Australian Open 2021

Wielki Szlem 2021

Australian Open 2021 – pierwszy w sezonie tenisowy turniej wielkoszlemowy, który odbywał się w dniach 8–21 lutego 2021 roku, tradycyjnie na twardych kortach Melbourne Park w Melbourne. Była to 109. edycja rozgrywek oraz 34. odsłona imprezy na kortach Melbourne Park. Pula nagród wynosiła 80 milionów dolarów australijskich.

Z powodu pandemii COVID-19 i obowiązkowej kwarantanny dla zawodników po przylocie do Australii turniej został przesunięty o trzy tygodnie (pierwotnie miał być rozegrany w dniach 18–31 stycznia). Po raz pierwszy w historii mecze kwalifikacji rozegrane zostały poza terytorium Australii – wywołane pandemią restrykcje wymusiły przeprowadzenie zmagań kwalifikacyjnych mężczyzn w Dosze i kobiet w Dubaju w terminie 10–13 stycznia.

30 stycznia 2021 Martin Pakula, minister odpowiedzialny za sprawy sportu w Wiktorii, poinformował o ograniczeniu liczby widzów przebywających na terenie obiektów do 30 tys. osób na dzień, co stanowi około 50% normalnej frekwencji. Na okres ostatnich pięciu dniach zawodów nałożono limit do 25 tys. widzów na dzień. Już podczas trwania zawodów, w związku z wykryciem nowych przypadków COVID-19, postanowiono, że od 13 do 17 lutego mecze będą się odbywać bez udziału publiczności. 17 lutego dozwolono na udział maksymalnie 7477 widzów podczas każdej sesji.

Podczas tej edycji zawodów rozszerzono drabinkę turnieju tenisa na quadach z czterech do ośmiu osób w grze pojedynczej oraz z dwóch do czterech par w grze podwójnej.

Obrońcą tytułu w grze pojedynczej mężczyzn był ośmiokrotny zwycięzca turnieju, Novak Đoković, a trofeum w grze pojedynczej kobiet broniła Sofia Kenin.

W grze pojedynczej mężczyzn Novak Đoković po raz dziewiąty zdobył trofeum, pokonując w finale 7:5, 6:2, 6:2 Daniiła Miedwiediewa. W grze pojedynczej kobiet Naomi Ōsaka triumfowała nad Jennifer Brady, uzyskując w meczu finałowym wynik 6:4, 6:3. W deblu mężczyzn tytuł zdobyli Ivan Dodig i Filip Polášek, którzy triumfowali w finale 6:3, 6:4 nad parą Rajeev RamJoe Salisbury. W grze podwójnej kobiet zwyciężyły Elise Mertens i Aryna Sabalenka, które w finale pokonały Barborę Krejčíkovą i Kateřinę Siniakovą 6:2, 6:3. W grze mieszanej Barbora Krejčíková wraz Rajeevem Ramem pokonali w meczu o mistrzostwo Samanthę Stosur oraz Matthew Ebdena wynikiem 6:1, 6:4. Było to trzecie z rzędu zwycięstwo Krejčíkovej w rozgrywkach miksta podczas Australian Open.

Joachim Gérard poprzez pokonanie Alfiego Hewetta 6:0, 4:6, 6:4 został mistrzem w grze pojedynczej mężczyzn na wózkach. Diede de Groot zwyciężyła w grze pojedynczej kobiet na wózkach, pokonując w finale Yui Kamiji 6:3, 6:7(4), 7:6(10–4). Triumfatorem zawodów singlowych na quadach został Dylan Alcott, który pokonał Sama Schrödera wynikiem 6:1, 6:0. W deblu na wózkach mistrzami zostali Alfie Hewett oraz Gordon Reid, którzy w ostatnim meczu pokonali Stéphane’a Houdeta i Nicolasa Peifera 7:5, 7:6(3). W grze podwójnej kobiet na wózkach triumfowały Diede de Groot i Aniek van Koot dzięki wygranej 6:4, 6:1 odniesionej nad Kgothatso Montjane i Lucy Shuker. W grze podwójnej na quadach zwycięstwo odnieśli Dylan Alcott wraz z Heathem Davidsonem, którzy w pojedynku o mistrzostwo pokonali Andrew Lapthorne’a i Davida Wagnera wynikiem 6:2, 3:6, 10–7.

Turnieje seniorskie

Gra pojedyncza mężczyzn

 ĆwierćfinałyPółfinałyFinał
                          
 1 SerbiaNovak Đoković66667 
6 NiemcyAlexander Zverev72466 
 1 SerbiaNovak Đoković666 
 Q RosjaAsłan Karacew342 
18 BułgariaGrigor Dimitrow6412
 Q RosjaAsłan Karacew2666 
  1 SerbiaNovak Đoković766
 4 RosjaDaniił Miedwiediew522
 7 RosjaAndriej Rublow532 
4 RosjaDaniił Miedwiediew766 
4 RosjaDaniił Miedwiediew667
 5 GrecjaStefanos Tsitsipas425 
5 GrecjaStefanos Tsitsipas32767
 2 HiszpaniaRafael Nadal666445 

Gra pojedyncza kobiet

 ĆwierćfinałyPółfinałyFinał
 1 AustraliaAshleigh Barty632 
25 CzechyKarolína Muchová166 
 25 CzechyKarolína Muchová464 
 22 Stany ZjednoczoneJennifer Brady636 
22 Stany ZjednoczoneJennifer Brady466
  Stany ZjednoczoneJessica Pegula621 
  22 Stany ZjednoczoneJennifer Brady43
 3 JaponiaNaomi Ōsaka66
  Hsieh Su-wei22 
3 JaponiaNaomi Ōsaka66 
3 JaponiaNaomi Ōsaka66
 10 Stany ZjednoczoneSerena Williams34 
10 Stany ZjednoczoneSerena Williams66
 2 RumuniaSimona Halep33 

Gra podwójna mężczyzn

 ĆwierćfinałyPółfinałyFinał
  SalwadorMarcelo Arévalo
 HolandiaMatwé Middelkoop
34 
6 Wielka BrytaniaJamie Murray
 BrazyliaBruno Soares
66 
 6 Wielka BrytaniaJamie Murray
 BrazyliaBruno Soares
462 
 5 Stany ZjednoczoneRajeev Ram
 Wielka BrytaniaJoe Salisbury
67 
 Nowa ZelandiaMarcus Daniell
 AustriaPhilipp Oswald
662
 5 Stany ZjednoczoneRajeev Ram
 Wielka BrytaniaJoe Salisbury
76 
  5 Stany ZjednoczoneRajeev Ram
 Wielka BrytaniaJoe Salisbury
34
 9 ChorwacjaIvan Dodig
 SłowacjaFilip Polášek
66
 9 ChorwacjaIvan Dodig
 SłowacjaFilip Polášek
626 
WC AustraliaMatthew Ebden
 AustraliaJohn-Patrick Smith
464 
9 ChorwacjaIvan Dodig
 SłowacjaFilip Polášek
466
 2 ChorwacjaNikola Mektić
 ChorwacjaMate Pavić
643 
8 FrancjaPierre-Hugues Herbert
 FrancjaNicolas Mahut
4663
 2 ChorwacjaNikola Mektić
 ChorwacjaMate Pavić
64710 

Gra podwójna kobiet

 ĆwierćfinałyPółfinałyFinał
  ChorwacjaDarija Jurak
 SerbiaNina Stojanović
6666 
PR SerbiaAleksandra Krunić
 WłochyMartina Trevisan
732 
  ChorwacjaDarija Jurak
 SerbiaNina Stojanović
624 
 3 CzechyBarbora Krejčíková
 CzechyKateřina Siniaková
366 
3 CzechyBarbora Krejčíková
 CzechyKateřina Siniaková
756
  KanadaSharon Fichman
 MeksykGiuliana Olmos
572 
  3 CzechyBarbora Krejčíková
 CzechyKateřina Siniaková
23
 2 BelgiaElise Mertens
 BiałoruśAryna Sabalenka
66
  Stany ZjednoczoneCori Gauff
 Stany ZjednoczoneCaty McNally
641 
4 Stany ZjednoczoneNicole Melichar
 HolandiaDemi Schuurs
76 
4 Stany ZjednoczoneNicole Melichar
 HolandiaDemi Schuurs
54
 2 BelgiaElise Mertens
 BiałoruśAryna Sabalenka
76 
7 JaponiaShūko Aoyama
 JaponiaEna Shibahara
20
 2 BelgiaElise Mertens
 BiałoruśAryna Sabalenka
66 

Gra mieszana

 ĆwierćfinałyPółfinałyFinał
 Alt Stany ZjednoczoneHayley Carter
 BelgiaSander Gillé
32 
WC AustraliaSamantha Stosur
 AustraliaMatthew Ebden
66 
 WC AustraliaSamantha Stosur
 AustraliaMatthew Ebden
7510 
  Stany ZjednoczoneDesirae Krawczyk
 Wielka BrytaniaJoe Salisbury
578 
 Stany ZjednoczoneDesirae Krawczyk
 Wielka BrytaniaJoe Salisbury
66
  SłoweniaAndreja Klepač
 Wielka BrytaniaNeal Skupski
34 
  WC AustraliaSamantha Stosur
 AustraliaMatthew Ebden
14
 6 CzechyBarbora Krejčíková
 Stany ZjednoczoneRajeev Ram
66
 6 CzechyBarbora Krejčíková
 Stany ZjednoczoneRajeev Ram
76 
3 KanadaGabriela Dabrowski
 ChorwacjaMate Pavić
633 
6 CzechyBarbora Krejčíková
 Stany ZjednoczoneRajeev Ram
66
 WC AustraliaStorm Sanders
 AustraliaMarc Polmans
33 
WC AustraliaStorm Sanders
 AustraliaMarc Polmans
4710
 WC AustraliaArina Rodionowa
 AustraliaMax Purcell
658 

Turnieje zawodników na wózkach

Gra pojedyncza mę��czyzn na wózkach

 ĆwierćfinałyPółfinałyFinał
 1 JaponiaShingo Kunieda66 
WC AustraliaBen Weekes01 
 1 JaponiaShingo Kunieda34 
  Wielka BrytaniaAlfie Hewett66 
 Wielka BrytaniaAlfie Hewett76
  FrancjaNicolas Peifer53 
   Wielka BrytaniaAlfie Hewett064
  BelgiaJoachim Gérard646
  FrancjaStéphane Houdet368 
 BelgiaJoachim Gérard67 
 BelgiaJoachim Gérard476
  Wielka BrytaniaGordon Reid653 
 Wielka BrytaniaGordon Reid566
 2 ArgentynaGustavo Fernández744 

Gra pojedyncza kobiet na wózkach

 ĆwierćfinałyPółfinałyFinał
 1 HolandiaDiede de Groot636 
 HolandiaAniek van Koot064 
 1 HolandiaDiede de Groot66 
  JaponiaMomoko Ohtani24 
 JaponiaMomoko Ohtani66
  Wielka BrytaniaLucy Shuker22 
  1 HolandiaDiede de Groot664710
 2 JaponiaYui Kamiji3764
  KolumbiaAngélica Bernal12 
 Południowa AfrykaKgothatso Montjane66 
 Południowa AfrykaKgothatso Montjane171
 2 JaponiaYui Kamiji656 
 ChileMacarena Cabrillana01
 2 JaponiaYui Kamiji66 

Gra podwójna mężczyzn na wózkach

Półfinały Finał
1 Wielka BrytaniaAlfie Hewett
 Wielka BrytaniaGordon Reid
6410 
 ArgentynaGustavo Fernández
 JaponiaShingo Kunieda
167  1 Wielka BrytaniaAlfie Hewett
 Wielka BrytaniaGordon Reid
77
 BelgiaJoachim Gérard
 AustraliaBen Weekes
42 2 FrancjaStéphane Houdet
 FrancjaNicolas Peifer
563
2 FrancjaStéphane Houdet
 FrancjaNicolas Peifer
66 

Gra podwójna kobiet na wózkach

Półfinały Finał
1 HolandiaDiede de Groot
 HolandiaAniek van Koot
76 
 JaponiaYui Kamiji
 JaponiaMomoko Ohtani
694  1 HolandiaDiede de Groot
 HolandiaAniek van Koot
66
 KolumbiaAngélica Bernal
 ChileMacarena Cabrillana
14 2 Południowa AfrykaKgothatso Montjane
 Wielka BrytaniaLucy Shuker
41
2 Południowa AfrykaKgothatso Montjane
 Wielka BrytaniaLucy Shuker
66 

Gra pojedyncza na quadach

 ĆwierćfinałyPółfinałyFinał
 1 AustraliaDylan Alcott67 
 AustraliaHeath Davidson05 
 1 AustraliaDylan Alcott66 
  HolandiaNiels Vink43 
WC Stany ZjednoczoneNicholas Taylor00
  HolandiaNiels Vink66 
  1 AustraliaDylan Alcott66
  HolandiaSam Schröder10
  JaponiaKoji Sugeno633 
 HolandiaSam Schröder266 
 HolandiaSam Schröder66
 2 Wielka BrytaniaAndrew Lapthorne23 
 Stany ZjednoczoneDavid Wagner14
 2 Wielka BrytaniaAndrew Lapthorne66 

Gra podwójna na quadach

Półfinały Finał
1 AustraliaDylan Alcott
 AustraliaHeath Davidson
67 
 HolandiaSam Schröder
 HolandiaNiels Vink
364  1 AustraliaDylan Alcott
 AustraliaHeath Davidson
6310
 JaponiaKoji Sugeno
 Stany ZjednoczoneNicholas Taylor
14 2 Wielka BrytaniaAndrew Lapthorne
 Stany ZjednoczoneDavid Wagner
267
2 Wielka BrytaniaAndrew Lapthorne
 Stany ZjednoczoneDavid Wagner
66 

Rezygnacje

Z udziału w zawodach zrezygnowali następujący zawodnicy oraz zawodniczki:

Mężczyźni

Kobiety

Dzikie karty

Australijska federacja tenisowa przyznała dzikie karty zawodnikom, którzy nie uzyskali bezpośredniego awansu do turnieju głównego.

Gra pojedyncza mężczyzn

AustraliaAlex Bolt
AustraliaThanasi Kokkinakis
IndieSumit Nagal
AustraliaChristopher O’Connell
AustraliaMarc Polmans
AustraliaAlexei Popyrin
AustraliaAleksandar Vukic
AustraliaLi Tu

Gra pojedyncza kobiet

AustraliaDestanee Aiava
AustraliaKimberly Birrell
AustraliaLizette Cabrera
AustraliaDarja Gawriłowa
AustraliaMaddison Inglis
AustraliaArina Rodionowa
AustraliaAstra Sharma
AustraliaSamantha Stosur

Gra podwójna mężczyzn

AustraliaJames Duckworth / AustraliaMarc Polmans
AustraliaMatthew Ebden / AustraliaJohn-Patrick Smith
AustraliaAndrew Harris / AustraliaAlexei Popyrin
AustraliaThanasi Kokkinakis / AustraliaNick Kyrgios
Korea PołudniowaNam Ji-sung / Korea PołudniowaSong Min-kyu
GrecjaPetros Tsitsipas / GrecjaStefanos Tsitsipas

Gra podwójna kobiet

AustraliaDestanee Aiava / AustraliaAstra Sharma
AustraliaKimberly Birrell / AustraliaJaimee Fourlis
AustraliaLizette Cabrera / AustraliaMaddison Inglis
AustraliaOlivia Gadecki / AustraliaBelinda Woolcock
AustraliaDarja Gawriłowa / AustraliaEllen Perez
RumuniaSimona Halep / AustraliaCharlotte Kempenaers-Pocz
AustraliaAbbie Myers / AustraliaIvana Popovic
Gra mieszana
Stany ZjednoczoneAsia Muhammad / AustraliaLuke Saville
AustraliaEllen Perez / AustraliaAndrew Harris
AustraliaIvana Popovic / AustraliaAleksandar Vukic
AustraliaArina Rodionowa / AustraliaMax Purcell
AustraliaStorm Sanders / AustraliaMarc Polmans
AustraliaAstra Sharma / AustraliaJohn-Patrick Smith
AustraliaSamantha Stosur / AustraliaMatthew Ebden
AustraliaBelinda Woolcock / AustraliaJohn Peers

Kwalifikanci

Zawodnikom z miejsc niezapewniających bezpośredniego udziału w turnieju przysługuje prawo startu w kwalifikacjach, zarówno w singlu kobiet, jak i mężczyzn.

Gra pojedyncza mężczyzn

  1. PortugaliaFrederico Ferreira Silva
  2. HiszpaniaCarlos Alcaraz
  3. RosjaAsłan Karacew
  4. UkrainaSerhij Stachowski
  5. SzwecjaElias Ymer
  6. FrancjaQuentin Halys
  7. BelgiaKimmer Coppejans
  8. Stany ZjednoczoneMichael Mmoh
  9. CzechyTomáš Macháč
  10. HiszpaniaMario Vilella Martínez
  11. SerbiaViktor Troicki
  12. RosjaRoman Safiułlin
  13. HolandiaBotic van de Zandschulp
  14. AustraliaBernard Tomic
  15. SzwajcariaHenri Laaksonen
  16. Stany ZjednoczoneMaxime Cressy

Gra pojedyncza kobiet

  1. SłoweniaKaja Juvan
  2. Wielka BrytaniaFrancesca Jones
  3. BelgiaGreet Minnen
  4. WłochySara Errani
  5. Stany ZjednoczoneWhitney Osuigwe
  6. FrancjaClara Burel
  7. WęgryTímea Babos
  8. JaponiaMayo Hibi
  9. SerbiaOlga Danilović
  10. FrancjaChloé Paquet
  11. KanadaRebecca Marino
  12. WłochyElisabetta Cocciaretto
  13. RosjaWalerija Sawinych
  14. BułgariaCwetana Pironkowa
  15. RosjaLudmiła Samsonowa
  16. EgiptMajar Szarif

Szczęśliwi przegrani

Zawodnicy, którzy przegrali w fazie kwalifikacyjnej, mogli wystąpić w turnieju jako szczęśliwi przegrani.

Gra pojedyncza mężczyzn

  1. JaponiaTaro Daniel
  2. BoliwiaHugo Dellien
  3. Bośnia i HercegowinaDamir Džumhur
  4. HolandiaRobin Haase
  5. FrancjaAlexandre Müller
  6. NiemcyCedrik-Marcel Stebe
  7. DaniaMikael Torpegaard

Gra pojedyncza kobiet

  1. BelgiaYsaline Bonaventure
  2. RumuniaMihaela Buzărnescu
  3. RosjaMargarita Gasparian
  4. SłowacjaAnna Karolína Schmiedlová

Obrońcy tytułów

Tabela prezentuje obrońców tytułu oraz mistrzów z roku 2021.

Porażki rozstawionych

Poniższe tabele prezentują porażki zawodników z rozstawieniem z podziałem na dzień zawodów, datę i rundę, w której tenisista odpadł.

Gra pojedyncza mężczyzn

Gra pojedyncza kobiet

Gra podwójna mężczyzn

Gra podwójna kobiet

Gra mieszana

Przypisy

Bibliografia

Uses material from the Wikipedia article Australian Open 2021, released under the CC BY-SA 3.0 license.