World Darts Championship

World Darts Championship on Professional Darts Corporationin vuodesta 1994 järjestämä dartsin maailmanmestaruusturnaus. Vuosittain järjestettävä turnaus alkaa joulukuun puolessa välissä ja jatkuu tammikuun alkuun. Turnauksen pitopaikkana on vuodesta 2008 toiminut Lontoossa sijaitseva Alexandra Palace. World Darts Championship on suurin PDC:n järjestämistä turnauksista ja maailman rahakkain dartskilpailu. Vuoden 2023 mestari Michael Smith tienasi ykkössijallaan 500.000 Englannin puntaa ja koko turnauksessa maksettiin palkintorahoja 2 500 000 puntaa.

Historia

1992 perustettu World Darts Council, nykyiseltä nimeltään Professional Darts Corporation (PDC) järjesti ensimmäisen maailmanmestaruusturnauksensa vuodenvaihteessa 1993-94. Turnaukseen osallistui 24 heittäjää ja kilpailuareenana toimi Circus Tavern Purfleetissa. Ensimmäisen mestaruuden voitti englantilainen Dennis Priestley, joka kukisti finaalissa maanmiehensä Phil Taylorin. Vuonna 2002 turnaus nousi palkintorahoiltaan suurimmaksi dartskilpailuksi ohi kilpailevan järjestön BDO:n maailmanmestaruusturnauksen. Vuonna 2008 turnaus siirrettiin isommalle areenalle Lontoon Alexandra Palaceen. Vuoden 2010 turnauksessa palkintorahat nousivat ensimmäisen kerran miljoonaan puntaan. Turnauksen voittopokaali uudelleennimettiin vuoden 2013 turnauksesta alkaen vuonna 2012 kuolleen dartskommentaattori Sid Waddellin mukaan.

Pelaajapaikkojen määrää on nostettu vuosien varrella. Viimeisin laajennus tehtiin vuoden 2019 turnaukseen, jolloin pelaajamääräksi nostettiin 96. Tuolloin lisättiin myös naisille kaksi kiintiöpaikkaa. Ensimmäisenä naisena otteluvoittoon pystyi englantilainen Fallon Sherrock vuoden 2020 turnauksessa.

Finaalit

VuosiMestariLoppuottelijaTulos
1994Englanti Dennis PriestleyEnglanti Phil Taylor6 - 1
1995Englanti Phil TaylorEnglanti Rob Harrington6 - 2
1996Englanti Phil TaylorEnglanti Dennis Priestley6 - 4
1997Englanti Phil TaylorEnglanti Dennis Priestley6 - 3
1998Englanti Phil TaylorEnglanti Dennis Priestley6 - 0
1999Englanti Phil TaylorEnglanti Peter Manley6 - 2
2000Englanti Phil TaylorEnglanti Dennis Priestley7 - 3
2001Englanti Phil TaylorKanada John Part7 - 0
2002Englanti Phil TaylorEnglanti Peter Manley7 - 0
2003Kanada John PartEnglanti Phil Taylor7 - 6
2004Englanti Phil TaylorEnglanti Kevin Painter7 - 6
2005Englanti Phil TaylorEnglanti Mark Dudbridge7 - 4
2006Englanti Phil TaylorEnglanti Peter Manley7 - 0
2007Alankomaat Raymond van BarneveldEnglanti Phil Taylor7 - 6
2008Kanada John PartEnglanti Kirk Shepherd7 - 2
2009Englanti Phil TaylorAlankomaat Raymond van Barneveld7 - 1
2010Englanti Phil TaylorAustralia Simon Whitlock7 - 3
2011Englanti Adrian LewisSkotlanti Gary Anderson7 - 5
2012Englanti Adrian LewisEnglanti Andy Hamilton7 - 3
2013Englanti Phil TaylorAlankomaat Michael van Gerwen7 - 4
2014Alankomaat Michael van GerwenSkotlanti Peter Wright7 - 4
2015Skotlanti Gary AndersonEnglanti Phil Taylor7 - 6
2016Skotlanti Gary AndersonEnglanti Adrian Lewis7 - 5
2017Alankomaat Michael van GerwenSkotlanti Gary Anderson7 - 3
2018Englanti Rob CrossEnglanti Phil Taylor7 - 2
2019Alankomaat Michael van GerwenEnglanti Michael Smith7 - 3
2020Skotlanti Peter WrightAlankomaat Michael van Gerwen7 - 3
2021 Wales Gerwyn Price Skotlanti Gary Anderson 7 - 3
2022 Skotlanti Peter Wright Englanti Michael Smith 7 - 5
2023 Englanti Michael Smith Alankomaat Michael van Gerwen 7 - 4
2024 Englanti Luke Humphries Englanti Luke Littler 7 - 4
2025 Englanti Luke Littler Alankomaat Michael van Gerwen 7 - 3
2026 Luke Littler Gian Van Veen 7-1

Menestyneimmät pelaajat

PelaajaMestaruudetFinaalitSemifinaalitPuolivälierätTurnauksetViimeksi mukana
Englanti Phil Taylor14191922252018
Alankomaat Michael van Gerwen37810182025
Skotlanti Gary Anderson2579162025
Englanti Adrian Lewis349192025
Skotlanti Peter Wright6152025
Kanada John Part35182015
Englanti Dennis Priestley1556192013
Englanti Michael Smith334142025
Alankomaat Raymond van Barneveld279182025
Englanti Luke Littler2222025
Wales Gerwyn Price125112025
Englanti Rob Cross392025
Englanti Luke Humphries147112024
Englanti Peter Manley-347132010
Englanti Rob Harrington-135102003
Englanti Kevin Painter-5172018
Australia Simon Whitlock-4162024
Englanti Andy Hamilton-24122016
Englanti Mark Dudbridge-12102014
Englanti Kirk Shepherd-142011
Englanti James Wade--42024
Englanti Wayne Mardle--482010
Englanti Peter Evison--36122005
Englanti Alan Warriner-Little--29152008
Englanti Bob Anderson--5152008
Wales Mark Webster--392018
Englanti John Lowe--3122005
Englanti Nathan Aspinall--372025
Englanti Dave Askew--282008
Belgia Dimitri Van den Bergh--12102025
Saksa Gabriel Clemens--172025
Englanti Scott Williams--132025

Mestarit maittain

Maa Pelaajat Yhteensä Ensimmäinen titteli Viimeisin titteli
EnglantiEnglanti 7 21 1994 2025
AlankomaatHollanti 2 4 2007 2019
SkotlantiSkotlanti 2015 2022
KanadaKanada 1 2 2003 2008
WalesWales 1 2021 2021

Suomalaisten turnausosanotot

VuosiKilpailijaKarsintakierros1. kierros2. kierros
2009Marko KanteleFilippiinit Lourence Ilagan, 5 - 2Englanti Ronnie Baxter, 1 - 3
2010Jarkko KomulaVenäjä Roman Konchikov, 4 - 3Englanti Wes Newton, 0 - 3
2011Veijo ViinikkaAlankomaat Roland Scholten, 2 - 4
2012Petri KorteTanska Per Laursen, 4 - 3Englanti James Wade, 1 - 3
2013Jani HaavistoSuomi Jarkko Komula, 4 - 2Skotlanti Gary Anderson, 1 - 3
Jarkko KomulaSuomi Jani Haavisto, 2 - 4
2014Jarkko KomulaEnglanti Mark Walsh, 3 - 1Australia Simon Whitlock, 0 - 4
2015Jani HaavistoKreikka John Michael, 1 - 4
Kim ViljanenSaksa Sascha Stein, 1 - 4
2016Kim ViljanenAlankomaat Sven Groen, 2 - 1Englanti Kevin Painter, 0 - 3
2017Kim ViljanenKanada Ross Snook, 2 - 0Alankomaat Michael van Gerwen, 0 - 3
2018Marko KanteleSkotlanti John Henderson, 0 - 3
Kim ViljanenEnglanti Alan Norris, 0 - 3
2020Marko KanteleIrlanti William O'Connor, 0 - 3

Ennätykset

Lähteet

  1. ↑ Lukka, Olli-Pekka: Dartsin MM-kisoissa historiallinen hetki - naispelaaja voitti miehen ensimmäisen kerran 18.12.2019. Yle. Viitattu 23.12.2019.
  2. ↑ Darts sai uuden maailmanmestarin – Peter Wright kukisti kolminkertaisen mestarin PDC-liiton finaalissa Yle Urheilu. 3.1.2020. Viitattu 2.1.2020.

Aiheesta muualla