| Jamal Shead | |||||||
| Shead 2025-ben | |||||||
| Teljes név | Jamal Daniel Shead | ||||||
| Nemzetiség | amerikai | ||||||
| Született | 2002. július 24. (24 éves) | ||||||
| Magasság | 185 cm (6' 1") | ||||||
| Tömeg | 91 kg (200 lb) | ||||||
| Aktív évek | 2024– | ||||||
| Csapat adatok | |||||||
| Csapat | Toronto Raptors | ||||||
| Poszt | irányító | ||||||
| Mezszám | 23 | ||||||
| Középiskola | John B. Connally (Austin, Texas) Manor (Manor, Texas) | ||||||
| Főiskola | Houston (2020–2024) | ||||||
| Draft | 2. kör, 45. hely, 2024-es NBA-draft Sacramento Kings | ||||||
| Csapatai | |||||||
| |||||||
| Díjak, elismerések | |||||||
| Konszenzusos All-American első csapat (2024) Naismith Az év védekezőjátékosa (2024) NABC Az év védőjátékosa (2024) Big 12 Az év játékosa (2024) All-Big 12 első csapat (2024) Big 12 Az év védőjátékosa (2024) Big 12 védekező csapat (2024) All-AAC második csapat (2023) All-AAC harmadik csapat (2022) AAC Az év védőjátékosa (2023) | |||||||
| Az infobox utoljára frissítve: 2026. június 10. | |||||||
Jamal Daniel Shead (Austin, Texas, 2002. július 24. –) amerikai profi kosárlabdázó, aki a Toronto Raptors játékosa a National Basketball Associationben (NBA). Posztja irányító. Egyetemen a Houston Cougars csapatában játszott, majd a Sacramento Kings a 2024-es NBA-drafton a második kör 45. helyén választotta ki. A játékjogát még a draft estéjén a Toronto Raptorshoz cserélték.
Egyetemi pályafutása során Shead a Houston egyik meghatározó hátvédje lett. 2024-ben konszenzusos első csapatos All-American, a Naismith Az év védekezőjátékosa és a NABC Defensive Player of the Year díj nyertese lett, valamint a Big 12 év játékosának és év védőjátékosának választották. Ő lett az első játékos, aki ugyanabban a szezonban mindkét Big 12-díjat elnyerte.
Shead Austinban, Texas államban született. Középiskolai pályafutását a John B. Connally High Schoolban kezdte, majd a Manor High Schoolba igazolt. Junior évében 18,1 pontot, 6 lepattanót és 3,9 gólpasszt átlagolt mérkőzésenként.
A Manor High Schoolt története során először vezette az állami tornára, a Rudder High School elleni győzelemben 44 pontot szerzett, és megkapta a District 18-5A legértékesebb játékosának járó elismerést. Végzősként 19,3 pontot és 4,3 gólpasszt átlagolt, csapatát 28–10-es mérleghez és a District 18-5A bajnoki címéhez segítette.
A 247Sports Composite háromcsillagos utánpótlás-játékosként értékelte. A Houston mellett kötelezte el magát, többek között a Texas A&M, az SMU és a Colorado State ajánlataival szemben.
Shead 2020 és 2024 között a Houston Cougars játékosa volt. Elsőévesként 3,3 pontot és 1,5 gólpasszt átlagolt mérkőzésenként, és csereirányítóként kapott kisebb szerepet a Houston 2020–2021-es Final Fourba jutó csapatában.
A 2021–2022-es szezonban, másodévesként 10 pontot és 5,8 gólpasszt átlagolt. A szezon közben bekerült a kezdőötösbe, miután a Houston kezdőhátvédjei, Marcus Sasser és Tramon Mark sérüléssel bajlódtak. Shead irányításával a Houston megnyerte az American Athletic Conference alapszakaszát és konferenciatornáját. Az NCAA-tornán 15 pontot átlagolt, miközben a csapat az Elite Eightig jutott; a South Regional első kiemeltje, Arizona elleni Sweet 16-győzelem során 21 ponttal vezette csapatát. A szezon végén bekerült az All-AAC harmadik csapatába.
Juniorként 10,5 pontot, 5,4 gólpasszt, 3 lepattanót és 1,7 labdaszerzést átlagolt mérkőzésenként. Bekerült az All-AAC második csapatába, és megkapta az AAC év védőjátékosa díjat. A szezon után jelentkezett a 2023-as NBA-draftra, de végül visszalépett, és visszatért Houstonba utolsó egyetemi szezonjára.
A 2023–2024-es szezonban, a Houston első Big 12-idényében Shead alapszakasz-bajnoki címhez vezette a Cougarst. 12,9 pontot, 6,3 gólpasszt és 2,2 labdaszerzést átlagolt mérkőzésenként. A szezon végén a Big 12 év játékosának és év védőjátékosának választották, amivel ő lett az első játékos, aki ugyanabban a szezonban mindkét díjat elnyerte.
A 2024-es NBA-drafton Sheadet a Sacramento Kings választotta ki a 45. helyen. A draft estéjén azonban Davion Mitchelllel, Alekszandar Vezenkovval és egy 2025-ös második körös választási joggal együtt a Toronto Raptorshoz került Jalen McDanielsért cserébe. 2024. július 5-én aláírt a Raptorshoz.
2024-ben részt vett a Raptors Las Vegas-i nyári ligás csapatában. Öt mérkőzésen, mindegyiken kezdőként, 8,2 pontot, 3,8 gólpasszt, 3,4 lepattanót és 1,2 labdaszerzést átlagolt 20,5 perc alatt. 2024. július 21-én a San Antonio Spurs ellen 18 ponttal és 6 gólpasszal csapatcsúcsokat ért el, a nyári ligában pedig július 12-én, az Oklahoma City Thunder ellen mutatkozott be.
NBA-ben 2024. október 23-án mutatkozott be. 2025. március 8-án a Washington Wizards ellen győztesnek tűnő dudaszós dobást ért el a hazai pályán, de a kosarat érvénytelenítették, mert még birtokolta a labdát, amikor a támadóidő lejárt. A Raptors így 118–117-re kikapott.
2025. december 29-én 19 pontot szerzett az Orlando Magic elleni 107–106-os győzelemben. 2026. január 11-én csapata legeredményesebb játékosaként karriercsúcsot jelentő 22 pontot ért el a Philadelphia 76ers elleni 116–115-ös győzelem során. Január 16-án 15 pontot és karriercsúcsot jelentő 13 gólpasszt jegyzett a Los Angeles Clippers elleni 121–117-es hosszabbításos vereségben.
| JM | Játszott mérkőzések | KM | Kezdőként játszott | JP/M | Játszott perc mérkőzésenként |
| MG% | Mezőnygól hatékonyság | 3P% | Hárompontos hatékonyság | BD% | Büntetődobás hatékonyság |
| LP/M | Lepattanó mérkőzésenként | GP/M | Gólpassz mérkőzésenként | L/M | Labdaszerzés mérkőzésenként |
| B/M | Blokk mérkőzésenként | P/M | Pont mérkőzésenként | Kiemelve | Karriercsúcs |
| † | Bajnok | * | Legjobb a ligában | Rekord |
| Év | Csapat | JM | KM | JP/M | MG% | 3P% | BD% | LP/M | GP/M | L/M | B/M | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2024–2025 | Toronto Raptors | 75 | 11 | 19,6 | .405 | .323 | .768 | 1,5 | 4,2 | 0,8 | 0,1 | 7,1 |
| 2025–2026 | Toronto Raptors | 82* | 12 | 22,6 | .367 | .321 | .784 | 1,7 | 5,4 | 0,9 | 0,2 | 6,6 |
| Karrier | 157 | 23 | 21,1 | .386 | .322 | .778 | 1,6 | 4,8 | 0,9 | 0,2 | 6,9 | |
| Év | Csapat | JM | KM | JP/M | MG% | 3P% | BD% | LP/M | GP/M | L/M | B/M | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2026 | Toronto Raptors | 7 | 4 | 32,0 | .354 | .333 | .500 | 2,0 | 5,0 | 1,4 | 0,1 | 9,0 |
| Karrier | 7 | 4 | 32,0 | .354 | .333 | .500 | 2,0 | 5,0 | 1,4 | 0,1 | 9,0 | |
| Év | Csapat | JM | KM | JP/M | MG% | 3P% | BD% | LP/M | GP/M | L/M | B/M | P/M |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| 2020–2021 | Houston | 26 | 2 | 9,9 | .455 | .125 | .750 | 1,1 | 1,5 | 0,8 | 0,2 | 3,3 |
| 2021–2022 | Houston | 38 | 32 | 31,0 | .405 | .298 | .802 | 3,0 | 5,8 | 1,6 | 0,2 | 10,0 |
| 2022–2023 | Houston | 37 | 37 | 32,6 | .415 | .310 | .732 | 3,0 | 5,4 | 1,7 | 0,2 | 10,5 |
| 2023–2024 | Houston | 37 | 37 | 31,1 | .409 | .309 | .779 | 3,7 | 6,3 | 2,2 | 0,5 | 12,9 |
| Karrier | 138 | 108 | 27,5 | .412 | .296 | .772 | 2,8 | 5,0 | 1,6 | 0,3 | 9,7 | |