| Gemeente in België | |||
|---|---|---|---|
| Geografie | |||
| Gewest | |||
| Provincie | |||
| Arrondissement | Luik | ||
| Oppervlakte – Onbebouwd – Woongebied – Andere |
34,13 km² (2023) 70,97% 13,42% 15,61% | ||
| Coördinaten | 50° 32' NB, 5° 34' OL | ||
| Bevolking (bron: Statbel) | |||
| Inwoners – Mannen – Vrouwen – Bevolkingsdichtheid |
12.779 (01/01/2026) 48,24% 51,76% 374,42 inw./km² | ||
| Leeftijdsopbouw – 0-17 jaar – 18-64 jaar – 65 jaar en ouder |
(01/01/2026) 16,74% 57,26% 26,00% | ||
| Politiek en bestuur | |||
| Burgemeester | Laura Iker (MR) | ||
| Bestuur | MR, PS | ||
| Zetels MR PS Agora Ecolo |
23 10 5 5 3 | ||
| Economie | |||
| Gemiddeld inkomen | 27.309 euro/inw. (2023) | ||
| Werkloosheidsgraad | 9,36% (jan. 2019) | ||
| Overige informatie | |||
| Postcode 4130 4130 |
Deelgemeente Esneux Tilff | ||
| Zonenummer | 04 | ||
| NIS-code | 62032 | ||
| Politiezone | Secova | ||
| Hulpverleningszone | IILE-SRI | ||
| Website | www | ||
| Detailkaart | |||
| ligging binnen het arrondissement Luik in de provincie Luik | |||
| |||
Esneux (Waals: Esneu) is een plaats en gemeente aan de Ourthe in de provincie Luik, België. De gemeente telt ruim 12.000 inwoners. De Ourthe stroomt door de gemeente.

Tot de opheffing van het hertogdom Limburg hoorde Esneux tot de Limburgse hoogbank Sprimont. Net als de rest van het hertogdom werd Esneux bij de annexatie van de Zuidelijke Nederlanden door de Franse Republiek in 1795 opgenomen in het toen gevormde departement Ourthe.
Bij de overstromingen van juli 2021 behoorde Esneux tot de tien meest getroffen gemeenten.
| # | Naam | Opp. (km²) | Inwoners (2025) | Inwoners per km² | NIS-code |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Esneux | 25,74 | 7.143 | 277 | 62032A |
| 2 | Tilff | 8,39 | 5.649 | 674 | 62032B |
Esneux ligt aan de Ourthe en wel daar waar deze rivier sterk meandert zodat de kern aan beide zijden door de Ourthe wordt begrensd. Diverse grotten en rotspartijen zijn vlak bij het centrum te vinden. De hoogte aan de kerk bedraagt 129 meter.

Alle historische gegevens hebben betrekking op de huidige gemeente, inclusief deelgemeenten, zoals ontstaan na de fusie van 1 januari 1977.

| Inwoners van jaar tot jaar op 1 januari 1992 tot heden | ||
|---|---|---|
| jaar | Aantal | Evolutie: 1992=index 100 |
| 1992 | 12.772 | 100,0 |
| 1993 | 12.886 | 100,9 |
| 1994 | 12.959 | 101,5 |
| 1995 | 12.995 | 101,7 |
| 1996 | 13.061 | 102,3 |
| 1997 | 13.137 | 102,9 |
| 1998 | 13.160 | 103,0 |
| 1999 | 13.161 | 103,0 |
| 2000 | 13.178 | 103,2 |
| 2001 | 13.151 | 103,0 |
| 2002 | 13.131 | 102,8 |
| 2003 | 13.255 | 103,8 |
| 2004 | 13.184 | 103,2 |
| 2005 | 13.167 | 103,1 |
| 2006 | 13.072 | 102,3 |
| 2007 | 13.073 | 102,4 |
| 2008 | 13.061 | 102,3 |
| 2009 | 13.114 | 102,7 |
| 2010 | 13.188 | 103,3 |
| 2011 | 13.158 | 103,0 |
| 2012 | 13.228 | 103,6 |
| 2013 | 13.237 | 103,6 |
| 2014 | 13.120 | 102,7 |
| 2015 | 13.094 | 102,5 |
| 2016 | 13.037 | 102,1 |
| 2017 | 12.986 | 101,7 |
| 2018 | 12.889 | 100,9 |
| 2019 | 12.917 | 101,1 |
| 2020 | 13.015 | 101,9 |
| 2021 | 13.018 | 101,9 |
| 2022 | 12.865 | 100,7 |
| 2023 | 12.800 | 100,2 |
| 2024 | 12.827 | 100,4 |
| 2025 | 12.794 | 100,2 |
| 2026 | 12.779 | 100,1 |
| Partij | 10-10-1976 | 10-10-1982 | 9-10-1988 | 9-10-1994 | 8-10-2000 | 8-10-2006 | 14-10-2012 | 14-10-2018 | 13-10-2024 | |||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Stemmen / Zetels | % | 21 | % | 21 | % | 21 | % | 23 | % | 23 | % | 23 | % | 23 | % | 23 | % | 23 |
| PS | 46,16 | 11 | 30,16 | 7 | 27,03 | 6 | 25,14 | 7 | 26,91 | 7 | 25,52 | 6 | 29,39 | 7 | 20,58 | 5 | 23,48 | 5 |
| ECETA / PSC1/cdH2/Agora3 | 41,93A | 10 | 43,69A | 10 | 21,441 | 5 | 23,711 | 6 | 21,391 | 5 | 26,242 | 6 | 24,072 | 5 | 18,623 | 5 | 22,593 | 5 |
| ECETA / PRL1 / PRL-MCC2 / MR3 | 23,511 | 5 | 23,391 | 6 | 30,822 | 8 | 30,333 | 8 | 31,143 | 8 | 30,043 | 8 | 40,383 | 10 | ||||
| ECOLO | - | 12,91 | 2 | 13,16 | 2 | 12,76 | 3 | 15,49 | 3 | 14,1 | 3 | 15,39 | 3 | 21,31 | 5 | 13,55 | 3 | |
| PCB1/PC2 | 7,221 | 0 | - | 1,182 | 0 | - | - | - | - | - | - | |||||||
| UDRT | - | 1,91 | 0 | - | - | - | - | - | - | - | ||||||||
| ECET | 41,93 | 10 | - | - | - | - | - | - | - | - | ||||||||
| AET | 4,69 | 0 | - | - | - | - | - | - | - | - | ||||||||
| VA | - | 11,33 | 2 | - | - | - | - | - | - | - | ||||||||
| RC | - | - | 13,68 | 3 | 9,27 | 1 | - | - | - | - | - | |||||||
| RET | - | - | - | 5,73 | 0 | - | - | - | - | - | ||||||||
| C.S. | - | - | - | - | 5,4 | 0 | - | - | - | - | ||||||||
| FNationale | - | - | - | - | - | 3,81 | 0 | - | - | - | ||||||||
| DéFI | - | - | - | - | - | - | - | 5,48 | 0 | - | ||||||||
| PP | - | - | - | - | - | - | - | 3,96 | 0 | - | ||||||||
| Totaal stemmen | 7894 | 8373 | 8467 | 8476 | 8629 | 9042 | 8873 | 8881 | 8749 | |||||||||
| Opkomst % | 90,55 | 88,4 | 86,54 | 89,58 | 85,56 | 87,14 | 86,34 | |||||||||||
| Blanco en ongeldig % | 3,12 | 4,56 | 3,97 | 4,83 | 4,9 | 3,13 | 4,76 | 4,70 | 4,83 | |||||||||