Emmanuel Lecomte (2023) | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| #20 Anwil Włocławek | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| rozgrywający | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Pełne imię i nazwisko |
Emmanuel Lecomte | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Pseudonim |
Manu | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Data i miejsce urodzenia |
16 sierpnia 1995 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Obywatelstwo | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Wzrost |
180 cm | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Masa ciała |
77 kg | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Kariera | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Aktywność |
od 2011 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| College |
Miami Hurricanes (2013–2015) | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Manu Lecomte, właśc. Emmanuel Lecomte (ur. 16 sierpnia 1995 w Ixelles) – belgijski koszykarz występujący na pozycji rozgrywającego, od 15 lipca 2026 zawodnik polskiego klubu Anwil Włocławek.
Manu Lecomte urodził się 16 sierpnia 1995 w Ixelles. Karierę seniorską rozpoczął w 2011 w belgijskim zespole Kangoeroes Willebroek, skąd po roku przeniósł się do Belfius Mons-Hainaut, rywalizującego w krajowej ekstraklasie. W 2013 wyjechał do Stanów Zjednoczonych, gdzie przez dwa sezony grał w zespole akademickim Miami Hurricanes w lidze NCAA. Po obowiązkowym rocznym okresie karencji związanym ze zmianą uczelni, w latach 2016–2018 kontynuował grę na uniwersytecie w drużynie Baylor Bears. W swoim ostatnim sezonie na uczelni Baylor zdobywał średnio 16,2 punktu oraz 3,7 asysty na mecz w konferencji Big 12.
W 2018 nie został wybrany w drafcie NBA, po czym występował w Lidze Letniej NBA w barwach Dallas Mavericks, a w sezonie 2018/2019 grał w zespole Agua Caliente Clippers w rozgrywkach G-League. W marcu 2019 powrócił do Europy i podpisał umowę z hiszpańskim UCAM Murcia CB, a na początku 2020 przeniósł się do CB Gran Canaria, debiutując w lidze ACB. W październiku 2020 został zawodnikiem niemieckiego Skyliners Frankfurt, a w kolejnym roku grał we francuskim Élan Béarnais Pau-Lacq-Orthez, po czym przeniósł się na Litwę, gdzie występował w drużynach BC Prienai oraz BC Jonava. Na początku 2023 przeszedł do czarnogórskiego klubu KK Budućnost Podgorica, z którym wywalczył mistrzostwo oraz Puchar Czarnogóry. W sezonie 2023/2024 grał w Belgii jako gracz Liège Basket. W lipcu 2024 podpisał kontrakt z polskim zespołem Polski Cukier Start Lublin. W rozgrywkach PLK notował średnio 15,1 punktu oraz 5,4 asysty na mecz. Z klubem z Lublina był w finale zdobywając wicemistrzostwo Polski. W sezonie 2025/2026 grał w rumuńskim zespole CS Vâlcea 1924.
15 lipca 2026 podpisał kontrakt z polskim zespołem Anwil Włocławek na sezon 2026/2027. Oficjalny debiut zawodnika w barwach klubu z Włocławka miał miejsce 23 września 2026 w wygranym 84:72 spotkaniu międzynarodowych rozgrywek European North Basketball League (ENBL) przeciwko rumuńskiej drużynie CSO Voluntari. Na krajowych parkietach zadebiutował 5 października 2026 w inauguracyjnej, 1. kolejce sezonu zasadniczego ekstraklasy, w której Anwil Włocławek pokonał po dogrywce Górnika Zamek Książ Wałbrzych wynikiem 88:87. Manu Lecomte zdobył w tym meczu 19 punktów.


| Sezon | Klub | Liga | M | Min | % z gry | % 3 pkt | % wolne | ZB | AS | BR | BL | PKT | Źródło |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2011/12 | Kangoeroes Willebroek | BLB (Belgia) | 4 | 3,8 | 50,0% | 0,0% | 0,0% | 0,3 | 0,0 | 0,3 | 0,0 | 0,5 | |
| 2012/13 | Belfius Mons-Hainaut | BLB (Belgia) | 19 | 6,6 | 39,4% | 33,3% | 83,3% | 0,4 | 0,4 | 0,2 | 0,0 | 2,0 | |
| 2018/19 | Agua Caliente Clippers | G-League (USA) | 47 | 23,2 | 41,2% | 37,2% | 87,0% | 2,1 | 4,4 | 0,6 | 0,0 | 14,1 | |
| 2018/19 | UCAM Murcia | Liga ACB (Hiszpania) | 9 | 17,9 | 35,4% | 34,5% | 69,2% | 0,8 | 1,3 | 0,6 | 0,0 | 7,0 | |
| 2019/20 | UCAM Murcia | Liga ACB (Hiszpania) | 18 | 18,2 | 35,7% | 29,4% | 76,7% | 1,3 | 1,4 | 0,3 | 0,1 | 6,1 | |
| 2019/20 | CB Gran Canaria | Liga ACB (Hiszpania) | 7 | 16,3 | 41,9% | 30,0% | 88,9% | 1,1 | 1,3 | 0,7 | 0,0 | 6,9 | |
| 2020/21 | Skyliners Frankfurt | BBL (Niemcy) | 16 | 24,7 | 39,4% | 32,8% | 88,1% | 1,9 | 2,0 | 0,6 | 0,0 | 10,0 | |
| 2020/21 | Élan Béarnais | LNB Pro A (Francja) | 11 | 18,5 | 44,4% | 40,0% | 78,9% | 1,1 | 1,5 | 0,4 | 0,0 | 8,9 | |
| 2020/21 | BC Prienai | LKL (Litwa) | 11 | 29,0 | 41,8% | 35,6% | 82,1% | 2,0 | 5,3 | 1,1 | 0,0 | 14,9 | |
| 2021/22 | BC Jonava | LKL (Litwa) | 28 | 29,3 | 40,7% | 36,9% | 81,1% | 2,4 | 4,4 | 0,7 | 0,1 | 14,6 | |
| 2022/23 | Hapoel Ejlat | Ligat Ha’Al (Izrael) | 11 | 24,1 | 42,9% | 38,5% | 80,0% | 1,5 | 3,5 | 0,8 | 0,0 | 10,2 | |
| 2022/23 | Budućnost Podgorica | Prva A Liga | 5 | 16,6 | 48,0% | 50,0% | 90,0% | 1,0 | 3,4 | 0,6 | 0,0 | 9,2 | |
| 2023/24 | Liège Basket | BNXT League (Belgia) | 29 | 28,1 | 45,9% | 36,9% | 84,2% | 2,0 | 4,8 | 0,9 | 0,0 | 13,4 | |
| 2024/25 | Start Lublin | PLK (Polska) | 30 | 30,5 | 44,1% | 36,5% | 83,9% | 2,2 | 5,4 | 0,8 | 0,0 | 15,1 | |
| 2025/26 | CS Vâlcea 1924 | LNBM (Rumunia) | 32 | 29,8 | 46,2% | 37,1% | 85,0% | 2,3 | 5,1 | 1,0 | 0,1 | 16,8 | |
| 2026/27 | Anwil Włocławek | PLK (Polska) | 1 | 31,5 | 53,8% | 50,0% | 75,0% | 1,0 | 4,0 | 1,0 | 0,0 | 19,0 |