| Gemeente in België | |||
|---|---|---|---|
| Geografie | |||
| Gewest | |||
| Provincie | |||
| Arrondissement | Neufchâteau | ||
| Oppervlakte – Onbebouwd – Woongebied – Andere |
56,87 km² (2023) 94,35% 1,71% 3,94% | ||
| Coördinaten | 50° 1' NB, 5° 7' OL | ||
| Bevolking (bron: Statbel) | |||
| Inwoners – Mannen – Vrouwen – Bevolkingsdichtheid |
1.397 (01/01/2026) 51,32% 48,68% 24,56 inw./km² | ||
| Leeftijdsopbouw – 0-17 jaar – 18-64 jaar – 65 jaar en ouder |
(01/01/2026) 19,76% 56,19% 24,05% | ||
| Politiek en bestuur | |||
| Burgemeester | Patricia Poncin (Pour!) | ||
| Bestuur | Pour! | ||
| Zetels Pour! |
9 9 | ||
| Economie | |||
| Gemiddeld inkomen | 19.725 euro/inw. (2023) | ||
| Werkloosheidsgraad | 901,4% (jan. 2019) | ||
| Overige informatie | |||
| Postcode 6929 6929 6929 6929 |
Deelgemeente Daverdisse Gembes Haut-Fays Porcheresse | ||
| Zonenummer | 061 | ||
| NIS-code | 84016 | ||
| Politiezone | Semois et Lesse | ||
| Hulpverleningszone | Luxemburg | ||
| Website | www | ||
| Detailkaart | |||
| ligging binnen het arrondissement Neufchâteau in de provincie Luxemburg | |||
| |||

Daverdisse (Waals: Dåvdisse) is een plaats en gemeente in de Belgische provincie Luxemburg. De gemeente telt net geen 1400 inwoners. Hiermee is het de fusiegemeente, dus inclusief deelgemeenten, met het kleinste aantal inwoners in België. Het is tevens de gemeente met de laagste bevolkingsdichtheid. Een belangrijk deel van de gemeente wordt bedekt door uitgestrekte bossen. Het dorp Daverdisse zelf ligt in een open plek die volledig omsloten wordt door bossen.
| # | Naam | Opp. (km²) | Inwoners (2025) | Inwoners per km² | NIS-code |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Daverdisse | 11,31 | 134 | 12 | 84016A |
| 2 | Porcheresse | 14,40 | 261 | 18 | 84016B |
| 3 | Gembes | 8,03 | 192 | 24 | 84016C |
| 4 | Haut-Fays | 23,13 | 829 | 36 | 84016D |
Daverdisse is vanuit het noorden te bereiken via afrit 23 (Wellin) van de E411. Vanuit het zuidoosten is dit afrit 23, 24 (Tellin) of 25 (Libramont). Vanuit het zuiden het zuiden is de gemeente te bereiken via de N89 (via Bouillon) en de N95.
Via het openbaar vervoer kan de gemeente bereikt worden via spoorlijn 166 (stations Gedinne en Graide). Voor het traag verkeer is er een noord-zuidverbinding door de gemeente door de vallei van de Almache over een vroege buurtspoorweg (Wellin - Graides).
Het hoogste punt van de gemeente Daverdisse is bij Haut-Fays, net geen 450 meter boven zeeniveau (TAW). Het grootste deel van de gemeente behoort tot het stroomgebied van de Almache (soms ook Mache genoemd), een (linker)zijrivier van de Lesse. De plaats Gembes ligt op de linkeroever van de Almache. Bij Daverdisse, dat in de oksel van de samenvloeiing van Mache en de Lesse ligt, vormt de Almache de noordgrens van de gemeente. Het noordwesten van de gemeente behoort tot het stroomgebied van de Wimpe, een andere zijrivier van de Lesse.

Alle historische gegevens hebben betrekking op de huidige gemeente, inclusief deelgemeenten, zoals ontstaan na de fusie van 1 januari 1977.

| Inwoners van jaar tot jaar op 1 januari 1992 tot heden | ||
|---|---|---|
| jaar | Aantal | Evolutie: 1992=index 100 |
| 1992 | 1.460 | 100,0 |
| 1993 | 1.469 | 100,6 |
| 1994 | 1.443 | 98,8 |
| 1995 | 1.417 | 97,1 |
| 1996 | 1.431 | 98,0 |
| 1997 | 1.415 | 96,9 |
| 1998 | 1.381 | 94,6 |
| 1999 | 1.360 | 93,2 |
| 2000 | 1.360 | 93,2 |
| 2001 | 1.358 | 93,0 |
| 2002 | 1.355 | 92,8 |
| 2003 | 1.336 | 91,5 |
| 2004 | 1.345 | 92,1 |
| 2005 | 1.342 | 91,9 |
| 2006 | 1.353 | 92,7 |
| 2007 | 1.372 | 94,0 |
| 2008 | 1.366 | 93,6 |
| 2009 | 1.359 | 93,1 |
| 2010 | 1.382 | 94,7 |
| 2011 | 1.405 | 96,2 |
| 2012 | 1.405 | 96,2 |
| 2013 | 1.426 | 97,7 |
| 2014 | 1.428 | 97,8 |
| 2015 | 1.453 | 99,5 |
| 2016 | 1.457 | 99,8 |
| 2017 | 1.429 | 97,9 |
| 2018 | 1.407 | 96,4 |
| 2019 | 1.395 | 95,5 |
| 2020 | 1.382 | 94,7 |
| 2021 | 1.415 | 96,9 |
| 2022 | 1.408 | 96,4 |
| 2023 | 1.415 | 96,9 |
| 2024 | 1.426 | 97,7 |
| 2025 | 1.416 | 97,0 |
| 2026 | 1.397 | 95,7 |


| Partij | 10-10-1976 | 10-10-1982 | 9-10-1988 | 9-10-1994 | 8-10-2000 | 8-10-2006 | 14-10-2012 | 14-10-2018 | 13-10-2024 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Stemmen / Zetels | % | (*) | % | 9 | % | 9 | % | 9 | % | 9 | % | 9 | % | 9 | % | 9 | % | 9 |
| CN1 / Loiseau2 | 21,371 | 1 | 18,122 | 1 | - | - | - | - | - | - | - | |||||||
| IC1 / BAIJOT2 / B.G.E.S.3 / U.C.4 | 44,81 | 1 | 47,02 | 5 | 46,283 | 4 | 34,894 | 3 | 40,714 | 3 | - | - | - | - | ||||
| Liste111 / Lambert2 | 33,831 | 3 | 34,882 | 3 | - | - | - | - | - | - | - | |||||||
| C.20011 / CA2 / E.C.3 / Tous ensemble4 / E.P.A.5 | - | - | 53,351 | 5 | 64,442 | 6 | 58,993 | 6 | 55,634 | 5 | 35,895 | 3 | - | - | ||||
| U.G.S.1 / Pour!2 | - | - | - | - | - | 43,51 | 4 | 63,131 | 6 | 67,362 | 7 | 94,642 | 9 | |||||
| Comm'1Action | - | - | - | - | - | - | - | 32,64 | 2 | - | ||||||||
| Anderen(**) | - | - | 0,37 | 0 | 0,67 | 0 | 0,3 | 0 | 0,87 | 0 | 0,98 | 0 | - | 5,36 | 0 | |||
| Totaal stemmen | 1072 | 1044 | 1102 | 1066 | 1035 | 1040 | 1059 | 1020 | 996 | |||||||||
| Opkomst % | 97,52 | 96,56 | 96,37 | 99,05 | 97,51 | 95,86 | 90,71 | |||||||||||
| Blanco en ongeldig % | 0,47 | 1,15 | 1,18 | 1,88 | 2,71 | 0,96 | 3,97 | 5,10 | 10,04 | |||||||||
(*) De zetelverdeling voor dit jaar ontbreekt of is onvolledig op de verkiezingsdatabase.
(**)1988: P.L. / 1994: PLETS / 2000: P.A.P / 2006: PPP / 2012: EL / 2024: RDPW