| San Pail | |
| Kön | Valack |
|---|---|
| Född | |
| Färg | Fux |
| Ras | Amerikansk travare |
| Sport | Travsport |
| Aktiva år | 2007–2015 |
| Härstamning | |
| Efter | San Pellegrino |
| Undan | Village Beauty |
| Undanefter | Balanced Image |
| Uppfödare | Glenn Van Camp, Port Perry, ON |
| Personal | |
| Tränare | Rodney Hughes |
| Kusk | Randy Waples |
| Ägare | |
| Karriär | |
| Antal starter | 113 st |
| Antal segrar | 54 st |
| Segerprocent | 48 % |
| Startprissumma | 3 012 029 CAD |
San Pail, född den 2 maj 2004 i Port Perry i Ontario, är en kanadensisk travhäst som tävlade mellan 2007 och 2015. Han tränades av Rodney Hughes och kördes oftast av Randy Waples. Han är mest känd för att ha tagit tre raka segrar i Maple Leaf Trot.
San Pail föddes 2004 efter hingsten San Pellegrino och undan stoet Village Beauty. Han debuterade på travbanorna som treåring. Under debutsäsongen tog han endast 4 segrar på 24 starter, och vann bland annat ett försök till Ontario Sires Stakes Gold.
Totalt sprang San Pail in 3 012 029 kanadensiska dollar på 113 starter, varav 54 segrar. Han tog karriärens största segrar i Maple Leaf Trot 2009, 2010, 2011), Nat Ray Trot (2011) och Breeders Crown Open Trot (2011).
Då han tog sin tredje raka seger i Maple Leaf Trot, lyckades han med en bedrift som endast Grandpa Jim lyckats med innan (1969, 1970, 1971). 2011 utsågs han till Horse of the Year i både USA och Kanada.
Han avslutade sin tävlingskarriär i augusti 2015, och valdes in i den kanadensiska travsportens Hall of Fame 2016. Han räknas som en av Kanadas bästa travhästar någonsin.
Källa:
| # | Datum | Bana | Lopp | Kusk | Dist. | Plac. | Tid | Vinstbelopp |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| - | 23 mars 2007 | Kvallopp | Rodney Hughes | 1 609 m | 2 | 2:01.2 | - | |
| 1 | 1 april 2007 | Nw8000Lcd | Rodney Hughes | 1 609 m | 4 | 2:00.1 | 1 200 CAD | |
| 2 | 8 april 2007 | Nw10000Lcd | Rodney Hughes | 1 609 m | 1 | 2:01.4 | 7 500 CAD | |
| 3 | 16 april 2007 | Nw2r15000Lcd | Rodney Hughes | 1 609 m | 4 | 1:59.1 | 1 360 CAD | |
| 4 | 22 april 2007 | Nw2r15000Lcd | Rodney Hughes | 1 609 m | 5 | 1:57.1 | 850 CAD | |
| 5 | 7 maj 2007 | Nw2r15000Lcd | Rodney Hughes | 1 609 m | 0 | 1:58.0 | 0 CAD | |
| 6 | 14 maj 2007 | Nw2r15000Lcd | Rodney Hughes | 1 609 m | 4 | 1:59.1 | 1 360 CAD | |
| 7 | 20 maj 2007 | Ge | Rodney Hughes | 1 609 m | 5 | 1:59.0 | 1 569 CAD | |
| 8 | 27 maj 2007 | Cond | Rodney Hughes | 1 609 m | 2 | 1:58.1 | 5 000 CAD | |
| 9 | 11 juni 2007 | Nw2r15000Lcd | Rodney Hughes | 1 609 m | 4 | 1:57.1 | 1 360 CAD | |
| 10 | 18 juni 2007 | Nw2r15000Lcd | Rodney Hughes | 1 609 m | 1 | 1:56.2 | 8 500 CAD | |
| 11 | 26 juni 2007 | Ontario Sires Stakes Gold, elim. | Rodney Hughes | 1 609 m | 1 | 1:54.4 | 19 801 CAD | |
| 12 | 3 juli 2007 | Ontario Sires Stakes Gold, final | Rodney Hughes | 1 609 m | 0 | 1:59.2g | 0 CAD | |
| 13 | 20 juli 2007 | Nw3r50000Lcd | Rodney Hughes | 1 609 m | 2 | 1:55.4 | 5 250 CAD | |
| 14 | 27 juli 2007 | Nw3r56000Lcd | Rodney Hughes | 1 609 m | 3 | 1:54.4 | 2 520 CAD | |
| 15 | 3 augusti 2007 | Nw3r50000Lcd | Rodney Hughes | 1 609 m | 0 | 1:56.0 | 0 CAD | |
| 16 | 10 augusti 2007 | Ontario Sires Stakes Gold, elim. | Rodney Hughes | 1 609 m | 0 | 2:02.3g | 0 CAD | |
| 17 | 19 augusti 2007 | Nw3r50000Lcd | Rodney Hughes | 1 609 m | 2 | 1:56.1 | 5 250 CAD | |
| 18 | 9 september 2007 | Nw3r50000Lcd | Rodney Hughes | 1 609 m | 0 | 2:00.4g | 0 CAD | |
| 19 | 21 september 2007 | Ontario Sires Stakes Gold, elim. | Rodney Hughes | 1 609 m | 5 | 2:00.0g | 1 905 CAD | |
| - | 1 oktober 2007 | Kvallopp | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 1:58.2 | - | |
| 20 | 7 oktober 2007 | Nw4r90000Lcd | Randy Waples | 1 609 m | 2 | 1:55.2 | 5 750 CAD | |
| 21 | 13 oktober 2007 | Cond | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 1:54.4 | 11 000 CAD | |
| 22 | 19 oktober 2007 | Ontario Sires Stakes Gold, elim. | Randy Waples | 1 609 m | 2 | 1:54.3 | 13 820 CAD | |
| 23 | 26 oktober 2007 | Ontario Sires Stakes Gold, final | Randy Waples | 1 609 m | 3 | 1:54.1 | 15 600 CAD | |
| 24 | 10 november 2007 | Ontario Sires Stakes Super final | Randy Waples | 1 609 m | 3 | 1:55.0 | 36 000 CAD | |
| - | 25 januari 2008 | Kvallopp | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 2:02.3 | - | |
| 25 | 7 februari 2008 | Nw25500l6cd | Randy Waples | 1 609 m | 4 | 1:56.2 | 2 080 CAD | |
| 26 | 14 februari 2008 | Nw25000l6cd | Randy Waples | 1 609 m | 0 | 1:56.0 | 0 CAD | |
| 27 | 21 februari 2008 | Nw27000l6cd | Randy Waples | 1 609 m | 3 | 1:55.2 | 3 120 CAD | |
| 28 | 6 mars 2008 | Open Trot | Randy Waples | 1 609 m | 5 | 1:56.1 | 2 250 CAD | |
| 29 | 14 mars 2008 | Nw27500l6cd | Randy Waples | 1 609 m | 3 | 1:55.0 | 3 120 CAD | |
| 30 | 7 april 2008 | Nw18000l6cd | Randy Waples | 1 609 m | 3 | 1:54.4 | 2 640 CAD | |
| 31 | 4 maj 2008 | Nw13500l6cd | Randy Waples | 1 609 m | 2 | 1:57.0 | 5 000 CAD | |
| 32 | 12 maj 2008 | Nw25000l6cd | Randy Waples | 1 609 m | 5 | 1:55.3 | 1 350 CAD | |
| 33 | 25 maj 2008 | Cond | Rodney Hughes | 1 609 m | 0 | 1:57.0g | 0 CAD | |
| 34 | 1 juni 2008 | Nw4r81000Lcd | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 1:54.3 | 12 500 CAD | |
| 35 | 9 juni 2008 | Nw27500l6cd | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 1:53.4 | 13 500 CAD | |
| 36 | 7 juli 2008 | Open Trot | Randy Waples | 1 609 m | 0 | 1:59.0g | 0 CAD | |
| 37 | 14 juli 2008 | Open Trot | Jack Moiseyev | 1 609 m | 0 | 1:54.4 | 0 CAD | |
| 38 | 21 juli 2008 | Preferred | Jack Moiseyev | 1 609 m | 0 | 2:00.0g | 0 CAD | |
| 39 | 28 juli 2008 | Nw27000l6cd | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 1:53.3 | 14 500 CAD | |
| 40 | 4 augusti 2008 | Open Trot | Randy Waples | 1 609 m | 2 | 1:53.2 | 11 750 CAD | |
| 41 | 25 augusti 2008 | Preferred | Randy Waples | 1 609 m | 0 | 2:00.1g | 0 CAD | |
| 42 | 15 september 2008 | Nw37000l6cd | Randy Waples | 1 609 m | 2 | 1:54.4 | 8 500 CAD | |
| 43 | 22 september 2008 | Preferred | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 1:54.2 | 19 000 CAD | |
| 44 | 6 oktober 2008 | Preferred | Randy Waples | 1 609 m | 3 | 1:54.0 | 4 560 CAD | |
| 45 | 13 oktober 2008 | Open Trot | Randy Waples | 1 609 m | 3 | 1:54.0 | 6 000 CAD | |
| 46 | 20 oktober 2008 | Open Trot | Randy Waples | 1 609 m | 0 | 1:56.1g | 0 CAD | |
| 47 | 27 oktober 2008 | Nw38500l6cd | Randy Waples | 1 609 m | 5 | 1:56.2g | 1 750 CAD | |
| - | 7 november 2008 | Kvallopp | Randy Waples | 1 609 m | 2 | 1:56.4 | - | |
| 48 | 17 november 2008 | Open Trot | Randy Waples | 1 609 m | 5 | 1:55.2 | 2 500 CAD | |
| 49 | 24 november 2008 | Open Trot | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 1:55.4 | 25 000 CAD | |
| 50 | 11 december 2008 | Open Trot | Randy Waples | 1 609 m | 5 | 1:55.2 | 2 500 CAD | |
| 51 | 18 december 2008 | Open Trot | Randy Waples | 1 609 m | 2 | 1:54.0 | 12 500 CAD | |
| 52 | 26 december 2008 | Open Trot | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 1:54.0 | 25 000 CAD | |
| 53 | 3 januari 2009 | Glorys Comet | Randy Waples | 1 609 m | 3 | 1:54.3 | 6 000 CAD | |
| 54 | 10 januari 2009 | Glorys Comet | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 1:54.3 | 25 000 CAD | |
| 55 | 17 januari 2009 | Glorys Comet, final | Randy Waples | 1 609 m | 5 | 1:55.2 | 4 500 CAD | |
| 56 | 2 februari 2009 | Open Trot | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 1:53.1 | 25 000 CAD | |
| 57 | 9 februari 2009 | Open Trot | Randy Waples | 1 609 m | 5 | 1:55.4g | 2 500 CAD | |
| 58 | 9 mars 2009 | Open Trot | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 1:54.2 | 25 000 CAD | |
| 59 | 23 mars 2009 | Open Trot | Randy Waples | 1 609 m | 4 | 1:54.1 | 4 000 CAD | |
| 60 | 30 mars 2009 | Open Trot | Randy Waples | 1 609 m | 4 | 2:00.2g | 4 000 CAD | |
| 61 | 13 april 2009 | Open Trot | Randy Waples | 1 609 m | 2 | 1:54.1 | 12 500 CAD | |
| 62 | 20 april 2009 | Open Trot | Randy Waples | 1 609 m | 2 | 1:56.0 | 12 500 CAD | |
| 63 | 4 maj 2009 | Open Trot | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 1:52.4 | 25 000 CAD | |
| 64 | 11 maj 2009 | Open Trot | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 1:55.1 | 25 000 CAD | |
| 65 | 1 juni 2009 | Open Trot | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 1:55.1 | 25 000 CAD | |
| 66 | 8 juni 2009 | Open Trot | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 1:55.2 | 25 000 CAD | |
| 67 | 29 juni 2009 | Open Trot | Randy Waples | 1 609 m | 2 | 1:55.1 | 12 500 CAD | |
| 68 | 9 juli 2009 | Open Trot | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 1:54.1 | 25 000 CAD | |
| 69 | 18 juli 2009 | Maple Leaf Trotting Classic, prep. | Randy Waples | 1 609 m | 2 | 1:52.0 | 12 500 | |
| 70 | 25 juli 2009 | Maple Leaf Trotting Classic | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 1:52.1 | 360 250 CAD | |
| 71 | 8 augusti 2009 | Nat Ray Trot | John Campbell | 1 609 m | 4 | 1:51.2 | 24 000 CAD | |
| 72 | 17 september 2009 | Open Trot | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 1:54.0 | 25 000 CAD | |
| 73 | 24 september 2009 | Open Trot | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 1:53.2 | 25 000 CAD | |
| 74 | 15 oktober 2009 | Open Trot | Randy Waples | 1 609 m | 0 | 1:55.3 | 0 CAD | |
| - | 17 december 2009 | Kvallopp | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 1:57.4 | - | |
| 75 | 26 december 2009 | Open Trot | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 1:56.2 | 25 000 CAD | |
| 76 | 3 januari 2010 | Glorys Comet | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 1:56.3 | 25 000 CAD | |
| - | 25 mars 2010 | Kvallopp | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 1:57.1 | - | |
| 77 | 5 april 2010 | Open Trot | Randy Waples | 1 609 m | 2 | 1:52.4 | 5 040 CAD | |
| 78 | 19 april 2010 | Open Trot | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 1:54.3 | 21 000 CAD | |
| 79 | 3 maj 2010 | Open Trot | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 1:53.0 | 21 000 CAD | |
| 81 | 24 maj 2010 | Open Trot | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 1:52.2 | 21 000 CAD | |
| 82 | 8 juni 2010 | Open Trot | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 1:52.1 | 21 000 CAD | |
| 83 | 22 juni 2010 | Open Trot | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 1:53.3 | 21 000 CAD | |
| 84 | 29 juni 2010 | Open Trot | Randy Waples | 1 609 m | 0 | 2:00.1g | 0 CAD | |
| - | 9 juli 2010 | Kvallopp | Randy Waples | 1 609 m | 2 | 1:57.2 | - | |
| 85 | 17 juli 2010 | Maple Leaf Trotting Classic, prep. | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 1:52.3 | 25 000 CAD | |
| 86 | 24 juli 2010 | Maple Leaf Trotting Classic | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 1:51.3 | 386 000 CAD | |
| 87 | 14 september 2010 | Open Trot | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 1:53.1 | 21 000 CAD | |
| 88 | 2 oktober 2010 | Open Trot | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 1:54.1 | 21 000 CAD | |
| 89 | 21 november 2010 | Open Trot | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 1:53.4 | 21 000 CAD | |
| 90 | 13 december 2010 | Open Trot | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 1:57.0 | 21 000 CAD | |
| 91 | 20 december 2010 | Open Trot | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 1:54.3 | 21 000 CAD | |
| 92 | 10 januari 2011 | Glorys Comet | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 1:53.4 | 20 000 CAD | |
| 93 | 17 januari 2011 | Glorys Comet, final | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 1:53.2 | 62 500 CAD | |
| - | 25 april 2011 | Kvallopp | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 1:54.4 | - | |
| 94 | 2 maj 2011 | Open Trot | Randy Waples | 1 609 m | 2 | 1:52.4 | 11 250 CAD | |
| 95 | 9 maj 2011 | Open Trot | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 1:53.1 | 22 500 CAD | |
| 96 | 7 juni 2011 | Open Trot | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 1:53.0 | 22 500 CAD | |
| 97 | 14 juni 2011 | Open Trot | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 1:53.3 | 22 500 CAD | |
| 98 | 21 juni 2011 | Open Trot | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 1:53.0 | 22 500 CAD | |
| 99 | 5 juli 2011 | Open Trot | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 1:51.4 | 22 500 CAD | |
| 100 | 16 juli 2011 | Maple Leaf Trotting Classic, prep. | Randy Waples | 1 609 m | 2 | 1:52.3 | 12 500 CAD | |
| 101 | 23 juli 2011 | Maple Leaf Trotting Classic | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 1:51.1 | 365 000 CAD | |
| 102 | 6 augusti 2011 | Nat Ray Trot | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 1:50.4 | 150 000 CAD | |
| 103 | 2 september 2011 | Credit Winner | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 1:51.1 | 109 000 CAD | |
| 104 | 20 september 2011 | Open Handicap | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 1:51.3 | 25 000 CAD | |
| 105 | 1 oktober 2011 | Allerage Farms Open Trot | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 1:52.1 | 72 500 CAD | |
| 106 | 29 oktober 2011 | Breeders Crown Open Trot | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 1:51.4 | 300 000 CAD | |
| - | 15 mars 2012 | Kvallopp | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 1:55.3 | - | |
| 107 | 24 mars 2012 | Glorys Comet, elim. | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 1:52.1 | 25 000 CAD | |
| 108 | 31 mars 2012 | Glorys Comet, elim. | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 1:52.1 | 30 000 CAD | |
| 109 | 7 april 2012 | Glorys Comet, final | Randy Waples | 1 609 m | 2 | 1:51.3 | 31 250 CAD | |
| 110 | 23 april 2012 | Open Handicap | Randy Waples | 1 609 m | 2 | 1:55.1 | 12 500 CAD | |
| - | 24 augusti 2012 | Kvallopp | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 1:57.3 | - | |
| - | 28 augusti 2013 | Kvallopp | Randy Waples | 1 609 m | 3 | 1:58.1 | - | |
| - | 4 september 2013 | Kvallopp | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 1:57.3 | - | |
| - | 4 september 2013 | Kvallopp | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 1:56.2 | - | |
| - | 18 september 2013 | Kvallopp | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 1:57.2 | - | |
| 111 | 30 september 2013 | Preferred | Randy Waples | 1 609 m | 2 | 1:55.4 | 8 500 CAD | |
| 112 | 7 oktober 2013 | Preferred | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 1:53.1 | 17 000 CAD | |
| 113 | 20 april 2014 | Preferred | Randy Waples | 1 609 m | 0 | 1:58.4g | 0 CAD | |
| - | 5 januari 2015 | Kvallopp | Randy Waples | 1 609 m | 3 | 2:00.0 | - | |
| - | 15 januari 2015 | Kvallopp | Randy Waples | 1 609 m | 1 | 2:00.0 | - |