| DuPont | |
| Vasúti kiállítás a Robinson Parkban | |
| Közigazgatási adatok | |
| Ország | |
| Állam | Washington |
| Megye | Pierce megye |
| Rang | város |
| Névadó | DuPont (üzleti vállalkozás és nyilvánosan működő részvénytársaság) |
| Polgármester | Ron Frederick |
| Irányítószám | Lista 98327 |
| Körzethívószám | 253 |
| Testvérvárosai | Lista |
| Népesség | |
| Népesség | 10 151 fő (2020. ápr. 1.) |
| Népsűrűség | 544,1 fő/km² |
| Háztartások száma | 3906 |
| Egy főre jutó jövedelem | 46 678 $ |
| Földrajzi adatok | |
| Tengerszint feletti magasság | 76 m |
| Terület | 15,15 km² |
| - ebből vízi | 0,08 km² |
| Időzóna | Pacific Time Zone UTC−08:00 |
| Azonosítók | |
| GNIS | |
| GeoNames | |
| Elhelyezkedése | |
![]() | |
| Elhelyezkedése Pierce megyében | |
![]() | |
| DuPont honlapja | |
A Wikimédia Commons tartalmaz DuPont témájú médiaállományokat. | |
DuPont az Amerikai Egyesült Államok északnyugati részén, Washington állam Pierce megyéjében elhelyezkedő város. A 2010. évi népszámlálási adatok alapján 8199 lakosa van.
A térség első lakói a nisqually indiánok voltak. George Vancouver és csapata 1792-ben érkeztek a régióba. A Hudson’s Bay Company 1833-ban megnyitotta kereskedőhelyét, amelyet 1843-ban elköltöztettek, hogy könnyebben juthassanak friss vízhez.
A metodista iskola 1840 és 1842 között működött; egyik tanára Chloe Clark Wilson volt. Az első közoktatási intézmény 1852-ben nyílt meg. 1869-ben a Hudson’s Bay Company a területet hatvanezer dollárért eladta a szövetségi kormánynak. 1865-ben több mint száz illegális területhasználó tartózkodott a településen, akik veszélyt jelentettek a haszonállatokra. A gazdálkodók a kongresszustól az erőd és a Puget Sound Agricultural Company felszámolását kérték.
A terület a földművesek tulajdonába került. 1906-ban a DuPont Company 13 négyzetkilométernyi területet vásárolt, ahol 1909-ben robbanószergyár nyílt. Az üzem katonai és polgári célokat is szolgált. A gyárvárosban 1917-ben már száz lakóház állt. A település 1912. március 26-án felvette a DuPont nevet, városi rangot pedig 1951-ben kapott, amikor a vállalat a szolgálati lakásokat a dolgozóknak értékesítette. Az 1900-as években létesített településrész 1987-ben, a Sequalitchew-patak régészeti feltárásokban érintett körzete pedig 1975-ben került fel a történelmi helyek listájára.
Az 1975-ben bezárt robbanószergyárat a Weyerhauser vásárolta meg; a vállalat fafeldolgozót nyitott volna, azonban később gyalogos- és környezetbarát technológiák alkalmazása mellett döntöttek. A cég a várossal és a környezetvédelmi hatósággal közösen 1991-ben kezdte meg az egykori üzem fertőtlenítését, melynek helyén később golfklub nyílt.
A város éghajlata mediterrán (a Köppen-skála szerint Csb).
| Hónap | Jan. | Feb. | Már. | Ápr. | Máj. | Jún. | Júl. | Aug. | Szep. | Okt. | Nov. | Dec. | Év |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rekord max. hőmérséklet (°C) | 19,4 | 20,6 | 27,2 | 32,2 | 33,3 | 38,3 | 37,2 | 37,2 | 36,1 | 29,4 | 21,7 | 19,4 | 38,3 |
| Átlagos max. hőmérséklet (°C) | 8,3 | 10,6 | 12,8 | 16,1 | 19,4 | 22,2 | 25,6 | 25,6 | 22,8 | 16,7 | 11,1 | 7,8 | 16,6 |
| Átlagos min. hőmérséklet (°C) | 0,6 | 1,1 | 2,2 | 3,9 | 6,7 | 9,4 | 11,1 | 11,1 | 8,3 | 5,6 | 2,8 | 0,6 | 5,3 |
| Rekord min. hőmérséklet (°C) | −19,4 | −17,2 | −17,2 | −6,1 | −10,0 | 0,6 | 2,8 | 0,6 | −2,2 | −6,7 | −18,0 | −18,0 | −19,4 |
| Átl. csapadékmennyiség (mm) | 140 | 123 | 107 | 78 | 54 | 46 | 22 | 29 | 43 | 81 | 155 | 151 | 1029 |
| Forrás: The Weather Channel | |||||||||||||
| Népesség különböző években | |||
|---|---|---|---|
| Év | Népesség | Vált. (%) | |
| 1920 | 600 | ||
| 1960 | 354 | ||
| 1970 | 384 | 8,5% | |
| 1980 | 559 | 45,6% | |
| 1990 | 592 | 5,9% | |
| 2000 | 2 452 | 314,2% | |
| 2010 | 8 199 | 234,4% | |
| 2019 (becsült) | 9 516 | ||
| Népszámlálási adatok 2015-ös becslés | |||
A 2010-es népszámláláskor a városnak 8199 lakója, 3023 háztartása és 2185 családja volt. A népsűrűség 544,1 fő/km2. A lakóegységek száma 3241, sűrűségük 215,1 db/km2. A lakosok 68,7%-a fehér, 8,1%-a afroamerikai, 0,5%-a indián, 10,2%-a ázsiai, 1,1%-a a Csendes-óceáni szigetekről származik, 2,6%-a egyéb, 8,9%-a pedig kettő vagy több etnikumú. A spanyol vagy latino származásúak aránya 9,7% ( )
A háztartások 47,6%-ában élt 18 évnél fiatalabb. 58% házas, 11,6% egyedülálló nő, 2,7% egyedülálló férfi, 27,7% pedig nem család. 24% egyedül élt; 6,9%-uk 65 éves vagy idősebb. Egy háztartásban átlagosan 2,71 személy élt; a családok átlagmérete 3,27 fő.
A medián életkor 32 év volt. A város lakóinak 33,4%-a 18 évesnél fiatalabb, 5,2% 18 és 24 év közötti, 37,1%-uk 25 és 44 év közötti, 17,2%-uk 45 és 64 év közötti, 7,1%-uk pedig 65 éves vagy idősebb. A lakosok 47,2%-a férfi, 52,8%-a pedig nő.