraan suomeksi. Näihin kohtauksiin hän keksi sopivan dialogin, mikä sopisi suomenkieliseen versioon. Lönegrenin mukaan jälkiäänitysten tekoaikaan suomennoksista oli joku hänen tuttavapiirissä antanut hieman kielteistäkin palautetta, mutta hän ei kuitenkaan suostunut "tinkimään", että alkaisi muuttamaan tyyliä. Hänen mukaan sarjaa esittänyt televisiokanava MTV3 ei antanut kritsoivaa palautetta hänen suomennoksistaan.

Sarjan muut ääninäyttelijät Pepe Laaksonen ja Kari Tamminen ovat kertoneet, että olivat itsekin hämmästyneet siitä, että sarjan tekoaikaan tällainen dialogi piirrossarjassa menisi valtakunnallisessa televisiossa läpi. Tamminen muistelee, että esimerkiksi sarjan suomenkieliseen versioon Prätkähiiri-hahmojen hot dogien kanssa nautittava virvokejuoma muutettiin kotikaljaksi "pilke silmäkulmassa". Tammisen mukaan sarjan ääninäyttelijät saivat kukin yhtä jälkiäänitettyä jaksoa kohden 200 markkaa palkkiota. Ennen sarjan viimeisen jakson äänittämistä, tekijätiimi oli ensin nauttinut alkoholia ja sen jälkeen äänitys olisi tehty "kunnialla" loppuun.

Suomenkieliset ääninäyttelijät

Listassa on vain osa hahmoista.

 Kari Tamminen … Turbo, Rasvanahka, Tunnelirotta, Suurjännite, Vapisuttaja,
Stilton, Rontti (3. jaksoa), Ylipäällikkö Camembert, Käry Löyhkälä, Terminaattori  
 Christian Lönegren … Moto, Professori Nuikki, Mutantti, Masi, Katku Löyhkälä, Teuvo Tahko  
 Pepe Laaksonen … Vinski, Leipäjuusto, Sädesilmä, Monttupomo, Severi Sumutorvi, Sinihome,
Jylppy, Miihkali  
 Katja Ståhl … Santtu (1. kausi ja 2. kauden jaksot 1–10, jakso 13), Valkohome, Tintti, Kivikasvo, Minni  
 Jape Kantola … Rasvanahka, Mutantti, Ylipäällikkö Camembert, Terminaattori (1. kauden jaksoissa 1–2 ja 2. kauden jaksoissa 7-10, jakso 13) Rantarosvo pomo, Galaxin tuomari  
 Tiina Mattila … Santtu (2. kauden jaksot 11-12, 14-39 ja 3. kausi), Minni, Anni, Wilma varaani  

Musiikkialbumi

Sarjasta julkaistiin yksi albumi vuonna 1993 Biker Mice from Mars. Levyn laulajana oli Jeff Scott Soto ja sävellyksestä vastasi sarjaankin musiikit säveltänyt Will Anderson. Levyllä on yhteensä kymmenen kappaletta, joiden sanoituksia oli tekemässä myös sarjan luonut Rick Ungar ja ohjaaja Tom Tataranowicz.

Videopeli

Sarjan pohjalta on julkaistiin yksi videopeli Biker Mice from Mars, joka ilmestyi vuonna 1994 Konamin julkaisemana. Peli on kuvattu isometrisestä näkökulmasta ja siinä kilpaillaan kuudella eri hahmolla, joilla kullakin on omat vahvuudet ja heikkoudet. Vihollisista peliin oli otettu mukaan Leipäjuusto, Nuikki ja Rasvanahka. Myös Mutantti esiintyy pelissä muun muassa välianimaationa. Samoin Santtu, joka omalla korjaamollaan myy ja asentaa uusia varusteita, osia ja aseita pelin kulkuneuvoihin.

Elokuva

Vuoden 2006 sarjaan perustuva animaatioelokuva on työn alla Tom Tataranowiczin perustamalla Gang of Seven Animation studiolla. Alkuperäiseen Prätkähiiret sarjaan perustuva elokuva oikeilla näyttelijöillä oli suunniteilla vuodeksi 1995, mutta peruuntui tuntemattomista syistä.

Lelufiguurit

Turbo.

Sarjan hahmoista valmistettiin 1990-luvulla runsas määrä lelufiguureja.

Seuraavat hahmot päätyivät lelufiguureiksi:

Päähahmoista Motosta, Turbosta ja Vinskistä valmistettiin myös useista eri variaatioita (esimerkiksi urheilija sekä vapaustaistelija -aiheisia lelufiguureja). Prätkähiirien moottoripyörät päätyivät myös lelufiguureiksi, sekä Rasvanahan kulkuneuvo. Micro Machines tuotti Prätkähiiri kolmikon lisäksi figuureja Santusta, Rasvanahasta, Sädesilmä Sähikäisestä, sekä Rasvanahan käytössä olleesta säiliörekasta ja plutolaisesta kaivurista.

Jaksoluettelo

Jaksot ovat alkuperäisessä numerojärjestyksessä. Osa jaksoista on esitetty Suomessa eri järjestyksessä.

Ensimmäinen tuotantokausi

Listassa näkyy Suomen esityspäivämääristä ainoastaan ne, jotka on esitetty MTV3-kanavalla.

JaksoSuomenkielinen nimiEnglanninkielinen nimiEsitetty USA:ssaEsitetty SuomessaUusinta Suomessa2. uusinta Suomessa
1.Hanat auki!Rock and Ride18.09.199303.12.199414.07.199506.05.2007
2.Juustokuninkaan katkuinen valtakunta, osa 1The Reeking Reign of the Head Cheese, Part 125.09.199310.12.199417.07.199513.05.2007
3.Juustokuninkaan katkuinen valtakunta, osa 2The Reeking Reign of the Head Cheese, Part 202.10.199317.12.199418.07.199520.05.2007
4.Haiseva kaupunkiWe Don't Need No Stinkin' City09.10.199325.02.199519.07.199527.05.2007
5.Hiiri ja hänen prätkänsäA Mouse and His Motorcycle16.10.199304.03.199520.07.199503.06.2007
6.Ystävyys koetuksellaTest of Friendship23.10.199311.03.199521.07.199522.06.2007 Sub Juniori
7.Naamioitu prätkämimmiThe Masked Motorcyclist30.10.199318.03.199524.07.199510.06.2007
8.Kaivoksen konnatThe Pits06.11.199325.03.199525.07.199517.06.2007
9.KatukorpitRoad Ravens13.11.199301.04.199526.07.199524.06.2007
10.Homekorvat hyppii silmilleA Scent, a Memory, a Far Distant Cheese20.11.199308.04.199527.07.199501.07.2007
11.TerässormiSteelfinger27.11.199315.04.199528.07.199508.07.2007
12.Jäätävä vyöhykeChill Zone22.01.199422.04.199531.07.199515.07.2007
13.Hevi-HemmoHard Rock29.01.199429.04.199501.08.199522.07.2007

Toinen tuotantokausi

JaksoSuomenkielinen nimiEnglanninkielinen nimiEsitetty USA:ssaEsitetty SuomessaUusinta Suomessa2. uusinta Suomessa
14.Aseiden aateliaSteal Of The Century20.09.199407.08.199519.08.2007
15.JuustomaaWe're Going To Cheesyland21.09.199413.05.199503.08.199505.08.2007
16.KivikasvoStone Broke22.09.199406.05.199502.08.199529.07.2007
17.Moottorikaupungin meininkiäThe Motor City Maniac26.09.199420.05.199504.08.199512.08.2007
18.Ylös alasUpwardly Mobile28.09.199411.08.199520.11.2007
19.Talli TulilinjallaLast Stand At Last Chance29.09.199402.09.199511.12.2007
20.Takaisin Marsiin, osa 1Back To Mars, Part 103.10.199408.08.199526.08.2007
21.Takaisin Marsiin, osa 2Back To Mars, Part 204.10.199409.08.199506.11.2007
22.Takaisin Marsiin, osa 3Back To Mars, Part 305.10.199410.08.199513.11.2007
23.Tuomioistuin / OikeusThe Tribunal10.10.199419.08.199527.11.2007
24.MotocrossloukkuMotocross Trap12.10.199409.09.199518.12.2007
25.Anteeksiantamaton juustoUnforgiven Cheese13.10.199416.09.1995
26.Linnan juhlat / SinihomeveljeksetBleu Cheese Bros17.10.199426.08.199504.12.2007
27.InkvisitioThe Inquisition19.10.199430.09.1995
28.SaalistajatStalkers22.10.199425.11.1995
29.Minä, RasvanahkaI, Greasepit24.10.199407.10.1995
30.Vuoden kelmiVillain Of The Year25.10.199423.09.1995
31.JuustometsuritCheeseloggers27.10.199414.10.1995
32.Hikkori tikkori, proffaHickory Dickory Doc31.10.199421.10.1995
33.LepakkohiiretDie Fleidermice02.11.199428.10.1995
34.Montun lakiLaw Of The Pits07.11.199404.11.199507.06.2008
35.Vaara on bisneksemmeDanger Is Our Business15.11.199411.11.1995
36.Hullu tiedemies saa paikanMad Scientist Wanted17.11.199418.11.1995
37.Kadonnut järviLake Michi-Gone18.11.199402.12.1995
38.Voiton siemenetSeeds Of Victory23.11.199409.12.1995
39.Kaunis nainenPwetty Wady01.12.199416.12.199519.07.1996
40.Juustoni on nopea / JuustomätkytMy Cheese Is Quick15.12.199422.07.1996
41.VerminaattoriThe Verminator22.12.199423.12.199523.07.1996
42.JuustokadetitCheese Cadets09.01.199524.07.1996
43.Kuin elämä itseSo Life Like19.01.199525.07.1996
44.JätesotaGarbage Wars26.01.199526.07.1996
45.Häijyt prätkätVicious Cycles09.02.199529.07.1996
46.PrätkätauruksetCycle Centaurs16.02.199530.07.1996
47.Verraton vesseli / Itseluottamus kateissa, Moto?Modo Hangs It Up23.02.199531.07.1996
48.Plutolaisjuristi || What Smells Worse Than A Plutarkian Lawyer02.03.199501.08.1996
49.Alta nollapisteenBelow The Horizon09.03.199502.08.1996
50.Iso ongelmaBig Trouble13.04.1995
51.HanttapuliopistoAcademy Of Hard Knocks20.04.1995
52.Jackpot-jyrsijätHigh Rollin' Rodents23.06.1995

Kolmas tuotantokausi

JaksoSuomenkielinen nimiEnglanninkielinen nimiEsitetty USA:ssaEsitetty SuomessaUusinta Suomessa
53.Pyöreän pöydän prätkäritarit, osa 1Biker Knights Of The Round Table, Part 123.09.199505.08.1996
54.Pyöreän pöydän prätkäritarit, osa 2Biker Knights Of The Round Table, Part 230.09.199506.08.1996
55.VirtuaaliepätodellisuusVirtual Unreality07.10.199508.08.1996
56.Monttu aukiPitfall14.10.199507.08.1996
57.Kuvernööriehdokkaat kilpasilla / MatodieettiDiet Of Worms21.10.199511.06.1996
58.Ollako vaiko eikö olla?Rocketh And Rideth04.11.1995
59.Mitä useampi Lalli, sitä sekavampi juustoToo Many Limburgers Spoil The Cheese11.11.199512.06.1996
60.Iske asvalttia, Jaska / Vielä kerran Lalli!Hit The Road, Jack18.11.199526.08.1996
61.Vieraita MarsistaCaveat Mentor25.11.199510.06.1996
62.Minne yksikään hiiri ei ole ennen mennytWhere No Mouse Has Gone Before03.01.199607.06.1996
63.Olipa kerran Marsissa, osa 1Once Upon A Time On Mars, Part 110.02.199613.06.199621.08.1996
64.Olipa kerran Marsissa, osa 2Once Upon A Time On Mars, Part 217.02.199614.06.199622.08.1996
65.Olipa kerran Marsissa, osa 3Once Upon A Time On Mars, Part 324.02.199617.06.199623.08.1996

Katso myös

Prätkähiiret (vuoden 2006 animaatiosarja)

Suomessa ilmestyneet julkaisut

VHS-julkaisut

Hanat auki!Juustokuninkaan
katkuinen valtakunta
Hiiri ja hänen prätkänsäHevi-Hemmo

DVD-julkaisut

1. tuotantokausi

Hanat auki!

Sisältää jaksot

Prätkähiiret – Juustokuninkaan katkuinen valtakunta

Sisältää jaksot

Prätkähiiret – Hiiri ja hänen prätkänsä

Sisältää jaksot

Prätkähiiret klassikko 1: Inkvisitio

Sisältää jaksot

Prätkähiiret klassikko 2: Lepakkohiiret

Sisältää jaksot

Prätkähiiret – Hanat auki!Juustokuninkaan katkuinen
valtakunta
Hiiri ja hänen prätkänsäPrätkähiiret klassikko 1:
Inkvisitio
Prätkähiiret klassikko 2:
Lepakkohiiret
Juustokuninkaan katkuinen valtakunta

Lähteet

  1. 1 2 Biker Mice from Mars toonopedia.com. Viitattu 14.9.2025. (englanniksi)
  2. 1 2 Fowler, James E.: ENTERTAINMENT NEWS : Riding to Success : The locally conceived ‘Biker Mice From Mars’ series is seen in more than 50 countries. The stars make a live appearance Saturday. Los Angeles Times, 19.8.1994. Artikkelin verkkoversio. Viitattu 14.9.2025. (englanniksi)
  3. 1 2 Prätkähiiret MTV Uutiset. 28.7.2008. Viitattu 14.9.2025.
  4. ↑ Virtanen, Leena: Prätkähiiret. Helsingin Sanomat, 3.12.1994.
  5. ↑ Jakson 60: Vielä kerran Lalli! (Hit The Road, Jack) -loppukohtaus
  6. ↑ Prätkähiiret VHS-julkaisut Elonet. Viitattu 14.9.2025.
  7. ↑ Hämeenniemi, Reino: Po­sio­lai­sel­la Jape Kan­to­lal­la on har­vi­nai­nen työ, jossa vilisee maail­man­kuu­lu­ja hahmoja – "Dub­baus on ollut mukavaa hommaa, ja vielä se jatkuu". Koillissanomat, 2.11.2022. Artikkelin verkkoversio (Tilaajille). Viitattu 14.9.2025.
  8. 1 2 3 4 Elämäni supersankarit -podcast: Jakso 4: Prätkähiiret – ronskin kielenkäytön ruhtinaat (Podcastissa toimittaja Antti Melkko haastattelee sarjan suomenkielisessä jälkiäänityksen tuotannossa olleita ääninäyttelijöitä Christian Lönegrenia, Pepe Laaksosta ja Kari Tammista) Yle Areena. 26.4.2022. Viitattu 14.9.2025.
  9. ↑ Biker Mice from Mars - CD bikermice.org Viitattu 16.4.2012 (englanniksi)
  10. ↑ Biker Mice from Mars for SNES MobyGames. Viitattu 3.3.2009. (englanniksi)
  11. ↑ G7 Biker Mice from Mars g7animation.com Viitattu 13.9.2012 (englanniksi)
  12. ↑ Biker Mice from Mars Collection m2museum Viitattu 15.4.2012 (englanniksi)

Aiheesta muualla