| Cascade Locks | |
| Közigazgatási adatok | |
| Ország | |
| Állam | Oregon |
| Megye | Hood River megye |
| Alapítás éve | 1935 |
| Polgármester | Tom Cramblett |
| Irányítószám | Lista 97014 |
| Körzethívószám | 541 |
| Népesség | |
| Népesség | 1379 fő (2020. ápr. 1.) |
| Népsűrűség | 212,2 fő/km² |
| Háztartások száma | 645 |
| Egy főre jutó jövedelem | 27 775 $ |
| Földrajzi adatok | |
| Tengerszint feletti magasság | 50 m |
| Terület | 7,87 km² |
| - ebből vízi | 2,49 km² |
| Időzóna | PST (UTC−8) PDT (UTC−7) |
| Azonosítók | |
| GNIS | |
| GeoNames | 5718132 |
| Elhelyezkedése | |
![]() | |
| Elhelyezkedése Hood River megyében és Oregonban | |
![]() | |
| Cascade Locks honlapja | |
A Wikimédia Commons tartalmaz Cascade Locks témájú médiaállományokat. | |
Cascade Locks az Amerikai Egyesült Államok északnyugati részén, Oregon állam Hood River megyéjében helyezkedik el. A 2010. évi népszámláláskor 1144 lakosa volt. A város területe 7,87 km², melyből 2,49 km² vízi.
A város nevét a Columbia-folyón létesített zsilipekről kapta, amelyeket a navigáció megkönnyítése érdekében építettek. A szövetségi kormány 1875-ben fogadta el a tervezetet; a zsilipek építése 1878-ban kezdődött, és 1896. november 5-én lettek kész. 1938-ban ezeket lecserélték a Bonneville-i-gátra. A település a Bonneville-tó a várostól délre való 6 km-es megnagyobbításával nem veszett területéből.
A Warm Springs indián törzs 1998 óta szeretne kaszinót létesíteni a városban. A település 2008 óta próbálja elérni, hogy a Nestlé az állami tulajdonú Oxbow-forráson palackozóüzemet létesítsen, és ezzel a városnak bevételt hozzon. 2016 májusában a témában népszavazást tartottak: a megye lakóinak 65%-a a tervezet ellen szavazott, a város lakóinak viszont 58%-a mellette voksolt. Mind a megye, mind a település az alapító okiratuk szerint működnek.
A Népszámlálási Hivatal adatai alapján a város területe 7,87 km², melyből 2,49 km² vízi.
A település a Portlandet és Hood Rivert összekötő Istenek hídjától nem messze helyezkedik el; valamint az Eagle Creek Gorge-tól, a Csendes-óceáni-gerinc-ösvény alternatív útvonalától néhány mérföldre található. A városban gyakran megfordulnak a Columbia-folyóhoz induló túrázók. Cascade Locks az ország két határa között, Kaliforniától Washingtonig futó ösvény legalacsonyabban fekvő pontja.
A térség nyarai melegek (de nem forróak) és szárazak; a havi maximum átlaghőmérséklet 22 °C. A Köppen-skála alapján a város éghajlata meleg nyári mediterrán (Csb-vel jelölve). A legcsapadékosabb a november–december, a legszárazabb pedig a július–augusztus közötti időszak. A legmelegebb hónap július és augusztus, a leghidegebb pedig december.
| Hónap | Jan. | Feb. | Már. | Ápr. | Máj. | Jún. | Júl. | Aug. | Szep. | Okt. | Nov. | Dec. | Év |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rekord max. hőmérséklet (°C) | 17,8 | 20,0 | 23,9 | 31,1 | 36,7 | 40,0 | 41,7 | 41,7 | 37,8 | 30,0 | 26,7 | 18,3 | 41,7 |
| Átlagos max. hőmérséklet (°C) | 6,7 | 8,9 | 12,8 | 16,1 | 19,4 | 22,8 | 26,7 | 26,7 | 23,9 | 17,8 | 10,6 | 6,1 | 16,6 |
| Átlaghőmérséklet (°C) | 4,3 | 6,1 | 8,4 | 11,1 | 14,2 | 17,3 | 20,3 | 20,3 | 17,8 | 13,1 | 7,5 | 3,9 | 12,1 |
| Átlagos min. hőmérséklet (°C) | 1,7 | 2,2 | 3,9 | 6,1 | 8,9 | 11,7 | 13,9 | 13,9 | 11,7 | 8,3 | 4,4 | 1,7 | 7,4 |
| Rekord min. hőmérséklet (°C) | −20,6 | −20,6 | −6,7 | −3,3 | −0,6 | 2,8 | 6,1 | −48,3 | 1,1 | −1,7 | −12,8 | −18,0 | −48,3 |
| Átl. csapadékmennyiség (mm) | 278 | 231 | 206 | 156 | 103 | 84 | 23 | 28 | 68 | 159 | 321 | 318 | 1975 |
| Forrás: The Weather Channel és Western Regional Climate Center | |||||||||||||
| Népesség különböző években | |||
|---|---|---|---|
| Év | Népesség | Vált. (%) | |
| 1940 | 703 | ||
| 1950 | 733 | 4,3% | |
| 1960 | 660 | −10% | |
| 1970 | 574 | −13% | |
| 1980 | 838 | 46% | |
| 1990 | 930 | 11% | |
| 2000 | 1 115 | 19,9% | |
| 2010 | 1 144 | 2,6% | |
| 2015 (becsült) | 1 159 | ||
| Forrás: | |||
A 2010-es népszámláláskor a városnak 1144 lakója, 445 háztartása és 305 családja volt. A népsűrűség 213,2 fő/km2. A lakóegységek száma 502, sűrűségük 93,1 db/km2. A lakosok 87,7%-a fehér, 0,5%-a afroamerikai, 1,8%-a indián, 0,9%-a ázsiai, 0,6%-a a Csendes-óceáni szigetekről származik, 2,7%-a egyéb, 5,8%-a pedig kettő vagy több etnikumú. A spanyol vagy latino származásúak aránya 9,1% (8,4% mexikói, 0,4% Puerto Ricó-i, 0,3% egyéb spanyol vagy latino származású.)
A háztartások 25,6%-ában élt 18 évnél fiatalabb. 47,2% házas, 13,7% egyedülálló nő, 7,6% egyedülálló férfi, 31,5% pedig nem család. 21,6% egyedül élt; 7,4%-uk 65 éves vagy idősebb. Egy háztartásban átlagosan 2,57 személy élt; a családok átlagmérete 2,95 fő.
A medián életkor 40,8 év volt. A város lakóinak 20,8%-a 18 évesnél fiatalabb, 10,3% 18 és 24 év közötti, 24,4%-uk 25 és 44 év közötti, 32,9%-uk 45 és 64 év közötti, 11,5%-uk pedig 65 éves vagy idősebb. A lakosok 51,5%-a férfi, 48,5%-a pedig nő.
A 2000-es népszámláláskor a városnak 1115 lakója, 427 háztartása és 314 családja volt. A népsűrűség 206,9 fő/km2. A lakóegységek száma 476, sűrűségük 88,3 db/km2. A lakosok 89,15%-a fehér, 0,09%-a afroamerikai, 4,22%-a indián, 0,72%-a ázsiai, 2,6%-a egyéb-, 3,23%-a pedig kettő vagy több etnikumú. A spanyol vagy latino származásúak aránya 7,17% (6,4% mexikói, 0,5% Puerto Ricó-i, 0,3% pedig egyéb spanyol/latino származású.)
A háztartások 37,2%-ában élt 18 évnél fiatalabb. 57,4% házas, 11,7% egyedülálló nő; 26,5% pedig nem család. 21,5% egyedül élt; 8,2%-uk 65 éves vagy idősebb. Egy háztartásban átlagosan 2,61 személy élt; a családok átlagmérete 2,98 fő.
A város lakóinak 28,7%-a 18 évesnél fiatalabb, 6,7% 18 és 24 év közötti, 31,5%-uk 25 és 44 év közötti, 21,4%-uk 45 és 64 év közötti, 11,7%-uk pedig 65 éves vagy idősebb. A medián életkor 36 év volt. Minden 100 nőre 98,8 férfi jut; a 18 évnél idősebb nőknél ez az arány 97,3.
A háztartások medián bevétele 35 284 amerikai dollár, ez az érték családoknál $37 422. A férfiak medián keresete $35 469, míg a nőké $25 234. A város egy főre jutó bevétele (PCI) $15 359. A családok 17%-a, a teljes népesség 19%-a élt létminimum alatt; a 18 év alattiaknál ez a szám 22,1%, a 65 évnél idősebbeknél pedig 9,4%.
A Nestlé 2008-ban kereste meg a város vezetőségét a környékbeli forrás hasznosítására irányuló ötletével. 2015 áprilisában az önkormányzat és a halászati- és vadvédelmi hivatal azért fordult az Oregoni Vízgazdálkodási Hivatalhoz, hogy az Oxbow-forrás kezelési jogait eladhassák a Nestlének; a folyamat nem igényel ellenőrzést. Mivel a vizek állami tulajdonban vannak, ezért a település a forrás vizét szeretné saját célra használni, majd így továbbadni azt; a tervezetet 80 000 lakos és több bíró is kritizálta. A városban 18,8% a munkanélküliség; az 50 millió dollárért felépülő palackozóüzem 50 embert foglalkoztatna, az adóbevételeket pedig 67%-kal növelné.
A városon keresztülhalad az Interstate 84-ből kiágazó 30-as út. A települést a Washington állambeli 14-es úttal az Istenek hídja köti össze.
Cascade Lockstól 2 km-re északkeletre található a Cascade Locks-i állami repülőtér.
Ez a szócikk részben vagy egészben a Cascade Locks, Oregon című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.
{{cite web}}: CS1 karbantartás: elavult archiválási szolgáltatás (link){{cite web}}: Check date values in: |access-date= (súgó)(angolul)
| Yacolt | Stevenson | Home Valley |
| Mill Plain | Pine Grove | |
| Fort Rains | Lost-tavi víztároló | Dee |