Super Series

Super Series oli sarja näytösotteluja Neuvostoliiton, Tšekkoslovakian, WHA:n ja NHL-seurojen välillä. Otteluja pelattiin vuodesta 1975 vuoteen 1991 Pohjois-Amerikassa. Neuvostoliiton ja Tšekkoslovakian joukkueet olivat pääasiassa maiden seurajoukkueita, lukuun ottamatta vuosia 1977 ja 1978, jolloin WHA-liigan seuroja vastaan pelasi Neuvostoliiton maajoukkue. Neuvostoliiton maajoukkue pelasi myös NHL-seuroja vastaan vuonna 1983.

Super Series 1975–1976

Super Series 1976 oli ensimmäinen supersarja, jossa Euroopan huippuseurat ja NHL-joukkueet kohtasivat. Sarja oli vahvasti esillä julkisuudessa ja sitä seurattiin tiiviisti Atlantin molemmin puolin. Neuvostoliitto oli hävinnyt ensimmäisen ammattilaisten kohtaamisen Kanadalle vuoden 1972 Summit Seriesissä, missä sen maajoukkue kohtasi NHL-miehistä koostuvan Kanadan. Kaksi vuotta myöhemmin samat maat olivat kohdanneet uudelleen vuoden 1974 Summit Seriesissä. Tällä kertaa Kanadan joukkueessa pelasivat NHL:n kanssa kilpailevan WHA-liigan miehet. Tuon sarjan vei selvästi Neuvostoliitto, mutta yleisesti Kanadan joukkueen pelaajamateriaalia pidettiin huonompana kuin vuoden 1972 kohtaamisessa. Lisäksi Summit Seriesit pelattiin ennen varsinaisen kauden alkua, minkä vuoksi pelaajat eivät olleet vielä parhaassa vedossaan. Näin ollen Super Series järjestettiin vuoden vaihteen molemmin puolin, jolloin osanottajilla oli jo pelituntumaa omista sarjoistaan. Lisäksi arvioitiin, että NHL-ammattilaiset pelaisivat paremmin seurajoukkueissaan kuin maajoukkueessa: olihan Kanadan maajoukkue ollut jonkin aikaa jo sivussa kansainvälisistä peleistä.

Pohjois-Amerikassa tehtyyn sopimukseen perustuen Moskovan TsSkan joukkueessa saivat pelata Aleksandr Maltsev ja Valeri Vasiljev Moskovan Dynamosta ja Vjatšeslav Soloduhin SKA Leningradista. Krylja Sovetovin joukkueessa oli neljä pelaajaa Moskovan Spartakista. Sarjan tulokset olivat sensaatiomaiset molemmissa leireissä, joissa molemmissa päästiin kokemaan voimakkaita voitontunteita. Neuvostoliiton seurajoukkueet dominoivat kuitenkin sarjassa, joissa neuvostojoukkueet saavuttivat 5 voittoa NHL-joukkueiden jäädessä kahteen, yksi peleistä päättyi tasan.

NHL-seurojen voitot olivat kuitenkin jäädä ainoastaan Buffalo Sabresin voittoon Krylja Sovetovista lukemilla 12-6, sillä Super Series '76:n viimeinen ottelu TsSka-Philadelphia Flyers oli päättyä jo ennen kuin se ehti kunnolla alkaakaan. Flyers lähti otteluun hyvin voimakkaalla fyysisellä pelitavalla, missä neuvostoliittolaisia taitureita ei taklauksilla säästelty (kts. Aiheesta muualla). Ottelun ensimmäisessä erässä ajassa 11:21 tapahtui jotain, mikä sai koko TsSkan vaihtoaition varpeilleen. Philadelphian puolustaja Ed Van Impe taklasi Valeri Harlamovin jäänpintaan ja kun tuomari ei antanut jäähyä, tuohtui koko neuvostojoukkue. Protestiksi koko TsSkan joukkue marssi pois vaihtoaitiosta pukusuojaan. TsSkan valmentaja Konstantin Loktev syytti tästä 16 minuutin jälkeen Philadelphia Flyersiä tahallisista yrityksestä vahingoittaa heidän pelaajiaan. Pian tämän jälkeen Flyersien omistaja Ed Snyder varoitti neuvostoliittolaisia, että ellei peli jatku jää heiltä saamatta heille luvattu 200 000 dollarin palkkio. Tästä ei kulunut kuin hetki ja TsSkan joukkue oli takaisin jäällä ja peli oli valmis jatkumaan. Ottelu ei ehtinyt vanhentua tästä kuin 17 sekuntia, kun Philadelphian Reginald Leach vei kotijoukkueen 1-0 johtoon. Vielä ennen ensimmäisen erän loppua Flyers siirtyi 2-0 johtoon. TsSkaa oli onnistuttu horjuttamaan fyysisyydellä ja peli päättyikin lopulta Philadelphian 4-1 voittoon, mikä oli erittäin suuri yksittäinen voitto pohjois-amerikkalaisille.

Tim Burke kirjoitti Montréal Gazette -lehteen Philadelphia pelin jälkeen, että ”Flyers pelasti Kanadan ylpeyden kansallisurheilulajissaan lähes täydellisellä jääkiekon mestariteoksella. Siitä tuli upea päätös Super Series ’76:lle. Se oli yksi merkittävimmistä kappaleista valmistautumisen, kurinalaisuuden ja kovuuden merkityksestä urheilunoppikirjassa ja sen kirjoitti Flyers valmentaja Fred Sheron systemaattisella lähestymisellä pelin peruskysymykseen.” Saman lehden Red Fisher kirjoitti: ”Heidän paras oli voimaton lyömään meidän parasta.”

Moskovan TsSka vs. NHL

28.12.1975 New YorkTsSka7–3New York Rangers
(3-1, 3-0, 1-2)
Tretjak 10+14+17=41MaalivahditDavidson 12+9+8=29
Yleisömäärä: 17500
04:04 1-1 Alexandrov (Petrov, Gusev) yv
05:19 2-1 Vikulov (Žluktov, Alexandrov)
19:42 3-1 Harlamov, (Vasiljev, Petrov) yv
21:26 4-1 Petrov (Harlamov, Mihailov)
34:21 5-1 Vikulov (Žluktov, Alexandrov)
36:54 6-1 Mihailov (Harlamov, Gusev)
43:16 7-1 Petrov (Mihailov, Harlamov) yv
Maalit00:21 0-1 Vickers (Esposito, Gilbert)
15:31 7-2 Gilbert (Esposito)
17:47 7-3 Esposito (Vickers, Sacharuk) yv
31.12.1975 MontréalTsSka3–3Montréal Canadiens
(0-2, 2-1, 1-0)
Tretjak 11+11+16=38MaalivahditDryden 4+3+6=13
Yleisömäärä: 18975
23:54 1-2 Mihailov, (Vasiljev)
16:21 2-3 Harlamov (Petrov, Mihailov)
44:04 3-3 Alexandrov (Žluktov, Tsygankov)
Maalit03:16 0-1 Shutt (Mahovlich)
07:25 0-2 Lambert (Risebrough, Savard)
29:39 1-3 Cournoyer (Lafleur, Lemaire) yv
8.1.1976 BostonTsSka5–2Boston Bruins
(0-0, 3-2, 2-0)
Tretjak 19+8+13=40MaalivahditGilbert 8+5+6=19
Yleisömäärä: 15003
24:41 1-1 Harlamov (Maltsev) yv
31:00 2-1 Harlamov (Maltsev)
33:19 3-1 Maltsev (Vasiljev)
40:43 4-2 Tsygankov (Alexandrov, Vikulov)
48:58 5-2 Alexandrov (Žluktov)
Maalit22:54 0-1 Forbes
37:31 3-2 Ratelle (Hodge) yv
11.1.1976 PhiladelphiaPhiladelphia Flyers4–1TsSka
(2-0, 1-1, 1-0)
Stephenson 2+8+3=13MaalivahditTretjak 17+14+18=49
Yleisömäärä: 17077
11:38 1-0 Leach (Barber)
17:37 2-0 MacLeish (Lonsberry)
22:44 3-0 Watson (Saleski, Kindrachuk) av
44:07 4-1 Goodenough (Clarke, Dornhoefer) yv
Maalit30:48 3-1 Kutergin (Popov)

Krylja Sovetov vs. NHL

29.12.1975 PittsburghKrylja Sovetov7–4Pittsburgh Penguins
(4-0, 2-3, 1-1)
Sidelnikov 5+7+18=30MaalivahditPlasse 15+8+12=35
Yleisömäärä: 13218
01:45 1-0 Anisin (Bodunov)
04:33 2-0 Šadrin (Šalimov)
12:10 3-0 Šalimov (Ljapkin)
15:25 4-0 Jakušev (Šadrin, Tjurin)
21:39 5-0 Šadrin (Ljapkin, Šalimov)
26:02 6-1 Repnev (Kapustin)
40:30 7-3 Ljapkin (Šalimov, Šadrin)
Maalit25:35 5-1 Larouche (Kehoe, Faubert)
26:53 6-2 Schock (Hadfield, Arnason)
34:52 6-3 Wilkins (Pronovost, Gilbertson)
43:02 7-4 Morrison (Hadfield)
4.1.1976 BuffaloBuffalo Sabres12–6Krylja Sovetov
(4-2, 5-2, 3-2)
Desjardins 9+7+6=25MaalivahditSidelnikov 17+17+12=46
Yleisömäärä: 16433
06:10 1-0 Guevremont (Spencer, Hajt)
07:10 2-0 Perreault (Korab)
11:32 3-0 Martin (Stanfield)
14:23 4-1 Martin
24:32 5-2 Lorentz (Gare, Guevremont) yv
25:32 6-2 Robert (McNab)
28:26 7-3 Korab (Martin, Perreault) yv
31:44 8-4 Gare (Stanfield, Korab)
33:17 9-4 McNab (Martin, Spencer)
49:41 10-5 Stanfieid (Martin, Perreault)
54:04 11-6 Gare (Stanfield, Ramsay)
58:04 12-6 Spencer (McNab, Robert) yv
Maalit13:45 3-1 Repnev (Šalimov, Jakušev) yv
19:16 4-2 Kapustin (Kotov)
25:59 6-3 Repnev (Kapustin, Kuznetsov)
28:40 7-4 Šalimov
43:28 9-5 Kapustin (Kuznetsov)
51:32 10-6 Lebedev, (Babinov, Krikunov)
7.1.1976 ChicagoKrylja Sovetov4–2Chicago Blackhawks
(1-1, 3-0, 0-1)
Sidelnikov 9+7+6=25MaalivahditEsposito 9+12+9=30
Yleisömäärä: 18500
08:46 1-0 Terekhin (Jakušev, Krikunov) yv
24:03 2-1 Kapustin (Rasko, Kuznetsov)
28:41 3-1 Šalimov (Terehin, Ljapkin) yv
37:13 4-1 Ljapkin (Tjurin, Jakušev) yv
Maalit09:11 1-1 Redmond (Mulvey)
47:44 4-2 Hull (Mikita, Mulvey)
10.1.1976 Uniondale, NYKrylja Sovetov2–1New York Islanders
(0-0, 2-1, 0-0)
Sidelnikov 11+6+8=25MaalivahditResch 7+9+4=20
Yleisömäärä: 14865
26:31 1-0 Šalimov av
39:46 2-1 Anisin
Maalit34:59 1-1 Trottier (Potvin, Gillies) yv

Super Series 1976–1977

Vuoden 1977 Super Seriesissä kohtasivat tällä kertaa Tšekkoslovakialainen seurajoukkue Poldi Kladno ja Neuvostoliiton maajoukkue, sekä WHA -liigan seurajoukkueita. WHA -seurat veivät otteluvoitot Poldi Kladnolta 4-2. Neuvostoliiton maajoukkue teki puolestaan lähes puhdasta jälkeä omassa sarjassaan. Québec Nordiques onnistui kuitenkin voittamaan sarjan viimeisessä ottelussa Neuvostoliiton luvuin 6-1.

Poldi Kladno vs. WHA

12.12.1976Poldi Kladno5–6Winnipeg Jets
14.12.1976Poldi Kladno4–6Edmonton Oilers
15.12.1976Poldi Kladno5–4Calgary Cowboys
17.12.1976Poldi Kladno2–3Minnesota Fighting Saints
20.12.1976Poldi Kladno4–1New England Whalers
22.12.1976Poldi Kladno2–3Indianapolis Racers

Neuvostoliitto vs. WHA

27.12.1976Neuvostoliiton lippu Neuvostoliitto2–5New England Whalers
28.12.1976Neuvostoliiton lippu Neuvostoliitto7–5Cincinnati Stingers
30.12.1976Neuvostoliiton lippu Neuvostoliitto10–1Houston Aeros
1.1.1976Neuvostoliiton lippu Neuvostoliitto5–2Indianapolis Racers
3.1.1977Neuvostoliiton lippu Neuvostoliitto6–3San Diego Mariners
5.1.1977Neuvostoliiton lippu Neuvostoliitto3–2Edmonton Oilers
6.1.1977Neuvostoliiton lippu Neuvostoliitto3–2Winnipeg Jets
8.1.1977Neuvostoliiton lippu Neuvostoliitto1–6Québec Nordiques

Super Series 1977–1978

Atlanta Flames vuonna 1978

Super Series 1978:ssa pelattiin useita eri sarjoja eurooppalaisten ja pohjois-amerikkaisten välillä. Neuvostoliiton maajoukkue pelasi kahdella joukkueellaan kolme sarjaa WHA -seuroja vastaan. Neuvostoliiton A maajoukkue jyräsi omassa sarjassaan voimakkaasti ja hävisikin vain yhden yhdeksästä pelistään. Neuvostoliiton B maajoukkueella oli sen sijaan tiukempi ensimmäinen sarja WHA -seuroja vastaan, jonka se voitti otteluvoitoin 5-4. Toinen sarja kääntyi neuvostoliittolaisille jo huomattavasti selvemmin, sillä Neuvostoliiton B maajoukkue otti neljä voittoa kuudesta pelistä, yhden jäädessä tasatulokseen.

Tšekkoslovakialaiset seurajoukkueet Poldi Kladno ja Tesla Pardubice pelasivat molemmat omat sarjansa NHL -ammattilaisseuroja vastaan. Molemmat sarjat olivat tasaisia. Pardubicellä meni omat ottelunsa tasan 2-2, kun puolestaan Kladno onnistui voittamaan sarjansa niukasti 2-1, yhden ottelun mennessä tasan. Myös neuvostoliittolaiset seurajoukkueet Moskovan Spartak ja Moskovan Dynamo osallistuivat Supersarjaan. Moskovan Spartak kohtasi NHL -joukkueita ja voittikin sarjan 3-2. Moskovan Dynamo puolestaan pelasi WHA -seuroja vastaan ja teki selvää jälkeä häviämällä ainoastaan yhden ottelun seitsemästä.

Neuvostoliitto A vs. WHA

Otteluja sarjassa Neuvostoliiton A maajoukkueen ja WHA -liigan joukkueiden välillä pelattiin 9. Neuvostoliitto voitti otteluista kahdeksan ja WHA -liigan seura yhden. Maaliero oli Neuvostoliiton hyväksi 56-27.

Neuvostoliitto B vs. WHA

Sarjoja Neuvostoliiton B maajoukkueen ja WHA -liigan joukkueiden välillä pelattiin kaksi. Ensimmäisessä sarjassa oli 10 ottelua, joista Neuvostoliitto voitti 5, WHA -liigan seurat 4 ja yksi päättyi tasan. Maaliero oli niukasta Neuvostoliiton hyväksi 41-38. Toisessa sarjassa pelattiin 6 ottelua, joista WHA -liigan seurat voittivat yhden, yksi päättyi tasan ja loput neljä menivät Neuvostoliiton B maajoukkueen hyväksi. Maaliero tässä sarjassa oli Neuvostoliitolle samoin 41-38

Poldi Kladno vs. NHL

16.12.1977Poldi Kladno4–4New York Rangers
31.12.1977Poldi Kladno6–4Chicago Blackhawks
1.2.1978Poldi Kladno8–5Toronto Maple Leafs
1.4.1978Poldi Kladno3–4Cleveland Barons

Tesla Pardubice vs. NHL

16.12.1977Tesla Pardubice1–6Philadelphia Flyers
31.12.1977Tesla Pardubice4–2Minnesota North Stars
1.2.1978Tesla Pardubice4–5Detroit Red Wings
1.4.1978Tesla Pardubice3–8New York Islanders

Moskovan Spartak vs. NHL

VancouverVancouver Canucks2–0Moskovan Spartak
DenverMoskovan Spartak8–3Colorado Rockies
St. LouisMoskovan Spartak2–1St. Louis Blues
MontréalMontréal Canadiens5–2Moskovan Spartak
AtlantaMoskovan Spartak2–1Atlanta Flames

Moskovan Dynamo vs. WHA

Moskovan Dynamo pelasi 7 ottelua WHA seuroja vastaan. Peleistä Dynamo voitti kuusi ja hävisi yhden. Maaliero oli Moskovan Dynamolle 28-20.

Super Series 1979

Super Seiries 1979:ään matkasi toisen kerran kolmen vuoden sisään Krylja Sovetov kohtaamaan NHL -joukkueita. Tällä kertaa sarja oli tiukempi kuin edellisessä supersarjassa, mutta Krylja Sovetov vei tämänkin sarjan nimiinsä otteluvoiton 2-1. Detroit Red Wings onnistui ottamaan yhden voiton neuvostoliittolaisilta ja Philadelphia Flyers taisteli tälläkin kertaa hyvin, pelaamalla oman ottelunsa tasan.

Krylja Sovetov vs. NHL

Bloomington, MNKrylja Sovetov8–5Minnesota North Stars
PhiladelphiaKrylja Sovetov4–4Philadelphia Flyers
DetroitDetroit Red Wings6–5Krylja Sovetov
BostonKrylja Sovetov4–1Boston Bruins

Super Series 1980

1980 Super Seriesiin osallistui Neuvostoliitosta moskovalaiset Dynamo ja TsSka. Neuvostoliittolaiset kaatoivat tälläkin kertaa NHL-joukkueet. Molemmat sarjat olivat tiukkoja, mutta otteluvoitot menivät Dynamolle 2-1 ja TsSkalle 3-2.

Moskovan Dynamo vs. NHL

VancouverVancouver Canucks6–2Moskovan Dynamo
WinnipegMoskovan Dynamo7–0Winnipeg Jets
EdmontonMoskovan Dynamo4–1Edmonton Oilers
Washington DCMoskovan Dynamo5–5Washington Capitals

Moskovan TsSka vs. NHL

New YorkTsSka5–2New York Rangers
Uniondale, NYTsSka3–2New York Islanders
MontréalMontréal Canadiens4–2TsSka
BuffaloBuffalo Sabres6–1TsSka
QuébecTsSka6–4Québec Nordiques

Super Series 1983

Edmonton oli 80-luvun kestomenestyjä NHL:ssä, se pärjäsi hyvin myös Super Serieseissä

Super Series 1983:ssa ottivat yhteen Neuvostoliiton maajoukkue ja NHL-seurat. Neuvostoliiton maajoukkue oli kohdannut NHL:n All star -joukkueen vuonna 1979 Challenge Cupissa. Tuolloin Neuvostoliitto hävisi ensimmäisen kohtaamisen, mutta voitti kaksi seuraavaa. Tuolloin uskottiin, että ottelusarjan käänsi Neuvostoliitolle tiukka pelirytmi, mikä suosi kovempi kuntoisia neuvostoliittolaisia.

Tälläkin kertaa Neuvostoliitto oli NHL vastustajiaan kovempi. Ainoastaan Wayne Gretzkyn tähdittämä Edmonton Oilers, sekä Calgary Flames onnistuivat voittamaan punakoneen, Edmonton Oilers 4-3 ja Calgary Flames 3-2. Muut ottelut olivat selviä voittoja neuvostoliittolaisille.

Neuvostoliitto vs. NHL

EdmontonEdmonton Oilers4–3Neuvostoliiton lippu Neuvostoliitto
QuébecNeuvostoliiton lippu Neuvostoliitto3–0Québec Nordiques
MontréalNeuvostoliiton lippu Neuvostoliitto5–0Montréal Canadiens
CalgaryCalgary Flames3–2Neuvostoliiton lippu Neuvostoliitto
Bloomington, MNNeuvostoliiton lippu Neuvostoliitto6–3Minnesota North Stars
PhiladelphiaNeuvostoliiton lippu Neuvostoliitto5–1Philadelphia Flyers

Super Series 1986

Super Series 1986 oli moskovalaisten juhlaa. Neuvostoliiton puna-armeijan keskusurheiluseuran TsSka vei NHL vastustajiaan mennen tullen. Québec Nordiques onnistui kuitenkin sarjan keskeltä nappaamaan yhden voiton maalein 5-1. Moskovan Dynamolla oli sen sijaan hieman tiukempaa, mutta otti sarjan omiin nimiinsä voitoin 2-1.

Moskovan TsSka vs. NHL

Los AngelesTsSka5–2Los Angeles Kings
EdmontonTsSka6–3Edmonton Oilers
QuébecQuébec Nordiques5–1TsSka
MontréalTsSka6–1Montréal Canadiens
St. LouisTsSka4–2St. Louis Blues
Bloomington, MNTsSka4–3Minnesota North Stars

Moskovan Dynamo vs. NHL

CalgaryCalgary Flames4–3Moskovan Dynamo
PittsburghMoskovan Dynamo3–3Pittsburgh Penguins
BostonMoskovan Dynamo6–4Boston Bruins
BuffaloMoskovan Dynamo7–4Buffalo Sabres

Super Series 1989

Moskovan TsSka jatkoi Super Series 1989:ssä siitä mihin kolme vuotta aiemmin oli jäänyt. Ottelusarja meni jälleen kerran Neuvostoliittoon. Nyt otteluvoitoin 4-2 TsSkalle. Riian Dynamolla oli sen sijaan vaikeampaa omassa sarjassaan ja se kokikin ensimmäisenä neuvostoliittolaisena seurana tappion NHL -joukkueita kohtaan sarjassa. Sillä NHL -joukkueet veivät sarjan otteluvoiton 4-2. NHL -seurojen voitoista vastasivat Edmonton Oilers, Vancouver Canucks, Chicago Blackhawks ja St. Louis Blues. Ainoastaan Los Angeles Kings ja Minnesota North Stars hävisivät Riian Dynamolle, Calgaryn pelatessa tasan 2-2 sarjan avauspelissä.

Moskovan TsSka vs. NHL

QuébecTsSka5–5Québec Nordiques
Uniondale, NYTsSka3–2New York Islanders
BostonTsSka5–4Boston Bruins
East Rutherford, NJTsSka5–0New Jersey Devils
PittsburghPittsburgh Penguins4–2TsSka
HartfordTsSka6–3Hartford Whalers
BuffaloBuffalo Sabres6–5TsSka

Dynamo Riika vs. NHL

CalgaryDynamo Riika2–2Calgary Flames
EdmontonEdmonton Oilers2–1Dynamo Riika
VancouverVancouver Canucks6–1Dynamo Riika
Los AngelesDynamo Riika5–3Los Angeles Kings
ChicagoChicago Blackhawks4–1Dynamo Riika
St. LouisSt. Louis Blues5–0Dynamo Riika
Bloomington, MNDynamo Riika2–1Minnesota North Stars

Super Series 1990

Vuonna 1990 Pohjois-Amerikkaan Super Seriesiin saapui Neuvostoliitosta neljä seurajoukkuetta: ensimmäistä kertaa sarjaan osallistuva Himik Voskresensk ja jo aiemmin osallistuneet Krylja Sovetov, TsSka ja Moskovan Dynamo. Dynamo ja TsSka veivät jälleen omat sarjansa. Sen sijaan Krylja Sovetov hävisi kolme otteluansa ja sarja menikin NHL-joukkueille voitoin 3-1. Ensikertalainen Himik Voskresensk pelasi tasan voittojen suhteen NHL-seurojen kanssa.

Himik Voskresensk vs. NHL

Los AngelesHimik Voskresensk6–3Los Angeles Kings
EdmontonEdmonton Oilers6–2Himik Voskresensk
CalgaryCalgary Flames6–3Himik Voskresensk
DetroitHimik Voskresensk4–2Detroit Red Wings
Washington DCWashington Capitals5–2Himik Voskresensk
St. LouisHimik Voskresensk6–3St. Louis Blues

Krylja Sovetov vs. NHL

Uniondale, NYNew York Islanders5–4Krylja Sovetov
HartfordHartford Whalers4–3Krylja Sovetov
QuébecKrylja Sovetov4–4Québec Nordiques
New YorkKrylja Sovetov3–1New York Rangers
MontréalMontréal Canadiens2–1Krylja Sovetov

Moskovan TsSka vs. NHL

WinnipegWinnipeg Jets4–1TsSka
VancouverTsSka6–0Vancouver Canucks
Bloomington, MNTsSka4–2Minnesota North Stars
ChicagoTsSka6–4Chicago Blackhawks
PhiladelphiaTsSka5–4Philadelphia Flyers

Moskovan Dynamo vs. NHL

PittsburghMoskovan Dynamo5–2Pittsburgh Penguins
TorontoMoskovan Dynamo7–4Toronto Maple Leafs
BuffaloBuffalo Sabres4–2Moskovan Dynamo
East Rutherford, NJNew Jersey Devils7–1Moskovan Dynamo
BostonMoskovan Dynamo3–1Boston Bruins

Super Series 1991

Moskovan TsSka voitti kaikki kuusi pelaamaansa sarjaa

1991 Pelattiin viimeisen kerran Super Series eurooppalaisten ja pohjois-amerikkalaisten ammattilaisseurojen välillä. Neuvostoliittolaiset päättivät 10 vuotena pelattujen Super Seriesit voittoihin TsSkan ja Moskovan Dynamon pelaamissa sarjoissa NHL-seuroja vastaan. Himik Voskresenskillä voitot menivät tasan 3-3 pohjois-amerikkalaisten kanssa.

Himik Voskresensk vs. NHL

Los AngelesLos Angeles Kings5–1Himik Voskresensk
St. LouisSt. Louis Blues4–2Himik Voskresensk
Uniondale, NYHimik Voskresensk2–2New York Islanders
MontréalHimik Voskresensk6–3Montréal Canadiens
BuffaloHimik Voskresensk5–4Buffalo Sabres
BostonHimik Voskresensk5–2Boston Bruins
Bloomington, MNMinnesota North Stars6–4Himik Voskresensk

TsSka vs. NHL

DetroitTsSka5–2Detroit Red Wings
New YorkTsSka6–1New York Rangers
ChicagoTsSka4–2Chicago Blackhawks
CalgaryTsSka6–4Calgary Flames
EdmontonEdmonton Oilers4–2TsSka
WinnipegTsSka6–4Winnipeg Jets
VancouverTsSka4–3Vancouver Canucks

Moskovan Dynamo vs. NHL

TorontoToronto Maple Leafs7–4Moskovan Dynamo
HartfordMoskovan Dynamo0–0Hartford Whalers
East Rutherford, NJMoskovan Dynamo2–2New Jersey Devils
Washington DCWashington Capitals3–2Moskovan Dynamo
PhiladelphiaMoskovan Dynamo4–1Philadelphia Flyers
PittsburghMoskovan Dynamo4–3Pittsburgh Penguins
QuébecMoskovan Dynamo4–1Québec Nordiques

Tilastot Super Series 1976–1991

Neuvostojoukkue vs. NHL

Neuvosto- joukkue Sarjojen lkm vs. NHL Sarjan voittaja Neuvosto- joukkue Sarjan voittaja NHL -joukkue Sarja mennyt tasan Sarjan voitto- prosentti Neuvosto- joukkueelle Ottelut Otteluvoittaja Neuvosto- joukkue Otteluvoittaja NHL -joukkue Ottelu mennyt tasan Ottelujen voitto- prosentti Neuvosto- joukkueelle
TsSka66001.0003424820.735
Moskovan Dynamo44001.0002010640.600
Krylja Sovetov32100.667136520.538
Moskovan Spartak11001.00053200.600
Neuvostoliiton lippu Neuvostoliitto11001.00064200.667
Himik Voskresensk20020.500136610.500
Dynamo Riika10100.00072410.357
Yhteensä1814220.833985533100.612

Tšekkijoukkue vs. NHL


Tšekki- joukkue Sarjojen lkm vs. NHL Sarjan voittaja Tšekki- joukkue Sarjan voittaja NHL -joukkue Sarja mennyt tasan Sarjan voitto- prosentti Tšekki- joukkueelle Ottelut Otteluvoittaja Tšekki- joukkue Otteluvoittaja NHL -joukkue Ottelu mennyt tasan Ottelujen voitto- prosentti Tšekki- joukkueelle
Poldi Kladno11001.00043100.750
Tesla Pardubice10010.50042200.500
Yhteensä21010.750853100.625

Eurooppa vs. WHA

Eurooppalais- joukkue Sarjojen lkm vs. WHA Sarjan voittaja Eurooppalais- joukkue Sarjan voittaja WHA -joukkue Sarja mennyt tasan Sarjan voitto- prosentti Eurooppalais- joukkueelle Ottelut Otteluvoittaja Eurooppalais- joukkue Otteluvoittaja WHA -joukkue Ottelu mennyt tasan Ottelujen voitto- prosentti Eurooppalais- joukkueelle
Poldi Kladno1010062400.333
Neuvostoliiton lippu Neuvostoliitto44001.0003323820.727
Moskovan Dynamo11001.00076100.674
Yhteensä65100.83346311320.612

Yksittäisten NHL- ja Neuvostojoukkueiden väliset tulokset

NHL -joukkue Neuvostojoukkue Yhteensä
TsSka Moskovan Dynamo Krylja Sovetov Moskovan Spartak Neuvostoliiton lippu Neuvostoliitto Himik Voskresensk Dynamo Riika
OttelutVoitto-
prosentti *
OttelutVoitto-
prosentti
OttelutVoitto-
prosentti
OttelutVoitto-
prosentti
OttelutVoitto-
prosentti
OttelutVoitto-
prosentti
OttelutVoitto-
prosentti
OttelutVoitto-
prosentti
New York Rangers30.00010.00040.000
Montréal Canadiens30.50011.00011.00010.00010.00070.500
Boston Bruins20.00020.00010.00010.00060.000
Philadelphia Flyers20.50010.00010.50010.00050.300
Pittsburgh Penguins11.00030.16710.00050.300
Buffalo Sabres21.00020.50011.00010.00060.667
Chicago Blackhawks20.00010.00011.00040.250
New York Islanders20.00020.50010.50050.300
Vancouver Canucks20.00011.00011.00011.00050.600
Colorado Rockies /
New Jersey Devils
10.00020.75010.00040.375
St. Louis Blues10.00010.00020.50011.00050.400
Atlanta Flames /
Calgary Flames
10.00011.00010.00011.00011.00010.50060.583
Minnesota North Stars20.00010.00010.00011.00010.00060.167
Detroit Red Wings10.00011.00010.00030.333
Winnipeg Jets20.50010.00030.333
Edmonton Oilers20.50010.00011.00011.00011.00060.667
Washington Capitals20.75011.00030.833
Québec Nordiques30.50010.00010.50010.00060.333
Los Angeles Kings10.00020.50010.00040.250
Hartford Whalers10.00010.50011.00030.500
Toronto Maple Leafs20.50020.500
Yhteensä340.265200.400130.46250.40060.333130.50070.643980.388

(* Voittoprosentti = NHL -seuran voitot suhteessa Neuvostojoukkueeseen)

Katso myös

Lähteet

Viitteet

Aiheesta muualla

Philadelphia vs. TsSka