Odense Sydkredsen

Odense Syd
Opstillingskreds
for Folketinget
Odense Syd indenfor Fyn
Fyn storkreds i Danmark
KommunerDel af Odense Kommune
ValgkredsFyn
Vælgere54.567 (2026)
Nuværende opstillingskreds
Skabt1895

Odense Sydkredsen (Odense 3. kreds) er fra 2007 en opstillingskreds i Fyns Storkreds. Kredsen, der blev oprettet i 1971, var indtil 2006 en opstillingskreds i Fyns Amtskreds.

Ved folketingsvalget 8. februar 2005 var der 49.230 stemmeberettigede vælgere i kredsen. Kredsens største parti blev Socialdemokraterne med 25,79 procent af de afgivne stemmer.

Kredsen omfatter den del af Odense Kommune, der ikke hører under Odense Vestkredsen og Odense Østkredsen.

Bendt Bendtsen, Lars Chr. Lilleholt, Tina Petersen og Carsten Hansen er alle valgt i Odense Sydkredsen.

Kredsen rummede i 2005 flg. kommuner og valgsteder::

  1. Odense Kommune
    1. Brændekilde Forsamlingshus
    2. Dalumskolen
    3. Fangel Forsamlingshus
    4. Højby Skole
    5. Rasmus Rask Skolen
    6. Rosengårdskolen
    7. Rådhuset
    8. Sanderumhallen
    9. Sct. Knuds Gymnasium
    10. Stenløse Forsamlingshus
    11. Tingkærskolen
    12. Tingløkkeskolen

Folketingsvalgresultater

Folketingsvalg i 2020'erne

Folketingsvalget 2026

Partier Stemmer
Stemmer % + / -
Socialdemokratiet 10.73323,33-4,20
SF 5.89112,81+3,59
Venstre 4.68810,19-2,23
Liberal Alliance 4.4499,67+1,55
Moderaterne 4.3869,53-2,81
Konservative 4.3409,43+1,94
Dansk Folkeparti 3.2186,99+5,09
Radikale Venstre 2.9796,48+2,13
Enhedslisten 2.7706,02+1,04
Alternativet 1.0302,24-0,73
Danmarksdemokraterne 9352,03-2,99
Borgernes Parti 5861,27Nyt
I alt 46.005
Kilde

Folketingsvalget 2022

Partier Stemmer
Stemmer % + / -
Socialdemokratiet 12.32427,53+1,65
Venstre 5.55912,42-11,67
Moderaterne 5.52612,35Nyt
SF 4.1279,22+1,93
Liberal Alliance 3.6378,13+5,54
Konservative 3.3547,49-0,59
Danmarksdemokraterne 2.2495,02Nyt
Enhedslisten 2.2284,98-1,73
Radikale Venstre 1.9444,34-5,71
Alternativet 1.3302,97-0,53
Nye Borgerlige 1.0352,31+0,54
Dansk Folkeparti 8531,91-4,71
Frie Grønne 3920,88Nyt
Kristendemokraterne 1670,37-0,98
Millah Kongsbach 370,08Nyt
I alt 44.762
Kilde

Folketingsvalg i 2010'erne

Folketingsvalget 2019

Partier Stemmer
Stemmer % + / -
Socialdemokratiet 11.61825,88-0,64
Venstre 10.81524,09+5,37
Radikale Venstre 4.51010,05+5,02
Konservative 3.6278,08+3,60
SF 3.2737,29+2,43
Enhedslisten 3.0126,71-1,79
Dansk Folkeparti 2.9716,62-10,83
Alternativet 1.5733,50-1,58
Liberal Alliance 1.1622,59-6,22
Nye Borgerlige 7941,77Nyt
Stram Kurs 6131,37Nyt
Kristendemokraterne 6041,35+0,79
Parti Klaus Riskær Pedersen 3230,72Nyt
I alt 44.895
Kilde

Folketingsvalget 2015

Partier Stemmer
Stemmer % + / -
Socialdemokratiet 11.63626,52+1,71
Venstre 8.21118,72-6,46
Dansk Folkeparti 7.65617,45+7,09
Liberal Alliance 3.8648,81+3,69
Enhedslisten 3.7298,50+2,41
Alternativet 2.2275,08Nyt
Radikale Venstre 2.2055,03-6,01
SF 2.1334,86-5,22
Konservative 1.9644,48-2,29
Kristendemokraterne 2460,56+0,06
I alt 43.871
Kilde

Folketingsvalget 2011

Partier Stemmer
Stemmer % + / -
Venstre 10.98825,18+6,32
Socialdemokratiet 10.82724,81+0,49
Radikale Venstre 4.82011,04+4,53
Dansk Folkeparti 4.52110,36-2,12
SF 4.40010,08-4,32
Konservative 2.9536,77-11,09
Enhedslisten 2.6606,09+4,17
Liberal Alliance 2.2335,12+2,01
Kristendemokraterne 2200,50-0,02
Michael Ellegård 120,03+0,01
Lars Grønbæk Larsen 110,03Nyt
I alt 43.645
Kilde

Folketingsvalg i 2000'erne

Folketingsvalget 2007

Partier Stemmer
Stemmer % + / -
Socialdemokratiet 10.37524,32-1,48
Venstre 8.04818,86-1,80
Konservative 7.61917,86-1,95
SF 6.14414,40+7,72
Dansk Folkeparti 5.32312,48+1,02
Radikale Venstre 2.7776,51-3,74
Nyt Alliance 1.3273,11Nyt
Enhedslisten 8191,92-1,14
Kristendemokraterne 2220,52-0,65
Michael Ellegård 100,02Nyt
I alt 42.664
Kilde

Folketingsvalget 2005

Partier Stemmer
Stemmer % + / -
Socialdemokratiet 10.79925,80-1,91
Venstre 8.64920,66-2,65
Konservative 8.29519,81-0,95
Dansk Folkeparti 4.79711,46+1,51
Radikale Venstre 4.28910,25+4,74
SF 2.7976,68-0,26
Enhedslisten 1.2803,06+0,91
Kristendemokraterne 4901,17-0,55
Centrumdemokraterne 3730,89-0,76
Minoritetspartiet 950,23Nyt
I alt 41.864
Kilde

Folketingsvalget 2001

Partier Stemmer
Stemmer % + / -
Socialdemokratiet 11.76527,71-7,10
Venstre 9.89923,31+1,59
Konservative 8.81620,76+6,96
Dansk Folkeparti 4.2269,95+3,80
SF 2.9466,94-2,24
Radikale Venstre 2.3405,51+0,55
Enhedslisten 9152,15-0,19
Kristeligt Folkeparti 7321,72+0,04
Centrumdemokraterne 7001,65-2,54
Fremskridtspartiet 1250,29-0,58
I alt 42.464
Kilde

Folketingsvalg i 1990'erne

Folketingsvalget 1998

Partier Stemmer
Stemmer % + / -
Socialdemokratiet 14.95534,81-0,18
Venstre 9.33121,72+0,33
Konservative 5.93013,80-4,40
SF 3.9459,18+1,17
Dansk Folkeparti 2.6446,15Nyt
Radikale Venstre 2.1294,96-0,62
Centrumdemokraterne 1.8024,19+1,83
Enhedslisten 1.0062,34-0,34
Kristeligt Folkeparti 7231,68+0,34
Fremskridtspartiet 3720,87-4,50
Demokratisk Fornyelse 1110,26Nyt
Svend Jensen 130,03Nyt
I alt 42.961
Kilde

Folketingsvalget 1994

Partier Stemmer
Stemmer % + / -
Socialdemokratiet 14.94334,99-0,81
Venstre 9.13821,39+6,16
Konservative 7.77318,20-0,67
SF 3.4208,01-1,29
Radikale Venstre 2.3825,58+1,17
Fremskridtspartiet 2.2955,37-0,52
Enhedslisten 1.1452,68+1,03
Centrumdemokraterne 1.0062,36-2,08
Kristeligt Folkeparti 5721,34-0,25
Leif Nybo 150,04Nyt
Bjørn Henriksen 90,02Nyt
Else Lundgaard 90,02Nyt
Michael Ellegård 50,01Nyt
I alt 42.712
Kilde

Folketingsvalget 1990

Partier Stemmer
Stemmer % + / -
Socialdemokratiet 14.68235,80+8,19
Konservative 7.74018,87-4,67
Venstre 6.24515,23+7,40
SF 3.8149,30-5,18
Fremskridtspartiet 2.4145,89-3,14
Centrumdemokraterne 1.8204,44-0,41
Radikale Venstre 1.8104,41-2,34
Enhedslisten 6771,65Nyt
Kristeligt Folkeparti 6511,59+0,32
De Grønne 5491,34-0,48
Fælles Kurs 3570,87-0,40
Retsforbundet 2180,53Nyt
Tage Abildgart 140,03Nyt
Det Humanistiske Parti 110,03Nyt
Mogens Trondhjem 110,03Nyt
I alt 41.013
Kilde

Folketingsvalg i 1980'erne

Folketingsvalget 1988

Partier Stemmer
Stemmer % + / -
Socialdemokratiet 11.41527,61+1,04
Konservative 9.72923,54-0,92
SF 5.98414,48-2,12
Fremskridtspartiet 3.7339,03+4,02
Venstre 3.2367,83+1,13
Radikale Venstre 2.7916,75-1,10
Centrumdemokraterne 2.0034,85-0,07
De Grønne 7511,82+0,18
Fælles Kurs 5261,27-0,15
Kristeligt Folkeparti 5261,27-0,34
Danmarks Kommunistiske Parti 3360,81-0,04
Venstresocialisterne 3010,73-0,93
Carl Erik Jørgensen 60,01Nyt
I alt 41.337
Kilde

Folketingsvalget 1987

Partier Stemmer
Stemmer % + / -
Socialdemokratiet 11.15526,57-2,71
Konservative 10.27124,46-2,24
SF 6.97116,60+3,59
Radikale Venstre 3.2977,85+1,35
Venstre 2.8136,70-2,15
Fremskridtspartiet 2.1045,01+2,40
Centrumdemokraterne 2.0674,92-0,68
Venstresocialisterne 6971,66-1,83
De Grønne 6871,64Nyt
Kristeligt Folkeparti 6771,61-0,17
Fælles Kurs 5951,42Nyt
Danmarks Kommunistiske Parti 3570,85+0,25
Retsforbundet 1890,45-1,04
Det Humanistiske Parti 710,17Nyt
Socialistisk Arbejderpolitik 140,03-0,01
Marxistisk-Leninistisk Parti 130,03-0,02
Henrik Nørregård Nielsen 60,01Nyt
I alt 41.984
Kilde

Folketingsvalget 1984

Partier Stemmer
Stemmer % + / -
Socialdemokratiet 11.90029,28-0,24
Konservative 10.85026,70+8,41
SF 5.28613,01-0,50
Venstre 3.5968,85-0,16
Radikale Venstre 2.6406,50+0,83
Centrumdemokraterne 2.2765,60-4,03
Venstresocialisterne 1.4193,49+0,25
Fremskridtspartiet 1.0602,61-4,61
Kristeligt Folkeparti 7221,78+0,45
Retsforbundet 6051,49+0,08
Danmarks Kommunistiske Parti 2430,60-0,37
Marxistisk-Leninistisk Parti 220,05Nyt
Socialistisk Arbejderpolitik 150,04-0,02
Carl Erik Jørgensen 50,01Nyt
I alt 40.639
Kilde

Folketingsvalget 1981

Partier Stemmer
Stemmer % + / -
Socialdemokratiet 10.87929,52-6,52
Konservative 6.73818,29+0,76
SF 4.97913,51+6,13
Centrumdemokraterne 3.5489,63+5,54
Venstre 3.3219,01-0,17
Fremskridtspartiet 2.6607,22-2,66
Radikale Venstre 2.0895,67+0,06
Venstresocialisterne 1.1933,24-0,91
Retsforbundet 5211,41-1,23
Kristeligt Folkeparti 4891,33-0,40
Danmarks Kommunistiske Parti 3590,97-0,49
Kommunistisk Arbejderparti 360,10-0,21
Socialistisk Arbejderpolitik 210,06Nyt
Anders Bondo Christensen 160,04Nyt
I alt 36.849
Kilde

Folketingsvalg i 1970'erne

Folketingsvalget 1979

Partier Stemmer
Stemmer % + / -
Socialdemokratiet 13.45436,04-0,52
Konservative 6.54417,53+3,38
Fremskridtspartiet 3.6879,88-4,10
Venstre 3.4279,18+0,27
SF 2.7557,38+2,14
Radikale Venstre 2.0955,61+5,19
Venstresocialisterne 1.5504,15+1,13
Centrumdemokraterne 1.5274,09-3,77
Retsforbundet 9852,64-0,48
Kristeligt Folkeparti 6451,73-1,35
Danmarks Kommunistiske Parti 5441,46-1,52
Kommunistisk Arbejderparti 1150,31Nyt
I alt 37.328
Kilde

Folketingsvalget 1977

Partier Stemmer
Stemmer % + / -
Socialdemokratiet 12.75336,56+9,90
Konservative 4.93714,15+4,53
Fremskridtspartiet 4.87713,98+1,32
Venstre 3.1068,91-14,35
Centrumdemokraterne 2.7427,86+5,84
SF 1.8265,24-0,19
Retsforbundet 1.0883,12+1,48
Kristeligt Folkeparti 1.0753,08-2,07
Venstresocialisterne 1.0523,02+0,81
Danmarks Kommunistiske Parti 1.0382,98-0,10
Pensionistpartiet 2400,69Nyt
Radikale Venstre 1450,42-7,84
I alt 34.879
Kilde

Folketingsvalget 1975

Partier Stemmer
Stemmer % + / -
Socialdemokratiet 9.40826,66+5,20
Venstre 8.21023,26+14,18
Fremskridtspartiet 4.46712,66-2,54
Konservative 3.3959,62-5,91
Radikale Venstre 2.9158,26-7,05
SF 1.9155,43-0,78
Kristeligt Folkeparti 1.8165,15+1,78
Danmarks Kommunistiske Parti 1.0873,08+0,55
Venstresocialisterne 7802,21+0,58
Centrumdemokraterne 7132,02-4,99
Retsforbundet 5781,64-1,01
Oscar Andersen 60,02Nyt
Hans Clausen Pilegaard 20,01Nyt
Ivan Folmer-Larsen 10,00Nyt
E, Just Jensen 10,00Nyt
Gunner Pedersen 10,00Nyt
I alt 35.295
Kilde

Folketingsvalget 1973

Partier Stemmer
Stemmer % + / -
Socialdemokratiet 7.54421,46-11,41
Konservative 5.45815,53-10,42
Radikale Venstre 5.38015,31-3,25
Fremskridtspartiet 5.34315,20Nyt
Venstre 3.1939,08-0,41
Centrumdemokraterne 2.4657,01Nyt
SF 2.1846,21-1,69
Kristeligt Folkeparti 1.1863,37+2,04
Retsforbundet 9322,65+1,16
Danmarks Kommunistiske Parti 8892,53+1,55
Venstresocialisterne 5741,63+0,21
I alt 35.148
Kilde

Folketingsvalget 1971

Partier Stemmer
Stemmer % + / -
Socialdemokratiet 10.78732,87-3,65
Konservative 8.51525,95-0,88
Radikale Venstre 6.09118,56+2,58
Venstre 3.1159,49+1,08
SF 2.5947,90-0,19
Retsforbundet 4881,49+1,02
Venstresocialisterne 4651,42+0,14
Kristeligt Folkeparti 4371,33Nyt
Danmarks Kommunistiske Parti 3230,98-0,14
I alt 32.815
Kilde

Folketingsvalg i 1960'erne

Folketingsvalget 1968

Partier Stemmer
Stemmer % + / -
Socialdemokratiet 16.01947,27-3,24
Konservative 5.95217,56+0,35
Radikale Venstre 4.74614,00+8,11
SF 3.93311,60-5,81
Venstre 1.5584,60-0,12
Danmarks Kommunistiske Parti 6021,78+0,46
Venstresocialisterne 5511,63Nyt
Liberalt Centrum 3070,91-1,06
Retsforbundet 1600,47+0,09
De Uafhængige 630,19-0,40
I alt 33.891
Kilde

Folketingsvalget 1966

Partier Stemmer
Stemmer % + / -
Socialdemokratiet 17.21150,51-5,60
SF 5.93517,42+7,55
Konservative 5.86617,21-1,83
Radikale Venstre 2.0085,89+2,57
Venstre 1.6094,72-1,72
Liberalt Centrum 6711,97Nyt
Danmarks Kommunistiske Parti 4491,32-1,07
De Uafhængige 1980,58-0,86
Retsforbundet 1290,38-0,27
I alt 34.076
Kilde

Folketingsvalget 1964

Partier Stemmer
Stemmer % + / -
Socialdemokratiet 18.24556,11-0,11
Konservative 6.19119,04-0,03
SF 3.2079,86-0,37
Venstre 2.0956,44+0,04
Radikale Venstre 1.0803,32+0,54
Danmarks Kommunistiske Parti 7762,39+0,05
De Uafhængige 4681,44+0,04
Retsforbundet 2110,65-0,96
Fredspolitisk Folkeparti 1650,51Nyt
Dansk Samling 770,24Nyt
I alt 32.515
Kilde

Folketingsvalget 1960

Partier Stemmer
Stemmer % + / -
Socialdemokratiet 17.76756,22+1,00
Konservative 6.00819,01+0,53
SF 3.23410,23Nyt
Venstre 2.0246,40-2,63
Radikale Venstre 8802,78-1,97
Danmarks Kommunistiske Parti 7382,34-5,06
Retsforbundet 5101,61-2,77
De Uafhængige 4441,40+0,67
I alt 31.605
Kilde

Folketingsvalg i 1950'erne

Folketingsvalget 1957

Partier Stemmer
Stemmer % + / -
Socialdemokratiet 15.87355,22-2,81
Konservative 5.31318,48+0,99
Venstre 2.5959,03+2,34
Danmarks Kommunistiske Parti 2.1277,40-2,35
Radikale Venstre 1.3664,75+0,65
Retsforbundet 1.2594,38+1,46
De Uafhængige 2100,73-0,30
I alt 28.743
Kilde

Folketingsvalget 22. september 1953

Partier Stemmer
Stemmer % + / -
Socialdemokratiet 15.70158,03+17,86
Konservative 4.73217,49-14,20
Danmarks Kommunistiske Parti 2.6399,75+2,82
Venstre 1.8106,69-3,00
Radikale Venstre 1.1104,10-1,57
Retsforbundet 7892,92-2,21
De Uafhængige 2781,03Nyt
I alt 27.059
Kilde

Folketingsvalget 21. april 1953

Partier Stemmer
Stemmer % + / -
Socialdemokratiet 9.69740,17+1,02
Konservative 7.65031,69-2,81
Venstre 2.3389,69+2,85
Danmarks Kommunistiske Parti 1.6726,93+0,60
Radikale Venstre 1.3685,67+1,03
Retsforbundet 1.2395,13-3,41
Dansk Samling 1730,72Nyt
I alt 24.137
Kilde

Folketingsvalget 1950

Partier Stemmer
Stemmer % + / -
Socialdemokratiet 9.57639,15-1,50
Konservative 8.43934,50+8,18
Retsforbundet 2.0898,54+1,78
Venstre 1.6736,84-4,74
Danmarks Kommunistiske Parti 1.5496,33-2,58
Radikale Venstre 1.1364,64+0,26
I alt 24.462
Kilde

Folketingsvalg i 1940'erne

Folketingsvalget 1947

Partier Stemmer
Stemmer % + / -
Socialdemokratiet 9.93540,65+11,83
Konservative 6.43326,32-13,02
Venstre 2.83011,58+4,29
Danmarks Kommunistiske Parti 2.1788,91-7,10
Retsforbundet 1.6536,76+5,10
Radikale Venstre 1.0704,38+0,11
Dansk Samling 3401,39-1,21
I alt 24.439
Kilde

Folketingsvalget 1945

Partier Stemmer
Stemmer % + / -
Konservative 9.63939,34-5,00
Socialdemokratiet 7.06228,82-12,30
Danmarks Kommunistiske Parti 3.92216,01Nyt
Venstre 1.7867,29+3,15
Radikale Venstre 1.0474,27-0,14
Dansk Samling 6382,60-0,02
Retsforbundet 4061,66+0,17
I alt 24.500
Kilde

Folketingsvalget 1943

Partier Stemmer
Stemmer % + / -
Konservative 10.54744,34+5,97
Socialdemokratiet 9.77941,12-1,88
Radikale Venstre 1.0484,41-1,15
Venstre 9844,14+0,21
Dansk Samling 6232,62+1,54
DNSAP 4371,84+0,36
Retsforbundet 3541,49+0,17
Bondepartiet 120,05-0,03
I alt 23.784
Kilde

Folketingsvalg i 1930'erne

Folketingsvalget 1939

Partier Stemmer
Stemmer % + / -
Socialdemokratiet 8.10043,00-5,74
Konservative 7.22938,37-0,29
Radikale Venstre 1.0485,56-0,14
Venstre 7413,93+1,30
Nationalt Samvirke 5162,74Nyt
Danmarks Kommunistiske Parti 4592,44+0,89
DNSAP 2781,48+0,72
Retsforbundet 2491,32-0,40
Dansk Samling 2031,08Nyt
Bondepartiet 150,08-0,16
I alt 18.838
Kilde

Folketingsvalget 1935

Partier Stemmer
Stemmer % + / -
Socialdemokratiet 9.05948,74+4,00
Konservative 7.18738,66-3,53
Radikale Venstre 1.0605,70+0,40
Venstre 4882,63-1,60
Retsforbundet 3201,72-0,61
Danmarks Kommunistiske Parti 2881,55+0,35
DNSAP 1420,76Nyt
Independent People's Party 440,24Nyt
I alt 18.588
Kilde

Folketingsvalget 1932

Partier Stemmer
Stemmer % + / -
Socialdemokratiet 7.74444,74-2,07
Konservative 7.30242,19+2,69
Radikale Venstre 9185,30-0,50
Venstre 7324,23-1,59
Retsforbundet 4042,33+0,76
Danmarks Kommunistiske Parti 2081,20+0,70
I alt 17.308
Kilde

Folketingsvalg i 1920'erne

Folketingsvalget 1929

Partier Stemmer
Stemmer % + / -
Socialdemokratiet 7.25746,81+3,47
Konservative 6.12339,50-5,77
Venstre 9035,82+1,29
Radikale Venstre 8995,80+0,30
Retsforbundet 2441,57+0,72
Danmarks Kommunistiske Parti 770,500,00
I alt 15.503
Kilde

Folketingsvalget 1926

Partier Stemmer
Stemmer % + / -
Konservative 6.62245,27+0,08
Socialdemokratiet 6.34043,34+3,00
Radikale Venstre 8045,50-1,51
Venstre 6634,53-1,20
Retsforbundet 1250,85+0,13
Danmarks Kommunistiske Parti 730,50-0,49
I alt 14.627
Kilde

Folketingsvalget 1924

Partier Stemmer
Stemmer % + / -
Konservative 6.17845,19+2,15
Socialdemokratiet 5.51440,34+3,06
Radikale Venstre 9587,01+1,12
Venstre 7835,73-1,12
Danmarks Kommunistiske Parti 1350,99Nyt
Retsforbundet 980,72Nyt
Landmandspartiet 40,03Nyt
I alt 13.670
Kilde

Folketingsvalget 21. september 1920

Partier Stemmer
Stemmer % + / -
Konservative 5.48543,04-2,87
Socialdemokratiet 4.75037,28+5,54
Venstre 8736,85+0,22
Radikale Venstre 7505,89+1,09
Free Social Democrats 6925,43Nyt
Danish Left Socialist Party 1271,00Nyt
Erhverspartiet 660,52-0,01
I alt 12.743
Kilde

Folketingsvalget 6. juli 1920

Partier Stemmer
Stemmer % + / -
Konservative 4.82945,91-0,68
Socialdemokratiet 3.33831,74+2,17
C, E, Marott 9939,44Nyt
Venstre 6976,63+1,44
Radikale Venstre 5054,80-0,41
Niels Madsen 1000,95-0,03
Erhverspartiet 560,53Nyt
I alt 10.518
Kilde

Folketingsvalget 26. april 1920

Partier Stemmer
Stemmer %
Konservative 5.32946,59
Socialdemokratiet 3.38229,57
Free Social Democrats 1.42612,47
Radikale Venstre 5965,21
Venstre 5945,19
Niels Madsen 1120,98
I alt 11.439
Kilde

Europaparlamentsvalgresultater

Europa-Parlamentsvalget 2024 i Danmark

Partier Stemmer
Stemmer % + / -
SF 5.782 17,89 +3,72
Socialdemokratiet 5.580 17,26 -5,24
Venstre 4.425 13,69 -7,27
Konservative 3.530 10,92 +2,37
Radikale Venstre 2.760 8,54 -2,70
Liberal Alliance 2.249 6,96 +4,60
Moderaterne 2.171 6,72 Nyt
Enhedslisten 2.077 6,43 +1,44
Dansk Folkeparti 1.509 4,67 -3,80
Danmarksdemokraterne 1.269 3,93 Nyt
Alternativet 971 3,00 -1,00
I alt 32.323
Kilde

Europa-Parlamentsvalget 2019 i Danmark

Partier Stemmer
Stemmer % + / -
Socialdemokratiet 8.12822,50+2,24
Venstre 7.57020,96+8,89
SF 5.11714,17+3,12
Radikale Venstre 4.06011,24+4,13
Konservative 3.0888,55-9,74
Dansk Folkeparti 3.0598,47-13,42
Enhedslisten 1.8034,99Nyt
Alternativet 1.4454,00Nyt
Folkebevægelsen mod EU 9952,75-4,02
Liberal Alliance 8532,36-0,21
I alt 36.118
Kilde

Europa-Parlamentsvalget 2014 i Danmark

Partier Stemmer
Stemmer % + / -
Dansk Folkeparti 6.53021,89+9,71
Socialdemokratiet 6.04420,26-5,19
Konservative 5.45818,29-1,50
Venstre 3.60112,07-1,79
SF 3.29611,05-5,17
Radikale Venstre 2.1207,11+2,97
Folkebevægelsen mod EU 2.0216,77+1,49
Liberal Alliance 7672,57+2,01
I alt 29.837
Kilde

Europa-Parlamentsvalget 2009 i Danmark

Partier Stemmer
Stemmer % + / -
Socialdemokratiet 7.72625,45-6,21
Konservative 6.00619,79+0,29
SF 4.92416,22+6,67
Venstre 4.20713,86-0,52
Dansk Folkeparti 3.69812,18+6,94
Folkebevægelsen mod EU 1.6045,28+1,22
Radikale Venstre 1.2564,14-2,88
JuniBevægelsen 7632,51-5,30
Liberal Alliance 1700,56Nyt
I alt 30.354
Kilde

Europa-Parlamentsvalget 2004 i Danmark

Partier Stemmer
Stemmer % + / -
Socialdemokratiet 7.72331,66+15,69
Konservative 4.75519,50+7,43
Venstre 3.50814,38-7,22
SF 2.3309,55+1,83
JuniBevægelsen 1.9057,81-6,93
Radikale Venstre 1.7137,02-5,07
Dansk Folkeparti 1.2795,24+0,08
Folkebevægelsen mod EU 9904,06-2,24
Kristendemokraterne 1870,77-0,71
I alt 24.390
Kilde

Europa-Parlamentsvalget 1999 i Danmark

Partier Stemmer
Stemmer % + / -
Venstre 5.42921,60+4,74
Socialdemokratiet 4.01515,97+1,45
JuniBevægelsen 3.70614,74-0,77
Radikale Venstre 3.04012,09+2,35
Konservative 3.03512,07-9,35
SF 1.9417,72-1,16
Folkebevægelsen mod EU 1.5846,30-3,76
Dansk Folkeparti 1.2975,16Nyt
Centrumdemokraterne 7182,86+2,17
Kristendemokraterne 3731,48+0,90
Fremskridtspartiet 950,38-1,38
I alt 25.138
Kilde

Europa-Parlamentsvalget 1994 i Danmark

Partier Stemmer
Stemmer % + / -
Konservative 5.98521,42+3,86
Venstre 4.71016,86+3,21
JuniBevægelsen 4.33315,51Nyt
Socialdemokratiet 4.05614,52-7,57
Folkebevægelsen mod EU 2.81010,06-7,51
Radikale Venstre 2.7229,74+6,30
SF 2.4818,88-1,20
Fremskridtspartiet 4911,76-2,53
Centrumdemokraterne 1920,69-8,79
Kristendemokraterne 1620,58-1,26
I alt 27.942
Kilde

Europa-Parlamentsvalget 1989 i Danmark

Partier Stemmer
Stemmer % + / -
Socialdemokratiet 5.07222,09+4,36
Folkebevægelsen mod EU 4.03317,57-2,38
Konservative 4.03117,56-10,64
Venstre 3.13413,65+6,22
SF 2.31410,08+0,11
Centrumdemokraterne 2.1779,48+2,51
Fremskridtspartiet 9844,29+1,72
Radikale Venstre 7903,44-0,16
Kristendemokraterne 4221,84-0,03
I alt 22.957
Kilde

Europa-Parlamentsvalget 1984 i Danmark

Partier Stemmer
Stemmer %
Konservative 6.91528,20
Folkebevægelsen mod EU 4.89119,95
Socialdemokratiet 4.34817,73
SF 2.4469,97
Venstre 1.8217,43
Centrumdemokraterne 1.7096,97
Radikale Venstre 8833,60
Fremskridtspartiet 6302,57
Kristendemokraterne 4591,87
Venstresocialisterne 4201,71
I alt 24.522
Kilde

Folkeafstemninger

Folkeafstemningen om forsvarsforbeholdet i 2022

Valgmulighed Stemmer %
✓ JA 25.484 72,64
X NEJ 9.600 27,36

Folkeafstemningen om retsforbeholdet i 2015

Valgmulighed Stemmer %
✓ JA 19.258 52,49
X NEJ 17.428 47,51

Folkeafstemningen om Danmarks tilslutning til den fælles europæiske patentdomstol i 2014

Valgmulighed Stemmer %
✓ JA 19.057 65,81
X NEJ 9.902 34,19

Folkeafstemningen om tronfølgeloven i 2009

Valgmulighed Stemmer %
✓ JA 23.847 85,68
X NEJ 3.987 14,32

Folkeafstemningen om Danmarks deltagelse i den fælles valuta i 2000

Valgmulighed Stemmer %
✓ JA 22.829 53,18
X NEJ 20.098 46,82

Folkeafstemningen om Amsterdam-traktaten i 1998

Valgmulighed Stemmer %
✓ JA 22.757 61,18
X NEJ 14.437 38,82

Folkeafstemningen om Edinburgh-aftalen i 1993

Valgmulighed Stemmer %
✓ JA 26.298 60,44
X NEJ 17.210 39,56

Folkeafstemningen om Maastricht-traktaten i 1992

Valgmulighed Stemmer %
✓ JA 21.706 52,07
X NEJ 19.983 47,93

Folkeafstemningen om EF-pakken i 1986

Valgmulighed Stemmer %
✓ JA 20.686 58,11
X NEJ 14.915 41,89

Folkeafstemningen om Danmarks optagelse i EF i 1972

Valgmulighed Stemmer %
✓ JA 24.079 68,48
X NEJ 11.083 31,52

Forslag til Danmarks Riges Grundlov i 1953

Valgmulighed Stemmer %
✓ JA 15.368 80,92
X NEJ 3.623 19,08
23 år 11.245 56,80
21 år 8.551 43,20

Forslag til Danmarks Riges Grundlov i 1939

Valgmulighed Stemmer %
✓ JA 13.500 94,89
X NEJ 727 5,11

Folketingskandidater

Liste Parti Kandidat Bemærk
A Socialdemokratiet Thomas Skriver Jensen
B Radikale Venstre
C Det Konservative Folkeparti
D Nye Borgerlige Martin Paetau
F Socialistisk Folkeparti
I Liberal Alliance
O Dansk Folkeparti Alex Ahrendtsen
V Venstre Sofie Mosgaard
Ø Enhedslisten Camille Hvillum
Å Alternativet Stine Bardeleben Helles, Fabian Munkholm Davidsen, Mikkel Holm-Pedersen, Tine Busk, Line Gessø Storm Hansen, Karl Bidstrup, Mette Rahbek Er opstillet i samtlige opstillingskredse i Fyns Storkreds

Kilde

  1. ↑ "Odense Sydkredsen". dst.dk. Hentet 2026-03-10.
  2. ↑ "FOLKETINGSVALG TIRSDAG 24. MARTS 2026". valg.im. Hentet 2026-03-27.
  3. ↑ "FOLKETINGSVALG TIRSDAG 1. NOVEMBER 2022". valg.im. Hentet 2023-06-27.
  4. ↑ "FOLKETINGSVALG ONSDAG 5. JUNI 2019". valg.im. Hentet 2023-06-27.
  5. ↑ "FOLKETINGSVALG TORSDAG 18. JUNI 2015". valg.im. Hentet 2023-06-27.
  6. ↑ "FOLKETINGSVALG TORSDAG 15. SEPTEMBER 2011". valg.im. Hentet 2023-06-27.
  7. ↑ "Folketingsvalget den 13. november 2007". valg.im. Hentet 2023-06-27.
  8. ↑ "valg2005.book" (PDF). valg.im. Hentet 2023-06-27.
  9. ↑ "BMTABEL" (PDF). valg.im. Arkiveret fra originalen (PDF) 2023-02-03. Hentet 2023-06-27.
  10. ↑ "VALG98" (PDF). valg.im. Arkiveret fra originalen (PDF) 2023-06-28. Hentet 2023-06-27.
  11. ↑ "VALG94" (PDF). valg.im. Hentet 2023-06-27.
  12. ↑ "VALG90" (PDF). valg.im. Arkiveret fra originalen (PDF) 2021-05-13. Hentet 2023-06-27.
  13. ↑ "Folketingsvalget den 10. maj 1988". valg.im. Hentet 2023-06-27.
  14. ↑ "Folketingsvalget den 8.september 1987". dst.dk. Hentet 2023-06-27.
  15. ↑ "Folketingsvalget den 10. januar 1984". dst.dk. Hentet 2023-06-27.
  16. ↑ "Folketingsvalget den 8. december 1981". dst.dk. Hentet 2023-06-27.
  17. ↑ "Folketingsvalget den 23. oktober 1979". dst.dk. Hentet 2023-06-27.
  18. ↑ "Folketingsvalget den 15. februar 1977". dst.dk. Hentet 2023-06-27.
  19. ↑ "Folketingsvalget den 9. januar 1975". dst.dk. Hentet 2023-06-27.
  20. ↑ "Folketingsvalget den 4. december 1973". dst.dk. Hentet 2023-06-27.
  21. ↑ "Folketingsvalget den 21. september 1971 samt folkeafstemningen". dst.dk. Hentet 2023-06-27.
  22. ↑ "Folketingsvalget den 23. januar 1968". dst.dk. Hentet 2023-06-27.
  23. ↑ "Folketingsvalget den 22. november 1966". dst.dk. Hentet 2023-06-27.
  24. ↑ "Folketingsvalget den 22. september 1964". dst.dk. Hentet 2023-06-27.
  25. ↑ "Folketingsvalget den 15. november 1960". dst.dk. Hentet 2023-06-27.
  26. ↑ "Folketingsvalget den 14. maj 1957". dst.dk. Hentet 2023-06-27.
  27. ↑ "Folketingsvalget den 22. september 1953". dst.dk. Hentet 2023-06-27.
  28. ↑ "Rigsdagsvalgene og folkeafstemningerne i april og maj 1953". dst.dk. Hentet 2023-06-27.
  29. ↑ "Folketingsvalget den 5. september 1950". dst.dk. Hentet 2023-06-27.
  30. ↑ "Folketingsvalget den 28. oktober 1947". dst.dk. Hentet 2023-06-27.
  31. ↑ "Rigsdagsvalgene i oktober og november 1945". dst.dk. Hentet 2023-06-27.
  32. ↑ "Rigsdagsvalgene i marts og april 1943". dst.dk. Hentet 2023-06-27.
  33. ↑ "Rigsdagsvalgene og Folkeafstemningen i april og maj 1939". dst.dk. Hentet 2023-06-27.
  34. ↑ "Folketingsvalget den 22. oktober 1935". dst.dk. Hentet 2023-06-27.
  35. ↑ "Folketingsvalget den 16. november 1932". dst.dk. Hentet 2023-06-27.
  36. ↑ "Folketingsvalget den 24. april 1929". dst.dk. Hentet 2023-06-27.
  37. ↑ "Folketingsvalget den 2. december 1926". dst.dk. Hentet 2023-06-27.
  38. ↑ "Folketingsvalget den 11. april 1924". dst.dk. Hentet 2023-06-27.
  39. ↑ "Rigsdagsvalgene september-oktober 1920". dst.dk. Hentet 2023-06-27.
  40. ↑ "Rigsdagsvalgene juli-august 1920". dst.dk. Hentet 2023-06-27.
  41. ↑ "Folketingsvalget den 26. april 1920". dst.dk. Hentet 2023-06-27.
  42. ↑ "EUROPA-PARLAMENTSVALG SØNDAG 9, JUNI 2024". dst.dk. Hentet 2024-06-10.
  43. ↑ "EUROPA-PARLAMENTSVALG SØNDAG 26, MAJ 2019". dst.dk. Hentet 2023-07-01.
  44. ↑ "EUROPA-PARLAMENTSVALG SØNDAG 25, MAJ 2014". dst.dk. Hentet 2023-07-01.
  45. ↑ "EUROPA-PARLAMENTSVALG SØNDAG 7, JUNI 2009". dst.dk. Hentet 2023-07-01.
  46. ↑ "EUROPA-PARLAMENTSVALGET DEN 13. JUNI 2004" (PDF). im.dk. Arkiveret fra originalen (PDF) 2023-07-11. Hentet 2023-07-01.
  47. ↑ "VALGET TIL EUROPA-PARLAMENTET DEN 10. JUNI 1999" (PDF). im.dk. Arkiveret fra originalen (PDF) 2023-07-01. Hentet 2023-07-01.
  48. ↑ "VALGET TIL EUROPA-PARLAMENTET DEN 9. JUNI 1994" (PDF). im.dk. Arkiveret fra originalen (PDF) 2023-07-01. Hentet 2023-07-01.
  49. ↑ "Valget til Europa-parlamentet den 15, juni 1989". dst.dk. Hentet 2023-07-01.
  50. ↑ "Valget til Europa-Parlamentet den 14, juni 1984". dst.dk. Hentet 2023-07-01.
  51. ↑ "FOLKEAFSTEMNING ONSDAG 1. JUNI 2022". dst.dk. Hentet 2023-07-05.
  52. ↑ "FOLKEAFSTEMNING TORSDAG 3. DECEMBER 2015". dst.dk. Hentet 2023-07-05.
  53. ↑ "FOLKEAFSTEMNING SØNDAG 25. MAJ 2014". dst.dk. Hentet 2023-07-05.
  54. ↑ "FOLKEAFSTEMNING SØNDAG 7. JUNI 2009". dst.dk. Hentet 2023-07-05.
  55. ↑ "FOLKEAFSTEMNINGEN DEN 28. SEPTEMBER 2000 OM DANMARKS DELTAGELSE I DEN FÆLLES VALUTA" (PDF). valg.im. Arkiveret fra originalen (PDF) 2023-07-05. Hentet 2023-07-05.
  56. ↑ "FOLKEAFSTEMNINGEN DEN 28. MAJ 1998OM DANMARKS TILTRÆDELSE AF AMSTERDAMTRAKTATEN" (PDF). valg.im. Arkiveret fra originalen (PDF) 2023-07-05. Hentet 2023-07-05.
  57. ↑ "FOLKEAFSTEMNINGEN DEN 18. MAJ 1993 OM DANMARKS TILTRÆDELSE AF EDINBURGH-AFGØRELSEN OG MAASTRICHT-TRAKTATEN". dst.dk. Hentet 2023-07-05.
  58. ↑ "Folkeafstemningen den 1. juni 1992 om Danmarks tiltrædelse af traktaten om Den Europæiske Union". dst.dk. Hentet 2023-07-05.
  59. ↑ "Vejledende folkeafstemning torsdag den 27. februar 1986 om Danmarks tiltrædelse af EF- pakken". dst.dk. Hentet 2023-07-05.
  60. ↑ "Folkeafstemningen om Danmarks tiltrædelse af De europæiske Fælleskaber 2. oktober 1972". dst.dk. Hentet 2023-07-05.
  61. 1 2 "Publikationsfortegnelse vedrørende Folkeafstemninger". dst.dk. Hentet 2023-07-05.
  62. ↑ "Fyns Storkreds". Arkiveret fra originalen 7. november 2016. Hentet 6. november 2016.
  63. ↑ Folketingskandidater
  64. ↑ "Folketingskandidater > Enhedslisten". Arkiveret fra originalen 26. november 2018. Hentet 25. november 2018.