| Stad in België | |||
|---|---|---|---|
| Geografie | |||
| Gewest | |||
| Provincie | |||
| Arrondissement | Neufchâteau | ||
| Oppervlakte – Onbebouwd – Woongebied – Andere |
111,99 km² (2023) 92,07% 1,95% 5,99% | ||
| Coördinaten | 50° 2' NB, 5° 22' OL | ||
| Bevolking (bron: Statbel) | |||
| Inwoners – Mannen – Vrouwen – Bevolkingsdichtheid |
5.741 (01/01/2026) 49,75% 50,25% 51,26 inw./km² | ||
| Leeftijdsopbouw – 0-17 jaar – 18-64 jaar – 65 jaar en ouder |
(01/01/2026) 20,61% 57,62% 21,77% | ||
| Politiek en bestuur | |||
| Burgemeester | Didier Neuvens (DYNAMIC) | ||
| Bestuur | DYNAMIC, Borq et Villages, Agissons Ensemble | ||
| Zetels CAP DYNAMIC Borq et Villages Agissons Ensemble |
17 8 5 3 1 | ||
| Economie | |||
| Gemiddeld inkomen | 21.252 euro/inw. (2023) | ||
| Werkloosheidsgraad | 10,66% (jan. 2019) | ||
| Overige informatie | |||
| Postcode 6870 6870 6870 6870 6870 6870 |
Deelgemeente Saint-Hubert Arville Awenne Hatrival Mirwart Vesqueville | ||
| Zonenummer | 061 | ||
| NIS-code | 84059 | ||
| Politiezone | Semois et Lesse | ||
| Hulpverleningszone | Luxemburg | ||
| Website | www | ||
| Detailkaart | |||
| ligging binnen het arrondissement Neufchâteau in de provincie Luxemburg | |||
| |||
Saint-Hubert (Waals: Sint-Houbert) is een stad in de Belgische provincie Luxemburg. De gemeente telt ruim 5000 inwoners.
Saint-Hubert is een toeristisch centrum in de Ardennen. De omgeving is bosrijk. De stad is vooral bekend vanwege de Sint-Hubertusbasiliek en de jacht. Er bevindt zich ook een officieel weerstation van het KMI.

De oorsprong van Saint-Hubert gaat terug tot de vroege middeleeuwen toen de stad Andage heette. Nadat in 825 het stoffelijk overschot van bisschop Hubertus van Luik in de plaatselijke abdij was begraven, ontwikkelde Andage zich tot een bedevaartsoord en veranderde de plaatsnaam na enige tijd in die van Saint-Hubert. De benedictijnenabdij werd door het Frans bestuur in België afgeschaft (1796). Abt-ondernemer Nicolas Spirlet was de laatste abt.
| # | Naam | Opp. (km²) | Inwoners (2025) | Inwoners per km² | NIS-code |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Saint-Hubert | 37,87 | 3.017 | 80 | 84059A |
| 2 | Vesqueville | 13,71 | 571 | 42 | 84059B |
| 3 | Hatrival | 17,33 | 587 | 34 | 84059C |
| 4 | Arville | 20,89 | 1.054 | 50 | 84059D |
| 5 | Awenne | 9,10 | 354 | 39 | 84059E |
| 6 | Mirwart | 13,08 | 108 | 8 | 84059F |
Het dorp Lorcy maakt deel uit van Arville en het dorp Poix-Saint-Hubert van Hatrival.
| Aangrenzende gemeenten | ||||
|---|---|---|---|---|
| Tellin | Nassogne | Tenneville | ||
| Sainte-Ode | ||||
| Libin | Libramont-Chevigny | |||

Alle historische gegevens hebben betrekking op de huidige gemeente, inclusief deelgemeenten, zoals ontstaan na de fusie van 1 januari 1977.

| Inwoners van jaar tot jaar op 1 januari 1992 tot heden | ||
|---|---|---|
| jaar | Aantal | Evolutie: 1992=index 100 |
| 1992 | 5.690 | 100,0 |
| 1993 | 5.739 | 100,9 |
| 1994 | 5.786 | 101,7 |
| 1995 | 5.764 | 101,3 |
| 1996 | 5.728 | 100,7 |
| 1997 | 5.722 | 100,6 |
| 1998 | 5.669 | 99,6 |
| 1999 | 5.737 | 100,8 |
| 2000 | 5.727 | 100,7 |
| 2001 | 5.672 | 99,7 |
| 2002 | 5.646 | 99,2 |
| 2003 | 5.610 | 98,6 |
| 2004 | 5.673 | 99,7 |
| 2005 | 5.727 | 100,7 |
| 2006 | 5.718 | 100,5 |
| 2007 | 5.737 | 100,8 |
| 2008 | 5.810 | 102,1 |
| 2009 | 5.717 | 100,5 |
| 2010 | 5.769 | 101,4 |
| 2011 | 5.700 | 100,2 |
| 2012 | 5.647 | 99,2 |
| 2013 | 5.650 | 99,3 |
| 2014 | 5.619 | 98,8 |
| 2015 | 5.625 | 98,9 |
| 2016 | 5.553 | 97,6 |
| 2017 | 5.588 | 98,2 |
| 2018 | 5.571 | 97,9 |
| 2019 | 5.569 | 97,9 |
| 2020 | 5.605 | 98,5 |
| 2021 | 5.625 | 98,9 |
| 2022 | 5.672 | 99,7 |
| 2023 | 5.741 | 100,9 |
| 2024 | 5.693 | 100,1 |
| 2025 | 5.691 | 100,0 |
| 2026 | 5.741 | 100,9 |
De belangrijkste wegen in en rond Saint-Hubert zijn:
Station Poix-Saint-Hubert ligt aan spoorlijn 162 tussen Namen en Luxemburg in de deelgemeente Hatrival.
De Aérodrome de Saint-Hubert, het hoogste burgervliegveld van België, is de thuisbasis van het nationaal zweefvliegcentrum CNVV.
| Partij | 10-10-1976 | 10-10-1982 | 9-10-1988 | 9-10-1994 | 8-10-2000 | 8-10-2006 | 14-10-2012 | 14-10-2018 | 13-10-2024 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Stemmen / Zetels | % | 17 | % | 17 | % | 17 | % | 17 | % | 17 | % | 17 | % | 17 | % | 17 | % | 17 |
| PS1 / SERVIR2 / PluS+3 / PluS4/ Agissons Ensemble5 | 37,151 | 7 | 31,451 | 5 | 41,521 | 8 | 37,591 | 7 | 43,362 | 8 | 29,91 | 6 | 17,063 | 2 | 16,594 | 2 | 12,065 | 1 |
| PSC1/SC2/cdH3 / CAP 2012A / CAP 2018B / CAPC | 29,561 | 5 | 29,121 | 5 | 25,71 | 5 | 29,312 | 5 | 22,893 | 4 | 11,143 | 1 | 50,99A | 10 | 45,99B | 9 | 40,76C | 8 |
| CAP 20061 / CAP 2012A / CAP 2018B / CAPC | - | - | - | - | - | 30,671 | 6 | |||||||||||
| ECOLO1 / CAP 2012A / CAP 2018B/ CAPC | - | - | - | 4,761 | 0 | 10,11 | 1 | 6,491 | 0 | |||||||||
| IC1 / DYNAMIC2 | 15,721 | 2 | 36,251 | 7 | 16,781 | 2 | 27,311 | 5 | 23,651 | 4 | 20,551 | 4 | 30,361 | 5 | 34,152 | 6 | 28,422 | 5 |
| Borq et Villages | - | - | - | - | - | - | - | - | 18,75 | 3 | ||||||||
| Com Nou | 17,57 | 3 | - | - | - | - | - | - | - | - | ||||||||
| RENOV | - | 3,18 | 0 | - | - | - | - | - | - | - | ||||||||
| Ges.Nou | - | - | 16,0 | 2 | - | - | - | - | - | - | ||||||||
| PP | - | - | - | - | - | - | - | 2,27 | 0 | - | ||||||||
| Anderen(*) | - | - | - | 1,04 | 0 | - | 1,25 | 0 | 1,59 | 0 | 1,00 | 0 | - | |||||
| Totaal stemmen | 3871 | 3924 | 3976 | 4100 | 4037 | 4118 | 4023 | 3951 | 3821 | |||||||||
| Opkomst % | 95,26 | 94,97 | 93,77 | 94,38 | 90,67 | 92,57 | 89,13 | |||||||||||
| Blanco en ongeldig % | 0,9 | 3,82 | 4,1 | 3,63 | 5,1 | 4,98 | 6,02 | 4,18 | 6,91 | |||||||||
(*)1994: AGIR / 2006: MS / 2012: A.C. / 2018: NATION