Dackarna

Den här artikeln behöver fler eller bättre källhänvisningar för att kunna verifieras. (2025-08)
Åtgärda genom att lägga till pålitliga källor (gärna som fotnoter). Uppgifter utan källhänvisning kan ifrågasättas och tas bort utan att det behöver diskuteras på diskussionssidan.
Dackarna
Tävlingsbana:Skrotfrag Arena
Kapacitet:15.000
Läktarplatser: 6.500 sittplaster
Parkering: 2.900 platser
Mått 500cc:Banlängd 315 m,
Raksträckor 60 m,
Kurvradie 33 m,
Kurvbredd 17 m.
Banrekord 55,1
Andreas Jonsson 2011-08-23

Artem Laguta 2021-09-28

Mått 80cc:banlängd 150 m,
34 m, raksträckor.
kurvradie 12 m,
kurvbredd 11,5 m.
Banrekord 47,2
Johan Jensen 2011-09-17
A-lagledare:Rikard Kling
Lagkapten:Rasmus Jensen
Ordförande (Målilla MK):Jon Lindberg
Supporterklubb:Spinning Wheels
Speakertorn och Dackarnas omklädningsstuga, från det gamla Målilla Motorstadion, numera i Målilla-Gårdveda hembygdspark

Dackarna, är ett speedwaylag som kommer från Målilla. Laget kör i svenska Elitserien. Hemmaarenan Målilla Motorstadion är en av Sveriges modernaste och största permanenta speedwayarenor, och har för närvarande sponsornamnet Skrotfrag Arena.

Målilla Motorklubb grundades 1929. 1949 bildades speedwaylaget Dackarna. Namnet skall påminna om den småländske frihetshjälten från 1500-talet Nils Dacke. Traditionen från denne är alltjämt mycket stark i bygden. Laget körde i den högsta serien 1951-1965, som var klubbens guldålder med nio erövrade medaljer. Det blev då fyra SM-guld: 1957, 1958, 1959 och 1962. Dackarna har också blivit Svenska mästare 2007, 2021 och 2023, 2026.

År 1997 fick laget en stor sponsor och döptes då om till Team Svelux. Då sponsorn 2002 blev uppköpt, bytte speedwaylaget till Luxo Stars. Under senhösten 2006 kom det gamla namnet Dackarna tillbaks igen.

Klubben har under många år arrangerat en Svensk deltävling i Speedway Grand Prix som är en internationell deltävling i Speedway Grand Prix.

Inför 2025 års säsong engagerades Rikard Kling som lagledare i Dackarna.

Dackarnas supporterklubb heter Spinning Wheels.

Förare 2025

Förare Född Ingångssnitt Heat Poäng Matchsnitt
Lettland Andzejs Lebedvs 1996 1,843 19 31 1,631
Danmark Rasmus Jensen 1995 1,819 19 25 1,315
Danmark Nicki Pedersen 1977 1,840 7 7 1,000
Sverige Timo Lahti 1994 1,559 19 31 1,631
Danmark Frederik Jacobsen 1999 1,510 3 29 9,667
Danmark Patrick Hansen 1999 1,500 2 0 0
Ukraina Nazar Parnitskyi 1995 1,250 14 22 1,571
Polen Jakun Krawczyk 2005 1,250 - - -
Sverige Thomas H. Jonasson 1995 0,912 14 22 1,571
Sverige Daniel Hauge Sjöström 2009 0,500 - - -
Sverige Avom Van Dyck 2003 0,500 6 4 1,500
Danmark Pawel Predpelski (ersätter Jakub M.) 1995 1,500 1 6 6,000

Förare 2023

Förare Född Ingångssnitt Heat Poäng Matchsnitt
Storbritannien Daniel Bewley 1999 2,153 20 39 1,950
Danmark Rasmus Jensen 1993 1,973 15 25 1,667
Polen Maciej Janowski 1991 1,951 22 38 1,727
Australien Brady Kurtz 1996 1,874 0 0 0,000
Australien Sam Masters 1991 1,655 0 0 0,000
Lettland Andzejs Lebedevs 1994 1,638 21 37 1,762
Polen Adrian Gala 1995 1,250 7 5 0,714
Tyskland Max Dilger 1989 1,250 0 0 0,000
Sverige Filip Hjelmland 1998 0,500 15 18 1,200
Sverige Ludvig Lindgren 1990 0,500 14 19 1,357
Sverige Noel Whalqvist 2004 0,500 3 2 0,667
Sverige Avon Van Dyck 2003 0,500 0 0 0,000
SverigeSammy Van Dyck 2005 0,500 0 0 0,000

Förare 2022

Förare Född Ingångssnitt Heat Poäng Matchsnitt
Polen Maciej Janowski 1991 1,906 81 155 1,914
Australien Brady Kurtz 1996 1,901 79 141 1,785
Sverige Jacob Thorsell 1993 1,878 85 108 1,271
Danmark Rasmus Jensen 1993 1,771 95 188 1,979
Danmark Nikolai Klindt 1988 1,545 42 52 1,238
Danmark Frederik Jakobsen 1998 1,486 28 37 1,321
Ukraina Viktor Trofimov 1999 1,250 23 21 0,913
Sverige Filip Hjelmland 1998 1,103 15 13 0,867
Sverige Ludvig Lindgren 1990 0,500 56 52 0,929
Sverige Alexander Woentin 2000 0,500 6 5 0,833
Sverige Avon Van Dyck 2003 0,500 0 0 0,000
SverigeSammy Van Dyck 2005 0,500 7 3 0,429

Förare 2021

Förare Född Ingångssnitt Heat Poäng Matchsnitt
Storbritannien Tai Woffinden 1990 2,281 45 91 2,027
Polen Maciej Janowski 1991 2,027 91 173 1,800
Australien Jason Doyle 1985 1,865 97 229 1,678
Danmark Rasmus Jensen 1993 1,489 96 170 1,626
Sverige Jacob Thorsell 1993 1,396 98 184 1,396
Danmark Frederik Jakobsen 1998 1,314 37 55 0,750
Polen Patryk Wojdylo 1999 1,303 0 0 0,000
USA Luke Becker 1999 1,250 71 127 1,102
Finland Tero Aarnio 1989 1,120 6 3 0,500
SverigeRicky Kling 1987 0,500 44 19 0,432
Sverige Maksymilian Bogdanowicz 1998 0,500 41 13 0,317
Sverige Avon Van Dyck 2003 0,500 18 5 0,278
SverigeSammy Van Dyck 2005 0,500 20 5 0,250
Sverige Theo Johansson 2004 0,500 0 0 0,000

Förare 2020

Förare Född Ingångssnitt Heat Poäng Matchsnitt
Polen Maciej Janowski 1994 2,027 0 0 0,000
Polen Patryk Dudek 1991 1,678 0 0 0,000
Sverige Oliver Berntzon 1993 1,626 97 229 1,949
Polen Pawel Przedpelski 1993 1,524 96 170 1,091
Sverige Jacob Thorsell 1993 1,396 98 184 2,132
Polen Hans Andersson 1994 1,362 47 79 1,681
Danmark Frederik Jakobsen 1993 1,314 43 83 1,930
Sverige Joel kling 1997 0,750 49 38 0,776
Sverige Avon Van Dyck 2003 0,500 26 14 0,538
Sverige Theo Johansson 2004 0,500 23 13 0,565

Förare 2019

Förare Född Ingångssnitt Heat Poäng Matchsnitt
PolenMaciej Janowski 1991 2,091 74 150 2,027
PolenPiotr Pawlicki 1994 1,645 75 135 1,800
PolenPatryk Dudek 1992 1,740 90 151 1,678
Sverige Oliver Berntzon 1993 1,506 91 148 1,626
Sverige Jacob thorsell 1993 1,270 91 127 1,396
Sverige Joel Kling 1993 0,862 28 21 0,750
Polen Artur Cjaza 1994 0,688 15 19 1,267
Polen Kacper Gomolski 1993 0,500 49 54 1,102
DanmarkFrederik Jakobsen 1998 1,250 70 92 1,314

Förare 2018

Förare Född Ingångssnitt Heat Poäng Matchsnitt
Polen Patryk Dudek 1992 1.987 10 17 1,700
PolenMaciej Janowski 1991 1,859 10 26 2,600
USA Greg Hancock 1970 1,800 9 19 2,111
Danmark Hans Andersen 1980 1,421 8 8 1,000
Sverige Oliver Berntzon 1993 1,239 10 17 1,700
Polen Kacper Gomolski 1993 1,130 0 0 0,000
PolenPawel Przedpelski 1995 1,077 6 6 1,000
Sverige Joel Kling 1997 0,776 7 5 0,714
Sverige Joel Larsson 1992 0,500 0 0 0,000
Sverige William Björling 2000 0,500 0 0 0,000

Förare 2017

Förare Född Ingångssnitt Matcher Heat Poäng Matchsnitt
Polen Patryk Dudek 1992 2,099 16 86 175 2,035
Polen Kacper Gomolski 1993 1,508 6 23 26 1,130
PolenMaciej Janowski 1991 1,532 15 73 130 1,781
Sverige Fredrik Lindgren 1985 1,814 13 63 123 1,952
Sverige Peter Ljung 1982 1,656 16 73 100 1,370
Polen Rune Holta 1973 1,600 10 43 69 1,605
Danmark Mads Korneliussen 1983 1,042 11 49 62 1,265
SverigeJoel Kling 1997 0,500 16 55 39 0,709
SverigeAlex Johansson 1996 0,500 0 0 0 0,000
Gästförare
Ricky Kling

Förare 2016

FörareFöddIngångssnittMatcherHeatPoängMatchsnitt
PolenMaciej Janowski19911,4911151811,588
Polen Patryk Dudek19921,46511561202,143
Danmark Michael Jepsen Jensen19921,560523361,565
Polen Kacper Gomolski19931,1921151731,431
Sverige Mikael Max19731,4471142571,447
Sverige Magnus Karlsson19810,6641032190,594
Sverige Peter Ljung19821,6731148791,673
Polen Rune Holta19731,467626471,801

Förare 2014

FörareFöddIngångssnittMatcherHeatPoängMatchsnitt
Danmark Nicki Pedersen19772,3179 49 100 2,041
Polen Patryk Dudek19921,8968 36 53 1,472
Danmark Michael Jepsen Jensen19921,8814 19 21 1,105
Polen Krzysztof Buczkowski19861,4925 25 35 1,400
Sverige Joonas Kylmäkorpi19801,2839 36 44 1,222
Danmark Mikkel Bech Jensen19941,1295 21 21 1,000
Ukraina Alexandr Loktaev19940,9443 13 34 2,615
Gästförare
Sverige Dennis Andersson19911,1199 36 40 1,111
Sverige Robin Aspegren19890,6719 36 29 0,806

Förare 2013

FörareFöddIngångssnittMatcherHeatPoängMatchsnitt
Australien Darcy Ward19922,000944962,182
Danmark Michael Jepsen Jensen19921,65116781451,859
Sverige Fredrik Lindgren19851,64613621091,758
Polen Patryk Dudek19921,60916781461,872
Australien David Watt19781,393523341,478
Sverige Dennis Andersson19911,1191555711,291
Danmark Mikkel Michelsen19941,0321257771,351
Danmark Patrick Hougaard (avregistrerad)19890,786519291,526
Sverige Joel Larsson19920,500824170,708
Gästförare
Sverige Simon Gustafsson19901,250728190,679
Sverige Victor Palovaara19940,50041250,417

Förare 2012

FörareFöddIngångssnittMatcherHeatPoängMatchsnitt
Sverige Andreas Jonsson19802,31017831631,964
Australien Darcy Ward19921,77813641271,984
Sverige Fredrik Lindgren19851,73718841381,643
Sverige Jonas Davidsson19841,7251356691,232
Danmark Michael Jepsen Jensen19921,32418841451,726
Storbritannien Tai Woffinden119901,310522361,636
Polen Patryk Dudek19920,81313621101,774
Sverige Joel Larsson (gäst)19920,72282540,160
Sverige Linus Eklöf (gäst)19890,669314141,000
Sverige Tim Gudmundsson19920,50051520,133
Sverige Victor Palovaara219940,5001344250,568
Storbritannien Scott Nicholls319781,411312181,500

Källa: SVEMO

1 Tai Woffinden gick in i Dackarnas trupp under transferfönstret.
2 Victor Palovaara gick över från Valsarna till Dackarna under transferfönstret. Hans resultat från Valsarna är inräknat här.
3 Scott Nicholls gick över till Vargarna under transferfönstret.

Förare 2011

FörareFöddIngångssnittMatcherHeatPoängMatchsnitt
Polen/Norge Rune Holta19732,47620971511,557
Sverige Andreas Jonsson19802,090201162682,310
Sverige Fredrik Lindgren19851,86718951651,737
Danmark Hans Andersen19801,6141370851,214
Polen Artur Mroczka19891,2171139431,103
Sverige Ricky Kling19871,192623160,696
Kroatien Jurica Pavlic19890,950418341,889
Sverige Robin Aspegren19890,7411530,600
Sverige Linus Eklöf19890,6691441,000
Storbritannien Daniel King19860.6251361921,508
Sverige Anders Mellgren19910,500929110,379
Sverige Joel Larsson19920,5001136260,722
Polen Tomasz Chrzanowski (Avreg.)19801,1572650,833

Referenser

  1. 1 2 Radiosporten (26 september 2023). ”SM-guld till Dackarna – höll undan mot rivalen”. Sveriges Radio. https://sverigesradio.se/artikel/sm-guld-till-dackarna-holl-undan-mot-rivalen--2. Läst 26 september 2023.

Externa länkar