| Justin Pogge | |
|---|---|
| Henkilötiedot | |
| Syntynyt | 22. huhtikuuta 1986 Fort McMurray, AB, Kanada |
| Kansalaisuus | |
| Jääkiekkoilija | |
| Pelipaikka | maalivahti |
| Hanska | vasen |
| Pituus | 192 cm |
| Paino | 93 kg |
| Pelaajaura | |
| Pääsarjaura | 2008– |
| Aik. seurat | Toronto Marlies (AHL) Toronto Maple Leafs (NHL) Bakersfield Condors (ECHL) San Antonio Rampage (AHL) Albany River Rats (AHL) Charlotte Checkers (AHL) Portland Pirates (AHL) SV Ritten/Renon (Italia) BIK Karlskoga (Allsv.) Färjestads BK (SHL) HC Slovan Bratislava (KHL) Rögle BK (SHL) Södertälje SK (Allsv.) Eisbären Berlin (DEL) Kölner Haie (DEL) Grizzlys Wolfsburg (DEL) |
| NHL-varaus | 90. varaus, 2004 Toronto Maple Leafs |
Justin Pogge (s. 22. huhtikuuta 1986 Fort McMurray, Alberta, Kanada) on kanadalainen jääkiekkomaalivahti.
Pogge pelasi kauden 2002–2003 KIJHL-joukkue Summerland Stingissa. Kaudeksi 2003–2004 hän siirtyi WHL-joukkue Prince George Cougarsiin, jossa Pogge nousi heti tulokaskaudellaan pääasialliseksi vastuunkantajaksi ja torjui 44 runkosarjaottelussa torjuen kolme nollapeliä. Toronto Maple Leafs varasi hänet kolmannella kierroksella 90. pelaajana NHL:n varaustilaisuudessa 2004.
Kesken kauden 2004–2005 Pogge kaupattiin Cougarsista Calgary Hitmeniin. Kaudella 2005–2006 hänellä oli koko WHL:n paras torjuntaprosentti (92,6%) ja päästettyjen maalien keskiarvo (1.72). Nollapelejä kertyi 11, mikä oli eniten koko liigasta. Pogge palkittiin kauden päätteeksi koko WHL:n vuoden pelaajana Four Broncos Memorial Trophylla, parhaana maalivahtina Del Wilson Trophylla ja valittiin itäisen konferenssin ensimmäiseen tähdistökentälliseen. Hänet valittiin myös koko CHL:n parhaaksi maalivahdiksi ja ensimmäiseen tähdistökentälliseen. Pogge valittiin myös CHL:n viikon maalivahdiksi sekä 1. marraskuuta että 27. marraskuuta 2005.
Joulukuussa 2005 Pogge teki kolmivuotisen tulokassopimuksen Toronto Maple Leafsin kanssa. Hän siirtyi seuran organisaatioon kaudeksi 2006–2007, jonka Pogge vietti AHL-joukkue Toronto Marliesissa, jossa hän kantoi pääosan joukkueen torjuntavastuusta pelaten 48 ottelussa. Joukkueen fanit palkitsivat Poggen kauden päätteeksi suosikkinaan Toronto Marlies Fan Choice Awardilla. Kolmannella Maple Leafsin organisaatiossa viettämällään kaudellaan 2008–2009 hän teki myös NHL-debyyttinsä. Pogge pelasi ensimmäisen NHL-ottelunsa 21. joulukuuta 2008 Atlanta Thrashersia vastaan. Hän torjui Maple Leafsin 6–2-voittoon päättyneessä ottelussa 19 kertaa. Pogge torjui kauden aikana seitsemässä NHL-ottelussa. Hän ei lopulta noussut Maple Leafsissa odotetulle tasolle ja Pogge torjuntaprosentiksi jäi 84,4% ja päästettyjen maalien keskiarvoksi 4.36.
Elokuussa 2009 Maple Leafs kauppasi Poggen Anaheim Ducksiin vaihdossa kuudennen kierroksen varausvuoroon kesälle 2011. Hän pelasi kaudella sekä 2009–2010 sekä AHL-joukkue San Antonio Rampagessa että ECHL-joukkue Bakersfield Condorsissa ja valittiin AHL:n viikon pelaajaksi 14. helmikuuta 2010. Siirtotakarajalla maaliskuussa 2010 Ducks kauppasi Poggen Carolina Hurricanesiin vaihdossa Aaron Wardiin. Hän pelasi loppukauden Hurricanesin farmijoukkue Albany River Ratsissa. Heinäkuussa 2010 Pogge teki vuoden mittaisen, kaksisuuntaisen ja 500 000 dollarin arvoisen jatkosopimuksen seuran kanssa.
Kauden 2010–2011 Pogge pelasi kokonaan Hurricanesin uudessa farmijoukkue Charlotte Checkersissa. Heinäkuussa 2011 hän teki vapaana agenttina vuoden mittaisen ja kaksisuuntaisen sopimuksen Phoenix Coyotesin kanssa. Myös kauden 2011–2012 Pogge pelasi kokonaan AHL:ssä, tällä kertaa Portland Piratesin paidassa.
Pogge siirtyi kaudeksi 2012–2013 Eurooppaan ja Italian Serie A:ssa pelaavan SV Ritten/Renonin maalinsuulle. Kaudeksi 2013–2014 hän siirtyi sieltä Ruotsin toiseksi korkeimmalle sarjatasolle HockeyAllsvenskan-joukkue BIK Karlskogaan. Kaudeksi 2014–2015 Pogge siirtyi kaksivuotisella sopimuksella sarjatasoa ylemmäs SHL-joukkue Färjestads BK:hon. Hän jakoi varsin tasaisesti torjuntavastuun Fredrik Pettersson-Wentzelin kanssa. Pogge palkittiin kauden päätteeksi SHL Awardsissa vuoden parhaasta torjunnasta.
| Mitalit | |||
|---|---|---|---|
| Maa: | |||
| Miesten jääkiekko | |||
| Alle 20-v. MM-kilpailut | |||
| Kanada 2006 | jääkiekko | ||
Pogge pelasi alle 20-vuotiaiden MM-kilpailuissa vuonna 2006, jolloin hän voitti maailmanmestaruuden. Poggella oli koko turnauksen paras torjuntaprosentti (95,2%) ja päästettyjen maalien keskiarvo oli 1.00. Hän torjui finaalissa Venäjää vastaan 5–0-nollapelin ja torjui turnauksen aikana nollapelin myös alkulohkon ottelussa Norjaa vastaan ja välierissä Suomea vastaan.
Pogge pelasi myös alle 18-vuotiaiden MM-kilpailuissa vuonna 2004, jolloin hän toimi Kanadan pääasiallisena kakkosmaalivahtina Devan Dubnykille ja torjui vain yhdessä ottelussa. Pogge edusti Kanadaa myös Spengler Cupissa vuonna 2006, jolloin joukkue eteni finaaliin häviten kuitenkin HC Davosille lukemin 3–2.
Pogge on naimisissa mallina tunnetun Christina Heinzel Poggen kanssa.
| Runkosarja | Pudotuspelit | Palkinnot | |||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Kausi | Joukkue | Liiga | O | V | H | T | MIN | PM | NP | PMK | TP% | O | V | H | MIN | PM | NP | PMK | TP% | ||||||||||||
| 2002–2003 | Summerland Sting | KIJHL | 30 | 1761 | 91 | 0 | 3.13 | – | – | – | – | – | – | – | – | ||||||||||||||||
| 2003–2004 | Prince George Cougars | WHL | 44 | 17 | 18 | 2 | 2271 | 107 | 3 | 2.83 | 90,0 | – | – | – | – | – | – | – | – | ||||||||||||
| 2004–2005 | Prince George Cougars | WHL | 24 | 10 | 9 | 8 | 1198 | 56 | 4 | 2.80 | 89,1 | – | – | – | – | – | – | – | – | ||||||||||||
| Calgary Hitmen | WHL | 29 | 14 | 12 | 3 | 1727 | 66 | 2 | 2.29 | 91,7 | 12 | 7 | 5 | 742 | 24 | 1 | 1.94 | 92,8 | |||||||||||||
| 2005–2006 | Calgary Hitmen | WHL | 54 | 38 | 10 | 6 | 3237 | 93 | 11 | 1.72 | 92,6 | 13 | 7 | 5 | 802 | 34 | 2 | 2.54 | 91,1 | ||||||||||||
| 2006–2007 | Toronto Marlies | AHL | 48 | 19 | 25 | 2 | 2812 | 142 | 3 | 3.03 | 89,6 | – | – | – | – | – | – | – | – | ||||||||||||
| 2007–2008 | Toronto Marlies | AHL | 41 | 26 | 10 | 4 | 2415 | 94 | 4 | 2.34 | 90,8 | 4 | 1 | 1 | 172 | 6 | 0 | 2.09 | 91,8 | ||||||||||||
| 2008–2009 | Toronto Marlies | AHL | 53 | 26 | 21 | 5 | 3155 | 142 | 0 | 2.70 | 89,5 | 5 | 2 | 3 | 304 | 16 | 0 | 3.15 | 90,1 | ||||||||||||
| Toronto Maple Leafs | NHL | 7 | 1 | 4 | 1 | 372 | 27 | 0 | 4.36 | 84,4 | – | – | – | – | – | – | – | – | |||||||||||||
| 2009–2010 | Bakersfield Condors | ECHL | 9 | 6 | 2 | 0 | 491 | 22 | 1 | 2.69 | 90,2 | – | – | – | – | – | – | – | – | ||||||||||||
| San Antonio Rampage | AHL | 23 | 12 | 7 | 3 | 1332 | 57 | 1 | 2.57 | 92,0 | – | – | – | – | – | – | – | – | |||||||||||||
| Albany River Rats | AHL | 4 | 1 | 0 | 2 | 199 | 8 | 0 | 2.41 | 92,8 | – | – | – | – | – | – | – | – | |||||||||||||
| 2010–2011 | Charlotte Checkers | AHL | 48 | 22 | 18 | 4 | 2617 | 136 | 0 | 3.12 | 90,7 | 4 | 1 | 1 | 155 | 12 | 0 | 4.65 | 80,3 | ||||||||||||
| 2011–2012 | Portland Pirates | AHL | 37 | 14 | 13 | 4 | 1972 | 101 | 0 | 3.07 | 89,0 | – | – | – | – | – | – | – | – | ||||||||||||
| 2012–2013 | SV Ritten/Renon | Italia | 44 | 29 | 15 | 6 | 2629 | 104 | 6 | 2.37 | 92,5 | 7 | 422 | 1 | 2.52 | 92,3 | |||||||||||||||
| 2013–2014 | BIK Karlskoga | Allsvenskan | 52 | 29 | 22 | 0 | 3086 | 111 | 8 | 2.16 | 92,1 | – | – | – | – | – | – | – | – | ||||||||||||
| 2014–2015 | Färjestads BK | SHL | 30 | 13 | 13 | 0 | 1641 | 55 | 4 | 2.01 | 92,6 | 1 | 0 | 1 | 61 | 4 | 0 | 3.92 | 82,6 | ||||||||||||
| 2015–2016 | Färjestads BK | SHL | 26 | 14 | 12 | 0 | 1512 | 53 | 1 | 2.10 | 92,2 | 4 | 1 | 3 | 231 | 8 | 0 | 2.07 | 93,3 | ||||||||||||
| 2016–2017 | HC Slovan Bratislava | KHL | 23 | 7 | 13 | 0 | 1192 | 62 | 0 | 3.12 | 90,3 | – | – | – | – | – | – | – | – | ||||||||||||
| 2017–2018 | Rögle BK | SHL | 32 | 13 | 18 | 0 | 1793 | 96 | 1 | 3.21 | 89,8 | – | – | – | – | – | – | – | – | ||||||||||||
| 2018–2019 | Rögle BK | SHL | 37 | 18 | 17 | 0 | 2097 | 89 | 1 | 2.55 | 91,1 | 2 | 0 | 2 | 132 | 8 | 0 | 3.65 | 86,9 | ||||||||||||
| 2019–2020 | Södertälje SK | Allsvenskan | 10 | 6 | 4 | 0 | 605 | 24 | 2 | 2.38 | 90,5 | – | – | – | – | – | – | – | – | ||||||||||||
| Eisbären Berlin | DEL | 17 | 11 | 5 | 0 | 981 | 38 | 1 | 2.33 | 91,9 | – | – | – | – | – | – | – | – | |||||||||||||
| 2020–2021 | Kölner Haie | DEL | 21 | 8 | 11 | 0 | 1149 | 59 | 2 | 3.08 | 90,4 | – | – | – | – | – | – | – | – | ||||||||||||
| 2021–2022 | Kölner Haie | DEL | 38 | 17 | 18 | 0 | 2149 | 96 | 3 | 2.63 | 90,1 | 5 | 2 | 3 | 288 | 14 | 0 | 2.92 | 91,4 | ||||||||||||
| 2022–2023 | Grizzlys Wolfsburg | DEL | 18 | 9 | 7 | 0 | 1029 | 47 | 1 | 2.74 | 90,6 | – | – | – | – | – | – | – | – | ||||||||||||
| Vuosi | Turnaus | O | V | H | MIN | PM | NP | PMK | TP% |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2004 | U18 | 1 | 1 | 0 | 60 | 2 | 0 | 2.00 | 87,5 |
| 2006 | JMM | 6 | 6 | 0 | 360 | 6 | 3 | 1.00 | 95,2 |