| Stad in België | |||
|---|---|---|---|
| Geografie | |||
| Gewest | |||
| Provincie | |||
| Arrondissement | Philippeville | ||
| Oppervlakte – Onbebouwd – Woongebied – Andere |
206,97 km² (2023) 91,47% 2,56% 5,97% | ||
| Coördinaten | 50° 3' NB, 4° 30' OL | ||
| Bevolking (bron: Statbel) | |||
| Inwoners – Mannen – Vrouwen – Bevolkingsdichtheid |
13.927 (01/01/2026) 49,07% 50,93% 67,29 inw./km² | ||
| Leeftijdsopbouw – 0-17 jaar – 18-64 jaar – 65 jaar en ouder |
(01/01/2026) 17,86% 58,31% 23,82% | ||
| Politiek en bestuur | |||
| Burgemeester | Raymond Douniaux (UNIS) | ||
| Bestuur | UNIS | ||
| Zetels UNIS ICI Ecolo-GIC |
23 14 8 1 | ||
| Economie | |||
| Gemiddeld inkomen | 19.637 euro/inw. (2023) | ||
| Werkloosheidsgraad | 16,26% (jan. 2019) | ||
| Overige informatie | |||
| Postcode 5660 5660 5660 5660 5660 5660 5660 5660 5660 5660 5660 5660 5660 5660 |
Deelgemeente Couvin Aublain Boussu-en-Fagne Brûly Brûly-de-Pesche Cul-des-Sarts Dailly Frasnes-lez-Couvin Gonrieux Mariembourg Pesche Petigny Petite-Chapelle Presgaux | ||
| Zonenummer | 060 | ||
| NIS-code | 93014 | ||
| Politiezone | Des 3 Vallées | ||
| Hulpverleningszone | DINAPHI | ||
| Website | www | ||
| Detailkaart | |||
| ligging binnen het arrondissement Philippeville in de provincie Namen | |||
| |||
Couvin is een stad in de Belgische provincie Namen. De stad telt bijna 14.000 inwoners. Couvin ligt in het zuidwesten van de provincie, tegen de grens met de provincie Henegouwen en met Frankrijk. Qua oppervlakte is Couvin de op drie na grootste gemeente van België na Bastenaken, Doornik en Antwerpen.
Couvin behoorde vroeger tot de Goede Steden, de groep van voornaamste plaatsen in het Prinsbisdom Luik.
Het dorp was vanaf de 18e eeuw bekend om zijn siderurgie en kanonnenproductie. Tijdens de Eerste Industriële Revolutie opende Hannonet-Gendarme in 1824-26 een hoogoven op cokes, de tweede op het Europese vasteland. De Fonderie Saint-Roch vervaardigde gietijzeren verwarmingsketels, tot het bedrijf in 2018 failliet ging.
In 1978 werd Couvin het strijdtoneel van La Bataille de l'Eau Noire: burgerprotesten tegen de bouw van een geplande stuwdam in de vallei van de Eau Noire op enkele honderden meters afstand van het stadscentrum. Daarbij ging het zowel om ludieke acties, als om gerichte sabotageacties en o.a. een bestorming van het Ministerie van Openbare Werken in Brussel waarbij aanzienlijke vernielingen werden aangericht. Opmerkelijk was ook het inzetten van illegale radio-uitzendingen. Na maanden van protesten werden de bouwplannen definitief geschrapt.
| # | Naam | Opp. (km²) | Inwoners (2025) | Inwoners per km² | NIS-code |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Couvin | 33,18 | 3.960 | 119 | 93014A |
| 2 | Petigny | 17,85 | 1.100 | 62 | 93014B |
| 3 | Brûly | 13,22 | 400 | 30 | 93014C |
| 4 | Petite-Chapelle | 7,76 | 210 | 27 | 93014D |
| 5 | Cul-des-Sarts | 28,01 | 1.129 | 40 | 93014E |
| 6 | Brûly-de-Pesche | 10,91 | 473 | 43 | 93014F |
| 7 | Presgaux | 5,20 | 591 | 114 | 93014G |
| 8 | Gonrieux | 6,00 | 586 | 98 | 93014H |
| 9 | Pesche | 9,56 | 901 | 94 | 93014J |
| 10 | Dailly | 10,87 | 326 | 30 | 93014K |
| 11 | Aublain | 11,08 | 383 | 35 | 93014L |
| 12 | Boussu-en-Fagne | 28,24 | 499 | 18 | 93014M |
| 13 | Frasnes-lez-Couvin | 17,44 | 1.223 | 70 | 93014N |
| 14 | Mariembourg | 7,63 | 2.138 | 280 | 93014P |
In het noorden van Frasnes ligt het gehucht Géronsart.
Het noordelijk deel van de gemeente Couvin ligt in de Fagne, het midden in de Calestienne en het zuidelijk deel in de Lage Ardennen. Een deel van Couvin maakt sinds 2022 deel uit van het Nationaal Park L'Entre-Sambre-et-Meuse. De Trou de l'Abîme is een grot nabij het Eau Noire. Een aantal rotswanden omzomen het dal van deze rivier. De hoogte aan de kerk bedraagt 198 meter.
In Couvin bevonden zich primitieve hoogovens, ijzergoeterijen en dergelijke. Enkele gebouwen van eind 18e eeuw zijn nog aanwezig.
De stad heeft een eigen station Couvin. Verder bestonden in de gemeente nog station Aublain, station Boussu-en-Fagne en station Frasnes-lez-Couvin.

Alle historische gegevens hebben betrekking op de huidige gemeente, inclusief deelgemeenten, zoals ontstaan na de fusie van 1 januari 1977.

| Inwoners van jaar tot jaar op 1 januari 1992 tot heden | ||
|---|---|---|
| jaar | Aantal | Evolutie: 1992=index 100 |
| 1992 | 13.064 | 100,0 |
| 1993 | 13.093 | 100,2 |
| 1994 | 13.009 | 99,6 |
| 1995 | 13.020 | 99,7 |
| 1996 | 13.055 | 99,9 |
| 1997 | 13.081 | 100,1 |
| 1998 | 13.064 | 100,0 |
| 1999 | 13.193 | 101,0 |
| 2000 | 13.249 | 101,4 |
| 2001 | 13.282 | 101,7 |
| 2002 | 13.313 | 101,9 |
| 2003 | 13.383 | 102,4 |
| 2004 | 13.407 | 102,6 |
| 2005 | 13.396 | 102,5 |
| 2006 | 13.476 | 103,2 |
| 2007 | 13.449 | 102,9 |
| 2008 | 13.566 | 103,8 |
| 2009 | 13.550 | 103,7 |
| 2010 | 13.613 | 104,2 |
| 2011 | 13.768 | 105,4 |
| 2012 | 13.897 | 106,4 |
| 2013 | 13.952 | 106,8 |
| 2014 | 13.958 | 106,8 |
| 2015 | 13.939 | 106,7 |
| 2016 | 13.946 | 106,8 |
| 2017 | 13.908 | 106,5 |
| 2018 | 13.782 | 105,5 |
| 2019 | 13.747 | 105,2 |
| 2020 | 13.838 | 105,9 |
| 2021 | 13.800 | 105,6 |
| 2022 | 13.871 | 106,2 |
| 2023 | 14.000 | 107,2 |
| 2024 | 13.907 | 106,5 |
| 2025 | 13.919 | 106,5 |
| 2026 | 13.927 | 106,6 |
| Partij | 10-10-1976 | 10-10-1982 | 9-10-1988 | 9-10-1994 | 8-10-2000 | 8-10-2006 | 14-10-2012 | 14-10-2018 | 13-10-2024 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Stemmen / Zetels | % | (**) | % | 23 | % | 23 | % | 23 | % | 23 | % | 23 | % | 23 | % | 23 | % | 23 | |
| ICIA | - | - | - | - | - | - | - | - | 32,32A | 8 | |||||||||
| Ent 14 ComA / PS1 / #PEP'S2 / ICIA | 41,63A | 9 | 21,181 | 5 | 20,811 | 5 | 22,931 | 5 | 28,161 | 7 | 27,981 | 7 | 33,41 | 9 | 37,512 | 10 | |||
| Ent 14 ComA / AGC1 / PRL2 / CAD3 / PRL-MCC4 / MR5 / MR-ICB/ UNISC | 23,811 | 6 | 29,692 | 8 | 29,333 | 7 | 24,924 | 6 | 20,05 | 4 | 16,045 | 3 | 23,96B | 6 | 52,09C | 14 | |||
| IC1 / MR-ICB/ UNISC | - | - | - | - | - | 17,79 | 4 | 16,83 | 4 | ||||||||||
| AGIR1 / PSC2 / EPSC3 / C.V.N.4/ UNISC | 58,371 | 1 | 28,32 | 8 | 35,522 | 2 | 44,483 | 11 | 35,93 | 9 | 26,994 | 7 | 27,144 | 7 | 24,264 | 6 | |||
| UNISC | - | - | - | - | - | - | - | - | |||||||||||
| ECOLO1/ Ecolo-GIC2 | - | 1,871 | 0 | - | - | 7,261 | 1 | 7,241 | 1 | 6,591 | 0 | 7,661 | 1 | 7,772 | 1 | ||||
| UNIR1 / ACE2 | - | 17,181 | 4 | 7,992 | 1 | - | - | - | - | - | - | ||||||||
| Anderen(*) | - | 7,65 | 0 | 5,99 | 0 | 3,26 | 0 | 3,76 | 0 | - | - | 6,64 | 0 | 7,81 | 0 | ||||
| Totaal stemmen | 8527 | 8745 | 8882 | 9028 | 9200 | 9528 | 9479 | 9505 | 9158 | ||||||||||
| Opkomst % | 95,21 | 94,11 | 93 | 93,01 | 88,39 | 88,25 | 83,80 | ||||||||||||
| Blanco en ongeldig % | 2,51 | 4,49 | 5,3 | 5,94 | 7,67 | 7,65 | 7,21 | 8,20 | 10,54 | ||||||||||
(*) 1982: ICGC (3,41%), INT-CX (1,15%), MIL (3,09%) / 1988: RC (5,99%) / 1994: FN (1,93%), PRET (1,33%) / 2000: SIMONE (3,76%) / 2018: C.H.E. (3,31%), NATION (3,33%) / 2024: Chez Nous (4,14%), VRAI (3,67%)
De meerderheid wordt vet aangegeven. De grootste partij is in kleur.
(**) De zetelverdeling voor dit jaar ontbreekt of is onvolledig op de verkiezingsdatabase.
Couvin was ook de oorspronkelijke woonplaats van de Akense architectenfamilie Couven, waarvan Johann Joseph Couven en Jakob Couven de voornaamste representanten zijn.