Piraterna

Den här artikeln behöver fler eller bättre källhänvisningar för att kunna verifieras. (2018-05)
Åtgärda genom att lägga till pålitliga källor (gärna som fotnoter). Uppgifter utan källhänvisning kan ifrågasättas och tas bort utan att det behöver diskuteras på diskussionssidan.
Piraterna Speedway
Grundinformation
OrtMotala
HemmaarenaRMV SKOG Arena
*Mått 500cc: raksträckor: 291 m
kurvradie: 28 m
kurvbredd: 13,75–14,25 m
banrekord: 55,90 30
av av Jonas Davidsson, 7 juni 2016
*Mått 80cc: raksträckor: 177 m
kurvradie: 16,5 m
kurvbredd: 11 m
banrekord: 51,6
(Dennis Andersson, 2006)
ModerklubbSMK Motala SK
Nyckelpersoner
TränareDaniel Davidsson
LagkaptenTomas Jonasson
Meriter
Svensk mästare i speedway2011, 2013
WSL Champion2014
Övrigt
Supporterklubb(ar)Crossbone Pirates
Webbplatswww.piraterna.se

Piraterna (SMK Motala SK) är en speedwayklubb från Motala i Sverige. Den debuterade 1949 i högsta nationella serien och har vunnit lag-SM-guld två gånger – 2011 och 2013.

Hemmaarenan på Dunteberget har numera sponsornamnet RMV SKOG Arena. Publikrekordet är 6 800 personer mot Indianerna den 4 september 2011.

Historik

Klubben debuterade år 1949 i högsta serien och bar då namnet "Radiopiraterna", som var en anspelning på Motala långvågsstation, men namnet kortades snart till "Piraterna". 2003 vann Piraterna Allsvenskan och kom därmed tillbaka till Elitserien 2004, där laget kom sist men blev kvar i serien då inget lag gick upp.

Piraterna kör (ofta) i svenska Elitserien, och blev första gången svenska lagmästare 2011 den 5 oktober 2011 efter en totalseger med 93–87 mot Indianerna. Segerhjältar blev världsmästaren Greg Hancock och motalasonen Jonas Davidsson.

2012 tog Piraterna silver efter att ha blivit besegrade av Elit Vetlanda. Men redan 2013 fick Piraterna revansch då just Elit Vetlanda den 18 oktober besegrades i finalen med 97–83. Piraterna vann även grundserien detta år och lyckades hålla en jämn kvalité bortsett från en kortare svacka då Chris Holder skadades i en ligamatch i England den 5 juli.

Slutspelet 2014 var för Piraternas del kantat av skador och krångel. Indianerna kunde redan i semifinalen få sin revansch mot Piraterna och efter en stark hemma insats gå vidare till finalen. I slutet av året kördes för första gången FIM World League (5-manna lag) där Piraterna (36) tog titeln efter att vunnit mot Poole Pirates (32), Falubaz Zielona Góra (30) och Esbjerg (19).

I laget ingår seniorvärldsmästarna Peter Kildemand och Greg Hancock. Tillbaka är även den unga publikfavoriten Piotr Pawlicki samt motalasonen Jonas Davidsson.

Laget kom 2017 sist och åkte ur Eliteserien, Men vann Allsvenska finalen 2018 och var tillbaka i Elitserien 2019.

Historiska förartrupper

2009 års trupp

FörareFöddIngångssnittMHPBS:aSnitt
Ryssland Emil Sajfutdinov1989
Sverige Jonas Davidsson1984
Sverige Antonio Lindbäck1985
Sverige Daniel Nermark1977
Polen Rafal Dobrucki1976
Polen Rafal Okoniewski1980
Polen Damian Balinski1977
Polen Wieslaw Jagus1975
Sverige Linus Sundström1990
Sverige Tomas Bäck1992
Polen Tomasz Chrzanowski1983
Polen Robert Kosciecha1977
Sverige Oliver Berntzon1993

Källa: SVEMO

2010 års trupp

FörareFöddIngångssnittMHPBS:aSnitt
Ryssland Emil Sajfutdinov19897,2515112132.200
USA Greg Hancock19708,7720105212243362.019Lagkapten
Sverige Jonas Davidsson19847,081681153101631.889
Polen Rafal Dobrucki19766,441893143141571.538
Polen Maciej Janowski19914,471781124201441.531
Polen Robert Kosciecha19773,731982124131381.524
Sverige Antonio Lindbäck19857,04167411215121.425
Polen Michal Szczepaniak19834,9028111121.375
Sverige Linus Sundström19903,13197187161031.225
Polen Damian Balinski19775,76834399481.147
Sverige Tomas Bäck19922,00362020,333

Källa: SVEMO

2011 års trupp

FörareFöddIngångssnittMHPBS:aSnitt
Polen Rafal Dobrucki19912,20015111122.200
USA Greg Hancock19702,0191896201182192.094Lagkapten
Sverige Jonas Davidsson19871,87720102176111871.725
Sverige Daniel Davidsson19830.8031345669751.467Gästförare
Polen Przemyslaw Pawlicki19911,4461992133201531.446
Sverige Linus Sundström19901,4251980114141281.425
Polen Maciej Janowski19911,5122098137201571.398
Polen Piotr Pawlicki19941,2501145617681.356
Danmark Jesper B Monberg19771,036835446501.257

Källa: SVEMO

2012 års trupp

FörareFöddIngångssnittMHPBS:aSnitt
USA Greg Hancock19702,0941786159141731.849Lagkapten
Australien Chris Holder19871,9391676136141501.789
Polen Przemyslaw Pawlicki19911,446146411081181.774
Sverige Linus Sundström19901,425146091121031.517
Polen Maciej Janowski19911,3981675107121191.427
Polen Piotr Pawlicki19941,3561145629711.378
Polen Grzegorz Zengota19881,211839504541.282
Sverige Anton Rosén19710,56317616721881.098Gästförare
Polen Norbert Kosciuch19841.400155161.000

Källa: SVEMO

2013 års trupp

FörareFöddIngångssnittMHPBP+BP/H
USA Greg Hancock19701,8921157125111362.193Lagkapten
Australien Chris Holder19871,7199449881062.227
Polen Przemyslaw Pawlicki19911,72211518711981.706
Sverige Jonas Davidsson19841,3561255927991.673Gästförare
Polen Piotr Pawlicki19941,452520332351.650
Slovenien Matej Zagar19831,452315243271.600
Sverige Linus Sundström19901,455835456511.286
Sverige Anton Rosén19910,7821355589671.055
Sverige Fredrik Engman19940,5001349479560.959Gästförare
Polen Maciej Janowski19911,49131183110.727

Slutspelshistorik

2010
2011
2012
2013
2014

Källa: SVEMO

Seriehistorik

Förare genom historien (urval)

Referenser

  1. ↑ ”speedway”. ne.se. https://www.ne.se/uppslagsverk/encyklopedi/l%C3%A5ng/speedway. Läst 22 augusti 2018.

Externa länkar