Deaflympics

Deaflympics
Deaflympics 2009, «Power in Me Warming Event»
ArrangørDen internasjonale olympiske komité, International Committee of Sports for the Deaf
Nettsted Offisielt nettsted

Deaflympics, tidligere Verdenslekene for døve og De internasjonale døvelekene er et IOK-støttet arrangement for døve. Lekene, som også blir kalt døve-OL, er organisert av International Committee of Sports for the Deaf siden de første sommerlekene i 1924 i Paris i Frankrike. Fra 1949 ble det også innført vinterleker. De første vinterlekene fant sted i Seefeld in Tirol i Østerrike.

Historie

Deaflympics arrangeres hvert fjerde år, og er dermed verdens lengste vedvarende flersportsarrangement, bak De olympiske leker. De første lekene i Paris, som ble arrangert i 1924, var det første internasjonale sportsarrangementet for personer med funksjonshemning.

Lekene har vært avholdt kontinuerlig med fire års intervaller siden starten, bortsett fra under andre verdenskrig. Fra 1949 ble også Deaflympics vinterleker etablert.

Under de første lekene i Paris deltok 145 utøvere fra ni europeiske nasjoner. Under de 20. lekene i Melbourne, Australia, i 2005, deltok over 3200 utøvere og deaf athletes and officials from 67 nations" participated, ifølge lekenes eget nettsted.

Lekene fikk offisielt navnet International Games for the Deaf (Internasjonale leker for døve) i 1924, og beholdt dette navnet frem til 1965. Fra 1966 til 1999 var navnet på lekene World Games for the Deaf (Verdenslekene for døve). Siden 2000 har lekene hatt navnet Deaflympics. På norsk er begrepet Døve-OL etablert som navn på lekene.

Idrettsutøvere må ha en hørselshemming på minst 55 db på øret med best hørsel, for å kunne delta i Deaflympics. Høreapparater, cochleaimplantat og lignende er ikke tillatt brukt i konkurransene, for at alle utøverne skal stille likt.

Arrangørland og -byer

Følgende lister gi en historisk oversikt over arrangørlandene og vertsbyene til Deaflympics' sommerleker og vinterleker:

Deaflympics sommerleker

ÅrLekerVertsbyLand
1924IParisFrankrikes flagg Frankrike
1928IIAmsterdamNederlands flagg Nederland
1931IIINürnbergTysklands flagg Tyskland
1935IVLondonStorbritannias flagg Storbritannia
1939VStockholmSveriges flagg Sverige
Lekene ble ikke avholdt i perioden 1940–48 på grunn av andre verdenskrig
1949VIKøbenhavnDanmarks flagg Danmark
1953VIIBrusselBelgias flagg Belgia
1957VIIIMilanoItalias flagg Italia
1961IXHelsingforsFinlands flagg Finland
1965XWashington D.C.USAs flagg USA
1969XIBeogradJugoslavias flagg Jugoslavia
1973XIIMalmöSveriges flagg Sverige
1977XIIIBucureștiRomanias flagg Romania
1981XIVKölnVest-Tysklands flagg Vest-Tyskland
1985XVLos AngelesUSAs flagg USA
1989XVIChristchurchNew Zealands flagg New Zealand
1993XVIISofiaBulgarias flagg Bulgaria
1997XVIIIKøbenhavnDanmarks flagg Danmark
2001XIXRomaItalias flagg Italia
2005XXMelbourneAustralias flagg Australia
2009XXITaipeiTaiwans flagg Taiwan
2013XXIISofiaBulgarias flagg Bulgaria
2017XXIIISamsunTyrkias flagg Tyrkia
2022XXIVCaxias do SulBrasils flagg Brasil
2025XXVTokyoJapans flagg Japan

Deaflympics vinterleker

ÅrLekerVertsbyLand
1949ISeefeldØsterrikes flagg Østerrike
1953IIOsloNorges flagg Norge
1955IIIOberammergauVest-Tysklands flagg Vest-Tyskland
1959IVMontana-VermalaSveits’ flagg Sveits
1963VÅreSveriges flagg Sverige
1967VIBerchtesgadenVest-Tysklands flagg Vest-Tyskland
1971VIIAdelbodenSveits’ flagg Sveits
1975VIIILake PlacidUSAs flagg USA
1979IXMéribelFrankrikes flagg Frankrike
1983XMadonna di CampiglioItalias flagg Italia
1987XIOsloNorges flagg Norge
1991XIIBanffCanadas flagg Canada
1995XIIIYlläsFinlands flagg Finland
1999XIVDavosSveits’ flagg Sveits
2003XVSundsvallSveriges flagg Sverige
2007XVISalt Lake CityUSAs flagg USA
2011XVIIVysoke TatrySlovakias flagg Slovakia
2015XVIIIKhanty-MansijskRusslands flagg Russland
2019XIXValtellina–ValchiavennaItalias flagg Italia
2023XVIIIErzurumTyrkias flagg Tyrkia
Fotnoter
  1. ↑ Avlyst på grunn av flere uregelmessigheter, som blant annet korrupsjon i den slovakiske organisasjonskomiteen og flere uferdige arenaer.

Medaljefordelinger

Sommerlekene

Deaflympics Sommerleker 1924 – 2022
Nr.LandGullSølvBronseTotalt
1USAs flagg USA (USA)3753213631059
2Russlands flagg Russland (RUS)237206223666
3Sovjetunionens flagg Sovjetunionen (URS)173124108405
4Ukrainas flagg Ukraina (UKR)166175170511
5Vest-Tysklands flagg Vest-Tyskland (FRG)121121120362
6Irans flagg Iran (IRI)1058192278
7Italias flagg Italia (ITA)9295119306
8Sør-Koreas flagg Sør-Korea (KOR)797362214
9Japans flagg Japan (JPN)797360212
10Frankrikes flagg Frankrike (FRA)749397264
11Storbritannias flagg Storbritannia (GBR)688595248
12Sveriges flagg Sverige (SWE)648061205
13Tysklands flagg Tyskland (GER)529493239
14Ungarns flagg Ungarn (HUN)514842141
15Finlands flagg Finland (FIN)495147147
16Danmarks flagg Danmark (DEN)474054141
17Kinas flagg Kina (CHN)463444124
18Australias flagg Australia (AUS)452831104
19Polens flagg Polen (POL)447684204
20Tyrkias flagg Tyrkia (TUR)425180173
21Belarus’ flagg Belarus (BLR)374824109
22Sør-Afrikas flagg Sør-Afrika (RSA)35171062
23Nederlands flagg Nederland (NED)33352997
24Norges flagg Norge (NOR)32282585
25Kinesisk Taipeis flagg Kinesisk Taipei (TPE)314850129
26Canadas flagg Canada (CAN)314137109
27Indias flagg India (IND)2692156
28Jugoslavias flagg Jugoslavia (YUG)24132158
29Kenyas flagg Kenya (KEN)21202566
30Tsjekkias flagg Tsjekkia (CZE)20121547
31Irlands flagg Irland (IRL)16151142
32Bulgarias flagg Bulgaria (BUL)154351109
33Belgias flagg Belgia (BEL)15294185
34Litauens flagg Litauen (LTU)15223067
35Venezuelas flagg Venezuela (VEN)14132754
36Cubas flagg Cuba (CUB)1461232
37Estlands flagg Estland (EST)1281535
38Sveits’ flagg Sveits (SUI)9161641
39Hellas’ flagg Hellas (GRE)7111331
40Kasakhstans flagg Kasakhstan (KAZ)782641
41Øst-Tysklands flagg Øst-Tyskland (GDR)78823
42Kroatias flagg Kroatia (CRO)76316
43Portugals flagg Portugal (POR)74617
44Romanias flagg Romania (ROU)691429
45Latvias flagg Latvia (LAT)57416
46New Zealands flagg New Zealand (NZL)56718
47Slovakias flagg Slovakia (SVK)55515
48Malaysias flagg Malaysia (MAS)311418
49Tsjekkoslovakias flagg Tsjekkoslovakia (TCH)37919
50Mexicos flagg Mexico (MEX)3339
51Puerto Ricos flagg Puerto Rico (PUR)3014
52Mongolias flagg Mongolia (MGL)261422
53Østerrikes flagg Østerrike (AUT)26816
54Slovenias flagg Slovenia (SLO)2237
55Singapores flagg Singapore (SGP)2114
56Spanias flagg Spania (ESP)15713
57Argentinas flagg Argentina (ARG)14510
58Colombias flagg Colombia (COL)1225
59Brasils flagg Brasil (BRA)111315
60Algeries flagg Algerie (ALG)1135
61Den dominikanske republikks flagg Den dominikanske republikk (DOM)1102
Ecuadors flagg Ecuador (ECU)1102
63De forente arabiske emiraters flagg De forente arabiske emirater (UAE)1012
Macaos flagg Macao (MAC)1012
Thailands flagg Thailand (THA)1012
66Chiles flagg Chile (CHI)1001
67Kirgisistans flagg Kirgisistan (KGZ)02911
68Georgias flagg Georgia (GEO)0213
Nigerias flagg Nigeria (NGR)0213
70Armenias flagg Armenia (ARM)011011
71Indonesias flagg Indonesia (INA)0134
Serbias flagg Serbia (SRB)0134
73Moldovas flagg Moldova (MDA)0112
74Islands flagg Island (ISL)0101
75Usbekistans flagg Usbekistan (UZB)0044
76Israels flagg Israel (ISR)0033
Saudi-Arabias flagg Saudi-Arabia (KSA)0033
78Egypts flagg Egypt (EGY)0011
Hongkongs flagg Hongkong (HKG)0011
Kypros’ flagg Kypros (CYP)0011
Turkmenistans flagg Turkmenistan (TKM)0011
Totalt (81 land)2496249827097703

Vinterlekene

Deaflympics Vinterleker 1949 – 2023
Nr.LandGullSølvBronseTotalt
1Russlands flagg Russland (RUS)534042135
2Norges flagg Norge (NOR)483640124
3Sovjetunionens flagg Sovjetunionen (URS)24262171
4Østerrikes flagg Østerrike (AUT)23262776
5Italias flagg Italia (ITA)22141652
6USAs flagg USA (USA)21293484
7Finlands flagg Finland (FIN)21212062
8Sveits’ flagg Sveits (SUI)20292473
9Tsjekkias flagg Tsjekkia (CZE)189633
10Canadas flagg Canada (CAN)188834
11Ukrainas flagg Ukraina (UKR)14191346
12Tysklands flagg Tyskland (GER)13193062
13Frankrikes flagg Frankrike (FRA)11171543
14Kinas flagg Kina (CHN)1081129
15Japans flagg Japan (JPN)86620
16Australias flagg Australia (AUS)64111
17Polens flagg Polen (POL)55111
18Sveriges flagg Sverige (SWE)2151027
19Slovakias flagg Slovakia (SVK)2507
20Slovenias flagg Slovenia (SLO)2237
21Storbritannias flagg Storbritannia (GBR)2226
22Kroatias flagg Kroatia (CRO)1146
23Kasakhstans flagg Kasakhstan (KAZ)1012
24Irans flagg Iran (IRI)1001
Israels flagg Israel (ISR)1001
Latvias flagg Latvia (LAT)1001
Spanias flagg Spania (ESP)1001
28Sør-Koreas flagg Sør-Korea (KOR)0235
29Ungarns flagg Ungarn (HUN)0123
30Brasils flagg Brasil (BRA)0112
Jugoslavias flagg Jugoslavia (YUG)0112
32Litauens flagg Litauen (LTU)0101
33Serbias flagg Serbia (SRB)0011
Tyrkias flagg Tyrkia (TUR)0011
Totalt (34 land)3493473441040

Se også

Referanser

  1. 1 2 «What are the Deaflympics?». disabled-world.com. Besøkt 15. september 2009.
  2. ↑ «Future Directions of the Deaflympics». thefreelibrary.com. Arkivert fra originalen 13. oktober 2012. Besøkt 15. september 2009.
  3. 1 2 3 «Historical overview of the Paralympics, Special Olympics, and Deaflympics». thefreelibrary.com. Arkivert fra originalen 13. oktober 2012. Besøkt 15. september 2009.
  4. ↑ «Officials cancel Winter Deaflympics». cbc.ca. 11. februar 2011. Besøkt 3. oktober 2024.
  5. ↑ «Winter deaf games cancellation met with anger». cbc.ca. 12. februar 2011. Besøkt 3. oktober 2024.
  6. ↑ «Slovakia: Deaflympics 2011 Controversy». globalvoices.org. 11. februar 2011. Besøkt 3. oktober 2024.
  7. ↑ «Deaflympics – Games». deaflympics.com. Besøkt 3. oktober 2024.