| Southampton F.C. | ||||
|---|---|---|---|---|
| Koko nimi | Southampton Football Club | |||
| Lempinimet | The Saints | |||
| Perustettu | 1885, nimellä St. Mary’s YMA | |||
| Kaupunki | ||||
| Kenttä | St Mary’s Stadium | |||
| – kapasiteetti | 32 505 | |||
| Sarja | Mestaruussarja | |||
| Omistaja | ||||
| Puheenjohtaja | ||||
| Päävalmentaja | ||||
|
||||
| Tätä artikkelia tai sen osaa on pyydetty parannettavaksi, koska se ei täytä Wikipedian laatuvaatimuksia. Voit auttaa Wikipediaa parantamalla artikkelia tai merkitsemällä ongelmat tarkemmin. Lisää tietoa saattaa olla keskustelusivulla. Tarkennus: päivitys |
Southampton Football Club (lempinimi: The Saints) on southamptonilainen jalkapalloseura. Se pelaa Englannin toiseksi korkeimmalla sarjatasolla Mestaruussarjassa, jonne putosi pelattuaan kauden 2024–2025 Valioliigassa.
Kotiottelunsa se pelaa St Mary’s Stadiumilla, jonne se muutti vuonna 2001 The Dellistä. Seuraa on kutsuttu nimellä The Saints (Pyhimykset) sen perustamisesta 1885 lukien, johtuen seuran historiasta Englannin pyhän Marian kirkon nuorten miesten yhdistyksen jalkapallojoukkueena. Seura perustettiin nimellä St Mary’s Church of England Young Men’s Association (St Mary’s Y.M.A) ja sen peliasu on alusta saakka ollut pääosin punavalkoinen.
Joukkue on voittanut FA Cupin kerran, vuonna 1976, jolloin se kukisti loppuottelussa Manchester Unitedin 1–0. Finaaliin se on yltänyt myös vuosina 1900, 1902 ja 2003. Vuoden 1900 FA Cupin loppuottelun joukkue hävisi Burylle maalein 0–4, vuoden 1902 uusintaottelussa Sheffield Unitedille 1–2 ja 2003 Arsenalille 0–1. Seuran korkein liigasijoitus on toinen sija kaudelta 1983–1984. Valioliiga-aikakaudella se on parhaimmillaan sijoittunut kuudenneksi kaudella 2015–2016.
Southampton putosi Valioliigasta 15. toukokuuta 2005 27:n peräkkäisen mestaruusliigavuoden jälkeen. Joukkue nousi takaisin Valioliigaan kaudella 2011–2012 pelattuaan vielä pari kautta aiemmin kolmannella sarjatasolla ykkösliigassa.
Joukkue pääsi Valioliigan nousukarsintoihin keväällä 2026 ja voitti Middlesbrough FC:n, mutta hylättiin vakoiluskandaalin vuoksi ja tuomittiin menettämään karsinnan finaalipaikan Borolle, joka hävisi finaalissa Hull City AFC:lle, joka nousi voitolla valioliigaan kaudeksi 2026-27. Lisäksi Southampton menetti mahdollisuuden 200 miljoona euron voittamiseen, joka karsinnan voittajalle oli tarjolla. Vähäisimpänä rangaistuksena joukkue menettää neljä sarjapistettä seuraavana kautena.
| Kausi | Ostot | Myynnit | Ostot/Myynnit +- | Arvokkain hankinta | Siirtosumma | Arvokkain myynti | Siirtosumma |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2016–2017 | 68,9M € | 85,1M € | +16,2M € | 18,7M € | 41,2M € | ||
| 2015–2016 | 55,6M € | 52,7M € | -2,9M € | 15,7M € | 35,0M € | ||
| 2014–2015 | 88,0M € | 123,8M € | +35,8M € | 15,0M € | 37,5M € | ||
| 2013–2014 | 39,6M € | 4,2M € | -35,4M € | 15,1M € | 2,2M € | ||
| 2012–2013 | 41,5M € | 0 € | -41,5M € | 15,2M € | Ilmainen siirto | ||
| 2011–2012 | 5,6M € | 14,3M € | +8,7M € | 2,2M € | 13,8M € | ||
| 2010–2011 | 2,8M € | 0 € | -2,8M € | 0,9M € | Ilmainen siirto | ||
| Yht. | 302,0M € | 280,1M € | -21,9M € | ||||
| Kausi | Ostot | Myynnit | Ostot/Myynnit +- | Arvokkain hankinta | Siirtosumma | Arvokkain myynti | Siirtosumma |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2009–2010 | 2,8M € | 5,1M € | +2,3M € | 1,4M € | 1,9M € | ||
| 2008–2009 | 2,0M € | 3,4M € | +1,4M € | 1,5M € | 1,9M € | ||
| 2007–2008 | 3,1M € | 30,9M € | +27,8M € | 1,7M € | 14,7M € | ||
| 2006–2007 | 7,0M € | 4,5M € | -2,5M € | 2,2M € | 1,8M € | ||
| 2005–2006 | 3,9M € | 28,9M € | +25,0M € | 3,0M € | 10,5M € | ||
| 2004–2005 | 12,7M € | 13,2M € | +0,5M € | 3,2M € | 9,0M € | ||
| 2003–2004 | 9,0M € | 10,9M € | +1,9M € | 4,9M € | 10,5M € | ||
| 2002–2003 | 12,0M € | 0 € | -12,0M € | 3,8M € | Ilmainen siirto | ||
| 2001–2002 | 19,4M € | 14,5M € | -4,9M € | 6,0M € | 12,2M € | ||
| 2000–2001 | 0 € | 0,1M € | +0,1M € | Ilmainen siirto | 0,1M € | ||
| Yht. | 71,9M € | 110,9M € | +39,0M € | ||||
| Kausi | Ostot | Myynnit | Ostot/Myynnit +- | Arvokkain hankinta | Siirtosumma | Arvokkain myynti | Siirtosumma |
|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 1999–2000 | 3,4M € | 0,7M € | -2,7M € | 0,9M € | 0,4M € | ||
| 1998–1999 | 7,3M € | 12,6M € | +5,3M € | 2,3M € | 11,3M € | ||
| 1997–1998 | 6,2M € | 7,6M € | +1,4M € | 2,5M € | 2,7M € | ||
| 1996–1997 | 3,2M € | 4,8M € | +1,6M € | 0,8M € | 1,7M € | ||
| 1995–1996 | 2,2M € | 0,1M € | -2,1M € | 1,2M € | 0,1M € | ||
| 1994–1995 | 4,0M € | 3,1M € | -0,9M € | 1,8M € | 2,3M € | ||
| 1993–1994 | 2,9M € | 3,9M € | +1,0M € | 0,8M € | 3,8M € | ||
| 1992–1993 | 3,0M € | 5,9M € | +2,9M € | 0,9M € | 4,5M € | ||
| 1991–1992 | 1,8M € | 1,6M € | -0,2M € | 1,5M € | 0,7M € | ||
| 1990–1991 | 2,4M € | 1,9M € | -0,5M € | 1,5M € | 1,9M € | ||
| Yht. | 36,4M € | 42,2M € | +5,8M € | ||||
|
|
|
|
|
|
|
|