| Ülke | Türkiye |
|---|---|
| Konfederasyon | UEFA |
| Kuruluş | 2010 |
| Takım sayısı | 169 |
| Seviye | 5 |
| Üst lig | 3. Lig |
| Alt lig | İl süper amatör ligleri |
| Son şampiyon | 1922 Akşehirspor Adaletgücü Bigaspor Bitlis 1916 Gölcükspor |
Profesyonelliğe Geçiş Ligi (kısaca PGL), Türkiye'nin 5. seviyedeki futbol ligi konumundadır. İlk olarak 1990-1994 yıllarında Deplasmanlı Amatör Lig adıyla oynanan bu lig 2010 yılında yeniden kurulmuştur. 2010 yılından 2026 yılına kadar Bölgesel Amatör Lig (BAL) ismiyle oynanmaya devam eden ligin ismi 13 Temmuz 2026'da açıklanan TFF kararıyla "Profesyonelliğe Geçiş Ligi" olarak değiştirilmiştir. Ligin seyirci rekoru 27 Nisan 2025 tarihinde 33.247 taraftarını stadyuma çeken Eskişehirspor'dadır.
2026- 2027 sezonunda PGL’den TFF 3.Lig’e toplam 6 takım yükselecektir.
2026-2027 PGL sezonu, TFF tarafından bölgesel bazda oluşturulan on iki grupta ve çift devre lig usulü şeklinde gerçekleştirilir.
Normal sezon sonunda gruplarında ilk 4 sırayı alan takımlar Play-Off grup finallerine katılmaya hak kazanır. Gruplarını 3. ve 4. sırada bitiren takımlar tek maç eleme usulüne göre Play-Off 1.turunda eşleşir. 11 Tek maç eleme usulüne göre oynanacak müsabaka, ligi 3. sırada bitiren takımın sahasında oynanır. Play-Off 2. turunda, grubunu 2. olarak tamamlayan takım Play-Off 1. tur galibi ile eşleşir. Müsabaka tek maç eleme usulüne göre ligi 2. sırada bitiren takımın sahasında oynanır. Play-Off 3. turunda grubunu 1. olarak tamamlayan takım Play-Off 2. tur galibi ile eşleşir. Müsabaka tek maç eleme usulüne göre ligi 1. sırada ligi bitiren takımın sahasında oynanır. Galip gelen takım Play-Off Final müsabakalarında oynamaya hak kazanır. Play-Off Final müsabakalarına katılan 12 takım Amatör İşler Yürütme Kurulu görüşü doğrultusunda TFF tarafından belirlenen grup merkezinde kura çekimi ile eşleşir ve tek maç eleme usulü oynanan müsabakalar neticesinde 6 takım doğrudan TFF 3. Lig’e yükselir.
Eleme müsabakalarında eşitlik halinde 15’er dakikadan 2 uzatma devresi oynanır. Uzatma bölümünde eşitlik olması halinde 5 er penaltı atışı yapılır. Yine eşitlik devam ediyorsa seri penaltı atışları ile kazanan takım belirlenir.
PGL’de çift devreli lig müsabakaları sonunda, gruplarında son dört sırayı alan toplam 48 takım Yerel Süper Amatör Lig’e düşer.
2026-2027 Sezonu Süper Amatör Lig müsabakaları bitimi ile birlikte Amatör İşler Kurulu’nun görüşü doğrultusunda TFF tarafından belirlenen kontenjan sayılarına göre takımlar PGL’ye yükselme grup müsabakası oynamaya hak kazanır. Süper Amatör Lig’den PGL’ye yükselme grup müsabakalarına katılacak takımlar PGL grubunda yer alan illere göre belirlenecektir. TFF 3. Lig’den PGL’ye düşen takımlar PGL’ye yükselme grup müsabakalarında il kontenjanını etkilemez.PGL yükselme grup müsabakaları eleme usulüne göre oynanacak olup esasları Amatör İşler Kurulu’nun görüşü doğrultusunda TFF tarafından belirlenir ve ilan edilir. PGL yükselme grup müsabakalarına katılacak Süper Amatör Lig takımlarının bildirimi en geç 26.04.2027’dir. PGL’ye yükselme grup müsabakaları sonucunda 24 takım statü ve talimatlardaki kriterleri karşılamaları şartıyla PGL’ye yükselir.
Süper Lig, TFF 1. Lig, TFF 2. Lig, TFF 3. Lig ve Profesyonelliğe Geçiş Ligi’nde hiçbir takımla temsil edilmemesi halinde, kriterlere ve PGL ile ilgili yükümlülüklere uygun olmak kaydıyla söz konusu ilin yerel amatör liginin en üst kategorisindeki sportif başarısı en yüksek olan takımın doğrudan PGL’ye katılımı, Amatör İşler Yürütme Kurulu’nun uygunluk görüşü ve TFF Yönetim Kurulu’nun kararıyla mümkün olabilir.
PGL 2026 - 2027 sezonu, bu statüde belirtilen kriterleri yerine getiren ve illere verilen kontenjan kapsamında 2026-2027 Sezonunda BAL'da yer alarak 3. Lig'e çıkamayan veya yerel amatör lige düşmeyen 68 takım, yerel liglerde dereceye girerek veya baraj maçında galip gelerek BAL'a yükselen 71 takım ve 2024 -2025 sezonunda 3. Lig'den düşen 12 takım olmak üzere toplam 151 takımdan oluşur.
BAL 2025-2026 sezonu 14 Takımlı 3 takım, 13 takımlı 2 grup, 12 takımlı 4 grup ve 11 takımlı 3 grup olmak üzere toplam 12 grupta 151 takımın katılımı ile oynanır. Gruplar bölgelere göre düzenlenmiştir.
Grup maçlarına katılan takımlar
| PGL 2026-2027 Sezonu Takımları (1. Grup) | |||||||
| Sıra | İl | İlçe | Takım | Stadı | Kapasite | 2026-27 başı | 2026-27 Sonu |
| 1 | Kilis | Merkez | Kilis 1984 A.Ş. | Kilis 7 Aralık Stadı | 3.000 | 3.Lig'den düştü | |
| 2 | Gaziantep | Nizip | Nizip Spor | Nizip İlçe Stadyumu | 3.000 | Lig 11/144-statü/kaldı | |
| 3 | Adana | Ceyhan | Ceyhan 1967 SK | Ceyhan İlçe St. | 4.230 | Gr.3/15-statü/kaldı | |
| 4 | Gaziantep | Şehitkamil | Şehitkamil Bld.spor | Gazikent Sahası | 500 | Gr.5/15-düştü-alındı | |
| 5 | Mersin | Erdemli | Erdemli Bl.spor | Erdemli Şehir Stad. | 600 | Grup 6/15-statü/kaldı | |
| 6 | Mersin | Akdeniz | Akdeniz Belediyespor | Seyfi Ali Türkoğlu Stadı | baraj/BAL'a çıktı | ||
| 7 | Adana | Aladağ | Aladağgücü | Aladağ İlçe Stadı | 500 | baraj/BAL'a çıktı | |
| 8 | Adana | Sarıçam | Kürkçülerspor | Şehit Ali Köse Stadı | 500 | statü/BAL'a alındı | |
| 9 | Gaziantep | Şehitkamil | Şehitkamil Karşıyaka FSK | Şehitkâmil İlçe Stadı | 1.000 | statü/BAL'a alındı | |
| 10 | Hatay | İskenderun | İskenderun 1967 SK | Karayılan Sahası | statü/BAL'a alındı | ||
| 11 | Kilis | Merkez | Kilis Birlikgücü | 7 Aralık Stadyumu | 3.000 | statü/BAL'a alındı | |
| 12 | Mersin | Akdeniz | Mersin Karacailyasspor | Karacailyas Stadı | 500 | statü/BAL'a alındı | |
| PGL 2026-2027 Sezonu Takımları (2. Grup) | |||||||
| Sıra | İl | İlçe | Takım | Stadı | Kapasite | 2026-27 başı | 2026-27 Sonu |
| 1 | Giresun | Bulancak | 1926 Bulancakspor | Bulancak İlçe Stadı | 1.425 | 3.Lig'den düştü | |
| 2 | Giresun | Merkez | Giresunspor | Çotanak Stadyumu | 21.166 | 3.Lig'den düştü | |
| 3 | Samsun | Çarşamba | Çarşambaspor | Çarşamba İlçe Stadı | 5.000 | Lig 6/144-statü/kaldı | |
| 4 | Ordu | Ulubey | Ulubey Bld.spor | Ulubey İlçe St. | 500 | Gr. 5/15-statü/kaldı | |
| 5 | Samsun | Ladik | Ladik Belediye Spor | Ladik Rahmi Güler S. | 1.500 | Gr. 3/14-baraj/kaldı | |
| 6 | Tokat | Turhal | Turhal 60 Futbol SK | Turhal İlçe Stadı | 750 | Gr. 7/14-baraj/kaldı | |
| 7 | Amasya | Merzifon | Merzifonspor | Merzifon İlçe St. | 3.500 | Gr.10/14-baraj/kaldı | |
| 8 | Bayburt | Merkez | Bayburtspor | Bayburt Genç Osman | 5.000 | statü/BAL'a alındı | |
| 9 | Giresun | Keşap | Keşapspor | Keşap İlçe Stadı | statü/BAL'a alındı | ||
| 10 | Ordu | Aybastı | Aybastıspor | Aybastı Şehir Stadyumu | 500 | statü/BAL'a alındı | |
| 11 | Samsun | Tekkeköy | Tekkeköyspor | Tekkeköy İlçe Stadı | statü/BAL'a alındı | ||
| PGL 2026-2027 Sezonu Takımları (3. Grup) | |||||||
| Sıra | İl | İlçe | Takım | Stadı | Kapasite | 2026-27 başı | 2026-27 Sonu |
| 1 | K.Maraş | Dulkadiroğlu | Kahramanmaraşspor | 12 Şubat Stadyumu | 9.216 | 3.Lig'den düştü | |
| 2 | Nevşehir | Merkez | Kapadokyaspor | Nevşehir 3 Nolu Saha | 500 | 3.Lig'den düştü | |
| 3 | Malatya | Battalgazi | Battalgazi Belediye Spor | Yeşiltepe Spor Komp. | 1.500 | Gr. 4/14-statü/kaldı | |
| 4 | K.Maraş | Onikişubat | Onikişubat SK | K.Maraş Merkez Saha | Gr. 5/14-statü/kaldı | ||
| 5 | Kayseri | Kocasinan | Kocasinan Şimşek S. | Vali Nihat Canpolat S. | 1.500 | Gr. 7/14-statü/kaldı | |
| 6 | Sivas | Merkez | Sivas Gücü Bld.spor | Muhsin Yazıcıoğlu S. | 2.150 | Lig11/144-baraj/kaldı | |
| 7 | Yozgat | Sorgun | Sorgun Bld.spor | Sorgun İlçe Stadı | 5.000 | Gr. 4/14-baraj/kaldı | |
| 8 | Adıyaman | Kahta | Kahta 02 Spor | Kahta İlçe Stadı | 500 | Gr. 6/14-baraj/kaldı | |
| 9 | Tunceli | Merkez | Dersimspor | Tunceli Atatürk St. | 1.600 | Gr. 6/14-baraj/kaldı | |
| 10 | Nevşehir | Derinkuyu | Derinkuyugücü S. | Derinkuyu İlçe Stadı | 500 | Gr.11/15-baraj/kaldı | |
| 11 | Elazığ | Kovancılar | Kovancılarspor | Kovancılar İlçe Sahası | statü/BAL'a alındı | ||
| 12 | K.Maraş | Afşin | Afşinspor | Afşin İlçe Stadyumu | 1.500 | statü/BAL'a alındı | |
| 13 | Kayseri | Kocasinan | Kayseri Şekerspor | Atatürk Spor Komp. | 1.100 | statü/BAL'a alındı | |
| 14 | Malatya | Hekimhan | Hekimhan FSK | Hekimhan İlçe Stadı | 480 | statü/BAL'a alındı | |
| PGL 2026-2027 Sezonu Takımları (4. Grup) | |||||||
| Sıra | İl | İlçe | Takım | Stadı | Kapasite | 2026-27 başı | 2026-27 Sonu |
| 1 | İstanbul | Küçükçekmece | İFA | Metin Oktay St. | 1.500 | Lig 11/144-statü/kaldı | |
| 2 | İstanbul | Beylikdüzü | Beylikdüzüspor | Gürpınar Stadı | 3.000 | Grup 2/15-statü/kaldı | |
| 3 | İstanbul | Sultanbeyli | Sultanbeyli Bld.spor | Hasan Polat St | 5.000 | Grup 5/15-statü/kaldı | |
| 4 | İstanbul | Tuzla | Tuzla 1530 Birlik Spor | Hasan Orhanlı St. | 250 | Grup 7/15-statü/kaldı | |
| 5 | İstanbul | Fatih | Vefa SK | Vefa Stadı | 6.000 | Grup 7/15-statü/kaldı | |
| 6 | İstanbul | Maltepe | Maltepespor | Hasan Polat Stadı | 5.000 | Grup 8/15-statü/kaldı | |
| 7 | İstanbul | Maltepe | Gülsuyu | Hasan Polat Stadı | 5.000 | Grup 9/15-statü/kaldı | |
| 8 | İstanbul | Üsküdar | Acıbademspor | Beylerbeyi 75. Yıl Stadı | 1.500 | statü/BAL'a alındı | |
| 9 | İstanbul | Beyoğlu | Beyoğlu Çukurspor | İBB Beyoğlu Stadı | statü/BAL'a alındı | ||
| 10 | İstanbul | Kartal | Cevizli Anadoluspor | Kartal 75. Yıl Stadı | 1.000 | statü/BAL'a alındı | |
| 11 | İstanbul | Şişli | Feriköy | Feriköy Stadı | 300 | statü/BAL'a alındı | |
| 12 | İstanbul | Sultangazi | Sultangazispor | Cebeci Spor Kompleksi | 3.000 | statü/BAL'a alındı | |
| PGL 2026-2027 Sezonu Takımları (5. Grup) | |||||||
| Sıra | İl | İlçe | Takım | Stadı | Kapasite | 2026-27 başı | 2026-27 Sonu |
| 1 | Edirne | Merkez | Edirnespor | 25 Kasım Stadyumu | 5.000 | 3.Lig'den düştü | |
| 2 | İstanbul | Küçükçekmece | Küçükçekmece Spor | Metin Oktay St. | 1.500 | Grup 4/15-statü/kaldı | |
| 3 | Tekirdağ | Süleymanpaşa | Tekirdağ Spor | Namık Kemal St. | 4.300 | Grup 5/15-statü/kaldı | |
| 4 | İstanbul | Küçükçekmece | K.çekmece İ.yurdu | Metin Oktay St. | 1.500 | Grup 8/15-statü/kaldı | |
| 5 | Edirne | Uzunköprü | Uzunköprü Spor | Ergene Stadı | 1.000 | Gr.11/15-statü/kaldı | |
| 6 | Tekirdağ | Ergene | Ergene Velimeşe SK | Ergene Velimeşe S. | 1.685 | Grup 6/15-baraj/kaldı | |
| 7 | İstanbul | Beşiktaş | Levent Futbol SK | İsmat İnönü S.Tes. | 800 | Grup 9/15-baraj/kaldı | |
| 8 | Edirne | Keşan | Keşan Spor | Keşan Atatürk Stadı | 900 | statü/BAL'a alındı | |
| 9 | İstanbul | Eyüpsultan | Göktürk Sarayspor | Alibeyköy Fuat Çakar S. | 1.000 | statü/BAL'a alındı | |
| 10 | Kırklareli | Vize | Vizespor | Vize İlçe Stadı | 1.500 | statü/BAL'a alındı | |
| 11 | Tekirdağ | M.Ereğlisi | Marmara Ereğlisi Bld.spor | M.Ereğlisi İlçe Stadı | 500 | statü/BAL'a alındı | |
| PGL 2026-2027 Sezonu Takımları (6. Grup) | |||||||
| Sıra | İl | İlçe | Takım | Stadı | Kapasite | 2026-27 başı | 2026-27 Sonu |
| 1 | Kocaeli | Darıca | 1934 Gençlerbirliği | Darıca 15 Tem. St. | 6.500 | Lig 11/144-statü/kaldı | |
| 2 | Zonguldak | Devrek | Devrek Bld.spor | Devrek İlçe Stadı | 1.500 | Grup 5/14-statü/kaldı | |
| 3 | Sakarya | Hendek | Hendekspor | Hendek Atatürk St. | 1.500 | Grup 6/15-statü/kaldı | |
| 4 | Zonguldak | Çaycuma | Çaycuma Spor | Çaycuma İlçe stadı | 3.000 | Grup 8/14-statü/kaldı | |
| 5 | Kocaeli | Karamürsel | Karamürselspor | Karamürsel İlçe St. | 1.000 | Gr. 4/15-düştü-alındı | |
| 6 | Sakarya | Akyazı | As Akyazıspor | Akyazı Atatürk Stadı | 500 | baraj/BAL'a çıktı | |
| 7 | Bilecik | Osmaneli | Osmanelispor | Osmaneli İlçe Stadı | 1.000 | statü/BAL'a alındı | |
| 8 | Düzce | Gölyaka | Gölyakaspor | Gölyaka İlçe Stadı | statü/BAL'a alındı | ||
| 9 | Kocaeli | İzmit | Alikahya Belediyespor | Alikahya Stadyumu | 1.000 | statü/BAL'a alındı | |
| 10 | Kocaeli | Çayırova | Çayırovaspor | Kuştepe Stadı | 2.500 | statü/BAL'a alındı | |
| 11 | Sakarya | Sapanca | Sapancaspor | Sapanca Atatürk Stadı | 5.000 | statü/BAL'a alındı | |
| 12 | Zonguldak | Kozlu | Kozlu Belediyespor | Kozlu İlçe Stadyumu | 1.000 | statü/BAL'a alındı | |
| PGL 2026-2027 Sezonu Takımları (7. Grup) | |||||||
| Sıra | İl | İlçe | Takım | Stadı | Kapasite | 2026-27 başı | 2026-27 Sonu |
| 1 | Ankara | Polatlı | Polatlı 1926 SK | Etimesgut Atatürk S. | 2.640 | 3.Lig'den düştü | |
| 2 | Ankara | Keçiören | Keçiören B.Bağlum S. | Aktepe Stadyumu | 4.883 | Lig 6/144-statü/kaldı | |
| 3 | Çankırı | Merkez | Çankırı Futbol SK | Atatürk Stadyumu | 4.410 | Lig 11/144-baraj/kaldı | |
| 4 | Ankara | K.kazan | K.kazan Bld.S. | Kahramankazan St. | 5.000 | Lig 11/144-statü/kaldı | |
| 5 | Sinop | Merkez | Sinopspor | Sinop Ünv. Sahası | 2.500 | Grup 9/14-baraj/kaldı | |
| 6 | Ankara | Mamak | Başarı 2025 Spor | Mamak Şehir Stadı | 3.000 | statü/BAL'a alındı | |
| 7 | Ankara | Yenmahalle | Ankara TKİ | Sincan 15 Temmuz MB S. | 5.000 | statü/BAL'a alındı | |
| 8 | Bartın | Merkez | Arıt Kayadibispor | Bartın Atatürk Stad. | 5.000 | statü/BAL'a alındı | |
| 9 | Bolu | Merkez | Aladağspor | Bolu Atatürk Stad | 2.454 | statü/BAL'a alındı | |
| 10 | Çorum | Merkez | Gençlik Mimar Sinan | Mimar Sinan Sahası | 500 | statü/BAL'a alındı | |
| 11 | Eskişehir | Odunpazarı | Eskişehir Demirspor | Osmangazi Üniv.Sahası | 500 | statü/BAL'a alındı | |
| 12 | Karabük | Safranbolu | Safranbolu Spor | Safranbolu İlçe Stadı | 1.000 | statü/BAL'a alındı | |
| 13 | Kastamonu | Cide | Cide Belediyespor | Cide İlçe Stadyumu | statü/BAL'a alındı | ||
| 14 | Kırıkkale | Merkez | Hacılar Belediyespor | Hacılar Bld.Yeni Stadı | statü/BAL'a alındı | ||
| PGL 2026-2027 Sezonu Takımları (8. Grup) | |||||||
| Sıra | İl | İlçe | Takım | Stadı | Kapasite | 2026-27 başı | 2026-27 Sonu |
| 1 | Şanlıurfa | Viranşehir | Viranşehir Eğitm Gücü | Viranşehir İlçe Stadı | 3.000 | Lig 11/144-statü kaldı | |
| 2 | Hakkari | Merkez | Hakkari Zapspor | Hakkâri Şehir St. | 2.500 | Lig 6/144-baraj/kaldı | |
| 3 | Batman | Sason | Sason Gençlik Spor | Sason İlçe Stadı | 1.000 | Gr.7/14-baraj/kaldı | |
| 4 | Diyarbakır | Yenişehir | Diyarbakır BŞB Spor | Seyrantepe Diski S. | 1.540 | Gr.8/14-statü/kaldı | |
| 5 | Mardin | Nusaybin | Nusaybin Belediyespor | Nusaybin İlçe Stadı | 1.000 | Gr.8/14-baraj kaldı | |
| 6 | Bingöl | Genç | Murat 2020 Genç S. | Genç İlçe Stadı | 1.140 | Gr.9/14-baraj/kaldı | |
| 7 | Şanlıurfa | Haliliye | Ş.Urfa BŞB Spor | Faruk Çelik Spor Kmp. | 1.955 | Gr.2/14-düştü-alındı | |
| 8 | Muş | Hasköy | Hasköy Gençlerbirliği | Hasköy İlçe Sahası | baraj/BAL'a çıktı | ||
| 9 | Diyarbakır | Sur | Sur Belediyespor | Şilbe Spor Tesisleri | 3.000 | statü/BAL'a alındı | |
| 10 | Siirt | Merkez | Siirt Futbol SK | Siirt Atatürk Stad. | 5.650 | statü/BAL'a alındı | |
| 11 | Şanlıurfa | Bozova | Bozovaspor | Bozova İlçe Stadyumu | statü/BAL'a alındı | ||
| 12 | Van | İpekyolu | İlvanspor | Nur Tatar Sahası | statü/BAL'a alındı | ||
| PGL 2026-2027 Sezonu Takımları (9. Grup) | |||||||
| Sıra | İl | İlçe | Takım | Stadı | Kapasite | 2026-27 başı | 2026-27 Sonu |
| 1 | Artvin | Hopa | Artvin Hopaspor | Hopa Şehir Stadyumu | 3.200 | 3.Lig'den düştü | |
| 2 | Rize | Çayeli | Çayeli SK | Çayeli Şehir Stadı | 1.300 | 3.Lig'den düştü | |
| 3 | Trabzon | Arsin | Arsin Belediyespor | Arsin İlçe Stadı | 1.300 | Gr.7/15-statü/kaldı | |
| 4 | Erzurum | Yakutiye | Erzurum BŞB | Ilıca Orhan Tavlı St. | 1.000 | Gr.2/15-baraj/kaldı | |
| 5 | Ardahan | Merkez | Serhat Ardahanspor | 80.Yıl Cumhuriyet St. | 3.000 | Gr.3/14-baraj/kaldı | |
| 6 | Ağrı | Doğubayazıt | Doğubayazıt F SK | Yaşar Eryılmaz Stadı | 3.000 | Gr.4/14-baraj/kaldı | |
| 7 | Kars | Merkez | Kars 36 Spor | Prof. Dr. A.Güven S. | 1.000 | Gr.5/14-baraj/kaldı | |
| 8 | Artvin | Borçka | Borçka Spor | Borçka İlçe Stadı | baraj/BAL'a çıktı | ||
| 9 | Rize | Fındıklı | Fındıklı 1974 Spor | Fındıklı İlçe Stadı | statü/BAL'a alındı | ||
| 10 | Trabzon | Sürmene | Sürmenespor | Vali İ.Gürbüz Civelek S. | 1.165 | statü/BAL'a alındı | |
| 11 | Trabzon | Beşikdüzü | Beşikdüzü 1834 SK | Beşikdüzü İlçe Stadı | BAL'a alındı | ||
| PGL 2026-2027 Sezonu Takımları (10. Grup) | |||||||
| Sıra | İl | İlçe | Takım | Stadı | Kapasite | 2026-27 başı | 2026-27 Sonu |
| 1 | İzmir | Bergama | İzmir Çoruhlu FK | Aziz Kocaoğlu Stadyumu | 9.138 | 3.Lig'den düştü | |
| 2 | İzmir | Bornova | Bornova 1877 SY | Aziz Kocaoğlu Stadyumu | 9.138 | 3.Lig'den düştü | |
| 3 | İzmir | Torbalı | Torbalıspor | 7 Eylül Stadyumu | 1.457 | Lig 6/144-statü/kaldı | |
| 4 | Manisa | Şehzadeler | 1965 Nurlupınar G.G. | Mümin Özkasap St. | 1.500 | Lig 11/144-statü/kaldı | |
| 5 | İzmir | Gaziemir | Yeşilova FK (Gaziemirspor) | Gaziemir ilçe Stadı | 300 | Grup 5/15-statü/kaldı | |
| 6 | Manisa | Yunusemre | Manisaspor | Tevfik Lav Spor Tes. | 562 | Grup 3/15-baraj/kaldı | |
| 7 | İzmir | Ödemiş | Ödemişspor | Saraçoğlu Stadı | 3.000 | Grup 8/15-baraj/kaldı | |
| 8 | Manisa | Akhisar | Akhisar 45 Futbol SK | Akhisar Stadyumu | 12.139 | Grup 4/15-düştü-alındı | |
| 9 | Aydın | Efeler | Aydın BŞB | İlhami Ortekin Stadı | statü/BAL'a alındı | ||
| 10 | Aydın | İncirliova | İncirliova Bld.spor | A.Yaşar Kocabıyık S. | statü/BAL'a alındı | ||
| 11 | Aydın | Çine | Çine Madranspor | Yüksel Yalova Stadı | 1.200 | statü/BAL'a alındı | |
| 12 | İzmir | Güzelbahçe | Güzelbahçe Futbol SK | Güzelbahçe Sahası | statü/BAL'a alındı | ||
| 13 | İzmir | Karaburun | Karaburun Yarımada SK | Karaburun İlçe Stadı | statü/BAL'a alındı | ||
| 14 | Manisa | Yunusemre | Manisa Karaköyspor | 8 Eylül Stadı | statü/BAL'a alındı | ||
| PGL 2026-2027 Sezonu Takımları (11. Grup) | |||||||
| Sıra | İl | İlçe | Takım | Stadı | Kapasite | 2026-27 başı | 2026-27 Sonu |
| 1 | Bursa | Kestel | Kestel Çilekspor | Minareli Çavuş S.Tes. | 1.000 | 3.Lig'den düştü | |
| 2 | Balıkesir | Altıeylül | Balıkesir Yıldızspor | Ali Hikmet Paşa Spor K. | baraj/BAL'a çıktı | ||
| 3 | Çanakkale | Ezine | Ezine Spor | Ezine 22 Eylül Stadı | 500 | Gr.10/15-baraj/kaldı | |
| 4 | Balıkesir | Bandırma | Eti Maden Eti SK | Bandırma Sanayi St. | 500 | Grup 6/15-statü/kaldı | |
| 5 | Kütahya | Tavşanlı | TKİ Tavşanlı Linyitspor | Tavşanlı Ada Stadı | 5.049 | Grup 4/13-statü/kaldı | |
| 6 | Bursa | Gemlik | Akran Gemlik Spor | Gemlik Atatürk St. | 1.500 | Grup 6/13-statü/kaldı | |
| 7 | Bursa | İznik | İznikspor | İznik İlçe Stadı | 300 | Grup 8/13-statü/kaldı | |
| 8 | Balıkesir | Burhaniye | Burhaniye Belediyespor | Burhaniye 8 Eylül Stadı | statü/BAL'a alındı | ||
| 9 | Bursa | Osmangazi | Bursa Zaferspor | Veysel Karani Sahası | 300 | statü/BAL'a alındı | |
| 10 | Bursa | Yenişehir | Yenişehir Belediyespor | Yenişehir İlçe Stadı | 1.500 | statü/BAL'a alındı | |
| 11 | Çanakkale | Merkez | Çanakkalespor | 18 Mart Stadyumu | 10.500 | statü/BAL'a alındı | |
| 12 | Yalova | Çiftlikköy | Çiftlikköy Belediyespor | Taşköprü G.Güney S. | statü/BAL'a alındı | ||
| 13 | Yalova | Çınarcık | Teşvikiye Belediyespor | Teşvikiye Şh.M.Yurddaş | statü/BAL'a alındı | ||
| PGL 2026-2027 Sezonu Takımları (12. Grup) | |||||||
| Sıra | İl | İlçe | Takım | Stadı | Kapasite | 2026-27 başı | 2026-27 Sonu' |
| 1 | Antalya | Manavgat | Manavgat Bld.spor | Manavgat Atatürk St. | 5.000 | Lig 11/144-statü/kaldı | |
| 2 | Muğla | Marmaris | Marmaris Belediyespor | Marmaris Şehir St | 1.600 | Gr.2/14-statü/kaldı | |
| 3 | Denizli | Çivril | Yeşil Çivril Bld.spor | Çivril Şehir Stadı | 500 | Gr.4/14-statü/kaldı | |
| 4 | Afyon | Merkez | 1923 Afyonkarahisar | Kocatepa Spor Komp. | 1.000 | Gr.5/14-statü/kaldı | |
| 5 | Konya | Kulu | Kulu Belediyespor | Kulu İlçe Sadı | 1.000 | Gr.6/14-statü/kaldı | |
| 6 | Isparta | Keçiborlu | Keçiborlu Bld.spor | Keçiborlu İlçe Stadı | 1.000 | Gr.7/14-baraj/kaldı | |
| 7 | Burdur | Bucak | Bucak B.Oğuzhansp. | Bucak İlçe Stadı | 2.000 | Gr.10/14-baraj/kaldı | |
| 8 | Antalya | Gazipaşa | Gazipaşa Belediyespor | Gazipaşa Şehir Stad. | baraj/BAL'a çıktı | ||
| 9 | Afyon | Merkez | Çakırköyspor | Çakırköy Sahası | statü/BAL'a alındı | ||
| 10 | Antalya | Alanya | Korkuteli Belediyespor | 100. Yıl Atatürk Stad. | 1.000 | statü/BAL'a alındı | |
| 11 | Denizli | Çal | Çal Belediyespor | Vali Yusuf Ziya Göksu S. | 1.500 | statü/BAL'a alındı | |
| 12 | Konya | Seydişehir | 1955 Seydişehir Alüminyum | 60 Evler Stadyumu | statü/BAL'a alındı | ||
| 13 | Muğla | Bodrum | Turgutreisspor | Amiral Turgut Reis S. | statü/BAL'a alındı | ||


Aşağıdaki takımlar baraj maçları sonunda 2026-27 sezonunda BAL'da yer almaya hak kazanmışlardır.
| İli | İlçesi | Adı |
| Adana | Aladağ | Aladağgücü |
| Antalya | Gazipaşa | Gazipaşa Belediyespor |
| Artvin | Borçka | Borçka Spor |
| Balıkesir | Altıeylül | Balıkesir Yıldızspor |
| Mersin | Akdeniz | Akdeniz Belediyespor |
| Sakarya | Akyazı | As Akyazıspor |
Normal sezon sonunda 40 takım küme düşmüştür. Ayrıca baraj maçları sonunda 14 takım, statü gereği de 13 takım olmak üzere toplam 67 takım yerel liglere düşmüştür. Bunlara karşılık aşağıdaki 70 takım, statü gereği illerindeki süper amatör küme ya da 1. amatör küme maçları sonunda dereceye girerek, 2026-27 sezonunda, BAL'da yer almaya hak kazanmışlardır.
| İli | İlçesi | Adı |
| Adana | Sarıçam | Kürkçülerspor |
| Afyon | Merkez | Çakırköyspor |
| Aksaray | Ortaköy | Osmanlı 1453 Spor |
| Ankara | Mamak | Başarı 2025 Spor |
| Ankara | Yenmahalle | Ankara TKİ |
| Antalya | Korkuteli | Korkuteli Belediyespor |
| Aydın | Efeler | Aydın BŞB |
| Aydın | İncirliova | İncirliova Bld.spor |
| Aydın | Çine | Çine Madranspor |
| Balıkesir | Burhaniye | Burhaniye Belediyespor |
| Bartın | Merkez | Arıt Kayadibispor |
| Bayburt | Merkez | Bayburtspor |
| Bilecik | Osmaneli | Osmanelispor |
| Bitlis | Merkez | Bitlis Çağdaşspor |
| Bolu | Merkez | Aladağspor |
| Bursa | Osmangazi | Bursa Zaferspor |
| Bursa | Yenişehir | Yenişehir Belediyespor |
| Çanakkale | Merkez | Çanakkalespor |
| Çorum | Merkez | Çençlik Mimar Sinan |
| Denizli | Merkezefendi | Şemiklerspor |
| Denizli | Çal | Çal Belediyespor |
| Diyarbakır | Sur | Sur Belediyespor |
| Düzce | Gölyaka | Gölyakaspor |
| Düzce | Yığılca | Yığılcaspor |
| Edirne | Keşan | Keşan Spor |
| Elazığ | Kovancılar | Kovancılarspor |
| Erzincan | Merkez | Erzincan Vefaspor |
| Eskişehir | Odunpazarı | Eskişehir Demirspor |
| Gaziantep | Şehitkamil | Şehitkamil Karşıyaka FSK |
| Giresun | Keşap | Keşapspor |
| Hatay | İskenderun | İskenderun Meydanspor |
| Iğdır | Merkez | Iğdır Esspor |
| İstanbul | Sarıyer | Reşitpaşaspor |
| İstanbul | Beyoğlu | Beyoğlu Çukurspor |
| İstanbul | Sultangazi | Sultangazispor |
| İstanbul | Üsküdar | Acıbademspor |
| İstanbul | Eyüpsultan | Göktürk Sarayspor |
| İstanbul | Şişli | Feriköy |
| İstanbul | Kartal | Cevizli Anadoluspor |
| İzmir | Bayraklı | Bayraklı 1954 Spor |
| İzmir | Güzelbahçe | Güzelbahçe Futbol SK |
| Kahramanmaraş | Afşin | Afşinspor |
| Karabük | Safranbolu | Safranboluspor |
| Karaman | Merkez | Karaman Gençlerbirliği GSK |
| Kastamonu | Cide | Cide Belediyespor |
| Kayseri | Kocasinan | Kayseri Şekerspor |
| Kırıkkale | Hacılar Belediyespor | |
| Kırklareli | Vize | Vizespor |
| Kırklareli | Vize | Vize Çakıllıspor |
| Kırşehir | Merkez | 2025 Ahi Evranspor |
| Kilis | Merkez | Kilis Birlikgücü |
| Kocaeli | İzmit | Alikahya Belediyespor |
| Kocaeli | Çayırova | Çayırovaspor |
| Konya | Meram | Konya Kara Kartallarspor |
| Konya | Beyşehir | Beyşehir Üzümlüspor |
| Kütahya | Merkez | Uluköyspor |
| Malatya | Hekimhan | Hekimhan BLD Girmanaspor |
| Manisa | Yunusemre | Manisa Karaköyspor |
| Mersin | Akdeniz | Mersin Karacailyasspor |
| Muğla | Bodrum | Turgutreisspor |
| Ordu | Aybastı | Aybastıspor |
| Osmaniye | Kadirli | 1071 Kurtuluşspor |
| Rize | Fındıklı | Fındıklı 1974 Spor |
| Sakarya | Sapanca | Sapancaspor |
| Samsun | Tekkeköy | Tekkeköyspor |
| Siirt | Merkez | Gelecek Siirt 56 Spor |
| Şanlıurfa | Bozova | Bozovaspor |
| Şırnak | Cizre | Cizre Belediyespor |
| Tekirdağ | M.Ereğlisi | Marmara Ereğlisi Bld.spor |
| Trabzon | Sürmene | Sürmenespor |
| Van | İpekyolu | İlvanspor |
| Yalova | Çiftlikköy | Çiftlikköy Belediyespo |
| Yalova | Çınarcık | Teşvikiye Belediyespor |
| Zonguldak | Kozlu | Kozlu Belediyespor |
| Sezon | Gol Kralı | Takım | Gol |
|---|---|---|---|
| 2011-12 | Atilla Çalım | Çorum Belediyespor | 25 |
| 2012-13 | Nedim Burak Yıldırım | Bodrumspor | 28 |
| 2013-14 | Ahmet Yasir Işıkoğlu | Kütahyaspor | 33 |
| 2014-15 | Sadettin Özer | 12 Bingölspor | 24 |
| 2015-16 | Emre Çağlar | Görelespor | 20 |
| 2016-17 | Hakan Doğan | Osmaniyespor FK | 21 |
| 2017-18 | Babacar Mbaye Diop | Fatsa Belediyespor | 21 |
| 2018-19 | Hüseyin Çelik | Yozgatspor 1959 FK | 25 |
| 2019-20 | Muhammet Özdemir | Çarşambaspor | 20 |
| 2020-21 | Muhammed Sabır Bingöl | Muş 1984 Muşspor | 6 |
| 2021-22 | Yusuf İlhan Kesik | Adana 1954 | 19 |
| 2022-23 | Serkan Köse | Sebat Gençlikspor | 22 |
| 2023-24 | Tolga Kara | Bitlis Özgüzeldere | 27 |
| 2024-25 | Hüseyin Ateş | Sivas Dört Eylülspor | 29 |