Primera B de Chile 2012

Primera B de Chile
Säsong2012
VinnareSan Marcos de Arica
UppflyttadeSan Marcos de Arica
Ñublense
Everton
NedflyttadeDeportes Puerto Montt
← 2011
2013 →

Primera B de Chile 2012 är den näst högsta serien i fotboll i Chile för säsongen 2012. Serien är uppdelad i två mästerskap, Torneo Apertura och Torneo Clausura. Varje lag spelar 19 matcher i vardera mästerskap, vilket innebar totalt 38 matcher för varje lag. Vid säsongens slut slås mästerskapen ihop och vinnaren av den sammanlagda tabellen går upp i Primera División. Vinnarna av respektive mästerskap möts sedan i playoff för att spela om andraplatsen, och därmed en direktplats upp till den högsta divisionen. Förloraren i det playoff-spelet går till ett uppflyttningskval mot lag från Primera División. Den andra kvalplatsen går till det näst bästa valbara laget (det vill säga inte redan kvalificerade för uppflyttning eller kval) i den sammanlagda tabellen. Laget som kommer sist i tabellen flyttas ner till Segunda División.

Förändringar inför säsongen

Nya lag från Primera División Nya lag från Tercera A Uppflyttade till Primera División Nedflyttade till Segunda División

Förändringar efter säsongen

Nya lag från Primera División Nya lag från Tercera A/Segunda División Uppflyttade till Primera División Nedflyttade till Segunda División

Unión San Felipe
Deportes La Serena
Universidad de Concepción

Deportes Copiapó

San Marcos de Arica
Ñublense
Everton

Deportes Puerto Montt

Grupper

Lagen delades in i två grupper efter klubbarnas geografiska läge. Alla lag spelar ytterligare två matcher mot vardera lag i sin egen grupp under säsongen.

Norra gruppen Södra gruppen

Apertura

Alla lag möter varje lag i sin geografiska grupp en gång, vilket innebär 6 matcher per lag. Därefter möter alla lag varandra en gång, vilket innebär ytterligare 13, som gör att det totalt spelas 19 matcher under Torneo Apertura. Vinnaren av Torneo Apertura kvalificerar sig för en playoff-match om andraplatsen i Primera B (och således om uppflyttning till Primera), där de möter vinnaren av Torneo Clausura - men om vinnaren av Apertura även vinner den sammanlagda tabellen så tar tvåan av Torneo Apertura över vinnarens plats i den matchen.

Lag Poäng M V O F GM IM MSK
1.San Marcos de Arica 361910633921+18
2.Ñublense 34199733326+7
3.Barnechea 331910363326+7
4.Deportes Concepción 30198652917+12
5.Everton 29199283426+8
6.San Luis 26197572831–3
7.Unión Temuco 25196762124–3
8.Lota Schwager 24196672326–3
9.Coquimbo Unido 23196582629–3
10.Deportes Puerto Montt 22196492332–9
11.Magallanes 211963101627–11
12.Naval 21195682525+0
13.Curicó Unido 21195682131–10
14.Santiago Morning 18194692434–10
Mästare av Torneo Apertura (blev sedermera även mästare av sammanlagda tabellen och uppflyttade).
Kvalificerade till playoff-spel då San Marcos de Arica blev mästare av den sammanlagda tabellen, så platsen gick till tvåan.

Clausura

Alla lag möter varje lag i sin geografiska grupp en gång, vilket innebär 6 matcher per lag. Därefter möter alla lag varandra en gång, vilket innebär ytterligare 13 vilket gör att totalt 19 matcher spelas.

Lag Poäng M V O F GM IM MSK
1.San Marcos de Arica 351910542521+4
2.Barnechea 33199642823+5
3.Naval 30198652623+3
4.Everton 28197752922+7
5.Coquimbo Unido 27198382921+8
6.Santiago Morning 27198382824+2
7.Ñublense 27197663330+3
8.San Luis 26197572527–2
9.Deportes Concepción 26197572327–4
10.Unión Temuco 24196671824–6
11.Magallanes 24195951012–2
12.Curicó Unido 20195591921–2
13.Lota Schwager 171945101726–9
14.Deportes Puerto Montt 171945101423–9
Mästare av Torneo Clausura (blev sedermera även mästare av sammanlagda tabellen och uppflyttade).
Kvalificerade till playoff-spel då San Marcos de Arica blev mästare av den sammanlagda tabellen, så platsen gick till tvåan.

Sammanlagd tabell

Vinnaren av den sammanlagda tabellen flyttas upp direkt. Utöver det möts vinnarna av Torneo Apertura och Torneo Clausura i en playoff-match för direkt uppflyttning och det bäst valbara laget utöver dessa gick till uppflyttningskval. Det sista laget i tabellen flyttas ner till Segunda División.

Lag Poäng M V O F GM IM MSK
1.San Marcos de Arica 7138201176442+22
2.Barnechea 6638199106149+12
3.Ñublense 6138161396655+11
4.Everton 5738169136248+14
5.Deportes Concepción 56381511125141+10
6.San Luis 52381410145357–4
7.Naval 51381312135148+3
8.Coquimbo Unido 5038148165450+4
9.Unión Temuco 49381213133948–9
10.Santiago Morning 4538129175258–6
11.Magallanes 45381112152639–13
12.Curicó Unido 41381011174052–12
13.Lota Schwager 41381011174052–12
14.Deportes Puerto Montt 3938109193755–18
Mästare av den sammanlagda tabellen och uppflyttade till Primera División 2013.
Kvalificerade för playoff-spel som tvåa i Torneo Apertura eller Torneo Clausura.
Kvalificerade för uppflyttningskval som det i övrigt bästa placerade laget.
Nedflyttade för spel i Segunda División 2012.

Playoff-spel

Vinnaren av playoff-spelet gick direkt upp i Primera División 2013 medan förloraren fick spela uppflyttningskval mot ett lag från Primera División 2012. Ñublense vann mot Barnechea (straffar efter 3-3 totalt) och flyttades således upp, medan Barnechea gick till kvalspel.

8 november 2012 Ñublense 1–1 Barnechea Estadio Bicentenario Nelson Oyarzún, Chillán
20:00
Lanzini Mål 34′
Ibáñez Mål 86′
Publik: 7 660
11 november 2012 Barnechea 2–2 (6–7 e str) Ñublense Estadio Monumental David Arellano, Santiago
16:00
Nicolás Maturana Mål 21′, 35′
Díaz Mål 10′, 70′

Uppflyttningskval

18 november 2012 Barnechea 3–1 Cobresal Estadio Municipal de La Pintana, Santiago
19:00
Caroca Mål 6′
Farías (självmål) Mål 58′
Ibañez Mål 90+2′
Vuletich Mål 55′
Publik: 2 139
24 november 2012 Cobresal 3–0 Barnechea Estadio El Cobre, El Salvador
15:30
Martínez Mål 37′
Cuéllar Mål 54′, 64′
Publik: 1 507

18 november 2012 Everton 1–0 Universidad de Concepción Estadio Sausalito, Viña del Mar
16:30
Rojas Mål 9′
Publik: 8 997
25 november 2012 Universidad de Concepción 1–3 Everton Estadio Municipal de Concepción, Concepción
15:30
Ramos Mål 62′
Muñoz Mål 44′, 65′
Suazo Mål 94′

Se även

Källor