Kiekko-Vantaa

Kiekko-Vantaa
Perustettu 1994
1994 Kiekko-Vantaa ry
2007 Kiekko-Vantaa Hockey Oy
Entiset nimet Kiekko-Vantaa
1994–
Kaupunki Suomi Vantaa, Suomi
Kotiareena Trio Areena
– kapasiteetti 2 004
Sarjataso Mestis
Värit               
Toimitusjohtaja Suomi Erik Autio
Puheenjohtaja Suomi Anssi Aura
Kapteeni Suomi Elias Ulander
Omistaja Kiekko-Vantaa Hockey Oy
Yhteistyöseurat Suomi Jokerit (SM-liiga)
Suomi Porvoo Hunters (Suomi-sarja)
Suomi TuusKi (II-divisioona)
Media Vantaan Sanomat
Mestismitalit
Kultaa 0
Hopeaa 2 (2003, 2017)
Pronssia 2 (2025, 2026)

Kiekko-Vantaa (lyh. K-Vantaa tai KiVa, usein puhekielessä Lohipaidat tai Lohi) on vuonna 1994 perustettu vantaalainen jääkiekkoseura, joka on pelannut Mestiksessä sen alusta asti kaudesta 2000–2001. Sen kotihalli on Tikkurilassa sijaitseva Kuljetusrinki Areena, jossa on tilaa 2004 katsojalle. Kiekko-Vantaan tunnus on johdettu Vantaan vaakunasta.

Kiekko-Vantaa nousi Mestikseen sarjaa perustettaessa keväällä 2000, ja sen paras saavutus on ollut vuonna 2003 tullut Mestiksen hopeamitali, jolloin se taipui Jukureille otteluvoitoin 3–2 johdettuaan sarjaa jo 0–2. Vantaalaiset ovat Mestiksen historian aikana vain kerran jääneet pudotuspelien ulkopuolelle; kaudella 2007–2008 Kiekko-Vantaan lopullinen sijoitus oli yhdeksäs. Keväällä 2010 Kiekko-Vantaa hakeutui yrityssaneeraukseen maksamattomien velkojen takia. Velkaa oli tuolloin 350 000 €. Lisäksi Kiekko-Vantaa solmi yhteistyösopimuksen SM-liigaa pelaavien HIFK:n ja Jokerien kanssa. Tämän lisäksi seuralla on jo parin kauden ajan ollut vastaavanlainen sopimus II-divisioonassa pelaavan TuusKin kanssa. Lisäksi seura on tehnyt satunnaista yhteistyötä myös Espoo Bluesin ja Porvoo Huntersin kanssa.

Kiekko-Vantaalla on myös laajaa junioritoimintaa ja se on edustusseura useille vantaalaisille jääkiekkoseuroille kuten EVU. Kiekko-Vantaan omat kasvatit Antti Niemi ja Ilari Filppula ja seurassa pelanneista pelaajista Valtteri Filppula, Sean Bergenheim, Antti Pihlström, Pauli Levokari ja Ruudun veljekset Jarkko ja Tuomo ovat pelanneet Pohjois-Amerikan NHL- ja AHL-liigoissa.

Kiekko-Vantaan maalilauluna toimii Gary Glitterin ”Rock and Roll (Part Two)”.

Vuonna 2017 KHL:ssä pelaavan Helsingin Jokereiden kanssa solmitun yhteistyösopimuksen myötä Kiekko-Vantaan pelipaidat sekä joukkueen värit kokivat muutoksen. Paidat olivat Kiekko-Vantaan logoa lukuun ottamatta lähes identtiset Jokereiden pelipaitojen kanssa aina vuoteen 2019 asti, jolloin Jokerit otti käyttöön uuden puna-keltaisen värimaailman.

Historia

Trio-Areena
K-Vantaan pelipaidat 2019-2020
Roope Turunen kaudella 2025-2026

Kiekko-Vantaa perustettiin vuonna 1994 yhdistämällä VaKi ja VHT, joka oli aikaisemmin muodostettu yhdistämällä LÄ-KI:n, TJV:n ja EVU:n edustustoiminta. Kaudella 1994–1995 Kiekko-Vantaa oli III-divisioonan kaikkien vaiheiden ykkönen nousten seuraavaksi kaudeksi II-divisioonaan, jossa Kiekko-Vantaa vietti neljä kautta ennen nousemistaan vasta perustettuun Suomi-sarjaan kaudeksi 1999–2000. Heti ensimmäisenä vuotenaan Kiekko-Vantaa selvisi sarjassa loppuun saakka voittamalla puolivälierissä KOO-VEE:n otteluvoitoin 2–1 ja välierissä KoMu HT:n voitoin 2–0, ennen kuin se hävisi finaalissa Mikkelin Jukureille voitoin 0–3. Molemmat Kiekko-Vantaa ja Jukurit nousivat I-divisioonaan, Kiekko-Vantaa pudottamalla Hyvinkään Ahmat ja Jukurit SaPKon. Tuona keväänä I-divisioona lakkautettiin ja sen tilalle perustettiin uusi Jääkiekkoliiton Mestaruussarja eli Mestis. Kiekko-Vantaa on siis yksi Mestiksen perustajaseuroista ja on pelannut Mestiksessä yhtäjaksoisesti siitä lähtien.

Mestis kaudella 2024–2025, Kiekko-Vantaa otti historian ensimmäisen voiton Helsingin Jokereista maalein 5-3.

Menestys

Kausi Runkosarja Lopullinen Ottelut 3P 2P 1P 0P TM PM ME P P/O
2000–2001 4 5 44 0 22 5 17 160 143 +17 49 1,11
2001–2002 3 5 44 0 26 4 14 156 122 +34 56 1,27
2002–2003 3 2 44 0 27 6 11 175 131 +44 60 1,36
2003–2004 8 8 45 0 18 8 19 128 136 –8 44 0,98
2004–2005 8 8 44 0 18 7 19 116 122 –6 43 0,98
2005–2006 6 6 45 0 21 8 16 130 128 +2 50 1,11
2006–2007 8 8 45 0 16 5 24 142 188 –46 37 0,82
2007–2008 9 9 45 14 4 2 25 128 169 –41 52 1,16
2008–2009 6 6 45 20 6 3 16 130 150 +10 75 1,67
2009–2010 7 7 45 21 2 5 17 141 141 +–0 72 1,60
2010–2011 8 8 49 18 6 3 22 143 150 –7 69 1,41
2011–2012 8 8 46 13 6 6 21 118 143 –25 57 1,24
2012–2013 11 11 48 13 6 8 21 123 144 –21 59
2013–2014 8 8 56 18 9 4 25 148 157 –9 76
2014–2015 10 10 56 14 2 5 35 139 207 –68 51
2015–2016 8 8 50 17 7 3 23 141 148 –7 70
2016–2017 3 2 50 22 4 9 15 148 139 +9 83
2017–2018 4 5 50 21 6 5 18 151 150 –1 80
2018–2019 10 10 50 17 4 6 23 138 158 –20 65
2019–2020 9 9 50 18 4 6 18 169 169 +–0 68
2020–2021 7 7 29 11 (3) - 11 89 85 +4 42 1.45
2021–2022 10 10 52 17 6 8 21 146 172 −26 - .455
2022–2023 8 10 52 23 2 2 25 168 189 −21 75
2023–2024 9 9 48 19 3 7 19 164 158 +6 70
2024–2025 6 3 49 18 4 8 19 154 150 +4 70
2025–2026 4 3 49 20 4 8 17 149 148 +1 76
2026–2027

Nykyinen joukkue

Kiekko-Vantaa kaudella 2026–2027
Kokoonpano Valmentajat

Maalivahdit

  • 23  Suomi Severi Auvinen
  • 35  Suomi Lukas Selin

Puolustajat

Hyökkääjät

Päävalmentaja

Apuvalmentajat

  • Suomi Lasse Kivekäs
  • Viro Rauno Tikka
  • Suomi Nikke Kettukangas

Selitykset
  • (C) Kapteeni
  • (A) Varakapteeni

Lähde: Elite Prospects eliteprospects.com.
Päivitetty: 28. syyskuuta 2026

Joukkueenjohto

Tunnettuja pelaajia

Jäädytetyt pelinumerot

Mestiksessä palkitut

Kausi Valinta Voittaja
2000–2001 Kultainen kiekko
Pistepörssin voittaja
Ensimmäinen tähdistökentällinen
Suomi Markku Takala
2001–2002 Vuoden tulokas Suomi Ilari Filppula
Ensimmäinen tähdistökentällinen Suomi Markus Helanen
2002–2003 Herrasmiespelaaja
Ensimmäinen tähdistökentällinen
Suomi Ilari Filppula
Vuoden valmentaja Suomi Jarmo Kauppi
Ensimmäinen tähdistökentällinen Suomi Matias Schantz
2004–2005 Herrasmiespelaaja Suomi Matias Loppi
Paras puolustaja
Toinen tähdistökentällinen
Suomi Kimmo Pikkarainen
2006–2007 Paras maalintekijä Suomi Jussi-Mikko Makkonen
Herrasmiespelaaja Suomi Jarkko Oikarinen
2007–2008 Vuoden tulokas Suomi Henri Kivioja
2015–2016 Fair Play -valmentaja Suomi Simo Mälkiä
2017–2018 Opiskelijapalkinto
Veikkauksen Kultainen Kypärä -kilpailun voittaja
Suomi Juuso Perttilä
Fair Play -joukkue Kiekko-Vantaa
2018–2019 Ensimmäinen tähdistökentällinen Suomi Joona Monto
Kultainen kiekko
Paras hyökkääjä (Mika Helkearo -palkinto)
Pistepörssin voittaja (Jouni Rinne -palkinto)
Paras maalintekijä (Arto Javanainen -palkinto)
Ensimmäinen tähdistökentällinen
Veikkauksen Kultainen Kypärä -kilpailun voittaja
Suomi Miro-Pekka Saarelainen
Fair Play -joukkue Kiekko-Vantaa
2020–2021 Toinen tähdistökentällinen Suomi Samuel Jukuri
Toinen tähdistökentällinen Suomi Erkka Seppälä
Vuoden tulokas (Petri Varis -palkinto) Suomi Eetu Peltola
Toinen tähdistökentällinen Suomi Julius Valtonen
2021–2022 Herrasmiespelaaja (Waltteri Immonen -palkinto) Suomi Joni Piipponen
2023–2024 Toinen tähdistökentällinen Suomi Okko Kangasniemi
Fair Play -valmentaja (Jukka Ahvenjärvi -palkinto) Suomi Jani Manninen
2024–2025 Fair Play -valmentaja (Jukka Ahvenjärvi -palkinto)
Toinen tähdistökentällinen
Suomi Jani Manninen

Edustusjoukkueessa pelanneet NHL-pelaajat

Antti Niemi voitti Chicago Blackhawksissa kaikkien aikojen ensimmäisenä suomalaismaalivahtina Stanley Cupin vuonna 2010. 10. elokuuta 2012 Kiekko-Vantaa jäädytti hänen pelinumeronsa 39.

Päävalmentajat Mestiksessä

Ennätykset

Yksilö

Joukkue

Parhaat pistemiehet

PelaajaOMSPP/O
Petri Pitkäjärvi30446831290,42
Jukka Hakkarainen21143671100,52
Mikko Kainulainen15235731080,71
Petteri Linnonmaa23556451010,43
Jussi Haapasaari11237641010,90
Tuomas Nikoskelainen1714154950,56
Janne Lehtinen1264447910,72
Hannu Väisänen1224540850,70
Teemu Kuusisto1094636820,75
Ilari Filppula853250820,96
Jussi-Mikko Makkonen994229710,72
Juha Koivisto1472641670,46

Mestiksen maratontaulukko

Päivitetty keväällä 2012.

Junioritoiminta ja kasvattajaseurat

Kiekko-Vantaan kasvattajaseuroja ovat Kiekko-Vantaa Itä Itä-Vantaalla ja Etelä-Vantaan Urheilijat Länsi-Vantaalla. Kasvattajaseurojen pelaajat liittyvät C-juniori-ikäisenä Kiekko-Vantaan Juniorit ry.:n C-juniorijoukkueisiin. Lisäksi kasvattajaseuroilla on harrastetoimintaa vanhemmissakin ikäluokissa niille, jotka eivät mahdu juniorijoukkueisiin. Kiekko-Vantaan Juniorit ry. pelaa Kiekko-Vantaan alaisuudessa ja Kiekko-Vantaa-nimellä.

2000–012001–022002–032003–042004–052005–062006–072007–082008–092009–102010–112011–122012–132013–142014–152015–16
A-junioritSM-liigaI-divisioonaSM-liigaI-divisioonaSM-liigaMestisSM-liiga
B-junioritI-divisioonaSM-sarjaI-divisioonaSM-sarjaI-divisioonaSM-sarjaMestis
C-junioritSM-sarjaI-divisioonaSM-sarjaI-divisioonaSM-sarjaI-divisioonaII-divisioonaMestisSM-sarja

Kiekko-Vantaa Idän edustusjoukkue pelaa nimellä HC Vantaa jääkiekon II-divisioonassa, ja EVU:n edustusjoukkue jääkiekon III-divisioonassa. Molemmat joukkueet toimivat harrastemielessä ja koostuvat lähinnä omista yli-ikäisistä junioreista.

Lähteet

  1. ↑ Helanen viralliseen tähdistökenttään Jatkoaika.com. 27.3.2002. Jatkoaika r.y. Viitattu 11.3.2024.
  2. ↑ Liitto palkitsi Mestismiehiä Jatkoaika.com. 21.4.2002. Jatkoaika r.y. Viitattu 11.3.2024.
  3. ↑ Liitto jakoi palkinnot Mestiksen parhaille Jatkoaika.com. 24.4.2003. Jatkoaika r.y. Viitattu 11.3.2024.
  4. ↑ Kultainen kiekko Mikko Strömbergille Jatkoaika.com. 17.4.2005. Jatkoaika r.y. Viitattu 11.3.2024.
  5. ↑ Tero Forsell palkintogaalan rohmu Jatkoaika.com. 29.3.2007. Jatkoaika r.y. Viitattu 11.3.2024.
  6. ↑ Forsell Mestis-kauden palkituin yle.fi. 8.4.2008. Yleisradio Oy. Viitattu 11.3.2024.
  7. ↑ Mestis palkitsi parhaansa - Palve palkintorohmuna Jatkoaika.com. 29.4.2016. Jatkoaika r.y. Viitattu 11.3.2024.
  8. ↑ Mestiksen palkinnot kaudella 2017-2018 mestis.fi. 24.4.2018. Suomen Jääkiekkoliitto ry – Finlands Ishockeyförbund rf. Viitattu 11.3.2024.
  9. ↑ Mestiksen palkinnot kaudella 2018-2019 mestis.fi. 29.4.2019. Suomen Jääkiekkoliitto ry – Finlands Ishockeyförbund rf. Viitattu 11.3.2024.
  10. ↑ Mestiksen palkinnot kaudella 2020-2021 mestis.fi. 30.4.2021. Suomen Jääkiekkoliitto ry – Finlands Ishockeyförbund rf. Viitattu 11.3.2024.
  11. ↑ Mestiksen palkinnot kaudella 2021-2022 mestis.fi. 13.6.2022. Suomen Jääkiekkoliitto ry – Finlands Ishockeyförbund rf. Viitattu 11.3.2024.
  12. ↑ Tässä ovat Mestiksen runkosarjan palkittavat ja All Stars -kentälliset mestis.fi. 8.3.2024. Suomen Jääkiekkoliitto ry – Finlands Ishockeyförbund rf. Viitattu 11.3.2024.
  13. ↑ Mestiksen palkinnot kaudella 2024–25 mestis.fi. 11.6.2025. Suomen Jääkiekkoliitto ry – Finlands Ishockeyförbund rf. Viitattu 14.12.2025.

Aiheesta muualla