| Gemeente in België | |||
|---|---|---|---|
| Geografie | |||
| Gewest | |||
| Provincie | |||
| Arrondissement | Philippeville | ||
| Oppervlakte – Onbebouwd – Woongebied – Andere |
134,18 km² (2023) 89,63% 2,91% 7,46% | ||
| Coördinaten | 50° 15' NB, 4° 36' OL | ||
| Bevolking (bron: Statbel) | |||
| Inwoners – Mannen – Vrouwen – Bevolkingsdichtheid |
11.434 (01/01/2026) 49,83% 50,17% 85,21 inw./km² | ||
| Leeftijdsopbouw – 0-17 jaar – 18-64 jaar – 65 jaar en ouder |
(01/01/2026) 19,48% 59,74% 20,78% | ||
| Politiek en bestuur | |||
| Burgemeester | Antonin Collinet (Les Engagés-Contact 21) | ||
| Bestuur | Les Engagés-Contact 21 | ||
| Zetels Les Engagés-Contact 21 Ad 11 Ecolo |
21 13 7 1 | ||
| Economie | |||
| Gemiddeld inkomen | 21.666 euro/inw. (2023) | ||
| Werkloosheidsgraad | 12% (jan. 2019) | ||
| Overige informatie | |||
| Postcode 5620 5620 5620 5620 5620 5620 5620 5621 5621 5621 5621 |
Deelgemeente Florennes Corenne Flavion Hemptinne Morville Rosée Saint-Aubin Hanzinelle Hanzinne Morialmé Thy-le-Bauduin | ||
| Zonenummer | 071 | ||
| NIS-code | 93022 | ||
| Politiezone | Flowal | ||
| Hulpverleningszone | DINAPHI | ||
| Website | www | ||
| Detailkaart | |||
| ligging binnen het arrondissement Philippeville in de provincie Namen | |||
| |||
Florennes is een plaats en gemeente in de Belgische provincie Namen. De gemeente telt ruim 11.000 inwoners. Florennes ligt enkele kilometer ten noordoosten van het stadje Philippeville in het gebied tussen de Samber en de Maas. In de omgeving vertrekken de riviertjes Molignée en Flavion naar de Maas, en de Thyria en de Ruisseau d'Yves naar de Eau d'Heure, een zijrivier van de Samber.
De geschiedenis van Florennes is nauw verbonden met die van het kasteel van Florennes en de abdij van Florennes. De abij werd omstreeks 1010 gesticht door Gerard van Florennes (ca. 975-1051), kanunnik van het domkapittel in Reims, later bisschop van Kamerijk. Hij was een telg uit de adellijke familie Rumigny, die zeker twee eeuwen lang nauw met het kasteel en de abdij was verbonden. Omstreeks 1225 gaf een telg uit deze familie opdracht voor de vervaardiging van het Maurusschrijn, een rijk versierd Maaslands reliekschrijn, bedoeld voor een aantal, twee eeuwen eerder door Gerard van Florennes geschonken relieken. De abdij werd eind 18e eeuw opgeheven door de Franse overheid (de Zuidelijke Nederlanden waren in 1795 geannexeerd door de Eerste Franse Republiek), waarna de gebouwen grotendeels werden gesloopt. Het Maurusschrijn stond enkele tientallen jaren in de sacristie van de parochiekerk en werd daarna verkocht aan de kasteelheer van Florennes, Alfred de Beaufort-Spontin (1816-1888). Na zijn dood nam zijn zoon het schrijn mee naar een ander familiekasteel in Bečov nad Teplou (Tsjechië), waar het zich tot op heden bevindt. Een andere kostbare kunstschat uit de abdij, het kruistriptiek van Florennes, bevindt zich in het Museum Kunst & Geschiedenis in Brussel.
In de jaren 1980 kwam Florennes in het nieuws door de voorgenomen plaatsing van 48 Amerikaanse kruisraketten op grond van het NAVO-dubbelbesluit uit 1979. Het ging om Tomahawks BGM-109G Gryphon, uitgerust met W84-waterstofbommen. Ondanks grote demonstraties ging de Belgische regering in 1985 akkoord met de plaatsing van zestien kernraketten op de Vliegbasis Florennes. In realiteit waren de eerste raketten al aangekomen op 28 augustus 1984. Overeenkomstig het 'enkele-sleutelsysteem' stemde de regering ermee in dat België niets te zeggen zou hebben over de inzet van de kernwapens, die onder de Seventeenth Expeditionary Air Force in het Duitse Sembach vielen. Uiteindelijk werden de zestien geplaatste kernraketten na het INF-verdrag van 1987 verwijderd en in de Verenigde Staten vernietigd.
| # | Naam | Opp. (km²) | Inwoners (2025) | Inwoners per km² | NIS-code |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Florennes | 28,55 | 3.747 | 131 | 93022A |
| 2 | Corenne | 7,12 | 296 | 42 | 93022B |
| 3 | Flavion | 13,98 | 669 | 48 | 93022C |
| 4 | Morville | 14,67 | 705 | 48 | 93022D |
| 5 | Rosée | 16,15 | 668 | 41 | 93022E |
| 6 | Hemptinne | 6,96 | 289 | 42 | 93022F |
| 7 | Saint-Aubin | 13,50 | 825 | 61 | 93022G |
| 8 | Morialmé | 12,93 | 1.594 | 123 | 93022H |
| 9 | Thy-le-Bauduin | 3,81 | 435 | 114 | 93022J |
| 10 | Hanzinelle | 7,47 | 1.107 | 148 | 93022K |
| 11 | Hanzinne | 9,03 | 1.059 | 117 | 93022L |
In Florennes-centrum ligt iets ten zuiden van de dorpskern nog het dorpje Chaumont.
Florennes ligt aan de Ruisseau d'Yves. De hoogte aan de kerk bedraagt 260 meter.
Bij Florennes ligt een vliegbasis. Ook is er een opvangcentrum voor asielzoekers. De Carrières Berthe is een kalksteengroeve die zich ten oosten van de dorpskom bevindt. Hier wordt kalksteen voor doeleinden in de bouw en de landbouw gewonnen.

Alle historische gegevens hebben betrekking op de huidige gemeente, inclusief deelgemeenten, zoals ontstaan na de fusie van 1 januari 1977.

| Inwoners van jaar tot jaar op 1 januari 1992 tot heden | ||
|---|---|---|
| jaar | Aantal | Evolutie: 1992=index 100 |
| 1992 | 10.619 | 100,0 |
| 1993 | 10.724 | 101,0 |
| 1994 | 10.684 | 100,6 |
| 1995 | 10.685 | 100,6 |
| 1996 | 10.663 | 100,4 |
| 1997 | 10.665 | 100,4 |
| 1998 | 10.737 | 101,1 |
| 1999 | 10.728 | 101,0 |
| 2000 | 10.668 | 100,5 |
| 2001 | 10.649 | 100,3 |
| 2002 | 10.706 | 100,8 |
| 2003 | 10.713 | 100,9 |
| 2004 | 10.659 | 100,4 |
| 2005 | 10.638 | 100,2 |
| 2006 | 10.754 | 101,3 |
| 2007 | 10.825 | 101,9 |
| 2008 | 10.848 | 102,2 |
| 2009 | 10.987 | 103,5 |
| 2010 | 10.993 | 103,5 |
| 2011 | 11.148 | 105,0 |
| 2012 | 11.183 | 105,3 |
| 2013 | 11.181 | 105,3 |
| 2014 | 11.188 | 105,4 |
| 2015 | 11.267 | 106,1 |
| 2016 | 11.337 | 106,8 |
| 2017 | 11.320 | 106,6 |
| 2018 | 11.410 | 107,4 |
| 2019 | 11.310 | 106,5 |
| 2020 | 11.266 | 106,1 |
| 2021 | 11.256 | 106,0 |
| 2022 | 11.320 | 106,6 |
| 2023 | 11.339 | 106,8 |
| 2024 | 11.378 | 107,1 |
| 2025 | 11.394 | 107,3 |
| 2026 | 11.434 | 107,7 |
In Florennes wordt de Marche Saints-Pierre-et-Paul gehouden. Dit is een van de vijftien folkloristische stoeten van de Marches de l'Entre-Sambre-et-Meuse die in 2012 door UNESCO opgenomen zijn als werelderfgoed op de Representatieve lijst van het immaterieel cultureel erfgoed van de mensheid.
Burgemeesters van Florennes waren:
| Partij | 10-10-1976 | 10-10-1982 | 9-10-1988 | 9-10-1994 | 8-10-2000 | 8-10-2006 | 14-10-2012 | 14-10-2018 | 13-10-2024 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Stemmen / Zetels | % | 21 | % | 21 | % | 21 | % | 21 | % | 21 | % | 21 | % | 21 | % | 21 | % | 21 |
| PS1 / ED2 / AD11A | 25,731 | 6 | 29,331 | 6 | 32,961 | 7 | 33,091 | 7 | 23,961 | 5 | 17,512 | 3 | 13,831 | 3 | 11,051 | 2 | 33,21A | 7 |
| Union 11 C1 / AD11A | 28,021 | 6 | 26,831 | 5 | 31,851 | 7 | 29,871 | 7 | 36,451 | 9 | 34,821 | 8 | 33,851 | 8 | 29,46A | 7 | ||
| PSC1 / CBS2 / CONTAC3 / Contact 214/ Les Engagés-Contact 215 | 40,261 | 9 | 43,852 | 10 | 33,761 | 7 | 29,511 | 7 | 29,153 | 6 | 36,784 | 9 | 33,534 | 8 | 45,024 | 11 | 56,025 | 13 |
| ECOLO | - | - | - | 4,73 | 0 | 10,44 | 1 | 10,88 | 1 | 9,06 | 1 | 14,47 | 2 | 10,77 | 1 | |||
| RW | - | - | 0,86 | 0 | - | - | - | - | - | - | ||||||||
| RCA | 6,0 | 0 | - | - | - | - | - | - | - | - | ||||||||
| P.O.S. | - | - | 0,56 | 0 | - | - | - | - | - | - | ||||||||
| FN | - | - | - | 2,81 | 0 | - | - | - | - | - | ||||||||
| Alternative | - | - | - | - | - | - | 9,73 | 1 | - | - | ||||||||
| Totaal stemmen | 6789 | 7193 | 6403 | 7376 | 7546 | 7793 | 7836 | 8016 | 7643 | |||||||||
| Opkomst % | 84,61 | 94,03 | 93,01 | 93,76 | 90,19 | 90,41 | 86,53 | |||||||||||
| Blanco en ongeldig % | 2,78 | 5,57 | 5,95 | 5,31 | 9,08 | 7,69 | 7,29 | 8,63 | 9,85 | |||||||||