Montabaur

Montabaur

Våpen

LandTysklands flagg Tyskland
Postnummer56410
Retningsnummer02602
Areal33,77 kvadratkilometer
Befolkning14 937 (2025)
Bef.tetthet442,32 innb./kvadratkilometer
Høyde o.h.230 meter
Nettsidewww.montabaur.de

Montabaur
50°26′15″N 7°49′33″Ø

Montabaur er en turistby og administrasjonsby i Westerwaldkreis i den tyske delstat Rheinland-Pfalz. Byen er samtidig administrasjonsby for Verbandsgemeinde Montabaur, med 24 kommuner, og er utpeget til lokalsentrum.

Geografi

Inndeling

Montabaur har ut over hovedbyen syv landsbyer med lokalråd (Ortsbezirke).

Ortsbezirktilhørende bebyggelserInnbyggereAreal in ha
Bladernheim145102,23
Elgendorf1.312259,92
EschelbachBahlsmühle, Hillhof, Hüttenmühle597300,28
EttersdorfHeckenmühle175109,95
HorressenGrubenfeld1.772282,18
ReckenthalKurhotel Waldesruhe118151,34
WirzenbornGrubenhaus, Wirzenborner Mühle66142,87

Nabokommuner

Nabokommuner er (med klokken fra nord): Dernbach, Staudt, Heiligenroth, Großholbach, Girod, Steinefrenz, Heilberscheid, Nomborn, Daubach, Stahlhofen, Untershausen, Holler, Niederelbert, Arzbach, Kadenbach, Neuhäusel og Hillscheid

Referanser

  1. ↑ «Alle politisch selbständigen Gemeinden mit ausgewählten Merkmalen am 31.12.2018 (4. Quartal)». Statistisches Bundesamt. Arkivert fra originalen 10. mars 2019. Besøkt 10. mars 2019.
  2. ↑ (på de) Alle politisch selbständigen Gemeinden mit ausgewählten Merkmalen am 31.12.2025, Statistisches Bundesamt, 27. august 2026, Wikidata Q141265959, https://www.destatis.de/DE/Themen/Laender-Regionen/Regionales/Gemeindeverzeichnis/Administrativ/Archiv/GVAuszugJ/31122025_Auszug_GV.html
  3. ↑ Statistisches Landesamt Rheinland-Pfalz – Regionaldaten
  4. ↑ Hauptsatzung der Stadt Montabaur[død lenke] (PDF; 122 kB) vom 11. Juli 2014, abgerufen am 9. August 2014.

Eksterne lenker