Copa Libertadores 1999

Copa Libertadores 1999
XL edycja
1998 2000
Szczegóły turnieju
Liczba drużyn

23

Mistrz

Brazylia SE Palmeiras (1. tytuł)

Statystyki turnieju
Mecze

100

Strzelone gole

283 (2,83 na mecz)

Copa Libertadores 1999 – czterdziesta edycja rozgrywek Copa Libertadores, w której udział wzięły 23 kluby reprezentujące 10 krajów zrzeszonych w CONMEBOL oraz Meksyk, będący członkiem CONCACAF. Każde z 11 państw wystawiło po 2 kluby (Wenezuela i Meksyk po 3), nie licząc broniącego tytułu brazylijskiego klubu CR Vasco da Gama, który awansował do 1/8 finału bez gry.

Początkowo rozegrana została faza wstępna z udziałem dwóch drużyn meksykańskich oraz najniżej notowanych w Ameryce Południowej klubów z Wenezueli – do 1/16 finału awansowały dwa najlepsze kluby. W 1/16 finału 20 klubów podzielono na 5 grup po 4 drużyny. Z każdej grupy do następnej rundy awansowały trzy najlepsze zespoły. Jako szesnasty klub do 1/8 awansował broniący tytułu Vasco da Gama. W 1/8 finału wylosowano osiem par, które wyłoniły ośmiu ćwierćfinalistów. W ćwierćfinale wylosowano cztery pary, które wyłoniły czterech półfinalistów. W półfinale dwie pary wyłoniły dwóch finalistów. Meksyk był jedynym państwem, które nie miało swego przedstawiciela w fazie pucharowej.

W finale drużyna Deportivo Cali zagrała z Palmeirasem. Po rzutach karnych, wygrała drużyna Palmeiras.

1/32 finału

16.09 Wenezuela Estudiantes Mérida – Wenezuela ULA Mérida 3:2 (2:0)
23.09 Meksyk Necaxa Aguascalientes – Meksyk Monterrey 2:2 (0:0)
29.09 Wenezuela Estudiantes Mérida – Meksyk Necaxa Aguascalientes 0:0
01.10 Wenezuela ULA Mérida – Meksyk Necaxa Aguascalientes 0:0
13.10 Wenezuela Estudiantes Mérida – Meksyk Monterrey 3:0 (1:0)
15.10 Wenezuela ULA Mérida – Meksyk Monterrey 2:1 (0:1)
28.10 Wenezuela ULA Mérida – Wenezuela Estudiantes Mérida 0:2 (0:1)
28.10 Meksyk Monterrey – Meksyk Necaxa Aguascalientes 1:0 (0:0)
10.11 Meksyk Necaxa Aguascalientes – Wenezuela Estudiantes Mérida 2:0 (2:0)
12.11 Meksyk Monterrey – Wenezuela Estudiantes Mérida 5:1 (2:1)
17.11 Meksyk Necaxa Aguascalientes – Wenezuela ULA Mérida 1:0 (1:0)
19.11 Meksyk Monterrey – Wenezuela ULA Mérida 4:1 (4:0)


Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
Meksyk Monterrey 631210139
Wenezuela Estudiantes Mérida 63121099
Meksyk Necaxa Aguascalientes 6231953
Wenezuela ULA Mérida 61144511

1/16 finału

Grupa 1 Urugwaj, Meksyk, Wenezuela

23.02 Wenezuela Estudiantes Mérida – Meksyk Monterrey 2:1
24.02 Urugwaj CA Bella Vista – Urugwaj Club Nacional de Football 0:1
02.03 Meksyk Monterrey – Urugwaj CA Bella Vista 1:1
06.03 Wenezuela Estudiantes Mérida – Urugwaj CA Bella Vista 2:1
09.03 Meksyk Monterrey – Urugwaj Club Nacional de Football 1:2
13.03 Wenezuela Estudiantes Mérida – Urugwaj Club Nacional de Football 3:1
17.03 Meksyk Monterrey – Wenezuela Estudiantes Mérida 4:0
18.03 Urugwaj Club Nacional de Football – Urugwaj CA Bella Vista 1:0
23.03 Urugwaj CA Bella Vista – Meksyk Monterrey 2:0
25.03 Urugwaj Club Nacional de Football – Meksyk Monterrey 2:3
30.03 Urugwaj CA Bella Vista – Wenezuela Estudiantes Mérida 5:1
02.04 Urugwaj Club Nacional de Football – Wenezuela Estudiantes Mérida 2:1


Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
Urugwaj Club Nacional de Football 64021298
Wenezuela Estudiantes Mérida 63039914
Urugwaj CA Bella Vista 6213796
Meksyk Monterrey 62137109

Grupa 2 Argentyna, Kolumbia

24.02 Argentyna CA Vélez Sarsfield – Argentyna River Plate 1:1
24.02 Kolumbia Deportivo Cali – Kolumbia Once Caldas 1:0
02.03 Kolumbia Once Caldas – Argentyna River Plate 4:1
04.03 Kolumbia Deportivo Cali – Argentyna River Plate 1:0
09.03 Kolumbia Once Caldas – Argentyna CA Vélez Sarsfield 0:0
11.03 Kolumbia Deportivo Cali – Argentyna CA Vélez Sarsfield 1:0
17.03 Argentyna River Plate – Argentyna CA Vélez Sarsfield 1:1
17.03 Kolumbia Once Caldas – Kolumbia Deportivo Cali 3:0
23.03 Argentyna CA Vélez Sarsfield – Kolumbia Once Caldas 1:0
25.03 Argentyna River Plate – Kolumbia Once Caldas 3:0
06.04 Argentyna River Plate – Kolumbia Deportivo Cali 2:1
08.04 Argentyna CA Vélez Sarsfield – Kolumbia Deportivo Cali 3:0


Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
Argentyna CA Vélez Sarsfield 6231963
Kolumbia Deportivo Cali 6303948
Argentyna River Plate 6222888
Kolumbia Once Caldas 6213776

Grupa 3 Brazylia, Paragwaj

24.02 Paragwaj Cerro Porteño – Paragwaj Club Olimpia 4:3
26.02 Brazylia SE Palmeiras – Brazylia Corinthians Paulista 1:0
03.03 Paragwaj Cerro Porteño – Brazylia SE Palmeiras 2:5
05.03 Paragwaj Club Olimpia – Brazylia SE Palmeiras 4:2
10.03 Brazylia Corinthians Paulista – Paragwaj Cerro Porteño 8:2
12.03 Brazylia SE Palmeiras – Paragwaj Club Olimpia 1:1
17.03 Brazylia Corinthians Paulista – Brazylia SE Palmeiras 2:1
17.03 Paragwaj Club Olimpia – Paragwaj Cerro Porteño 2:2
24.03 Paragwaj Cerro Porteño – Brazylia Corinthians Paulista 3:0
26.03 Paragwaj Club Olimpia – Brazylia Corinthians Paulista 1:2
07.04 Brazylia SE Palmeiras – Paragwaj Cerro Porteño 2:1
09.04 Brazylia Corinthians Paulista – Paragwaj Club Olimpia 4:0


Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
Brazylia Corinthians Paulista 640212168
Brazylia SE Palmeiras 6312101210
Paragwaj Cerro Porteño 621371420
Paragwaj Club Olimpia 612351115

Grupa 4 Chile, Peru

24.02 Peru Universitario de Deportes – Peru Club Sporting Cristal 2:1
25.02 Chile CSD Colo-Colo – Chile CD Universidad Católica 1:0
03.03 Chile CD Universidad Católica – Peru Club Sporting Cristal 1:1
04.03 Peru Universitario de Deportes – Chile CSD Colo-Colo 2:0
10.03 Chile CD Universidad Católica – Peru Universitario de Deportes 1:0
11.03 Peru Club Sporting Cristal – Chile CSD Colo-Colo 1:1
17.03 Peru Club Sporting Cristal – Peru Universitario de Deportes 2:2
17.03 Chile CD Universidad Católica – Chile CSD Colo-Colo 3:1
24.03 Chile CSD Colo-Colo – Peru Universitario de Deportes 1:0
25.03 Peru Club Sporting Cristal – Chile CD Universidad Católica 1:1
07.04 Chile CSD Colo-Colo – Peru Club Sporting Cristal 1:1
08.04 Peru Universitario de Deportes – Chile CD Universidad Católica 1:3


Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
Chile CD Universidad Católica 63211195
Chile CSD Colo-Colo 6222857
Peru Universitario de Deportes 6213778
Peru Club Sporting Cristal 6051578

Grupa 5 Boliwia, Ekwador

21.02 Ekwador LDU Quito – Ekwador CS Emelec 4:1
24.02 Boliwia Club Blooming – Boliwia Club Jorge Wilstermann 0:0
02.03 Ekwador CS Emelec – Boliwia Club Jorge Wilstermann 3:2
05.03 Ekwador LDU Quito – Boliwia Club Jorge Wilstermann 3:1
09.03 Ekwador CS Emelec – Boliwia Club Blooming 1:0
12.03 Ekwador LDU Quito – Boliwia Club Blooming 1:0
17.03 Ekwador CS Emelec – Ekwador LDU Quito 2:0
17.03 Boliwia Club Jorge Wilstermann – Boliwia Club Blooming 1:0
23.03 Boliwia Club Jorge Wilstermann – Ekwador CS Emelec 4:2
26.03 Boliwia Club Blooming – Ekwador CS Emelec 2:0
06.04 Boliwia Club Jorge Wilstermann – Ekwador LDU Quito 1:1
09.04 Boliwia Club Blooming – Ekwador LDU Quito 3:1


Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
Ekwador LDU Quito 631210108
Ekwador CS Emelec 63039912
Boliwia Club Jorge Wilstermann 6222899
Boliwia Club Blooming 6213754

Obrońca tytułu

Brazylia CR Vasco da Gama jako obrońca tytułu awansował do 1/8 finału bez gry

1/8 finału

Boliwia Club Jorge Wilstermann – Brazylia Corinthians Paulista 1:1 i 2:5
Brazylia SE Palmeiras – Brazylia CR Vasco da Gama 1:1 i 4:2
Argentyna River Plate – Ekwador LDU Quito 1:0 i 0:1, karne 5:4
Ekwador CS Emelec – Wenezuela Estudiantes Mérida 1:3 i 1:0
Peru Universitario de Deportes – Argentyna CA Vélez Sarsfield 0:0 i 0:4
Urugwaj CA Bella Vista – Chile CD Universidad Católica 2:2 i 3:1
Kolumbia Deportivo Cali – Chile CSD Colo-Colo 2:0 i 0:1
Paragwaj Cerro Porteño – Urugwaj Club Nacional de Football 5:0 i 1:2

1/4 finału

Kolumbia Deportivo Cali – Urugwaj CA Bella Vista 2:1 i 1:1
Wenezuela Estudiantes Mérida – Paragwaj Cerro Porteño 3:0 i 0:4
Argentyna River Plate – Argentyna CA Vélez Sarsfield 2:0 i 0:1
Brazylia SE Palmeiras – Brazylia Corinthians Paulista 2:0 i 0:2, karne 4:2

1/2 finału

Argentyna River Plate – Brazylia SE Palmeiras 1:0 i 0:3
Kolumbia Deportivo Cali – Paragwaj Cerro Porteño 4:0 i 2:3

FINAŁ

Kolumbia Deportivo Cali – Brazylia SE Palmeiras 1:0 i 1:2, karne 3:4
2 czerwca 1999 Cali Estadio Pascual Guerrero (37 000)

Kolumbia Deportivo Cali – Brazylia SE Palmeiras 1:0 (1:0)
Sędzia: Mario Sánchez (Chile)
Bramki: 1:0 Víctor Manuel Bonilla 42
Asociación Club Deportivo Cali: Rafael Edgar Dudamel – John Wilmar Pérez, Mario Alberto Yepes, Andrés Mosquera, Gerardo Alberto Bedoya, Alexander Viveros, Martín Zapata, Mayer Andrés Candelo, Geovanny Córdoba, Víctor Manuel Bonilla (73 Miguel Marrero), Carlos Alberto Castillo (80 Emiliano Rey); Trener: José Eugenio Hernández.
SE Palmeiras: Marcos – Francisco Javier Arce, Júnior Baiano, Roque Júnior, César Sampaio, Rogério, Alex (71 Euller), Zinho (83 Galeano), Paulo Nunes, Oséas (47 Evair); Trener: Luiz Felipe Scolari.

16 czerwca 1999 São Paulo Estádio do Morumbi (32 000)

Brazylia SE Palmeiras – Kolumbia Deportivo Cali 2:1 (0:0), karne 4:3
Sędzia: Ubaldo Aquino (Paragwaj)
Bramki: 1:0 Evair 65k, 1:1 Martín Zapata 70k, 2:1 Oséas 76
Karne: 0:0 Zinho (obrona), 0:1 Rafael Edgar Dudamel, 1:1 Júnior Baiano, 1:2 Hermán Gaviria, 2:2 Roque Júnior, 2:3 Mario Alberto Yepes, 3:3 Rogério, 3:3 Gerardo Alberto Bedoya (słupek), 4:3 Euller, 4:3 Martín Zapata (obok bramki).
Czerwone kartki: Evair / Andrés Mosquera
SE Palmeiras: Marcos – Francisco Javier Arce (57 Evair), Júnior Baiano, Roque Júnior, Rogério, César Sampaio, Alex (75 Euller), Zinho, Oséas, Paulo Nunes; Trener: Luiz Felipe Scolari.
Asociación Club Deportivo Cali: Rafael Edgar Dudamel – John Wilmar Pérez (84 Hermán Gaviria), Andrés Mosquera, Mario Alberto Yepes, Gerardo Alberto Bedoya, Martín Zapata, Alexander Viveros, Arley Betancourth, Mayer Andrés Candelo (62 Freddy Hurtado), Geovanny Córdoba (81 Manuel Valencia), Víctor Manuel Bonilla; Trener: José Eugenio Hernández.

Klasyfikacja

Poniższa tabela ma charakter statystyczny. O kolejności decyduje na pierwszym miejscu osiągnięty etap rozgrywek, a dopiero potem dorobek bramkowo-punktowy. W przypadku klubów, które odpadły w rozgrywkach grupowych o kolejności decyduje najpierw miejsce w tabeli grupy, a dopiero potem liczba zdobytych punktów i bilans bramkowy.

Poz Klub Mecze Zw Rem Por Pkt BrZd BrStr
1 Brazylia SE Palmeiras 14725232418
2 Kolumbia Deportivo Cali 14716221716
3 Argentyna River Plate 12525171213
4 Paragwaj Cerro Porteño 10415132129
5 Wenezuela Estudiantes Mérida 16817252429
6 Brazylia Corinthians Paulista 10613192413
7 Argentyna CA Vélez Sarsfield 1044216115
8 Urugwaj CA Bella Vista 10334121612
9 Ekwador LDU Quito 841313119
10 Chile CD Universidad Católica 8332121210
11 Urugwaj Club Nacional de Football 64021298
12 Ekwador CS Emelec 8404121115
13 Chile CSD Colo-Colo 83231169
14 Boliwia Club Jorge Wilstermann 823391215
15 Peru Universitario de Deportes 82248712
16 Brazylia CR Vasco da Gama 2011135
17 Meksyk Monterrey 12525172318
18 Kolumbia Once Caldas 6213776
19 Boliwia Club Blooming 6213754
20 Peru Club Sporting Cristal 6051578
21 Paragwaj Club Olimpia 612351115
22 Meksyk Necaxa Aguascalientes 6231953
23 Wenezuela ULA Mérida 61144511
Podsumowanie: 100 meczów, w tym 21 remisów, 283 bramki – 2,83 bramki/mecz

Linki zewnętrzne