Doris Lessing

Doris Lessing
Doris May Tayler
FødtDoris May Tayler
22. okt. 1919Rediger på Wikidata
Kermanshah
Død17. nov. 2013Rediger på Wikidata (94 år)
London
BeskjeftigelseSkribent, lyriker, romanforfatter, dramatiker, selvbiograf, manusforfatter, essayist, science fiction-forfatter, prosaforfatter
Akademisk gradDoctor of Letters (1994; honoris causa, deles ut av: University of Warwick)
Utdannet vedDominican Convent High School
Ektefelle(r)Gottfried Lessing (1943–1949; avslutningsårsak: skilsmisse)
Partner(e)Clancy Sigal
NasjonalitetStorbritannia
Det forente kongerike Storbritannia og Irland (–1927; avslutningsårsak: Royal and Parliamentary Titles Act 1927)
GravlagtGolders Green Crematorium
SpråkEngelsk
Medlem av
  • Modern Language Association
  • Royal Society of Literature
  • Bayerische Akademie der Schönen Künste
Utmerkelser
15 oppføringer
Nobelprisen i litteratur (2007)
Somerset Maugham-prisen (1954)
WH Smith Literary Award (1986)
Premio Grinzane Cavour (1989)
James Tait Black Memorial Prize (1995)
David Cohen Prize (2001)
Fyrstinnen av Asturias’ pris for litteratur (2001)
Prix Médicis étranger (1976)
Catalonias internasjonale pris (1999)
Fellow of the Royal Society of Literature
Mapungubwe-ordenen i gull (2008)
Årets budeie (1994)
Trevi award (1987)
Österreichischer Staatspreis für Europäische Literatur (1981)
Æresdoktor (1999; deles ut av: The Open University)
PseudonymJane Somers
PeriodeRealisme
SjangerScience fiction
Emne(r)Feminisme
Sciencefiction
Radikalisme
Religion
DebutDet synger i gresset (1950)
Debuterte1950
Aktive år1950–
Viktige verkThe Grass Is Singing, The Golden Notebook, The Good Terrorist, The Cleft, The Memoirs of a Survivor, A Ripple from the Storm
Nettstedhttp://www.dorislessing.org
IMDbIMDb
Signatur
Doris Lessings signatur

Doris May Lessing (født Doris May Tayler 22. oktober 1919 i Kermanshah i Persia, død 17. november 2013 i London i England) var en britisk forfatter. Hun ble belønnet med nobelprisen i litteratur i 2007, da som den ellevte kvinnen og den eldste personen som hittil har mottatt denne prisen. I 2001 ble hun belønnet med David Cohen-prisen for livslangt prestasjon i britisk litteratur. I 2008 rangerte avisen The Times henne på femteplass på en liste over «De 50 største britiske forfattere siden 1945.»

Bakgrunn

Hun var datter av kaptein Alfred Tayler og Emily Maude Tayler (født McVeagh), fra Storbritannia og den tyske politikeren Gregor Gysis (inngiftede) tante. Lessing ble født i 1919 i Kermanshah i Persia (Iran), der faren jobbet for Imperial Bank of Persia.

Oppvekst og unge år i Rhodesia

I 1925 flyttet familien til Sør-Rhodesia, der de levde et hardt liv på landet. Doris gikk på katolsk klosterskole i hovedstaden Salisbury. Hun avbrøt skolegangen da hun var 14 år. Deres store landeiendom bragte ingen rikdom, slitet var hardt.

Da Doris var femten flyttet hun hjemmefra for å komme unna sin mor. Hun tok en jobb som helsefagarbeider og studerte med hjelp fra sin arbeidsgiver litteratur, sosiologi og politikk. I 1937 fikk hun jobb som telefonist i Salisbury.

Sitt første ekteskap inngikk Doris Tayler i 1939, da hun var nitten år, med Frank Wisdom som ble far til hennes første to barn, John og Jean. Ekteskapet ble ikke hva hun hadde forestilt seg. Hun forlot både ektemann og barn i 1943 og gikk med i en kommunistisk gruppe, Left Book Club, i Salisbury. Der møtte hun den tysk-jødiske flyktningen Gottfried Lessing som hun giftet seg med i 1943. Med ham fikk hun sønnen Peter.

Forfatter i England

Doris Lessing flyttet til England i 1949 og slo gjennom som forfatter med debutromanen Det synger i gresset (The Grass is Singing) i 1950. Hun nådde et internasjonalt publikum med en rekke romaner med politisk radikalt tilsnitt, som bøkene om Martha Quest og den feministiske Den gyldne notatbok.

Med romanen Briefing for a Descent into Hell som ble innstilt til Bookerprisen i 1971 tok Lessing en ny retning med fokus på åndelige og kosmiske temaer. Hun begynte også å studere islamsk mystikk, sufisme. Disse temaene ble videreført i science fiction-form gjennom serien Canopus i Argos-arkiver. Det ble lenge antatt at hun ved å bruke science fiction-genren mistet sjansen til å vinne nobelprisen i litteratur.

Doris Lessing utgav første bind av sine erindringer, Under huden i 1994.

Priser (utvalg)

Bibliografi

Om Doris Lessing på norsk
Lessing ble i 2000 tatt opp i Order of the Companions of Honour.
Av Doris Lessing

(Ikke alle norske titler er kommet med)

Referanser

  1. 1 2 Encyclopædia Britannica Online, Encyclopædia Britannica Online-ID biography/Doris-Lessing, besøkt 9. oktober 2017[Hentet fra Wikidata]
  2. 1 2 Brockhaus Enzyklopädie, oppført som Doris May Lessing, brockhaus.de, besøkt 9. oktober 2017[Hentet fra Wikidata]
  3. ↑ Store norske leksikon, Store norske leksikon-ID Doris_Lessing, besøkt 17. oktober 2026[Hentet fra Wikidata]
  4. ↑ Third World Women's Literatures[Hentet fra Wikidata]
  5. 1 2 Det tyske nasjonalbibliotekets katalog, GND-ID 118572113, besøkt 20. august 2025[Hentet fra Wikidata]
  6. ↑ Gemeinsame Normdatei, besøkt 9. april 2014[Hentet fra Wikidata]
  7. ↑ «Doris Lessing dies aged 94»[Hentet fra Wikidata]
  8. 1 2 Find a Grave, besøkt 23. juni 2024[Hentet fra Wikidata]
  9. ↑ (på ru) Краткая литературная энциклопедия, Moskva: The Great Russian Encyclopedia, 1962, OCLC 1420652, Wikidata Q4239850, http://feb-web.ru/feb/kle/
  10. ↑ (på de) Det tyske nasjonalbibliotekets katalog, GND-ID 118572113, Wikidata Q23833686, https://portal.dnb.de/
  11. ↑ Deutsche Nationalbibliothek; Staatsbibliothek zu Berlin; Bayerische Staatsbibliothek; Østerrikes nasjonalbibliotek (på de), Gemeinsame Normdatei, GND-ID 118572113, Wikidata Q36578, https://gnd.network/
  12. 1 2 3 Kunstarkivet, abART person-ID 132293, Wikidata Q107456632, http://isabart.org
  13. ↑ warwick.ac.uk[Hentet fra Wikidata]
  14. ↑ Bibliothèque nationale de France (på fr), Autorités BnF, BNF-ID 11912701t, Wikidata Q19938912, https://data.bnf.fr/
  15. ↑ CONOR.SI, CONOR.SI-ID 9453667, Wikidata Q16744133
  16. ↑ List of 2011 MLA Members, side(r) 100[Hentet fra Wikidata]
  17. ↑ www.nobelprize.org[Hentet fra Wikidata]
  18. ↑ www.nobelprize.org[Hentet fra Wikidata]
  19. ↑ societyofauthors.org, besøkt 4. juli 2025[Hentet fra Wikidata]
  20. 1 2 3 Who's Who, Who's Who UK-ID U24335[Hentet fra Wikidata]
  21. ↑ davidcohenprize.com[Hentet fra Wikidata]
  22. ↑ web.gencat.cat[Hentet fra Wikidata]
  23. ↑ www.gd.no, besøkt 5. februar 2019[Hentet fra Wikidata]
  24. ↑ verkets språk tysk, www.kunstkultur.bka.gv.at, besøkt 8. mai 2009[Hentet fra Wikidata]
  25. ↑ www5.open.ac.uk[Hentet fra Wikidata]
  26. ↑ Maev Kennedy (17. november 2013). «Doris Lessing dies aged 94» (på engelsk). The Guardian. Besøkt 17. november 2013.
  27. ↑ Robert Veiåker Johansen (17. november 2013). «Doris Lessing er død». Aftenposten. Besøkt 17. november 2013.
  28. ↑ Crown, Sarah: «Doris Lessing wins Nobel prize», The Guardian, 11. oktober 2013.
  29. ↑ Marchand, Philip: «Doris Lessing oldest to win literature award». Toronto Star.
  30. ↑ (5. januar 2008): «The 50 greatest British writers since 1945», The Times.
  31. ↑ Facts on the Nobel Prize in Literature fra nobelprize.org, Nobelprisens offisielle hjemmeside

Eksterne lenker