Bad Sachsa

Bad Sachsa
Bad Sachsa i  1900
Bad Sachsa i 1900
Bad Sachsa i 1900
Våben Beliggenhed
Coat of arms of Bad Sachsa
Coat of arms of Bad Sachsa
Bad Sachsa is located in Tyskland
Bad Sachsa
Administration
Land  Tyskland
DelstatNiedersachsen
Kreis Göttingen
BorgmesterHelene Hofmann
Statistiske data
Areal33,13 km²
Højde310 m
Indbyggere 7.346  (31/12/2018)
 - Tæthed222 Indb./km²
Andre informationer
Tidszone CET/CEST (UTC+1/UTC+2)
NummerpladeOHA
Postnr.37441
Tlf.-forvalg05523, 05525
Koordinater51°35′49″N 10°33′08″Ø / 51.5969°N 10.5522°Ø / 51.5969; 10.5522
Hjemmesidewww.bad-sachsa.de
Beliggenhed af byen Bad Sachsa i Landkreis Göttingen
Lage der Gemeinde Bad Sachsa im Landkreis Göttingen (anklickbare Karte)NiedersachsenStaufenbergHann. MündenSchedenBührenNiemetalJühndeDransfeldAdelebsenFriedlandRosdorfGöttingenBovendenGleichenLandolfshausenSeulingenWaakeSeeburgEbergötzenDuderstadtObernfeldRollshausenRüdershausenRhumspringeWollershausenGieboldehausenWollbrandshausenBodenseeKrebeckWalkenriedBad SachsaBad LauterbergHerzberg am HarzHerzberg am HarzHerzberg am HarzHattorf am HarzHattorf am HarzWulften am HarzElbingerodeHörden am HarzOsterode am HarzBad GrundHarz (Landkreis Göttingen)Harz (Landkreis Göttingen)Harz (Landkreis Göttingen)Landkreis GoslarLandkreis NortheimLandkreis NortheimHessenThüringenSachsen-Anhalt
Lage der Gemeinde Bad Sachsa im Landkreis Göttingen (anklickbare Karte)

Bad Sachsa er en by og kommune i det centrale Tyskland med knap 7.400 indbyggere (2013), beliggende i den sydvestlige ende af Harzen under Landkreis Göttingen. Denne landkreis ligger i delstaten Niedersachsen. Bad Sachsa er statsanerkendt kurby og har i sin bykerne en historisk kurpark ved Hindenburgstraße kaldet Vitalpark, der bl.a. indeholder en musikpavillon, en kuranstalt og to muséer. I parken findes også en kunstigt anlagt sø, Schmelzteich.

Rådhuset i byen

Geografi

Kommunen gennemløbes af vandløbet Uffe. Højeste punkt er det 659 meter høje Ravensberg , der ligger omkring 5,5 km nordvest for selve bycenteret.

Kommunen rummer (ud over selve Bad Sachsa) landsbyerne:

Eksterne kilder/henvisninger

Spire
Denne artikel relateret til Tyskland er en spire som bør udbygges. Du er velkommen til at hjælpe Wikipedia ved at udvide den.