| Gemeente in België | |||
|---|---|---|---|
| Geografie | |||
| Gewest | |||
| Provincie | |||
| Arrondissement | Luik | ||
| Oppervlakte – Onbebouwd – Woongebied – Andere |
36,09 km² (2023) 60,55% 15,21% 24,24% | ||
| Coördinaten | 50° 43' NB, 5° 39' OL | ||
| Bevolking (bron: Statbel) | |||
| Inwoners – Mannen – Vrouwen – Bevolkingsdichtheid |
26.036 (01/01/2026) 48,45% 51,55% 721,42 inw./km² | ||
| Leeftijdsopbouw – 0-17 jaar – 18-64 jaar – 65 jaar en ouder |
(01/01/2026) 19,50% 58,02% 22,48% | ||
| Politiek en bestuur | |||
| Burgemeester | Serge Fillot (PS) | ||
| Bestuur | PS, Les Engagés | ||
| Zetels PS Les Engagés MR PTB |
29 12 7 7 3 | ||
| Economie | |||
| Gemiddeld inkomen | 21.814 euro/inw. (2023) | ||
| Werkloosheidsgraad | 12,73% (jan. 2019) | ||
| Overige informatie | |||
| Postcode 4680 4680 4681 4682 4682 4683 4684 |
Deelgemeente Oupeye Hermée Hermalle-sous-Argenteau Heure-le-Romain Houtain-Saint-Siméon Vivegnis Haccourt | ||
| Zonenummer | 04 | ||
| NIS-code | 62079 | ||
| Politiezone | Basse-Meuse | ||
| Hulpverleningszone | IILE-SRI | ||
| Website | www | ||
| Detailkaart | |||
| ligging binnen het arrondissement Luik in de provincie Luik | |||
| |||
Oupeye (Waals: Oûpêye) is een plaats en gemeente in de Belgische provincie Luik. De gemeente telt ruim 25.000 inwoners.
In 1176 werd de plaats vermeld als Upeye. Het achtervoegsel -eye is een verbastering van -acas, dat eigendom van betekent. Het voorvoegsel is een verbastering van de eigennaam Ulpius, een gallo-romeins edele.
| # | Naam | Opp. (km²) | Inwoners (2025) | Inwoners per km² | NIS-code |
|---|---|---|---|---|---|
| 1 | Oupeye | 3,42 | 6.590 | 1.928 | 62079A |
| 2 | Haccourt | 7,08 | 3.864 | 546 | 62079B |
| 3 | Hermalle-sous-Argenteau | 5,01 | 2.823 | 564 | 62079C |
| 4 | Vivegnis | 4,67 | 4.388 | 940 | 62079D |
| 5 | Hermée | 5,40 | 3.935 | 728 | 62079E |
| 6 | Houtain-Saint-Siméon | 3,93 | 1.936 | 493 | 62079F |
| 7 | Heure-le-Romain | 6,59 | 2.304 | 350 | 62079G |
Oupeye ligt aan de noordrand van de Luikse agglomeratie, in het Maasdal ten westen van het Albertkanaal, op een hoogte van ongeveer 100 meter.

Alle historische gegevens hebben betrekking op de huidige gemeente, inclusief deelgemeenten, zoals ontstaan na de fusie van 1 januari 1977.

| Inwoners van jaar tot jaar op 1 januari 1992 tot heden | ||
|---|---|---|
| jaar | Aantal | Evolutie: 1992=index 100 |
| 1992 | 23.359 | 100,0 |
| 1993 | 23.473 | 100,5 |
| 1994 | 23.507 | 100,6 |
| 1995 | 23.616 | 101,1 |
| 1996 | 23.671 | 101,3 |
| 1997 | 23.694 | 101,4 |
| 1998 | 23.677 | 101,4 |
| 1999 | 23.726 | 101,6 |
| 2000 | 23.720 | 101,5 |
| 2001 | 23.580 | 100,9 |
| 2002 | 23.584 | 101,0 |
| 2003 | 23.591 | 101,0 |
| 2004 | 23.581 | 101,0 |
| 2005 | 23.660 | 101,3 |
| 2006 | 23.581 | 101,0 |
| 2007 | 23.633 | 101,2 |
| 2008 | 23.661 | 101,3 |
| 2009 | 23.627 | 101,1 |
| 2010 | 23.869 | 102,2 |
| 2011 | 24.154 | 103,4 |
| 2012 | 24.302 | 104,0 |
| 2013 | 24.422 | 104,6 |
| 2014 | 24.552 | 105,1 |
| 2015 | 24.659 | 105,6 |
| 2016 | 24.772 | 106,0 |
| 2017 | 25.055 | 107,3 |
| 2018 | 25.297 | 108,3 |
| 2019 | 25.446 | 108,9 |
| 2020 | 25.444 | 108,9 |
| 2021 | 25.376 | 108,6 |
| 2022 | 25.571 | 109,5 |
| 2023 | 25.690 | 110,0 |
| 2024 | 25.743 | 110,2 |
| 2025 | 25.846 | 110,6 |
| 2026 | 26.036 | 111,5 |
| Partij | 10-10-1976 | 10-10-1982 | 9-10-1988 | 9-10-1994 | 8-10-2000 | 8-10-2006 | 14-10-2012 | 14-10-2018 | 13-10-2024 | ||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Stemmen / Zetels | % | 25 | % | 27 | % | 27 | % | 27 | % | 27 | % | 27 | % | 27 | % | 29 | % | 29 | |
| PS | 43,84 | 13 | 50,7 | 15 | 53,22 | 16 | 24,93 | 8 | 29,42 | 9 | 38,06 | 12 | 44,89 | 13 | 41,41 | 14 | 35,75 | 12 | |
| PSC1 / ACOA / cdH2 / Les Engagés3 | 33,861 | 9 | 36,97A | 11 | 24,121 | 7 | 28,591 | 9 | 33,041 | 10 | 33,562 | 10 | 23,542 | 6 | 18,872 | 5 | 24,493 | 7 | |
| PRL1 / ACOA / PRL-MCC2 / MR3 / Engagés PourB | 12,171 | 2 | 13,831 | 3 | 13,751 | 4 | 16,952 | 4 | 14,213 | 4 | 21,113 | 6 | 18,98B | 6 | 23,003 | 7 | |||
| ECOLO1 / Engagés PourB/ Ecolo+2 | - | 7,321 | 1 | 7,731 | 1 | 6,551 | 1 | 9,331 | 2 | 7,911 | 1 | 10,451 | 2 | 4,722 | 0 | ||||
| PP | - | - | - | - | - | - | - | 6,43 | 1 | - | |||||||||
| PTB | - | - | - | 0,71 | 0 | - | - | - | 14,31 | 3 | 12,04 | 3 | |||||||
| AS | - | - | - | 15,53 | 4 | 9,14 | 2 | - | - | - | - | ||||||||
| AGIR | - | - | - | 5,72 | 1 | - | - | - | - | - | |||||||||
| RW | 6,8 | 1 | 5,0 | 0 | 1,1 | 0 | - | - | - | - | - | - | |||||||
| Anderen(*) | 3,33 | 0 | - | - | 4,23 | 0 | 2,12 | 0 | 6,26 | 0 | - | - | - | ||||||
| Totaal stemmen | 12977 | 14712 | 15125 | 15006 | 15631 | 16089 | 15775 | 16380 | 15874 | ||||||||||
| Opkomst % | 94,81 | 90,94 | 90,75 | 91,62 | 85,55 | 85,69 | 82,23 | ||||||||||||
| Blanco en ongeldig % | 2,26 | 4,66 | 5,37 | 4,77 | 6,17 | 5,99 | 7,43 | 7,22 | 6,94 | ||||||||||
(*) 1976: PCB (3,33%) / 1994: DEMAIN (3,92%), DLP (0,31%) / 2000: VVIVANT (2,12%) / 2006: IC (4,54%), VIVANT (1,72%)
De zetels van de bestuursmeerderheid worden vet aangegeven. De grootste partij is in kleur.