| Gordon Hayward | |||||||||||||
| Hayward a Boston Celtics játékosaként, 2017-ben | |||||||||||||
| Teljes név | Gordon Daniel Hayward | ||||||||||||
| Nemzetiség | amerikai | ||||||||||||
| Született | 1990. március 23. (36 éves) | ||||||||||||
| Magasság | 201 cm (6' 7") | ||||||||||||
| Tömeg | 102 kg (225 lb) | ||||||||||||
| Aktív évek | 2010–2024 | ||||||||||||
| Csapat adatok | |||||||||||||
| Poszt | alacsonybedobó / erőcsatár | ||||||||||||
| Mezszám | 20, 33 | ||||||||||||
| Középiskola | Brownsburg (Brownsburg, Indiana) | ||||||||||||
| Főiskola | Butler (2008–2010) | ||||||||||||
| Draft | 1. kör, 9. hely, 2010-es NBA-draft Utah Jazz | ||||||||||||
| Csapatai | |||||||||||||
| |||||||||||||
| Díjak, elismerések | |||||||||||||
| NBA All Star (2017) Horizon League Az év játékosa (2010) 2× All-Horizon League első csapat (2009, 2010) Horizon League Az év újonca (2009) | |||||||||||||
| Az infobox utoljára frissítve: 2026. június 3. | |||||||||||||
Gordon Daniel Hayward (Indianapolis, Indiana, 1990. március 23. –) amerikai korábbi profi kosárlabdázó. Tizennégy szezont játszott a National Basketball Associationben (NBA), ahol a Utah Jazz, a Boston Celtics, a Charlotte Hornets és az Oklahoma City Thunder játékosa volt. Egyetemen a Butler Bulldogs csapatát vezette a 2010-es NCAA-torna döntőjébe, majd a 2010-es NBA-drafton a Utah Jazz a 9. helyen választotta ki.
Hayward hét szezont töltött a Utah Jazznél, és a 2016–2017-es szezonban beválasztották az NBA All Star-gálára. 2017 nyarán szabadügynökként a Boston Celticshez igazolt, de első alapszakasz-mérkőzésén sípcsonttörést és bokaficamot szenvedett, ezért kihagyta a szezon hátralévő részét. 2020-ban sign-and-trade keretében a Charlotte Hornetshez, 2024-ben pedig az Oklahoma City Thunderhez került. 2024. augusztus 1-jén bejelentette visszavonulását a profi kosárlabdától.
Hayward a Brownsburgben található Brownsburg High School tanulója volt. Elsőévesként még 180 cm magas volt, végzős korára azonban 201 cm-re nőtt. A növekedési hullám előtt teniszben volt eredményesebb, amelyben kétszeres all-state egyéni játékos volt.
Végzősként, a 2007–2008-as szezonban 18,0 pontot, 8,4 lepattanót és 3,6 gólpasszt átlagolt. Csapattársával, Julian Mavungával a Brownsburgot az Indiana Class 4A állami bajnoki címéhez vezette. A döntőben Hayward időn túli győztes kosarat szerzett a Marion High School ellen, amellyel csapata 40–39-re nyert. Az idény végén az Indianapolis Star az év játékosának választotta.
Hayward a toborzóoldalak szerint rangsorolatlan háromcsillagos játékos volt. Elfogadta a Butler Egyetem ösztöndíjajánlatát, ahol Brad Stevens edző irányítása alatt játszott, annak ellenére, hogy később a Purdue és a Michigan is érdeklődött iránta.
Elsőévesként, a 2008–2009-es szezonban 13,1 pontot és 6,5 lepattanót átlagolt. Megválasztották a Horizon League év újoncának, bekerült a Horizon League All-Newcomer csapatába és az All-Horizon League első csapatába. A Butler megnyerte a Horizon League alapszakaszát, majd meghívást kapott az NCAA-tornára, ahol az első fordulóban kikapott az LSU-tól.
Másodévesként, a 2009–2010-es idényben 15,5 pontot és 8,2 lepattanót átlagolt. A Butler megnyerte a Horizon League alapszakaszát és konferenciatornáját is; Haywardot a liga év játékosának választották, és ismét bekerült az All-Horizon League első csapatába. AP All-American honorable mention és ESPN Academic All-American harmadik csapatos elismerést is kapott.
A 2010-es NCAA-tornán a Butler bejutott az országos döntőbe, ahol a Duke ellen játszott. A mérkőzés utolsó másodperceiben Hayward félpályás dobása a palánkot és a gyűrűt is érintette, de nem ment be; a Butler 61–59-re kikapott. A dobáskísérlet az NCAA-torna egyik legismertebb pillanata lett. Hayward bekerült az NCAA-torna All-Tournament csapatába.
A 2010-es NCAA-torna után Hayward bejelentette, hogy jelentkezik a 2010-es NBA-draftra, majd lemondott hátralévő egyetemi jogosultságáról és ügynököt fogadott. 2010. június 24-én a Utah Jazz a 9. helyen választotta ki.
Újoncként többnyire csereként játszott. 2011. április 5-én 22 pontot, 6 lepattanót és 5 gólpasszt szerzett a Los Angeles Lakers elleni 86–85-ös győzelemben, majd az alapszakasz utolsó mérkőzésén, a Denver Nuggets ellen 34 ponttal akkori karriercsúcsot ért el. A 2011–2012-es szezonban kezdővé vált, és meghívást kapott a Rising Stars Challenge-re. Az NBA-rájátszásban is bemutatkozott, de a Jazz az első körben négy mérkőzésen kikapott a San Antonio Spurstől.
A 2012–2013-as szezonban Hayward főként hatodik emberként szerepelt, de pontátlagban karriercsúcsot ért el, és kapott egy harmadik helyes szavazatot az NBA Év hatodik embere díjra.
Paul Millsap és Al Jefferson 2013-as távozása után Hayward a Jazz egyik első számú támadóopciójává vált. A 2013–2014-es szezonban pontban, lepattanóban, gólpasszban és labdaszerzésben is addigi karriercsúcsokat átlagolt. 2014. január 7-én 37 ponttal új karriercsúcsot szerzett az Oklahoma City Thunder elleni győzelemben.
A 2013–2014-es szezon után korlátozott szabadügynök lett. A Charlotte Hornets négyéves, 63 millió dolláros maximális ajánlatot adott neki, de a Jazz tartotta az ajánlatot, így Hayward Utah-ban maradt. 2014–2015-ben, majd 2015–2016-ban is újabb pontátlag-csúcsot ért el.
2016 októberében eltört bal kezének negyedik ujja, ezért később kezdte a szezont. 2016. november 6-án tért vissza, 28 pontot szerezve a New York Knicks elleni győzelemben. A szezonban hatodik egymást követő évben javította pontátlagát, és 2017. január 26-án a nyugati főcsoport edzői először beválasztották az NBA All Star-gálára.
2017. április 21-én a Los Angeles Clippers elleni rájátszáspárharc harmadik mérkőzésén 40 pontot szerzett, ami addigi rájátszásbeli karriercsúcsa volt. Az első negyedben szerzett 21 pontja Jazz-franchise rájátszásrekord volt egy negyedre. A Jazz hét mérkőzésen továbbjutott, majd a második körben négy mérkőzésen kikapott a Golden State Warriorstól. 2017 júniusában Hayward nem hívta le játékosopcióját, így korlátozás nélküli szabadügynök lett.
2017. július 4-én Hayward a The Players’ Tribune oldalán jelentette be, hogy a Boston Celticshez igazol. Július 14-én hivatalosan is aláírt a klubbal; a szerződés négy évre és 128 millió dollárra szólt. 2017. október 17-én, kevesebb mint hat perc játék után, a Cleveland Cavaliers elleni szezonnyitón sípcsonttörést és bokaficamot szenvedett bal lábában. Műtét után a szezon hátralévő részére kidőlt.
2018. október 16-án tért vissza alapszakasz-mérkőzésen, a Philadelphia 76ers elleni győzelemben. A 2018–2019-es idényben többnyire csereként szerepelt; 2019. január 2-án 35 pontot szerzett a Minnesota Timberwolves ellen. 2019. november 5-én beállította 39 pontos alapszakaszbeli karriercsúcsát a Cleveland Cavaliers ellen. Néhány nappal később, a San Antonio Spurs ellen eltörte a bal kezét, de decemberben visszatért. A 2020-as rájátszás első körében bokasérülést szenvedett, majd a keleti főcsoportdöntő harmadik mérkőzésén tért vissza a Miami Heat ellen.
2020. november 29-én Hayward négyéves, 120 millió dolláros szerződést kötött a Charlotte Hornetsszel, majd sign-and-trade keretében került Charlotte-ba. A csere a Boston Celticsnek egy 28,5 millió dolláros trade exceptiont is eredményezett, amely akkor NBA-rekordnak számított. 2020. december 23-án 28 ponttal, 7 gólpasszal és 4 lepattanóval mutatkozott be a Hornetsben a Cleveland Cavaliers elleni vereségben.
2021. január 6-án 44 ponttal új karriercsúcsot állított fel az Atlanta Hawks elleni 102–94-es győzelemben. 2021. december 5-én 41 pontot szerzett a San Antonio Spurs ellen. A következő szezonokban több sérülés is hátráltatta: 2022 februárjában bokasérülést szenvedett, 2022 novemberében vállsérülés miatt került ki hosszabb időre, 2023 januárjában pedig combhajlítóizom-problémák miatt hagyott ki mérkőzéseket.
2024. február 8-án Haywardot az Oklahoma City Thunderhez cserélték Dāvis Bertāns, Tre Mann, Vasilije Micić, két második körös draftjog és készpénz ellenében. Február 22-én mutatkozott be új csapatában a Los Angeles Clippers elleni 129–107-es győzelemben, négy lepattanót szerezve. 2024. augusztus 1-jén bejelentette, hogy visszavonul a profi kosárlabdától.
Hayward tagja volt az Egyesült Államok válogatottjának a 2009-es FIBA U19-es világbajnokságon. A tornán 10 pontot és 5,7 lepattanót átlagolt, az amerikai csapat aranyérmet nyert, őt pedig beválasztották a torna legjobb ötösébe. 2012-ben az USA Basketball Select Team tagjaként az amerikai olimpiai válogatott ellen edzett. 2014-ben bekerült a világbajnoki keret szűkített listájára, de nem jutott be a végső 12 fős csapatba. 2016-ban az olimpiai válogatott döntős keretébe is bekerült, de családi okokra hivatkozva visszalépett.
2025. október 14-én Hayward visszatért a Butlerhez, ahol az egyetem kosárlabdaprogramjának egyik vezető szerepkörét vállalta el.
Hayward Jody és Gordon Scott Hayward fia. Ikertestvére, Heather, a Butler Egyetemen teniszezett. 2014-ben feleségül vette Robyn Van Vlietet. Négy gyermekük van: három lányuk és egy fiuk; fiuk a 2020-as NBA-buborék időszaka alatt született. Hayward katolikus, és elmondása szerint a kosárlabdát „Isten dicsőségére” játszotta; 2024-ben hivatalosan is katolikussá lett.
A Butleren először számítástechnikai mérnöki és fizikai kettős képzésbe kezdett, később matematika szakra váltott, de az NBA-karrierje miatt idő előtt távozott.
2018-ban Hayward szerződést kötött az Anta kínai sportszergyártóval, amely saját cipővonalat is indított számára. Korábban a Peak és a Nike márkákkal is voltak megállapodásai. Érdeklődik a videojátékok és az esport iránt; kedvenc esportjának a League of Legendset nevezte, aktív volt a Clash Royale játékban, befektetője lett a Tribe Gaming mobiljátékos esport-szervezetnek, és Twitch-csatornáján sakkal kapcsolatos tartalmakat is készített.
2023-ban produkciós cége, a Whiskey Creek Productions bemutatta első játékfilmjét, a Notice to Quit című drámát, amelyben Hayward executive producerként szerepelt.
| JM | Játszott mérkőzések | KM | Kezdőként játszott | JP/M | Játszott perc mérkőzésenként |
| MG% | Mezőnygól hatékonyság | 3P% | Hárompontos hatékonyság | BD% | Büntetődobás hatékonyság |
| LP/M | Lepattanó mérkőzésenként | GP/M | Gólpassz mérkőzésenként | L/M | Labdaszerzés mérkőzésenként |
| B/M | Blokk mérkőzésenként | P/M | Pont mérkőzésenként | Kiemelve | Karriercsúcs |
| † | Bajnok | * | Legjobb a ligában | Rekord |
| Év | Csapat | JM | KM | JP/M | MG% | 3P% | BD% | LP/M | GP/M | L/M | B/M | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2010–2011 | Utah Jazz | 72 | 17 | 16,9 | .485 | .473 | .711 | 1,9 | 1,1 | 0,4 | 0,3 | 5,4 |
| 2011–2012 | Utah Jazz | 66* | 58 | 30,5 | .456 | .346 | .832 | 3,5 | 3,1 | 0,8 | 0,6 | 11,8 |
| 2012–2013 | Utah Jazz | 72 | 27 | 29,2 | .435 | .415 | .827 | 3,1 | 3,0 | 0,8 | 0,5 | 14,1 |
| 2013–2014 | Utah Jazz | 77 | 77 | 36,4 | .413 | .304 | .816 | 5,1 | 5,2 | 1,4 | 0,5 | 16,2 |
| 2014–2015 | Utah Jazz | 76 | 76 | 34,4 | .445 | .364 | .812 | 4,9 | 4,1 | 1,4 | 0,4 | 19,3 |
| 2015–2016 | Utah Jazz | 80 | 80 | 36,2 | .433 | .349 | .824 | 5,0 | 3,7 | 1,2 | 0,3 | 19,7 |
| 2016–2017 | Utah Jazz | 73 | 73 | 34,5 | .471 | .398 | .844 | 5,4 | 3,5 | 1,0 | 0,3 | 21,9 |
| 2017–2018 | Boston Celtics | 1 | 1 | 5,3 | .500 | .000 | — | 1,0 | 0,0 | 0,0 | 0,0 | 2,0 |
| 2018–2019 | Boston Celtics | 72 | 18 | 25,9 | .466 | .333 | .834 | 4,5 | 3,4 | 0,9 | 0,3 | 11,5 |
| 2019–2020 | Boston Celtics | 52 | 52 | 33,5 | .500 | .383 | .855 | 6,7 | 4,1 | 0,7 | 0,4 | 17,5 |
| 2020–2021 | Charlotte Hornets | 44 | 44 | 34,0 | .473 | .415 | .843 | 5,9 | 4,1 | 1,2 | 0,3 | 19,6 |
| 2021–2022 | Charlotte Hornets | 49 | 48 | 31,9 | .459 | .391 | .846 | 4,6 | 3,6 | 1,0 | 0,4 | 15,9 |
| 2022–2023 | Charlotte Hornets | 50 | 50 | 31,5 | .475 | .325 | .811 | 4,3 | 4,1 | 0,8 | 0,2 | 14,7 |
| 2023–2024 | Charlotte Hornets | 25 | 25 | 31,9 | .468 | .361 | .765 | 4,7 | 4,6 | 1,1 | 0,5 | 14,5 |
| Oklahoma City Thunder | 26 | 3 | 17,2 | .453 | .517 | .692 | 2,5 | 1,6 | 0,5 | 0,0 | 5,3 | |
| Karrier | 835 | 649 | 30,7 | .455 | .370 | .822 | 4,4 | 3,5 | 1,0 | 0,4 | 15,2 | |
| All Star | 1 | 0 | 17,3 | .571 | .000 | — | 1,0 | 2,0 | 4,0 | 0,0 | 8,0 | |
| Év | Csapat | JM | KM | JP/M | MG% | 3P% | BD% | LP/M | GP/M | L/M | B/M | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2012 | Utah Jazz | 4 | 4 | 30,6 | .182 | .083 | 1.000 | 2,8 | 3,0 | 0,8 | 0,0 | 7,3 |
| 2017 | Utah Jazz | 11 | 11 | 37,3 | .441 | .412 | .934 | 6,1 | 3,4 | 0,9 | 0,3 | 24,1 |
| 2019 | Boston Celtics | 9 | 0 | 29,6 | .414 | .375 | 1.000 | 3,7 | 2,4 | 0,7 | 0,3 | 9,6 |
| 2020 | Boston Celtics | 5 | 1 | 31,4 | .400 | .292 | .875 | 4,0 | 2,8 | 1,4 | 0,4 | 10,8 |
| 2024 | Oklahoma City Thunder | 7 | 0 | 6,6 | .000 | — | — | 1,9 | 0,4 | 0,1 | 0,1 | 0,0 |
| Karrier | 36 | 16 | 27,9 | .401 | .352 | .950‡ | 4,1 | 2,4 | 0,8 | 0,3 | 12,1 | |
| Év | Csapat | JM | KM | JP/M | MG% | 3P% | BD% | LP/M | GP/M | L/M | B/M | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2008–2009 | Butler | 32 | 32 | 32,7 | .479 | .448 | .815 | 6,5 | 2,0 | 1,5 | 0,9 | 13,1 |
| 2009–2010 | Butler | 37 | 37 | 33,5 | .464 | .294 | .829 | 8,2 | 1,7 | 1,1 | 0,8 | 15,5 |
| Karrier | 69 | 69 | 33,1 | .470 | .369 | .824 | 7,4 | 1,8 | 1,3 | 0,9 | 14,4 | |