Hans Vanwijn (2024) | ||||||||||||||||||||||||||||||
| #0 Anwil Włocławek | ||||||||||||||||||||||||||||||
| silny skrzydłowy / środkowy | ||||||||||||||||||||||||||||||
| Data i miejsce urodzenia |
15 lutego 1995 | |||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Obywatelstwo | ||||||||||||||||||||||||||||||
| Wzrost |
208 cm | |||||||||||||||||||||||||||||
| Masa ciała |
93 kg | |||||||||||||||||||||||||||||
| Kariera | ||||||||||||||||||||||||||||||
| Aktywność |
od 2013 | |||||||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||||||||||
Hans Vanwijn (ur. 15 lutego 1995 w Heusden-Zolder) – belgijski koszykarz występujący na pozycjach silnego skrzydłowego lub środkowego, od lipca 2026 zawodnik polskiego klubu Anwil Włocławek.
Hans Vanwijn urodził się 15 lutego 1995 w Heusden-Zolder. Profesjonalną karierę seniorską rozpoczął w 2013 w belgijskim zespole Leuven Bears, rywalizującym w krajowej ekstraklasie. W latach 2014–2017 reprezentował barwy HUBO Limburg United, po czym przeniósł się do zespołu Antwerp Giants. W klubie z Antwerpii występował przez trzy sezony, zdobywając dwukrotnie Puchar Belgii (2019, 2020), a także zostając dwukrotnie uznanym za najlepszego koszykarza roku ligi belgijskiej (2019, 2020). W sezonie 2019/2020 notował średnio 10,2 punktu oraz 6 zbiórek na mecz w rozgrywkach Liga Mistrzów FIBA.
W maju 2020 podpisał kontrakt z francuskim JDA Dijon, z którym dotarł do finału ligi LNB Pro A. W kolejnych latach kontynuował grę w najsilniejszych ligach Europy – w sezonie 2021/2022 reprezentował hiszpański Casademont Zaragoza w lidze ACB, a w kolejnym powrócił do Francji, występując najpierw dla Nanterre 92, a następnie krótko w BCM Gravelines-Dunkerque. Pod koniec 2023 zagrał w Izraelu w drużynie Hapoel Holon, a we wrześniu 2024 przeniósł się do Hapoelu Gilboa Galil. W listopadzie 2024 zagrał w lidze tureckiej, gdzie podpisał umowę z Merkezefendi Basket. Na parkietach Süper Ligi rozegrał cztery spotkania ze średnią 10 punktów i 8 zbiórek na mecz. Jego karierę przerwała poważna kontuzja zerwania ścięgna Achillesa odniesiona w listopadzie 2025, która wykluczyła go z gry na resztę sezonu.
22 lipca 2026 podpisał kontrakt z polskim zespołem Anwil Włocławek na sezon 2026/2027, w którym zawarto klauzulę w postaci 6-tygodniowego okresu próbnego (try-outu). 1 października 2026 koszykarz przeszedł testy pozytywnie i jego kontrakt został automatycznie przedłużony, gwarantując mu pozostanie w składzie drużyny z województwa kujawsko-pomorskiego do końca trwania rozgrywek ligowych.
Oficjalny debiut zawodnika w barwach drużyny z Włocławka nastąpił 24 września 2026 w wygranym 97:81 meczu międzynarodowych rozgrywek European North Basketball League (ENBL) przeciwko holenderskiemu Donar Groningen. Na krajowych parkietach zadebiutował 5 października 2026 podczas inauguracyjnej, 1. kolejki sezonu regularnego ekstraklasy, w której Anwil pokonał po dogrywce Górnika Zamek Książ Wałbrzych stosunkiem punktów 88:87.
| Sezon | Klub | Liga | M | Min | % z gry | % 3 pkt | % wolne | ZB | AS | BR | BL | PKT | Źródło |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2013/14 | Leuven Bears | BLB (Belgia) | 12 | 4,4 | 23,1% | 20,0% | 33,3% | 0,9 | 0,1 | 0,2 | 0,0 | 0,7 | |
| 2014/15 | Limburg United | BLB (Belgia) | 30 | 14,0 | 46,2% | 24,1% | 71,4% | 2,3 | 0,9 | 0,4 | 0,1 | 4,3 | |
| 2015/16 | Limburg United | BLB (Belgia) | 31 | 24,7 | 45,9% | 33,3% | 65,5% | 4,8 | 1,3 | 1,0 | 0,3 | 7,4 | |
| 2016/17 | Limburg United | BLB (Belgia) | 36 | 27,6 | 45,6% | 32,8% | 70,5% | 6,4 | 2,2 | 0,8 | 0,3 | 9,5 | |
| 2017/18 | Antwerp Giants | BLB (Belgia) | 40 | 22,6 | 45,2% | 30,1% | 66,7% | 4,2 | 2,3 | 0,9 | 0,3 | 7,4 | |
| 2018/19 | Antwerp Giants | BLB (Belgia) | 39 | 23,3 | 45,6% | 33,0% | 66,7% | 4,4 | 2,3 | 0,7 | 0,3 | 9,1 | |
| 2019/20 | Antwerp Giants | BLB (Belgia) | 17 | 27,4 | 52,9% | 36,4% | 73,3% | 5,3 | 3,1 | 1,2 | 0,3 | 12,6 | |
| 2020/21 | JDA Dijon | LNB Pro A (Francja) | 34 | 24,2 | 49,6% | 41,7% | 69,1% | 3,1 | 1,6 | 0,9 | 0,2 | 8,1 | |
| 2021/22 | Casademont Zaragoza | Liga ACB (Hiszpania) | 28 | 19,4 | 42,3% | 30,4% | 59,5% | 3,1 | 1,0 | 0,6 | 0,2 | 6,1 | |
| 2022/23 | Nanterre 92 | LNB Pro A (Francja) | 29 | 22,7 | 40,8% | 26,0% | 69,4% | 3,9 | 1,7 | 0,4 | 0,1 | 6,6 | |
| 2023/24 | BCM Gravelines | LNB Pro A (Francja) | 6 | 21,3 | 40,7% | 22,2% | 66,7% | 3,5 | 1,0 | 0,7 | 0,0 | 4,3 | |
| 2023/24 | Hapoel Holon | Ligat Ha’Al (Izrael) | 19 | 23,3 | 43,1% | 38,3% | 66,7% | 3,9 | 1,7 | 0,5 | 0,4 | 7,4 | |
| 2024/25 | Hapoel Gilboa Galil | Ligat Ha’Al (Izrael) | 3 | 16,3 | 40,0% | 0,0% | 100% | 1,7 | 1,3 | 0,0 | 0,0 | 3,3 | |
| 2024/25 | Merkezefendi Basket | BSL (Turcja) | 4 | 25,5 | 53,8% | 22,2% | 66,7% | 8,0 | 0,5 | 0,5 | 0,2 | 10,0 | |
| 2026/27 | Anwil Włocławek | PLK (Polska) | 1 | 34,6 | 42,9% | 0,0% | 50,0% | 7,0 | 5,0 | 0,0 | 0,0 | 7,0 |