| Stad in België | |||
|---|---|---|---|
| Geografie | |||
| Gewest | |||
| Provincie | |||
| Arrondissement | Bergen | ||
| Oppervlakte – Onbebouwd – Woongebied – Andere |
70,59 km² (2023) 68,55% 10,32% 21,12% | ||
| Coördinaten | 50° 27' NB, 3° 49' OL | ||
| Bevolking (bron: Statbel) | |||
| Inwoners – Mannen – Vrouwen – Bevolkingsdichtheid |
23.969 (01/01/2026) 48,32% 51,68% 339,60 inw./km² | ||
| Leeftijdsopbouw – 0-17 jaar – 18-64 jaar – 65 jaar en ouder |
(01/01/2026) 18,04% 58,98% 22,98% | ||
| Politiek en bestuur | |||
| Burgemeester | Florence Monier (PS) | ||
| Bestuur | PS | ||
| Zetels PS Osons! Mouvement Citoyen Entité Active |
27 15 8 2 2 | ||
| Economie | |||
| Gemiddeld inkomen | 21.986 euro/inw. (2023) | ||
| Werkloosheidsgraad | 13,67% (jan. 2019) | ||
| Overige informatie | |||
| Postcode 7330 7331 7332 7332 7333 7334 7334 |
Deelgemeente Saint-Ghislain Baudour Neufmaison Sirault Tertre Hautrage Villerot | ||
| Zonenummer | 065 | ||
| NIS-code | 53070 | ||
| Politiezone | Boraine | ||
| Hulpverleningszone | Henegouwen-Centrum | ||
| Website | www | ||
| Detailkaart | |||
| ligging binnen het arrondissement Bergen in de provincie Henegouwen | |||
| Foto('s) | |||
| Stadhuis, nieuwe kerk en toren van de oude kerk | |||
| |||
Saint-Ghislain (Picardisch: Sint-Guilin) is een stad in de provincie Henegouwen in België. De stad telt zo'n 23.000 inwoners. Ze ligt in de Borinage, een oude industrieregio ten zuidwesten van Bergen.
De stad Saint-Ghislain ontstond rond abdij van Saint-Ghislain en haar geschiedenis zou tot in de 18e eeuw verbonden zijn met deze abdij.
| # | Naam | Opp. (km²) | Inwoners (2025) | Inwoners per km² | NIS-code |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Saint-Ghislain | 4,21 | 4.182 | 993 | 53070A |
| 2 | Baudour | 20,98 | 6.081 | 290 | 53070B |
| 3 | Tertre | 8,61 | 4.980 | 578 | 53070C |
| 4 | Villerot | 2,97 | 831 | 279 | 53070D |
| 5 | Hautrage | 12,05 | 3.100 | 257 | 53070E |
| 6 | Sirault | 16,77 | 3.824 | 228 | 53070F |
| 7 | Neufmaison | 4,99 | 758 | 152 | 53070G |
Saint-Ghislain ligt in de Borinage en wordt omringd door infrastructuur. De hoogte aan de kerk bedraagt 30 meter.
Saint-Ghislain kende diverse industriële bedrijven die in de 19e eeuw ontstonden. Vanaf 184werden enkele cokesovens gebouwd maar omstreeks 1900 verdwenen deze. Vanaf 1853 werden vuurvaste stenen geproduceerd.

Alle historische gegevens hebben betrekking op de huidige gemeente, inclusief deelgemeenten, zoals ontstaan na de fusie van 1 januari 1977.

| Inwoners van jaar tot jaar op 1 januari 1992 tot heden | ||
|---|---|---|
| jaar | Aantal | Evolutie: 1992=index 100 |
| 1992 | 22.129 | 100,0 |
| 1993 | 22.155 | 100,1 |
| 1994 | 22.153 | 100,1 |
| 1995 | 22.217 | 100,4 |
| 1996 | 22.093 | 99,8 |
| 1997 | 22.044 | 99,6 |
| 1998 | 22.118 | 100,0 |
| 1999 | 22.097 | 99,9 |
| 2000 | 22.096 | 99,9 |
| 2001 | 22.003 | 99,4 |
| 2002 | 22.014 | 99,5 |
| 2003 | 22.180 | 100,2 |
| 2004 | 22.217 | 100,4 |
| 2005 | 22.403 | 101,2 |
| 2006 | 22.466 | 101,5 |
| 2007 | 22.536 | 101,8 |
| 2008 | 22.703 | 102,6 |
| 2009 | 22.844 | 103,2 |
| 2010 | 22.896 | 103,5 |
| 2011 | 22.973 | 103,8 |
| 2012 | 23.004 | 104,0 |
| 2013 | 23.039 | 104,1 |
| 2014 | 22.969 | 103,8 |
| 2015 | 22.907 | 103,5 |
| 2016 | 23.085 | 104,3 |
| 2017 | 23.207 | 104,9 |
| 2018 | 23.335 | 105,4 |
| 2019 | 23.311 | 105,3 |
| 2020 | 23.428 | 105,9 |
| 2021 | 23.451 | 106,0 |
| 2022 | 23.502 | 106,2 |
| 2023 | 23.665 | 106,9 |
| 2024 | 23.743 | 107,3 |
| 2025 | 23.756 | 107,4 |
| 2026 | 23.969 | 108,3 |
| Partij | 10-10-1976 | 10-10-1982 | 9-10-1988 | 9-10-1994 | 8-10-2000 | 8-10-2006 | 14-10-2012 | 14-10-2018 | 13-10-2024 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Stemmen / Zetels | % | 27 | % | 27 | % | 27 | % | 27 | % | 27 | % | 27 | % | 27 | % | 27 | % | 27 | |
| PS | 54,84 | 17 | 58,67 | 18 | 61,1 | 18 | 48,03 | 15 | 52,64 | 17 | 53,97 | 17 | 54,47 | 16 | 48,77 | 14 | 51,35 | 15 | |
| PRL1 / RPCA / PRL-MCC2 / MR3 / cdH-MR-Ecolo-ACB / MR & Citoyens4/ Entité Active5 | - | 9,491 | 2 | 31,27A | 8 | - | 11,272 | 2 | 11,453 | 2 | 40,21B | 11 | 9,964 | 2 | 9,765 | 2 | |||
| PSC1 / RPCA / PSC-OC2 / cdH3 / cdH-MR-Ecolo-ACB / Osons!C | 29,261 | 8 | 25,621 | 7 | 22,861 | 6 | 15,772 | 4 | 18,923 | 5 | 37,19C | 11 | 28,82C | 8 | |||||
| ECOLO1 / cdH-MR-Ecolo-ACB / Osons!C | - | - | 7,641 | 1 | 6,631 | 1 | 10,221 | 2 | |||||||||||
| Mouvement Citoyen | - | - | - | - | - | - | - | - | 10,07 | 2 | |||||||||
| SGA | - | - | - | - | - | 9,25 | 2 | - | - | - | |||||||||
| Front-Nat. | - | - | - | - | - | 6,41 | 1 | - | - | - | |||||||||
| SOS-I | - | - | - | 18,52 | 5 | 10,09 | 2 | - | - | - | - | ||||||||
| DC | 10,64 | 2 | - | - | - | - | - | - | - | - | |||||||||
| Anderen(*) | 5,26 | 0 | 6,22 | 0 | - | 3,96 | 0 | - | - | 5,31 | 0 | 4,09 | 0 | - | |||||
| Totaal stemmen | 12988 | 13467 | 13608 | 13770 | 14258 | 14969 | 14756 | 15049 | 14610 | ||||||||||
| Opkomst % | 92,11 | 85,32 | 90,18 | 91,58 | 86,67 | 86,60 | 82,53 | ||||||||||||
| Blanco en ongeldig % | 3,91 | 5,67 | 4,86 | 5,95 | 7,03 | 5,34 | 6,92 | 8,35 | 8,73 | ||||||||||
(*) 1976: RW (3,02%), UDP (2,24%) / 1982: AP (2,21%), SGD (2,81%), UDRT (1,2%) / 1994: IC (3,96%) / 2012: FDF (2,13%), N-AF (3,18%) / 2018: Parti Populaire (4,09%)
De gevormde meerderheidscoalitie wordt vet aangegeven. De grootste partij is in kleur.