Hoppuka 2012/13

Hoppuka 2012/13 inngikk i verdenscupen i skihopping og var den 61. utgaven av hoppuka. Hoppuka startet i Oberstdorf den 30. desember 2012 og ble avsluttet den 6. januar 2013 i Bischofshofen. Østerrikeren Gregor Schlierenzauer vant hoppuka foran de to norske hopperne Anders Jacobsen og Tom Hilde.

For første gang i den tysk-østerrikske hoppukehistorie greide en hoppnasjon å vinne 5 sammenlagtseire på rad.

Sammenlagt

PosNavnOberstdorfGarmisch-PartenkirchenInnsbruckBischofshofenPoengsum
1Østerrikes flagg Gregor Schlierenzauer297,02.276,82.253,71.272,71.1100,2
2Norges flagg Anders Jacobsen308,61.277,71.230,57.270,42.1087,2
3Norges flagg Tom Hilde281,35.266,44.230,66.250,99.1029,2
4Polens flagg Kamil Stoch264,313.261,86.240,92.260,24.1027,2
5Norges flagg Anders Bardal266,911.267,23.235,43.257,35.1026,8
6Tysklands flagg Michael Neumayer274,68.246,121.224,513.251,58.996,7
7Russlands flagg Dmitrij Vasiljev282,64.261,86.197,530.252,97.994,8
8Slovenias flagg Peter Prevc259,818.252,610.232,35.243,215.989,9
9Tysklands flagg Andreas Wellinger272,410.253,09.220,121.243,219.988,7
10Tysklands flagg Martin Schmitt263,616.252,014.225,412.239,824.980,8

Oberstdorf

PosNavn1. omg2. omgPoengsum
1Norges flagg Anders Jacobsen138,0 m149,6139,0 m159,0308,6
2Østerrikes flagg Gregor Schlierenzauer134,5 m144,4138,5 m152,6297,0
3Tysklands flagg Severin Freund138,5 m143,8135,5 m147,0290,8
4Russlands flagg Dmitrij Vasiljev137,5 m138,9138,5 m143,7282,6
5Norges flagg Tom Hilde135,5 m141,1138,0 m140,2281,3
6Sveits’ flagg Simon Ammann133,5 m139,2139,0 m141,1280,3
7Østerrikes flagg Manuel Fettner136,5 m138,5131,0 m140,2278,7
8Tysklands flagg Michael Neumayer136,5 m134,3134,5 m140,3274,6
9Norges flagg Rune Velta132,5 m133,5134,5 m139,3272,8
10Tysklands flagg Andreas Wellinger131,0 m137,1127,0 m135,3272,4

Andreas Kofler hoppet seg til en åttendeplass, men ble senere diskvalifisert fra andre omgang på grunn av at han hadde hoppet i en for stor hoppdress.

Garmisch-Partenkirchen

PosNavn1. omg2. omgPoengsum
1Norges flagg Anders Jacobsen131,0 m128,4143,0 m149,3277,7
2Østerrikes flagg Gregor Schlierenzauer134,0 m137,1136,5 m139,7276,8
3Norges flagg Anders Bardal136,5 m131,8135,5 m135,4267,2
4Norges flagg Tom Hilde133,5 m134,3138,0 m132,1266,4
5Polens flagg Maciej Kot134,5 m131,4135,0 m134,3265,7
6Russlands flagg Dmitrij Vasiljev132,5 m126,9132,0 m134,9261,8
Polens flagg Kamil Stoch142,0 m134,3131,5 m127,5261,8
8Slovenias flagg Jaka Hvala136,0 m132,9130,0 m121,3254,2
9Tysklands flagg Andreas Wellinger133,0 m124,4131,5 m128,6253,0
10Slovenias flagg Peter Prevc131,5 m126,8131,0 m125,8252,6

Anders Jacobsen hoppet seg opp fra en niendeplass etter første omgang til å vinne nyttårshopprennet etter et kjempehopp på 143 meter i andre omgang.

Innsbruck

PosNavn1. omg2. omgPoengsum
1Østerrikes flagg Gregor Schlierenzauer131,5 m130,3123,0 m123,4253,7
2Polens flagg Kamil Stoch124,5 m119,6123,0 m121,3240,9
3Norges flagg Anders Bardal125,0 m120,6120,0 m114,8235,4
4Tysklands flagg Severin Freund125,0 m117,7120,5 m116,7234,4
5Slovenias flagg Peter Prevc124,0 m117,0121,5 m115,3232,3
6Norges flagg Tom Hilde121,5 m113,1123,0 m117,5230,6
7Norges flagg Anders Jacobsen127,0 m120,2117,5 m110,3230,5
8Tsjekkias flagg Lukáš Hlava120,0 m110,6122,5 m117,3227,9
9Polens flagg Maciej Kot121,5 m116,0119,0 m110,7226,7
10Østerrikes flagg Martin Koch121,5 m112,9121,5 m113,7226,6

Bischofshofen

PosNavn1. omg2. omgPoengsum
1Østerrikes flagg Gregor Schlierenzauer133,0 m133,3137,5 m139,4272,7
2Norges flagg Anders Jacobsen131,5 m132,5139,0 m137,9270,4
3Østerrikes flagg Stefan Kraft131,0 m131,8131,0 m129,5261,3
4Polens flagg Kamil Stoch131,0 m131,4131,5 m128,8260,2
5Norges flagg Anders Bardal130,0 m127,6130,0 m129,7257,3
6Østerrikes flagg Thomas Morgenstern132,0 m121,8127,0 m125,6253,7
7Russlands flagg Dmitrij Vasiljev132,0 m125,1130,5 m127,8252,9
8Tysklands flagg Michael Neumayer132,0 m127,4128,5 m124,1251,5
9Norges flagg Tom Hilde126,5 m123,8131,0 m127,1250,9
10Polens flagg Maciej Kot132,0 m130,4126,0 m120,4250,8

Severin Freund lå på fjerdeplass før rennet sammenlagt, men greide ikke å komme med til finaleomgangen. Andreas Wellinger hadde et kjempehopp i første omgang, men falt i utkjøringen før fallgrensen da han skulle juble. Uten fallet ville han ha ledet etter førsteomgang.

Det norske laget

UtøverAlderOberstdorfGarmisch-PartenkirchenInnsbruckBischofshofenSammenlagt
Anders Jacobsen17. februar 1985 (41 år)1.-plass1.-plass7.-plass2.-plass2.-plass
Tom Hilde22. september 1987 (39 år)5.-plass4.-plass6.-plass9.-plass3.-plass
Anders Bardal24. august 1982 (44 år)11.-plass3.-plass3.-plass5.-plass5.-plass
Rune Velta19. juli 1989 (37 år)9.-plass26.-plass26.-plass25.-plass12.-plass
Anders Fannemel13. mai 1991 (35 år)22.-plass20.-plass38.-plass26.-plass18.-plass
Andreas Stjernen30. juli 1988 (38 år)38.-plass32.-plass34.-plass45.-plass43.-plass
Vegard Swensen22. oktober 1986 (40 år)41.-plass46.-plass–46.-plass47.-plass

Referanser

  1. ↑ Jacobsen vant nyttårshopprennet etter kjempehopp, VG, 1. januar 2013
Autoritetsdata