| Gemeente in België | |||
|---|---|---|---|
| Geografie | |||
| Gewest | |||
| Provincie | |||
| Arrondissement | Borgworm | ||
| Oppervlakte – Onbebouwd – Woongebied – Andere |
14,73 km² (2023) 82,71% 8,15% 9,14% | ||
| Coördinaten | 50° 43' NB, 5° 2' OL | ||
| Bevolking (bron: Statbel) | |||
| Inwoners – Mannen – Vrouwen – Bevolkingsdichtheid |
3.419 (01/01/2026) 49,22% 50,78% 232,11 inw./km² | ||
| Leeftijdsopbouw – 0-17 jaar – 18-64 jaar – 65 jaar en ouder |
(01/01/2026) 19,83% 59,40% 20,77% | ||
| Politiek en bestuur | |||
| Burgemeester | Yves Kinnard (4827) | ||
| Bestuur | 4827 | ||
| Zetels 4827 MR PouR l'AveniR En Avant |
13 8 3 2 | ||
| Economie | |||
| Gemiddeld inkomen | 24.975 euro/inw. (2023) | ||
| Werkloosheidsgraad | 7,32% (jan. 2019) | ||
| Overige informatie | |||
| Postcode 4287 4287 4287 |
Deelgemeente Lijsem Pellen Raatshoven | ||
| Zonenummer | 019 | ||
| NIS-code | 64047 | ||
| Politiezone | Hesbaye-Ouest | ||
| Hulpverleningszone | Hesbaye | ||
| Website | lincent | ||
| Detailkaart | |||
| ligging binnen het arrondissement Borgworm in de provincie Luik | |||
| |||
Lijsem (Frans: Lincent, Waals: Lîssin) is een plaats en gemeente in het arrondissement Borgworm in de Belgische provincie Luik. De gemeente telt ruim 3000 inwoners.
In 1139 werd de plaats vermeld als Linseym en Lynsem. In 1216 verschijnt in de bronnen de spelling Linsheim.
De gemeente bevindt zich in het uiterste noordwesten van Luik en grenst in het westen aan Waals-Brabant en in het noorden en oosten aan Vlaams-Brabant.
| # | Naam | Opp. (km²) | Inwoners (2020) | Inwoners per km² | NIS-code |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Lijsem (Lincent) | 7,41 | 1.742 | 235 | 64047A |
| 2 | Pellen (Pellaines) | 2,67 | 475 | 178 | 64047B |
| 3 | Raatshoven (Racour) | 4,65 | 1.158 | 249 | 64047C |
| Aangrenzende gemeenten | ||||
|---|---|---|---|---|
| Hélécine (W.-Br.) | Landen (Vl.-Br.) | |||
| Orp-Jauche (W.-Br.) | Hannuit | |||
De plaats had ook een station Lincent aan spoorlijn 147.
Lincent ligt aan de Baclaine, een zijriviertje van de Kleine Gete. De hoogte aan de kerk is 96 meter.

Alle historische gegevens hebben betrekking op de huidige gemeente, inclusief deelgemeenten, zoals ontstaan na de fusie van 1 januari 1977.

| Inwoners van jaar tot jaar op 1 januari 1992 tot heden | ||
|---|---|---|
| jaar | Aantal | Evolutie: 1992=index 100 |
| 1992 | 2.713 | 100,0 |
| 1993 | 2.750 | 101,4 |
| 1994 | 2.744 | 101,1 |
| 1995 | 2.765 | 101,9 |
| 1996 | 2.760 | 101,7 |
| 1997 | 2.763 | 101,8 |
| 1998 | 2.804 | 103,4 |
| 1999 | 2.798 | 103,1 |
| 2000 | 2.806 | 103,4 |
| 2001 | 2.848 | 105,0 |
| 2002 | 2.876 | 106,0 |
| 2003 | 2.879 | 106,1 |
| 2004 | 2.942 | 108,4 |
| 2005 | 2.963 | 109,2 |
| 2006 | 2.998 | 110,5 |
| 2007 | 3.055 | 112,6 |
| 2008 | 3.042 | 112,1 |
| 2009 | 3.101 | 114,3 |
| 2010 | 3.144 | 115,9 |
| 2011 | 3.207 | 118,2 |
| 2012 | 3.200 | 118,0 |
| 2013 | 3.260 | 120,2 |
| 2014 | 3.275 | 120,7 |
| 2015 | 3.268 | 120,5 |
| 2016 | 3.281 | 120,9 |
| 2017 | 3.292 | 121,3 |
| 2018 | 3.292 | 121,3 |
| 2019 | 3.311 | 122,0 |
| 2020 | 3.280 | 120,9 |
| 2021 | 3.318 | 122,3 |
| 2022 | 3.309 | 122,0 |
| 2023 | 3.351 | 123,5 |
| 2024 | 3.375 | 124,4 |
| 2025 | 3.375 | 124,4 |
| 2026 | 3.419 | 126,0 |
| Partij | 10-10-1976 | 10-10-1982 | 9-10-1988 | 9-10-1994 | 8-10-2000 | 8-10-2006 | 14-10-2012 | 14-10-2018 | 13-10-2024 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Stemmen / Zetels | % | 11 | % | 11 | % | 11 | % | 11 | % | 11 | % | 11 | % | 13 | % | 13 | % | 13 |
| 4287E | - | - | - | - | - | - | - | - | 54,49E | 8 | ||||||||
| PS1 / MAYEUR2 / LRPS3 / 4287E | 43,861 | 5 | 49,891 | 5 | 58,781 | 8 | 56,451 | 7 | 49,91 | 6 | 42,741 | 5 | 42,672 | 6 | 38,893 | 5 | ||
| PSC1 / ACA / ICB / UNIONC / MR-cdH-EcoloD / 4287E | 29,241 | 3 | 50,11A | 6 | 30,05A | 3 | 37,94B | 4 | 46,53C | 5 | 32,43C | 4 | 47,86D | 7 | 61,11D | 8 | ||
| PRL1 / ACA / PRLU2 / ICB / UNIONC / MR-IC3 / MR-cdH-EcoloD/ MR PouR L aveniR4 | 26,91 | 3 | 11,172 | 0 | 24,833 | 2 | 24,434 | 3 | ||||||||||
| ECOLO1 / MR-cdH-EcoloD | - | - | - | 5,61 | 0 | 3,571 | 0 | - | - | |||||||||
| En Avant | - | - | - | - | - | - | - | - | 21,08 | 2 | ||||||||
| Democratie-L | - | - | - | - | - | - | 7,15 | 0 | - | - | ||||||||
| LLA | - | - | - | - | - | - | 2,32 | 0 | - | - | ||||||||
| Totaal stemmen | 1951 | 1912 | 2027 | 2026 | 2054 | 2180 | 2297 | 2409 | 2404 | |||||||||
| Opkomst % | 97,26 | 95,97 | 95,53 | 96,59 | 94,49 | 94,62 | 92,35 | |||||||||||
| Blanco en ongeldig % | 1,49 | 3,14 | 2,81 | 4 | 4,58 | 3,94 | 4,40 | 4,36 | 4,12 | |||||||||