KK Kings

KK Kings
Perustettu 3. lokakuuta 1994
Paikkakunta Alajärvi
Värit               
valkoinen, musta, punainen
Lajit jalkapallo, kaukalopallo, pesäpallo, salibandy
Kotisivu http://koti.japo.fi/~kkkings/

KK Kings (Kirkonkylän Kings) on alajärveläinen kaukalopalloon erikoistunut urheiluseura. Kingsillä on myös ollut toimintaa jalkapallossa ja salibandyssä harrastetasolla. Seuran nimissä on myös pelattu pesäpalloa Alajärven Ankkurien ja Vimpelin Vedon yhteisessä juniorjoukkueessa vuosina 2008 ja 2020. Yhdistelmäjoukkueella Kings voitti vuonna 2008 A-poikien SM-kultaa.

Kaukalopallo

Kings aloitti kilpailutoimintansa kaudella 1993–94 puulaakisarjoissa. Peliasuna joukkueella toimi 200 litran mustat jätesäkit. Muutaman vuoden pelaamisen jälkeen Kings ilmottautui kaukalopallon 3. divisioonaan. Samalla seura perustettiin virallisesti ja uudet pelivarusteet hankittiin, ettei jätesäkeillä tarvinnut enää pelata. Ensimmäiset kaudet kilpasarjoissa Kingsille olivat haastavat. Voittojen myötä pelaajat motivoituivat harjoittelemaan enemmän ja kaudella 1998–99 Kings nousi nousukarsinnan kautta kakkoseen. Kings voitti myös Etelä-Pohjanmaan alueen mestaruuden samalla kaudella, päihittäen Pärskeen otteluin 2–0.

Pistepörssi

# Pelaaja Kaudet Ottelut Maalit Syötöt Pisteet Jäähyt
1.Seppo Männistö452604010014
2.Jukka Salo22336266212
3.Jari Metsälä2183812504
4.Petri Luoma45129144314
5.Mika Valpas3382516416
6.Jukka Hakaniemi33822194122
7.Sami Moilanen19239328
8.Marko Hautamäki45011162745
9.Jouni Peltomäki1101511268
10.Pasi Vainionpää3361972612

Lähde:

Pesäpallo

Vuonna 2008 Järviseudulta osallistui uusi joukkue Poikien Superpesikseen nimellä KK Kings. Joukkue koostui Alajärven Ankkurien ja Vimpelin Vedon junioreista. Pelaajat eivät voineet pelata vain toisen joukkueen alaisuudessa kasvattiseurojensa takia, joten käytettiin kolmannen osapuolen urheiluseuraa KK Kingsiä. Joukkue pelasi vaihtelevasti seurojen kotikentillä Kitron Stadionilla ja Saarikentällä, kuitenkin pelaten vain Ankkureiden väreissä ja pelipaidoissa.

Kingsin alaisuudessa pelaavaa joukkuetta oltiin alettu kehittämään jo syksyllä 2007 Esa Rannilan ja Paavo Halla-ahon toimesta. Joukkueen pelinjotajiksi valittiin Teppo Peltomäki, Vesa Liikala ja Toni Nevantakanen. Joukkueen pelaajia oli valmentanut nuoremmissa ikäluokissa Olli Ojanperä Alajärvellä ja Teemu Isoketo ja Antti Pajala Vimpelissä.

Joukkue pelasi tiensä pudotuspeleihin kohdaten välierissä Nurmon Jymyn. Kings voitti Nurmon otteluin 2–1, päästen finaaliin, jossa vastaan tuli Sotkamon Jymy. Kings voitti Sotkamon otteluin 2–1, voittaen ratkaisevan ottelun Kirtolla.

Vuonna 2020 Kingsin alla pelattiin taas Poikien Superpesistä. Joukkue ylsi ylempiin pudotuspeleihin, joissa vastaan asettui Sotkamon Jymy. Kings hävisi otteluparin 2–0. Kingsseillä oli myös samana kautena joukkue Miesten Suomensarjassa.

Palkinnot ja huomionosoitukset

Pesäpallon junioreiden SM-mitalit
Joukkue Mitalit Vuodet Yhteensä
A-pojat
Kultaa Kultaa20081
Yhteensä:1

Poikien Itä-Länsi-valinnat

Muut lajit

KK Kingsillä on ollut lajivalikoimassa kaukalopallon ohella harrastetoimintana jalkapallo ja salibandy. Jalkapallossa joukkue osallistui paikallisiin puulaakisarjoihin, voittaen hopeaa vuonna 1999. Salibandyssä Kings oli vastuussa paikallisen sählyturnauksen Kings cupin järjestämisestä.

Lähteet

  1. ↑ Alajärvelle kaukalopallo-yhdistys K K Kings. Järviseutu, 10.1994.
  2. 1 2 3 Vainio, Vilja: Alajärveläinen KK Kings pelasi ysärillä kaveriporukalla kaukalopalloa ja kujeili – ja voitti yli 10 vuotta myöhemmin pesäpallon Suomen mestaruuden Järviseutu. 28.7.2025. Viitattu 30.7.2025.
  3. 1 2 Yhdistys KK Kings. Viitattu 30.7.2025.
  4. ↑ MYLLYLÄ MESTARI RAMSAUSSA - KINGS ETELÄ-POHJANMAALLA! KK Kings. 2.3.1999. Viitattu 30.7.2025.
  5. ↑ [http://koti.japo.fi/~kkkings/piste.htm KAIKKIEN AIKOJEN PISTEPÖRSSI] KK Kings. Viitattu 30.7.2025.
  6. 1 2 Heinilä, Sari: Sinikeltaiset värit taistelevat pesäpallossa finaalipaikoista. Järviseutu, 17.9.2008.
  7. ↑ Heinilä, Sari: KK Kingsien kultajuhlan huipensi Vaasan marssi. Järviseutu, 3.9.2008.
  8. ↑ Alajärven Ankkureiden pesisbuumi jatkuu Superpesiksessä 2024 Superpesis. 11.9.2023. Viitattu 30.7.2025.
  9. ↑ Poikien Superpesis 2020 Pesäpalloliitto. Viitattu 30.7.2025.
  10. ↑ Miesten Suomensarja 2020 Pesäpalloliitto. Viitattu 30.7.2025.
  11. 1 2 Nuoret jälleen mukana pesäpallon arvo-ottelussa Yle. 16.6.2008. Viitattu 30.7.2025.
  12. ↑ KINGS HOPEALLE FUTISPUULAAKISSA KK Kings. 29.8.1999. Viitattu 30.7.2025.
  13. ↑ KK Kingsillä joukkue kasassa. Järviseutu, 11.1994.

Aiheesta muualla