Sébastien Guarato

Sébastien Guarato
Sébastien Guarato tillsammans med hästen Rapide Lebel
FöddSébastien Guarato
1972
Frankrike
NationalitetFrankrike Fransk
Yrke/uppdragTravtränare
Hästsportsportalen

Sébastien Guarato, född 1972, är en fransk travtränare.

Han har tränat hästar som Bold Eagle, Face Time Bourbon, Eridan, Carat Williams, Roxane Griff, Rapide Lebel, Billie de Montfort och Aladin d'Écajeul.

Segrar i större lopp

År Lopp Häst Kusk Grupp
2008 Belgien Grand Prix de Wallonie Olga du Biwetz Joseph Verbeeck Grupp 1
2011 Belgien Grand Prix de Wallonie Rapide Lebel Éric Raffin Grupp 1
2011 Finland Kymi Grand Prix Rapide Lebel Éric Raffin Grupp 1
2011 Sverige Åby Stora Pris Rapide Lebel Éric Raffin Grupp 1
2012 Frankrike Prix de Paris Roxane Griff Éric Raffin Grupp 1
2013 Frankrike Critérium des 3 ans Aladin d'Ecajeul Éric Raffin Grupp 1
2014 Frankrike Prix de Cornulier Roxane Griff Éric Raffin Grupp 1
2014 Frankrike Prix de Sélection Aladin d'Ecajeul Éric Raffin Grupp 1
2014 Frankrike Critérium des 3 ans Bold Eagle Franck Nivard Grupp 1
2014 Frankrike Critérium des 5 ans Vabellino Éric Raffin Grupp 1
2014 Frankrike Critérium des Jeunes Billie de Montfort Éric Raffin Grupp 1
2015 Frankrike Prix de Cornulier Roxane Griff Éric Raffin Grupp 1
2015 Frankrike Prix de Sélection Bold Eagle Franck Nivard Grupp 1
2015 Europa Grand Prix l'UET Bold Eagle Franck Nivard Grupp 1
2015 Frankrike Critérium Continental Bold Eagle Franck Nivard Grupp 1
2016 Frankrike Prix d'Amérique Bold Eagle Franck Nivard Grupp 1
2016 Frankrike Prix de France Bold Eagle Franck Nivard Grupp 1
2016 Frankrike Prix de Sélection Boléro Love Franck Nivard Grupp 1
2016 Frankrike Prix René Ballière Bold Eagle Franck Nivard Grupp 1
2016 Frankrike Prix de l'Étoile Boléro Love Gabriele Gelormini Grupp 1
2016 Frankrike Critérium des 5 ans Bold Eagle Franck Nivard Grupp 1
2017 Frankrike Prix d'Amérique Bold Eagle Franck Nivard Grupp 1
2017 Frankrike Prix de France Bold Eagle Franck Nivard Grupp 1
2017 Frankrike Prix de Paris Bold Eagle Franck Nivard Grupp 1
2017 Frankrike Prix de l'Atlantique Bold Eagle Franck Nivard Grupp 1
2017 Frankrike Prix René Ballière Bold Eagle Franck Nivard Grupp 1
2017 Frankrike Prix de l'Étoile Écu Pierji Mathieu Mottier Grupp 1
2017 Frankrike Critérium des 4 ans Darling de Reux David Thomain Grupp 1
2017 Frankrike Critérium des 5 ans Carat Williams David Thomain Grupp 1
2017 Frankrike Critérium des Jeunes Écu Pierji Mathieu Mottier Grupp 1
2017 Belgien Grand Prix de Wallonie Bold Eagle Franck Nivard Grupp 1
2018 Frankrike Grand Critérium de Vitesse Bold Eagle Franck Nivard Grupp 1
2018 Frankrike Prix de l'Atlantique Bold Eagle Franck Nivard Grupp 1
2018 Frankrike Prix René Ballière Bold Eagle Franck Nivard Grupp 1
2018 Europa EM för 3-åriga Face Time Bourbon Björn Goop Grupp 1
2018 Frankrike Critérium des 3 ans Face Time Bourbon Björn Goop Grupp 1
2019 Frankrike Prix de Sélection Face Time Bourbon Björn Goop Grupp 1
2019 Frankrike Prix René Ballière Bold Eagle Björn Goop Grupp 1
2019 Europa Grand Prix l'UET Face Time Bourbon Björn Goop Grupp 1
2019 Kanada Breeders Crown Open Trot Bold Eagle Brian Sears Grupp 1
2019 Frankrike Prix Octave Douesnel Face Time Bourbon Björn Goop Grupp 2
2019 Frankrike Critérium des 3 ans Gunilla d'Atout Björn Goop Grupp 1
2019 Frankrike Critérium Continental Face Time Bourbon Björn Goop Grupp 1
2020 Frankrike Prix d'Amérique Face Time Bourbon Björn Goop Grupp 1
2020 Frankrike Prix de Sélection Face Time Bourbon Björn Goop Grupp 1
2020 Frankrike Prix René Ballière Face Time Bourbon Björn Goop Grupp 1
2020 Belgien Grand Prix de Wallonie Face Time Bourbon Björn Goop Grupp 1
2020 Frankrike Critérium des 5 ans Face Time Bourbon Björn Goop Grupp 1
2020 Frankrike Prix de l'Étoile Face Time Bourbon Björn Goop Grupp 1
2020 Frankrike Prix Marcel Laurent Face Time Bourbon Björn Goop Grupp 2
2020 Frankrike Critérium des 4 ans Gunilla d'Atout Björn Goop Grupp 1
2020 Italien Gran Premio delle Nazioni Billie de Montfort Gabriele Gelormini Grupp 1
2021 Frankrike Prix de Bourgogne Face Time Bourbon Björn Goop Grupp 2
2021 Frankrike Prix d'Amérique Face Time Bourbon Björn Goop Grupp 1
2021 Frankrike Prix de Sélection Face Time Bourbon Éric Raffin Grupp 1
2021 Sverige Lady Snärts Lopp Billie de Montfort Gabriele Gelormini -
2021 Frankrike Prix René Ballière Face Time Bourbon Éric Raffin Grupp 1
2021 Finland St. Michel-loppet Face Time Bourbon Éric Raffin Grupp 1
2021 Belgien Grand Prix de Wallonie Face Time Bourbon Éric Raffin Grupp 1
2021 Italien Gran Premio Lotteria Face Time Bourbon Éric Raffin Grupp 1
2022 Sverige Lady Snärts Lopp Heliade du Goutier Gabriele Gelormini -
2022 Europa Grand Prix l'UET Idéal du Pommeau Matthieu Abrivard Grupp 1

Referenser

  1. ↑ "Profil: Sébastien Guarato". Svensk Travsport. Läst 2 november 2017.
  2. ↑ "Profil: Sébastien Guarato". Le Trot. Läst 31 januari 2019.
  3. ↑ "Profil: Sébastien Guarato". Le Trot. Läst 11 mars 2018.

Externa länkar