Mini-Stillehavslekene

Mini-Stillehavslekene
Generell informasjon
IdrettsgrenMultisportkonkurranse
Nettsted Offisielt nettsted

Mini-Stillehavslekene, på engelsk Pacific Mini Games, tidligere kjent som South Pacific Mini Games er en regional multisportkonkurranse for nasjoner og territorier i Oseania.

Konkurransen heter Mini Games fordi den er en «nedskalert» versjon av Stillehavslekene (Pacific Games), slik at også mindre nasjoner skal kunne arrangere disse lekene. Pacific Mini Games arrangeres hvert fjerde år, og ble første gang arrangert i 1981. 2005 var siste år under navnet South Pacific Mini Games.

Arrangementer

År Nr. Arrangør Datoer Utøvere Nasjoner Idretter Mestvinnenede nasjon
1981 I Salomonøyenes flagg Honiara, Salomonøyene 7. – 19. juli 600 15 5 Ny-Caledonias flagg Ny-Caledonia
1985 II Cookøyenes flagg Rarotonga, Cookøyene 31. juli – 9. august 700 15 6 Papua Ny-Guineas flagg Papua Ny-Guinea
1989 III Tongas flagg Nuku'alofa, Tonga 22. august – 1. september 832 16 6 Samoas flagg Vest-Samoa
1993 IV Vanuatus flagg Port Vila, Vanuatu 9. – 16. desember 15 6 Fijis flagg Fiji
1997 V Amerikansk Samoas flagg Pago Pago, Amerikansk Samoa 11. – 22. august 1798 19 11 Naoeros flagg Naoero
2001 VI Norfolkøyas flagg Kingston, Norfolkøya 3. – 14. desember 18 10 Fijis flagg Fiji
2005 VII Palaus flagg Koror, Palau 25. juli – 4. august 20 12 Ny-Caledonias flagg Ny-Caledonia
2009 VIII Cookøyenes flagg Rarotonga, Cookøyene 21. september – 2. oktober 21 15 Fijis flagg Fiji
2013 IX Wallis- og Futunaøyenes flagg Mata-Utu, Wallis- og Futunaøyene 2. – 12. september 22 8 Papua Ny-Guineas flagg Papua Ny-Guinea
2017 X Vanuatus flagg Port Vila, Vanuatu 4. – 15. desember 2000 24 14 Ny-Caledonias flagg Ny-Caledonia
2022 XI Nord-Marianenes flagg Saipan, Nord-Marianene 17. – 25. juni 1034 19 9 Papua Ny-Guineas flagg Papua Ny-Guinea
2025 XII Palaus flagg Koror, Palau 29. juni – 9. juli 2000+ 236 23 Fransk Polynesias flagg Fransk Polynesia
2029 XIII Cookøyenes flagg Rarotonga, Cookøyene

Medaljefordeling

Medaljefordeling Mini-Stillehavslekene 1981 – 2025
Nr.LandGullSølvBronseTotalt
1Ny-Caledonias flagg Ny-Caledonia (NCL)255204162621
2Fransk Polynesias flagg Fransk Polynesia (PYF)223150134507
3Fijis flagg Fiji (FIJ)216208202626
4Papua Ny-Guineas flagg Papua Ny-Guinea (PNG)204216189609
5Samoas flagg Samoa (SAM)16094108362
6Naoeros flagg Naoero (NRU)694741157
7Vanuatus flagg Vanuatu (VAN)456464173
8Cookøyenes flagg Cookøyene (COK)425257151
9Australias flagg Australia (AUS)40192079
10Tongas flagg Tonga (TGA)364981166
11Amerikansk Samoas flagg Amerikansk Samoa (ASA)33372696
12Nord-Marianenes flagg Nord-Marianene (NMI)30333194
13Salomonøyenes flagg Salomonøyene (SOL)297966174
14Kiribatis flagg Kiribati (KIR)26122058
15Guams flagg Guam (GUM)23284192
16Palaus flagg Palau (PLW)17182560
17Wallis- og Futunaøyenes flagg Wallis- og Futunaøyene (WLF)13293678
18Mikronesiaføderasjonens flagg Mikronesiaføderasjonen (FSM)128828
19Marshalløyenes flagg Marshalløyene (MHL)107623
20Norfolkøyas flagg Norfolkøya (NFK)7171438
21New Zealands flagg New Zealand (NZL)410418
22Tuvalus flagg Tuvalu (TUV)331319
23Niues flagg Niue (NIU)214723
– Uavhengige utøvere (BBB)2103
24Tokelaus flagg Tokelau (TKL)0224
Totalt (24 land)1501140113574259

Referanser

  1. ↑ PNG Plympics - Pacific Mini-Games, besøkt 17. desember 2018.