| Gemeente in België | |||
|---|---|---|---|
| Geografie | |||
| Gewest | |||
| Provincie | |||
| Arrondissement | Turnhout | ||
| Oppervlakte – Onbebouwd – Woongebied – Andere |
17,38 km² (2023) 60,57% 22,01% 17,43% | ||
| Coördinaten | 51° 5' NB, 4° 47' OL | ||
| Bevolking (bron: Statbel) | |||
| Inwoners – Mannen – Vrouwen – Bevolkingsdichtheid |
10.652 (01/01/2026) 49,97% 50,03% 612,89 inw./km² | ||
| Leeftijdsopbouw – 0-17 jaar – 18-64 jaar – 65 jaar en ouder |
(01/01/2026) 16,52% 60,53% 22,94% | ||
| Politiek en bestuur | |||
| Burgemeester | Elien Bergmans (Hulshout op Punt) | ||
| Bestuur | Hulshout op Punt | ||
| Zetels Hulshout op Punt N-VA VB Groen-Vooruit |
21 11 6 3 1 | ||
| Economie | |||
| Gemiddeld inkomen | 25.380 euro/inw. (2023) | ||
| Werkloosheidsgraad | 4,64% (jan. 2019) | ||
| Overige informatie | |||
| Postcode 2235 2235 2235 |
Deelgemeente Hulshout Houtvenne Westmeerbeek | ||
| Zonenummer | 016 - 015 | ||
| NIS-code | 13016 | ||
| Politiezone | Zuiderkempen | ||
| Hulpverleningszone | Kempen | ||
| Website | www | ||
| Detailkaart | |||
| ligging binnen het arrondissement Turnhout in de provincie Antwerpen | |||
| |||
Hulshout, in de volksmond "Hilset" genoemd, is een plaats en gemeente in de Belgische provincie Antwerpen. De gemeente telt ruim 10.000 inwoners en maakt deel uit van het kieskanton Westerlo en het gerechtelijk kanton Mechelen.
| Naam | Opp. (km²) | Inwoners (2025) | Inwoners per km² | NIS-code | |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Hulshout | 7,83 | 6.139 | 784 | 13016A |
| 2 | Houtvenne | 4,53 | 2.118 | 467 | 13016C |
| 3 | Westmeerbeek | 5,01 | 2.377 | 474 | 13016B |
De gemeente bestaat naast Hulshout zelf nog uit de deelgemeenten Houtvenne en Westmeerbeek. Hulshout ligt ten noorden van de Grote Nete, Houtvenne en Westmeerbeek liggen ten zuiden.
Door de gemeente stroomt de Grote Nete.
Hulshout ligt op een hoogte van ongeveer 15 meter. In het zuiden vindt men de vallei van de Grote Nete met aan de noordzijde de Herenbossen en ten westen daarvan rabatbossen.

Alle historische gegevens hebben betrekking op de huidige gemeente, inclusief deelgemeenten, zoals ontstaan na de fusie van 1 januari 1977.

| Inwoners van jaar tot jaar op 1 januari 1992 tot heden | ||
|---|---|---|
| jaar | Aantal | Evolutie: 1992=index 100 |
| 1992 | 7.608 | 100,0 |
| 1993 | 7.706 | 101,3 |
| 1994 | 7.838 | 103,0 |
| 1995 | 8.003 | 105,2 |
| 1996 | 8.101 | 106,5 |
| 1997 | 8.200 | 107,8 |
| 1998 | 8.386 | 110,2 |
| 1999 | 8.508 | 111,8 |
| 2000 | 8.626 | 113,4 |
| 2001 | 8.690 | 114,2 |
| 2002 | 8.813 | 115,8 |
| 2003 | 8.942 | 117,5 |
| 2004 | 8.990 | 118,2 |
| 2005 | 9.015 | 119,7 |
| 2006 | 9.167 | 120,5 |
| 2007 | 9.371 | 123,2 |
| 2008 | 9.592 | 126,1 |
| 2009 | 9.779 | 128,5 |
| 2010 | 9.864 | 129,7 |
| 2011 | 9.968 | 131,0 |
| 2012 | 10.061 | 132,2 |
| 2013 | 10.175 | 133,7 |
| 2014 | 10.254 | 134,8 |
| 2015 | 10.268 | 135,0 |
| 2016 | 10.255 | 134,8 |
| 2017 | 10.328 | 135,8 |
| 2018 | 10.382 | 136,5 |
| 2019 | 10.424 | 137,0 |
| 2020 | 10.471 | 137,6 |
| 2021 | 10.553 | 138,7 |
| 2022 | 10.560 | 138,8 |
| 2023 | 10.564 | 138,9 |
| 2024 | 10.594 | 139,2 |
| 2025 | 10.634 | 139,8 |
| 2026 | 10.652 | 140,0 |
De gemeente Hulshout maakt deel uit van het kieskanton Herentals, gelegen in het provinciedistrict Herentals, het kiesarrondissement Mechelen-Turnhout en ten slotte de kieskring Antwerpen.
| Tijdspanne | Burgemeester | |
|---|---|---|
| 1800 - 1803 | Franciscus Sebastianus Gaethoffs | |
| 1803 - 1807 | Pierre Hendrickx | |
| 1808 - 1810 | Jean François Van Den Bruel | |
| 1810 - 1814 | Jean Joseph Somers | |
| 1814 - 1819 | Petrus Wuyten | |
| 1819 - 1830 | Cornelius Bruynseels | |
| 1830 | Frans Van Asbroek | |
| 1830 - 1843 | Petrus Boeckx | |
| 1843 - 1849 | Adriaan Francis Bruynseels | |
| 1849 - 1855 | Adrianus Marien | |
| 1855 - 1888 | Jan Baptist Celen | |
| 1888 - 1912 | Frans Celen | |
| 1912 - 1919 | Frans Lodewijk Vervoort | |
| 1919 - 1921 | Jozef Helsen | |
| 1921 - 1944 | Julius Celen | |
| 1944 - 1947 | Jozef De Cleyn | |
| 1947 - 1953 | P.F. Brughmans | |
| 1953 - 1981 | Joris Verhaegen (CVP) | |
| 1982 - 2011 | Mark Verhaegen (CVP / CD&V) | |
| 2011 - 2024 | Geert Daems (CD&V) | |
| 2025 - heden | Elien Bergmans (CD&V) | |
Volksunie en Agalev bundelde de krachten bij de verkiezingen en trokken als kartel naar de kiezer onder de naam TANDEM. Lijsttrekker voor het kartel was Mark Meurrens (VU).
Burgemeester was Geert Daems (CD&V). Hij leidde een coalitie bestaande uit CD&V en Groen. Samen vormden ze de meerderheid met 11 op 21 zetels.
Burgemeester was Geert Daems (CD&V). Hij leidde een meerderheid van enkel CD&V van 11 op 21 zetels.
Burgemeester is Elien Bergmans (CD&V). Haar lijst HOP beschikt over 11 op 21 zetels en bestuurt de gemeente op zichzelf.
| Partij of kartel | 10-10-1976 | 10-10-1982 | 9-10-1988 | 9-10-1994 | 8-10-2000 | 8-10-2006 | 14-10-2012 | 14-10-2018 | 13-10-2024 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Stemmen / Zetels | % | 17 | % | 19 | % | 19 | % | 19 | % | 19 | % | 21 | % | 21 | % | 21 | % | 21 | |
| SP1/ sp.a2/ Groen-VooruitC | 14,531 | 2 | 21,141 | 3 | 13,41 | 2 | 141 | 2 | 17,871 | 3 | 17,012 | 3 | 6,232 | 0 | 6,32 | 0 | 8,3C | 1 | |
| Agalev1/ TANDEMA/ Groen!2/ Groen3/ Groen-VooruitC | - | - | - | 7,491 | 0 | 16,95A | 2 | 9,122 | 1 | 8,243 | 1 | 10,63 | 2 | ||||||
| VU1/ TANDEMA/ CD&V+N-VAB/ N-VA2 | 16,181 | 2 | 25,51 | 5 | 20,781 | 4 | 11,281 | 1 | 62,80B | 16 | 35,583 | 9 | 33,23 | 8 | 25,23 | 6 | |||
| CVP1/ CD&V+N-VAB/ CD&V2/ Hulshout op Punt3 | 69,291 | 13 | 53,361 | 11 | 60,721 | 13 | 67,231 | 16 | 65,181 | 14 | 42,502 | 10 | 43,22 | 11 | 46,73 | 11 | |||
| PVV1/ VLD2/ Open Vld3 / Liberalen22354 | - | - | 5,091 | 0 | - | - | 11,072 | 1 | 7,453 | 1 | 6,83 | 0 | 1,94 | 0 | |||||
| Vlaams Belang | - | - | - | - | - | - | - | - | 17,8 | 3 | |||||||||
| Totaal stemmen | 4751 | 5282 | 5675 | 6048 | 6507 | 7102 | 7586 | 7902 | 5109 | ||||||||||
| Opkomst % | 98,05 | 96,49 | 94,79 | 96,02 | 93,31 | 94,0 | 59,7 | ||||||||||||
| Blanco en ongeldig % | 3,09 | 4,09 | 4,53 | 3,97 | 7,32 | 7,79 | 5,46 | 6,8 | 0,5 | ||||||||||
De zetels van de gevormde coalitie staan vetjes weergegeven. De grootste partij is in kleur.
De naam 'Messenvichters' is aan de inwoners van Hulshout gegeven omdat ze al bij conflicten snel het mes trokken en het ermee uitvochten in plaats van met de vuisten.
De katholieke parochies van Hulshout maken deel uit van de pastorale eenheid Heiligen Prisca en Aquila die op haar beurt deel uitmaakt van het dekenaat Zuiderkempen in het Bisdom Antwerpen.
Bekende personen die geboren of woonachtig zijn of waren in Hulshout of een andere significante band met de gemeente hebben: