| Gemeente in België | |||
|---|---|---|---|
| Geografie | |||
| Gewest | |||
| Provincie | |||
| Arrondissement | Bergen | ||
| Oppervlakte – Onbebouwd – Woongebied – Andere |
33,62 km² (2023) 79,42% 11,35% 9,24% | ||
| Coördinaten | 50° 24' NB, 3° 47' OL | ||
| Bevolking (bron: Statbel) | |||
| Inwoners – Mannen – Vrouwen – Bevolkingsdichtheid |
16.611 (01/01/2026) 48,64% 51,36% 494,08 inw./km² | ||
| Leeftijdsopbouw – 0-17 jaar – 18-64 jaar – 65 jaar en ouder |
(01/01/2026) 19,52% 59,93% 20,55% | ||
| Politiek en bestuur | |||
| Burgemeester | Vincent Loiseau (Ensemble) | ||
| Bestuur | Ensemble | ||
| Zetels Ensemble Votre Dour Dour Cap 2030 |
25 16 8 1 | ||
| Economie | |||
| Gemiddeld inkomen | 19.458 euro/inw. (2023) | ||
| Werkloosheidsgraad | 17,04% (jan. 2019) | ||
| Overige informatie | |||
| Postcode 7370 7370 7370 7370 |
Deelgemeente Dour Blaugies Élouges Wihéries | ||
| Zonenummer | 065 | ||
| NIS-code | 53020 | ||
| Politiezone | Des Hauts-Pays | ||
| Hulpverleningszone | Henegouwen-Centrum | ||
| Website | www | ||
| Detailkaart | |||
| ligging binnen het arrondissement Bergen in de provincie Henegouwen | |||
| |||
Dour (Waals: Doû) is een plaats en gemeente in de Waalse provincie Henegouwen in België. Het maakt deel uit van het arrondissement Bergen. De gemeente telt ruim 16.500 inwoners. Dour ligt op een grote 10 kilometer van de provinciehoofdplaats Bergen, net ten zuiden van de weg van Bergen naar de Franse stad Valenciennes.
Dour maakt deel uit van de Borinage en was de site van een aantal voormalige steenkoolmijnen waaronder de Steenkoolmijn Sauwartan. Dour werd recent vooral bekend van het Dour Festival in de zomer.
De fusiegemeente Dour bestaat uit vier deelgemeenten. Dour zelf is de grootste kern; net ten westen ervan liggen de dorpskernen van Élouges en Wihéries. De kleinere dorpskern van Blaugies ligt ten zuiden. Het grondgebied van Blaugies grenst in het uiterste zuiden over een kleine halve kilometer aan Frankrijk.
| # | Naam | Opp. (km²) | Inwoners (2025) | Inwoners per km² | NIS-code |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Dour | 12,00 | 9.379 | 782 | 53020A |
| 2 | Blaugies | 8,28 | 1.395 | 168 | 53020B |
| 3 | Wihéries | 3,36 | 2.169 | 645 | 53020C |
| 4 | Élouges | 9,98 | 3.616 | 362 | 53020D |
In het zuidoosten Dour, tegen de grens met Blaugies, ligt het gehucht Petit-Dour en in Élouges het gehucht Monceau.
Dour ligt aan de zuidrand van de Borinage en is naar het noorden toe vastgebouwd aan de nabije kernen. In het oosten vindt men het Bos van Colfontaine. Er zijn daar ook enkele terrils.
In het noordoosten stroomt de Ruisseau d'Hanneton. De hoogte aan de kerk bedraagt 91 meter.
Dour was een belangrijk centrum van steenkoolwinning, en al in de 18e eeuw werd hier steenkool gewonnen het. De Steenkoolmijn Sauwartan was in bedrijf tot 1938. Een schachtbok van 1927 herinnert hier nog aan. Andere mijnen bleven bestaan maar in 1961 kwam, door de sluiting van de Sainte-Catherine, hier definitief een einde aan.

Alle historische gegevens hebben betrekking op de huidige gemeente, inclusief deelgemeenten, zoals ontstaan na de fusie van 1 januari 1977.

| Inwoners van jaar tot jaar op 1 januari 1992 tot heden | ||
|---|---|---|
| jaar | Aantal | Evolutie: 1992=index 100 |
| 1992 | 17.281 | 100,0 |
| 1993 | 17.170 | 99,4 |
| 1994 | 17.199 | 99,5 |
| 1995 | 17.121 | 99,1 |
| 1996 | 17.075 | 98,8 |
| 1997 | 17.017 | 98,5 |
| 1998 | 17.006 | 98,4 |
| 1999 | 16.929 | 98,0 |
| 2000 | 16.865 | 97,6 |
| 2001 | 16.837 | 97,4 |
| 2002 | 16.696 | 96,6 |
| 2003 | 16.754 | 97,0 |
| 2004 | 16.886 | 97,7 |
| 2005 | 16.804 | 97,2 |
| 2006 | 16.810 | 97,3 |
| 2007 | 16.882 | 97,7 |
| 2008 | 16.902 | 97,8 |
| 2009 | 16.776 | 97,1 |
| 2010 | 16.900 | 97,8 |
| 2011 | 16.943 | 98,0 |
| 2012 | 16.921 | 97,9 |
| 2013 | 16.974 | 98,2 |
| 2014 | 16.840 | 97,4 |
| 2015 | 16.866 | 97,6 |
| 2016 | 16.733 | 96,8 |
| 2017 | 16.705 | 96,7 |
| 2018 | 16.716 | 96,7 |
| 2019 | 16.644 | 96,3 |
| 2020 | 16.512 | 95,6 |
| 2021 | 16.528 | 95,6 |
| 2022 | 16.553 | 95,8 |
| 2023 | 16.578 | 95,9 |
| 2024 | 16.567 | 95,9 |
| 2025 | 16.559 | 95,8 |
| 2026 | 16.611 | 96,1 |
| Partij | 10-10-1976 | 10-10-1982 | 9-10-1988 | 9-10-1994 | 8-10-2000 | 8-10-2006 | 14-10-2012 | 14-10-2018 | 13-10-2024 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Stemmen / Zetels | % | 25 | % | 25 | % | 25 | % | 25 | % | 25 | % | 25 | % | 25 | % | 25 | % | 25 | |
| PS1 / Votre Dour2 | 45,131 | 12 | 40,441 | 11 | 43,331 | 11 | 41,341 | 12 | 38,021 | 11 | 35,871 | 10 | 38,751 | 10 | 39,802 | 11 | 28,372 | 8 | |
| ECOLO1/ Notre Tour à Dour2 | - | - | - | 4,351 | 0 | 9,331 | 2 | 5,651 | 0 | 6,771 | 1 | 6,421 | 0 | 2,572 | 0 | ||||
| U.D.C.1 / Dourenouveau2 / DR PlusA / Dour DemainB/ EnsembleC | 22,861 | 6 | 48,571 | 14 | 54,161 | 14 | - | 29,171 | 8 | 42,052 | 12 | 52,93A | 14 | 49,03B | 14 | 55,94C | 14 | ||
| PSC3 | 21,583 | 5 | - | ||||||||||||||||
| PRL-MCC1 / MR2 / Dour Cap 20303 | - | - | - | - | 18,431 | 4 | 13,882 | 3 | 8,183 | 1 | |||||||||
| Dour Solidaire | - | - | - | - | - | - | - | - | 3,85 | 0 | |||||||||
| FN | - | - | - | 7,43 | 1 | 3,65 | 0 | - | - | - | - | ||||||||
| EDC | - | - | - | 22,95 | 6 | - | - | - | - | - | |||||||||
| HOR | - | - | - | 23,26 | 6 | - | - | - | - | - | |||||||||
| PCB | 10,43 | 2 | 3,55 | 0 | - | - | - | - | - | - | - | ||||||||
| Anderen(*) | - | 7,42 | 0 | 2,52 | 0 | 0,67 | 0 | 1,41 | 0 | 2,56 | 0 | 1,55 | 0 | 4,75 | 0 | 1,99 | 0 | ||
| Totaal stemmen | 11605 | 11069 | 10821 | 10780 | 10953 | 11194 | 11036 | 11010 | 10536 | ||||||||||
| Opkomst % | 90,19 | 89,25 | 86,51 | 90,19 | 88,04 | 88,25 | 83,83 | ||||||||||||
| Blanco en ongeldig % | 4,23 | 5,18 | 5,62 | 7,21 | 8,87 | 7,31 | 7,76 | 9,58 | 10,11 | ||||||||||
(*) 1982: RW (1,76%), UDRT (0,96%), VOUS (1,75%), W (2,95%) / 1988: ADW (2,52%) / 1994: JAURES (0,67%) / 2000: E.S. (0,99%), JAURES (0,42%) / 2006: I.D. (1,37%), JAURES (1,19%) / 2012: JAURES (1,55%) / 2018: Agora (1,54%), JAURES (0,83%), La Droite (2,38%) / 2024: JAURES (1,09%)
De grootste partij is in kleur.
Jaarlijks ligt begin maart de eindstreep van de wielerkoers Le Samyn in Dour. Deze koers door de Borinage geldt als de seizoenstart van het Waalse wielerjaar.