| Ez a szócikk nem tünteti fel a független forrásokat, amelyeket felhasználtak a készítése során. Emiatt nem tudjuk közvetlenül ellenőrizni, hogy a szócikkben szereplő állítások helytállóak-e. Segíts megbízható forrásokat találni az állításokhoz! Lásd még: A Wikipédia nem az első közlés helye. |
| Al Horford | |||||||||||||||||||
| A Fehér Házban 2024-ben | |||||||||||||||||||
| Született | 1986. június 3. (40 éves) | ||||||||||||||||||
| Magasság | 206 cm | ||||||||||||||||||
| Tömeg | 109 kg | ||||||||||||||||||
| Aktív évek | 2007– | ||||||||||||||||||
| Csapat adatok | |||||||||||||||||||
| Csapat | Boston Celtics | ||||||||||||||||||
| Poszt | erőcsatár / center | ||||||||||||||||||
| Mezszám | 42 | ||||||||||||||||||
| Főiskola | Floridai Egyetem (2004–2007) | ||||||||||||||||||
| Draft | 1. kör, 3. hely, 2007 Atlanta Hawks | ||||||||||||||||||
| Csapatai | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||
| Válogatottság | |||||||||||||||||||
| |||||||||||||||||||
| Díjak, elismerések | |||||||||||||||||||
| NBA bajnok (2024) 5× NBA All Star (2010, 2011, 2015, 2016, 2018) All-NBA harmadik csapat (2011) NBA második védekező csapat (2018) NBA első újonc csapat (2008) 2× NCAA bajnok (2006, 2007) | |||||||||||||||||||
| Az infobox utoljára frissítve: 2025. május 13. | |||||||||||||||||||
| Szerzett érmek | ||||||||||||||||||||||
| ||||||||||||||||||||||
Alfred Joel Horford Reynoso (Puerto Plata, Dominikai Köztársaság, 1986. június 3. –), becenevén Big Al, dominikai válogatott kosárlabdázó, a National Basketball Associationben (NBA) szereplő Boston Celtics csapatában játszik. Ötszörös NBA All-Star, és 2024-ben NBA-bajnok lett a Celticsszel.
Horford egyetemi kosárlabdát a Florida Gators csapatában játszott, és kezdő center volt a 2006-os és 2007-es NCAA-bajnokságot nyerő csapatban. A 2007-es NBA-drafton a harmadik helyen választotta az Atlanta Hawks, ahol kilenc szezont játszott, mielőtt szabadügynökként a 2016-ban a Celticshez szerződött.
Három Bostonban eltöltött szezon után Horford a 2019-ben a Philadelphia 76ershez szerződött, és egy szezont játszott velük, mielőtt a 2020 nyarán az Oklahoma City Thunderbe küldték. A 2021-es szezon kezdete előtt Horford visszaszerződött a Celticshez. 2022-ben és 2024-ben is bejutott az NBA-döntőbe, az utóbbiban nyerte első címét, miután 186 rájátszásmeccset játszott anélkül, hogy bejutott volna a fináléba, amely minden idők második legtöbb bajnoki cím nélkül lejátszott rájátszásmérkőzése volt.
Al Horford sokoldalú, magas játékos, az NBA történetének egyetlen játékosa, aki 14 000 pontot, 8000 lepattanót, 3000 gólpasszt, 1300 blokkot és 900 hárompontost szerzett. A rájátszásban a blokkolt dobások listáján a 12. helyen áll.
| JM | Játszott mérkőzések | KM | Kezdőként játszott | JP/M | Játszott perc mérkőzésenként |
| MG% | Mezőnygól hatékonyság | 3P% | Hárompontos hatékonyság | BD% | Büntetődobás hatékonyság |
| LP/M | Lepattanó mérkőzésenként | GP/M | Gólpassz mérkőzésenként | L/M | Labdaszerzés mérkőzésenként |
| B/M | Blokk mérkőzésenként | P/M | Pont mérkőzésenként | Kiemelve | Karriercsúcs |
| † | Bajnok | * | Legjobb a ligában | Rekord |
| Év | Csapat | JM | KM | JP/M | MG% | 3P% | BD% | LP/M | GP/M | L/M | B/M | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2007–2008 | Atlanta Hawks | 81 | 77 | 31,4 | .499 | .000 | .731 | 9,7 | 1,5 | 0,7 | 0,9 | 10,1 |
| 2008–2009 | Atlanta Hawks | 67 | 67 | 33,5 | .525 | .000 | .727 | 9,3 | 2,4 | 0,8 | 1,4 | 11,5 |
| 2009–2010 | Atlanta Hawks | 81 | 81 | 35,1 | .551 | 1.000 | .789 | 9,9 | 2,3 | 0,7 | 1,1 | 14,2 |
| 2010–2011 | Atlanta Hawks | 77 | 77 | 35,1 | .557 | .500 | .798 | 9,3 | 3,5 | 0,8 | 1,0 | 15,3 |
| 2011–2012 | Atlanta Hawks | 11 | 11 | 31,6 | .553 | .000 | .733 | 7,0 | 2,2 | 0,9 | 1,3 | 12,4 |
| 2012–2013 | Atlanta Hawks | 74 | 74 | 37,2 | .543 | .500 | .644 | 10,2 | 3,2 | 1,1 | 1,1 | 17,5 |
| 2013–2014 | Atlanta Hawks | 29 | 29 | 33,0 | .567 | .364 | .682 | 8,4 | 2,6 | 0,9 | 1,5 | 18,6 |
| 2014–2015 | Atlanta Hawks | 76 | 76 | 30,5 | .538 | .306 | .759 | 7,2 | 3,2 | 0,9 | 1,3 | 15,2 |
| 2015–2016 | Atlanta Hawks | 82* | 82* | 32,1 | .505 | .344 | .798 | 7,3 | 3,2 | 0,8 | 1,5 | 15,2 |
| 2016–2017 | Boston Celtics | 68 | 68 | 32,3 | .473 | .355 | .800 | 6,8 | 5,0 | 0,8 | 1,3 | 14,0 |
| 2017–2018 | Boston Celtics | 72 | 72 | 31,6 | .489 | .429 | .783 | 7,4 | 4,7 | 0,6 | 1,1 | 12,9 |
| 2018–2019 | Boston Celtics | 68 | 68 | 29,0 | .535 | .360 | .821 | 6,7 | 4,2 | 0,9 | 1,3 | 13,6 |
| 2019–2020 | Philadelphia 76ers | 67 | 61 | 30,2 | .450 | .350 | .763 | 6,8 | 4,0 | 0,8 | 0,9 | 11,9 |
| 2020–2021 | Oklahoma City Thunder | 28 | 28 | 27,9 | .450 | .368 | .818 | 6,7 | 3,4 | 0,9 | 0,9 | 14,2 |
| 2021–2022 | Boston Celtics | 69 | 69 | 29,1 | .467 | .336 | .842 | 7,7 | 3,4 | 0,7 | 1,3 | 10,2 |
| 2022–2023 | Boston Celtics | 63 | 63 | 30,5 | .476 | .446 | .714 | 6,22 | 3,0 | 0,5 | 1,0 | 9,8 |
| 2023–2024† | Boston Celtics | 65 | 33 | 26,8 | .511 | .419 | .867 | 6,4 | 2,6 | 0,6 | 1,0 | 8,6 |
| 2024–2025 | Boston Celtics | 60 | 42 | 27,6 | .423 | .363 | .895 | 6,2 | 2,1 | 0,6 | 0,9 | 9,0 |
| Karrier | 1138 | 1078 | 31,6 | .509 | .377 | .763 | 7,9 | 3,2 | 0,8 | 1,1 | 12,9 | |
| All Star | 5 | 0 | 12,0 | .667 | .200 | 1.000 | 4,4 | 1,6 | 0,4 | 0,4 | 6,2 | |
| Év | Csapat | JM | KM | JP/M | MG% | 3P% | BD% | LP/M | GP/M | L/M | B/M | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2008 | Atlanta Hawks | 7 | 7 | 39,5 | .472 | — | .741 | 10,4 | 3,6 | 0,4 | 1,0 | 12,6 |
| 2009 | Atlanta Hawks | 9 | 9 | 28,0 | .424 | .000 | .667 | 5,8 | 2,0 | 0,7 | 0,7 | 6,9 |
| 2010 | Atlanta Hawks | 11 | 11 | 35,3 | .523 | 1.000 | .839 | 9,0 | 1,8 | 0,7 | 1,7 | 14,6 |
| 2011 | Atlanta Hawks | 12 | 12 | 39,0 | .423 | .000 | .769 | 9,6 | 3,5 | 0,4 | 1,0 | 11,3 |
| 2012 | Atlanta Hawks | 3 | 2 | 35,9 | .588 | — | .750 | 8,3 | 2,7 | 1,3 | 1,3 | 15,3 |
| 2013 | Atlanta Hawks | 6 | 6 | 36,3 | .494 | — | .667 | 8,8 | 3,0 | 1,0 | 0,8 | 16,7 |
| 2015 | Atlanta Hawks | 16 | 16 | 32,6 | .507 | .222 | .750 | 8,6 | 3,7 | 0,8 | 1,4 | 14,4 |
| 2016 | Atlanta Hawks | 10 | 10 | 32,7 | .466 | .393 | .938 | 6,5 | 3,0 | 1,2 | 2,4 | 13,4 |
| 2017 | Boston Celtics | 18 | 18 | 33,9 | .584 | .519 | .759 | 6,6 | 5,4 | 0,8 | 0,8 | 15,1 |
| 2018 | Boston Celtics | 19 | 19 | 35,7 | .544 | .349 | .827 | 8,3 | 3,3 | 1,0 | 1,2 | 15,7 |
| 2019 | Boston Celtics | 9 | 9 | 34,5 | .418 | .409 | .833 | 9,0 | 4,4 | 0,4 | 0,8 | 13,9 |
| 2020 | Philadelphia 76ers | 4 | 3 | 32,1 | .480 | .000 | .571 | 7,3 | 2,3 | 0,3 | 1,3 | 7,0 |
| 2022 | Boston Celtics | 23 | 23 | 35,4 | .523 | .480 | .778 | 9,3 | 3,3 | 0,8 | 1,3 | 12,0 |
| 2023 | Boston Celtics | 20 | 20 | 30,8 | .386 | .298 | .750 | 7,2 | 3,0 | 1,1 | 1,7 | 6,7 |
| 2024† | Boston Celtics | 19 | 15 | 30,3 | .478 | .368 | .636 | 7,0 | 2,1 | 0,8 | 0,8 | 9,2 |
| Karrier | 186 | 180 | 33,8 | .493 | .391 | .773 | 8,0 | 3,3 | 0,8 | 1,2 | 12,2 | |
| Év | Csapat | JM | KM | JP/M | MG% | 3P% | BD% | LP/M | GP/M | L/M | B/M | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2004–2005 | Florida Gators | 32 | 25 | 22,8 | .480 | — | .582 | 6,5 | 0,9 | 0,8 | 1,6 | 5,6 |
| 2005–2006 | Florida Gators | 39 | 39 | 25,9 | .608 | .000 | .611 | 7,6 | 2,0 | 1,0 | 1,7 | 11,3 |
| 2008–2007 | Florida Gators | 38 | 36 | 27,8 | .608 | .000 | .644 | 9,5 | 2,2 | 0,7 | 1,8 | 13,2 |
| Karrier | 109 | 100 | 25,7 | .586 | .000 | .619 | 7,9 | 1,7 | 0,9 | 1,7 | 10,3 | |
Ez a szócikk részben vagy egészben az Al Horford című angol Wikipédia-szócikk ezen változatának fordításán alapul. Az eredeti cikk szerkesztőit annak laptörténete sorolja fel. Ez a jelzés csupán a megfogalmazás eredetét és a szerzői jogokat jelzi, nem szolgál a cikkben szereplő információk forrásmegjelöléseként.
| Boston Celtics – Jelenlegi keret |
|---|
|
0 Tatum | 4 Vučević | 7 Brown | 8 Tonje (TW) | 9 White | 11 Pritchard | 13 Harper | 27 Walsh | 28 González | 30 Hauser | 44 Shulga | 45 Banton | 52 Garza | 55 Scheierman | 77 Williams | 88 Queta | Vezetőedző: Mazzulla |