| Tähän artikkeliin tai osioon ei ole merkitty lähteitä, joten tiedot kannattaa tarkistaa muista tietolähteistä. Voit auttaa Wikipediaa lisäämällä artikkeliin tarkistettavissa olevia lähteitä ja merkitsemällä ne ohjeen mukaan. |
| Kiekko-Vantaa | |
|---|---|
| Perustettu | 1994 1994 Kiekko-Vantaa ry 2007 Kiekko-Vantaa Hockey Oy |
| Kaupunki | |
| Kotiareena | Tikkurilan jäähalli |
| – kapasiteetti | 2 024 |
| Sarjataso | Mestis |
| Värit | |
| Toimitusjohtaja | |
| Puheenjohtaja | |
| Päävalmentaja | |
| Kapteeni | |
| Omistaja | Kiekko-Vantaa Hockey Oy |
| Yhteistyöseurat | |
| Media | Vantaan Sanomat |
| Mestismitalit | |
| Kultaa | 0 |
| Hopeaa | 2 (2003, 2017) |
| Pronssia | 2 (2025, 2026) |
Kiekko-Vantaa (lyh. K-Vantaa tai KiVa, usein puhekielessä Lohipaidat tai Lohi) on vuonna 1994 perustettu vantaalainen jääkiekkoseura, joka on pelannut Mestiksessä sen alusta asti kaudesta 2000–2001. Sen kotihalli on Tikkurilassa sijaitseva Tikkurilan jäähalli, jossa on tilaa 2024 katsojalle. Seuran tunnus on johdettu Vantaan vaakunasta.
Kiekko-Vantaa nousi Mestikseen sarjaa perustettaessa keväällä 2000, ja sen paras saavutus on ollut hopeamitali keväiltä 2003 ja 2017. Seura tekee yhteistyötä Jokereiden, TuusKiekon ja Porvoo Huntersin kanssa.
Kiekko-Vantaalla on myös laajaa junioritoimintaa ja se on edustusseura useille vantaalaisille jääkiekkoseuroille. Kiekko-Vantaan omat kasvatit Antti Niemi ja Ilari Filppula ja seurassa pelanneista pelaajista Valtteri Filppula, Sean Bergenheim, Antti Pihlström, Pauli Levokari ja Ruudun veljekset Jarkko ja Tuomo ovat pelanneet Pohjois-Amerikan NHL- ja AHL-liigoissa.
Kiekko-Vantaan maalilauluna toimii Gary Glitterin ”Rock and Roll (Part Two)”.


Kiekko-Vantaa perustettiin vuonna 1994 yhdistämällä Vantaan Kiekko ja Vantaa Hockey Team, joka oli aikaisemmin muodostettu yhdistämällä Länsimäen Kiekon, Tikkurilan Jää-Veikkojen ja Etelä-Vantaan Urheilijoiden edustustoiminta. Ensimmäisellä kaudellaan 1994–1995 Kiekko-Vantaa oli III-divisioonan voittaja ja nousi II-divisioonaan, jossa Kiekko-Vantaa vietti neljä kautta ennen nousemistaan vasta perustettuun Suomi-sarjaan kaudeksi 1999–2000. Heti ensimmäisenä vuotenaan Kiekko-Vantaa ylsi Suomi-sarjan finaaliin, jonka se kuitenkin hävisi Mikkelin Jukureille voitoin 0–3. Kiekko-Vantaa nousi silti I-divisioonaan pudottamalla Hyvinkään Ahmat. Seuraavaksi kaudeksi I-divisioonan tilalle perustettiin uusi Jääkiekkoliiton Mestaruussarja eli Mestis. Kiekko-Vantaa on siis yksi Mestiksen perustajaseuroista ja on pelannut Mestiksessä yhtäjaksoisesti siitä lähtien.
Vuonna 2017 KHL:ssä pelaavan Helsingin Jokereiden kanssa solmitun yhteistyösopimuksen myötä Kiekko-Vantaan pelipaidat sekä joukkueen värit kokivat muutoksen. Paidat olivat Kiekko-Vantaan logoa lukuun ottamatta lähes identtiset Jokereiden pelipaitojen kanssa aina vuoteen 2019 asti, jolloin Jokerit otti käyttöön uuden puna-keltaisen värimaailman.
Mestis-kaudella 2024–2025 Kiekko-Vantaa otti historiansa ensimmäisen voiton Jokereista maalein 5–3.
| Kausi | Runkosarja | Lopullinen | Ottelut | 3P | 2P | 1P | 0P | TM | PM | ME | P | P/O |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2000–2001 | 4 | 5 | 44 | 0 | 22 | 5 | 17 | 160 | 143 | +17 | 49 | 1,11 |
| 2001–2002 | 3 | 5 | 44 | 0 | 26 | 4 | 14 | 156 | 122 | +34 | 56 | 1,27 |
| 2002–2003 | 3 | 2 | 44 | 0 | 27 | 6 | 11 | 175 | 131 | +44 | 60 | 1,36 |
| 2003–2004 | 8 | 8 | 45 | 0 | 18 | 8 | 19 | 128 | 136 | –8 | 44 | 0,98 |
| 2004–2005 | 8 | 8 | 44 | 0 | 18 | 7 | 19 | 116 | 122 | –6 | 43 | 0,98 |
| 2005–2006 | 6 | 6 | 45 | 0 | 21 | 8 | 16 | 130 | 128 | +2 | 50 | 1,11 |
| 2006–2007 | 8 | 8 | 45 | 0 | 16 | 5 | 24 | 142 | 188 | –46 | 37 | 0,82 |
| 2007–2008 | 9 | 9 | 45 | 14 | 4 | 2 | 25 | 128 | 169 | –41 | 52 | 1,16 |
| 2008–2009 | 6 | 6 | 45 | 20 | 6 | 3 | 16 | 130 | 150 | +10 | 75 | 1,67 |
| 2009–2010 | 7 | 7 | 45 | 21 | 2 | 5 | 17 | 141 | 141 | +–0 | 72 | 1,60 |
| 2010–2011 | 8 | 8 | 49 | 18 | 6 | 3 | 22 | 143 | 150 | –7 | 69 | 1,41 |
| 2011–2012 | 8 | 8 | 46 | 13 | 6 | 6 | 21 | 118 | 143 | –25 | 57 | 1,24 |
| 2012–2013 | 11 | 11 | 48 | 13 | 6 | 8 | 21 | 123 | 144 | –21 | 59 | |
| 2013–2014 | 8 | 8 | 56 | 18 | 9 | 4 | 25 | 148 | 157 | –9 | 76 | |
| 2014–2015 | 10 | 10 | 56 | 14 | 2 | 5 | 35 | 139 | 207 | –68 | 51 | |
| 2015–2016 | 8 | 8 | 50 | 17 | 7 | 3 | 23 | 141 | 148 | –7 | 70 | |
| 2016–2017 | 3 | 2 | 50 | 22 | 4 | 9 | 15 | 148 | 139 | +9 | 83 | |
| 2017–2018 | 4 | 5 | 50 | 21 | 6 | 5 | 18 | 151 | 150 | –1 | 80 | |
| 2018–2019 | 10 | 10 | 50 | 17 | 4 | 6 | 23 | 138 | 158 | –20 | 65 | |
| 2019–2020 | 9 | 9 | 50 | 18 | 4 | 6 | 18 | 169 | 169 | +–0 | 68 | |
| 2020–2021 | 7 | 7 | 29 | 11 | (3) | - | 11 | 89 | 85 | +4 | 42 | 1.45 |
| 2021–2022 | 10 | 10 | 52 | 17 | 6 | 8 | 21 | 146 | 172 | −26 | - | .455 |
| 2022–2023 | 8 | 10 | 52 | 23 | 2 | 2 | 25 | 168 | 189 | −21 | 75 | |
| 2023–2024 | 9 | 9 | 48 | 19 | 3 | 7 | 19 | 164 | 158 | +6 | 70 | |
| 2024–2025 | 6 | 3 | 49 | 18 | 4 | 8 | 19 | 154 | 150 | +4 | 70 | |
| 2025–2026 | 4 | 3 | 49 | 20 | 4 | 8 | 17 | 149 | 148 | +1 | 76 | |
| 2026–2027 |
| Kiekko-Vantaa kaudella 2026–2027 | ||||||
|---|---|---|---|---|---|---|
| Kokoonpano | Valmentajat | |||||
|
Maalivahdit
Puolustajat
|
Hyökkääjät
|
Päävalmentaja Apuvalmentajat
Lähde: Elite Prospects eliteprospects.com. | ||||

| Pelaaja | O | M | S | P | P/O |
| Petri Pitkäjärvi | 304 | 46 | 83 | 129 | 0,42 |
| Jukka Hakkarainen | 211 | 43 | 67 | 110 | 0,52 |
| Mikko Kainulainen | 152 | 35 | 73 | 108 | 0,71 |
| Petteri Linnonmaa | 235 | 56 | 45 | 101 | 0,43 |
| Jussi Haapasaari | 112 | 37 | 64 | 101 | 0,90 |
| Tuomas Nikoskelainen | 171 | 41 | 54 | 95 | 0,56 |
| Janne Lehtinen | 126 | 44 | 47 | 91 | 0,72 |
| Hannu Väisänen | 122 | 45 | 40 | 85 | 0,70 |
| Teemu Kuusisto | 109 | 46 | 36 | 82 | 0,75 |
| Ilari Filppula | 85 | 32 | 50 | 82 | 0,96 |
| Jussi-Mikko Makkonen | 99 | 42 | 29 | 71 | 0,72 |
| Juha Koivisto | 147 | 26 | 41 | 67 | 0,46 |
Päivitetty keväällä 2012.
Kiekko-Vantaan kasvattajaseuroja ovat Kiekko-Vantaa Itä Itä-Vantaalla ja Etelä-Vantaan Urheilijat Länsi-Vantaalla. Kasvattajaseurojen pelaajat liittyvät C-juniori-ikäisenä Kiekko-Vantaan Juniorit ry.:n C-juniorijoukkueisiin. Lisäksi kasvattajaseuroilla on harrastetoimintaa vanhemmissakin ikäluokissa niille, jotka eivät mahdu juniorijoukkueisiin. Kiekko-Vantaan Juniorit ry. pelaa Kiekko-Vantaan alaisuudessa ja Kiekko-Vantaa-nimellä.
| 2000–01 | 2001–02 | 2002–03 | 2003–04 | 2004–05 | 2005–06 | 2006–07 | 2007–08 | 2008–09 | 2009–10 | 2010–11 | 2011–12 | 2012–13 | 2013–14 | 2014–15 | 2015–16 | |
| A-juniorit | SM-liiga | I-divisioona | SM-liiga | I-divisioona | SM-liiga | Mestis | SM-liiga | |||||||||
| B-juniorit | I-divisioona | SM-sarja | I-divisioona | SM-sarja | I-divisioona | SM-sarja | Mestis | |||||||||
| C-juniorit | SM-sarja | I-divisioona | SM-sarja | I-divisioona | SM-sarja | I-divisioona | II-divisioona | Mestis | SM-sarja | |||||||
Kiekko-Vantaa Idän edustusjoukkue pelaa nimellä HC Vantaa jääkiekon II-divisioonassa, ja EVU:n edustusjoukkue jääkiekon III-divisioonassa. Molemmat joukkueet toimivat harrastemielessä ja koostuvat lähinnä omista yli-ikäisistä junioreista.