Petteri Mikkonen

Petteri Mikkonen
Henkilötiedot
Syntymäaika 28. kesäkuuta 1985 (ikä 41)
Kansalaisuus Suomi
Ammatti tubettaja
Kotisivu
Youtube-tiedot
Petteri Mikkosen logo
Petteri Mikkosen logo
Kanavan nimi Petteri Mikkonen
Aktiivisena 2016–
Tilaajamäärä yli 199 000
Katselukerrat yli 75 miljoonaa
Kanavan sisällön kieli suomi
Kanavan osoite

Petteri Mikkonen (s. 28. kesäkuuta 1985 Tampere) on suomalainen tubettaja, joka tekee lähinnä tietovideoita. Ensimmäisen videonsa Mikkonen latasi Youtubeen vuonna 2016. Lokakuussa 2026 Petteri Mikkosen YouTube-kanavalla on yli 199 000 tilaajaa ja yli 75 miljoonaa katselukertaa. TikTokissa hänellä on yli 130 000 seuraajaa. Hän on aiemmin toiminut Suomen videovaikuttajat ry:n hallituksen puheenjohtajana. Nykyisin hän ei ole enää edes jäsen.

Mikkonen on koulutukseltaan filosofian maisteri ja opettaja, jonka pääaineena oli kemia. Hän on yläkoulun fysiikan ja kemian oppikirjailija.

Tubettamisen lisäksi Petteri Mikkonen tunnetaan myös suomenmestaruustason uimarina. Vuoden 2003 SM-kilpailussa hän sijoittui 200 metrin perhosuinnissa neljännelle sijalle. Hän edusti kilpailussa Tampereen NMKY:tä.

Palkinnot ja ehdokkuudet

Vuosi Palkintogaala Kategoria Tulos Vastaanottajat Huomiot
2025 Tubecon Awards Vuoden aihevaikuttaja Ehdokkuus

Lähteet

  1. ↑ Mikkonen, Petteri: Petteri Mikkonen (PMMikkonen) twitter.com.
  2. ↑ LinkedIn: Petteri Mikkonen LinkedInissä fi.linkedin.com. Viitattu 5.6.2025.
  3. 1 2 Mikkonen, Petteri: Petteri Mikkonen Youtube-kanavan tietoja youtube.com. Viitattu 2.10.2026.
  4. ↑ Petteri Mikkonen Socialblade (socialblade.com). Viitattu 24.11.2023.
  5. ↑ Petteri Mikkonen SuomiTube (suomitube.fi). Viitattu 24.11.2023.
  6. ↑ pmikkonen TikTok Stats Summary Profile (Social Blade TikTok Statistics) socialblade.com. Viitattu 8.3.2025.
  7. 1 2 Toimihenkilöt – Suomen Videovaikuttajat ry videovaikuttajat.fi. Arkistoitu 25.6.2022. Viitattu 8.3.2025.
  8. ↑ Petteri Petteri Mikkonen. 3.5.2021. Viitattu 2.4.2022.
  9. ↑ Oppikirjailijat Studeo. Viitattu 2.4.2022. (englanniksi)
  10. ↑ Petteri Mikkonen Tempus Open.
  11. ↑ Sievinen ja Pihlava odotetut mestarit MTVuutiset. 3. heinäkuuta 2003 klo 23:15.
  12. ↑ tubecon Awards 2025 tubecon (tubecon.fi). Viitattu 12.5.2025.