Sievi

Tämä artikkeli käsittelee kuntaa. Sieviä etu- ja sukunimenä käsitellään artikkelin Sievä yhteydessä.
Sievi

vaakuna

sijainti

Sievin kirjasto-musiikkiopistotalo
Sievin kirjasto-musiikkiopistotalo
Sijainti 63°54′25″N, 024°31′00″E
Maakunta Pohjois-Pohjanmaan maakunta
Seutukunta Ylivieskan seutukunta
Kuntanumero 746
Hallinnollinen keskus Sievin kirkonkylä
Perustettu 1867
Kuntaliitokset Osa Reisjärvestä (1921)
Kokonaispinta-ala 799,89 km²
143:nneksi suurin 2025 
– maa 786,39 km²
– sisävesi 13,50 km²
Väkiluku 4 585
174:nneksi suurin 31.12.2025 
– väestötiheys 5,83 as./km² (31.12.2025)
Ikäjakauma 2023 
– 0–14-v. 22,8 %
– 15–64-v. 56,7 %
– yli 64-v. 20,5 %
Äidinkieli 2025 
– suomenkielisiä 94,1 %
– ruotsinkielisiä 0,2 %
– muut 5,6 %
Kunnallisvero 9,6 %
53:nneksi suurin 2026 
Kunnanjohtaja Antti-Jussi Vahteala
Kunnanvaltuusto 21 paikkaa
  2025–2029
 • Kesk.
 • PS
 • Kok.
 • Vas.
 • SDP

14
4
1
1
1
www.sievi.fi

Sievi on Suomen kunta, joka sijaitsee Pohjois-Pohjanmaan maakunnan lounaisosassa Keski-Pohjanmaan maakunnan rajalla, Oulun Eteläisessä. Kunnassa asuu 4 585 ihmistä ja sen pinta-ala on 799,89 km², josta 13,50 km² on vesistöjä. Väestötiheys on 5,83 asukasta/km². Sievin naapurikunnat ovat Haapajärvi, Kalajoki, Kannus, Lestijärvi, Nivala, Reisjärvi, Toholampi ja Ylivieska.

Sievi on tunnettu alhaisesta työttömyysasteesta. Kuntalehden vuoden 2015 tilastoihin perustuvan selvityksen mukaan Sievi on Suomen toiseksi teollistunein kunta Pyhännän jälkeen: 45,6 prosenttia sieviläisistä saa elantonsa teollisuudesta. Suomen Keksijäin Keskusliitto Keke valitsi Sievin vuonna 1998 Suomen luovimmaksi kunnaksilähde?.

Historia

Sievin alueelta on löydetty kivikautisia asuinpaikkoja muun muassa Korhosen, Vahtolan, Ojalan ja Huhtalan seudulta. Rautakaudelta on löydetty muun muassa pronssisolki. Alue asutettiin vakinaisesti 1500-luvulla. Aluksi asutus keskittyi nykyisen Asemakylän ja Vanhankirkon tuntumaan, mutta levisi 1600- ja 1700-luvulla pitkin jokivartta itään.

Kirkollisesti seutu kuului Kalajokeen. Sievin kappeliseurakunta perustettiin 1645, mutta ensimmäinen kirkko valmistui vasta 1654. Kolme ensimmäistä kirkkoa sijaitsivat Vanhallakirkolla, mutta neljäs kirkko rakennettiin Haikolan Pekanmäelle 1862. Vuonna 1862 Sievi erosi Kalajoesta itsenäiseksi Evijärvi-nimiseksi seurakunnaksi. Nimi Sievi otettiin käyttöön vasta myöhemmin.

Seinäjoen–Oulun radan valmistuminen 1886 vilkastutti huomattavasti Sievin elämää. Asemakylä ja Kukon kylä kehittyivät vireiksi puutavaran lastaus- ja sahakeskuksiksi. Vuonna 1920 kunnassa oli jo lähes 5 500 asukasta. Kunnan talouselämän nopea kehitys pysähtyi 1920-luvun alussa kahteen tulipaloon. Kukon kylän saha paloi 1929 ja 1937 puolestaan paloivat rautatieaseman ympärille nousseet varastorakennukset. Toisen maailmansodan jälkeen väestönkehitys kääntyi kuitenkin tappiolliseksi voimakkaan poismuuton vuoksi. Väestön väheneminen pysähtyi vasta 1980-luvun alussa. Vuonna 1985 kunnassa oli 4 601 asukasta. Vuonna 2011 asukkaita oli jo 5 292.

Maantiede

Luonto

Sievin luontoa Vääräjoen varrella.

Sievin maisemakuvaa hallitsevat Vääräjoen laakso ja sitä ympäröivät loivapiirteiset metsä ja suomaat.

Kallioperä on pääasiassa kiilleliusketta ja erilaisia dioriitteja. Yleisin maalaji on moreeni, joka on paikoin erittäin lohkareista. Sievissä on lukuisia harjualueita, mutta runsas soranotto on rikkonut pahasti kunnalle aikoinaan nimen antaneita sora- ja hiekkakankaita. Pinnanmuodoiltaan alue on varsin tasaista. Alavinta on kunnan luoteisosissa, missä maanpinta on 75–90 metrin korkeudella. Täältä maasto nousee verkalleen kohti kaakkoa saavuttaen 150 metrin tason. Korkein kohouma on Huuhankallio.

Sievin halki kaakosta luoteeseen virtaa Kalajoen läntinen sivuhaara Vääräjoki. Suuria järviä ei ole, mutta pikkujärviä ja lampia on useita. Näistä huomattavimpia ovat Iso-Juurikka ja Saarijärvi. Osa alueella sijainneista järvistä on kuivatettu kasvamaan alun perin luonnonheinää, kuten Jyrinkijärvi, Kortetjärvi, Sievinmäenjärvi ja suurin Evijärvi. Jyrinkijärvi ja Sievinmäenjärvi on tosin vesitetty uudelleen. Noin puolet kunnan pinta-alasta on suota. Pääosa soista on mäntyä kasvavia rämeitä, joista suurin osa on ojitettu metsänkasvun edistämiseksi. Pesännevan alue on muodostettu soidensuojelualueiksi.

Aluerakenne

Kylät

Taajamat

Vuoden 2017 lopussa Sievissä oli 5 035 asukasta, joista 2 458 asui taajamissa, 2 536 haja-asutusalueilla ja 41:n asuinpaikat eivät olleet tiedossa. Sievin taajama-aste on 49,2 %. Sievin taajamaväestö jakautuu kolmen eri taajaman kesken:

#TaajamaVäkiluku
(31.12.2017)
1Sievin kirkonkylä1 806
2Jyrinki330
3Järvikylä322

Kunnan keskustaajama on lihavoitu. Vuonna 2016 määritellyistä taajamista Korhoskylä lakkasi olemasta taajama vuoden 2017 taajamarajauksessa.

Väestö

Väestönkehitys

Seuraavassa kuvaajassa on esitetty kunnan väestönkehitys viiden vuoden välein vuodesta 1980 lähtien. Käytetty aluejako on 1.1.2017 tilanteen mukainen.

Sievin väestönkehitys 1980–2020
Vuosi Asukkaita
1980
  
4 420
1985
  
4 630
1990
  
4 710
1995
  
4 842
2000
  
5 151
2005
  
5 192
2010
  
5 310
2015
  
5 124
2020
  
4 897
Lähde: Tilastokeskus.

Talous ja elinkeinot

Sievin työpaikkarakenne, Tilastokeskus (2022)

  Alkutuotanto (12,0 %)
  Jalostus (54,4 %)
  Palvelusektori (32,7 %)
  Muut sektorit (0,9 %)

Talousalueena Sievi kuuluu Ylivieskan seutukuntaan, jonka alueellinen bruttokansantuote oli 38 106 euroa asukasta kohden vuonna 2022. Alueellinen BKT on maan keskiarvoa pienempi ja seutukuntien keskinäisessä vertailussa 38. suurin.

Sievissä oli vuonna 2022 yhteensä 2 132 työpaikkaa ja kunnassa asui 1 792 työllistä työssäkäyvää. Asuinkunnassaan työssäkäyvien osuus työllisistä on 62,2 prosenttia. Sievin työpaikkojen suhde on jalostusvaltainen. Palvelujen osuus työpaikoista on 32,7 prosenttia, jalostuksen 54,4 prosenttia ja alkutuotannon 12,0 prosenttia.

Sievin työpaikkaomavaraisuus on 119,0 prosenttia. Työikäisten työllisyysaste oli 76,7 prosenttia vuonna 2022 ja työttömien osuus työvoimasta 8,1 prosenttia. Taloudellisen huoltosuhteen mittarilla Sievissä on 164,2 työvoiman ulkopuolella olevaa ja työtöntä sataa työllistä kohden.

Yritykset

Suurimpia sieviläisiä yrityksiä:

  • Sievin Jalkine on vuonna 1951 perustettu työ- ja turvajalkineita valmistava yritys, joka työllistää yli 600 työntekijää.
  • Ojala Group (perustettu 1963) on mekaniikan, kokoonpanojen sekä järjestelmäkokonaisuuksien sopimusvalmistaja.
  • Teho-Filter on 1963 perustettu suodatinvalmistaja.
  • Sorvi-Pojat on erikoistunut puun sorvaukseen rakennus- ja huonekaluteollisuudelle ja on perustettu vuonna 1970.
  • Scanfil on Sievi Capitalin omistama tietoliikenne- ja elektroniikkateollisuuden sopimusvalmistaja, joka työllistää Sievissä noin 200 työntekijää. Yritys on perustettu 1976.
  • Celermec on perustettu 1997 ja valmistaa alihankintana ohutlevymekaniikkaa- ja koneistusta. Yritys työllistää 60 työntekijää.
  • Sievissä perustettu Sievitalo valmistaa muuttovalmiita taloja ja talopaketteja.

Palvelut ja koulutus

Keskusta

Sievin keskustassa on kirjasto, kirpputori, POP-pankki, säästöpankki, kunnantalo, K-Market, kukkakauppa sekä asiamiesposti, S-market, kenkäkauppa, verhoomo, pari kampaamoa ja Pizzeria Ronai, Linlyn Thairuoka ja grilli.

Koulut

Sievissä on tällä hetkellä kolme kyläkoulua ja kirkonkylän keskuskoulu. Sievissä on myös suljettu kyläkouluja, alun perin kouluja on ollut yhteensä kuusitoista. Lisäksi Sievissä toimii sadan oppilaan lukio.

Toiminnassa olevat koulut: lähde?

  • Jyringin Koulu
  • Kiiskilän koulu
  • Korhosen (Asemakylän) koulu
  • Lauri Haikolan (Kirkonkylän koulu) koulu
  • Jussinpekan koulu (yläaste)

Suljetut koulut:

  • Järvikylän koulu
  • Leppälä koulu
  • Kukonkylän koulu
  • Vanhankirkon koulu
  • Jokikylän koulu
  • Kallion koulu
  • koivuojan koulu
  • Karjulan koulu
  • Ahonpää koulu
  • Kangasoja koulu
  • Saukon koulu
  • Huhtalan koulu

Kulttuuri

Sievin pitäjäruoaksi nimettiin 1980-luvulla mutti.

Tapahtumat

Sievissä on järjestetty useita suuria kristillisiä kesätapahtumia. Vanhoillislestadiolaisten suviseurat on järjestetty Sievissä vuosina 1976 ja 2008. Herännäisten herättäjäjuhlat on järjestetty Sievissä kolme kertaa: 1912, 1973 sekä 2002.

Matkailu

Sievin kirkko

Sievissä toimii Maansydänjärven matkailualue sekä Urjanlinnan tanssipaviljonki ravintoloineen. Urjanlinnaan mahtuu lähes 2 000 ihmistä. Maansydänjärven matkailualue ja Urjanlinna sijaitsevat metsän keskellä, Sievin keskustasta noin 30 kilometriä Reisjärven suuntaan.

Uskonto

Vuoden 2018 aluejaon mukaan Sievissä on seuraavat Suomen evankelis-luterilaisen kirkon seurakunnat:

Lestadiolainen herätysliike saavutti Sievin vuonna 1868 ja vuosisadan vaihteeseen (1899) mennessä lestadiolaisiin arvioitiin kuuluvan noin 100 jäsentä, mikä oli noin 2,2 prosenttia kunnan väestöstä. Nykyisin Sievi kuuluu vanhoillislestadiolaisen haaran yhtenäiseen kannatusalueeseen, jonka piirissä toimivat Asemanseudun rauhanyhdistys, Kiiskilän rauhanyhdistys sekä Sievin rauhanyhdistys.

Itsenäisenä helluntaiseurakuntana Sievissä toimii Sievin helluntaiseurakunta.

Suomen ortodoksisen kirkon seurakunnista Sievin alueella toimii Kuopion ortodoksinen seurakunta.

Liikunta ja urheilu

Järjestäytynyt urheilutoiminta alkoi Sievissä 1900-luvun alussa. Ensimmäiset urheiluseurat olivat vuonna 1904 perustettu Sievin Lyly sekä vuonna 1915 perustettu Sievin Kiri. Lisäksi Sievissä toimi 1910-luvulle mennessä myös Kiiskinkylän Urheilseura. Sievi kuului vuodesta 1913 lähtien SVUL:n Kokkolan piirikuntaan.

Nykyisin Sievissä toimii neljä urheiluseuraa. Yleisseurana toimii vuonna 1945 perustettu Sievin Sisu. Tämän lisäksi Sievissä toimivat Pohjanmaan Puntti-Paronit, Sievin Kennelkerho sekä Team Skiers.

FC YPA:n futsal-joukkue Sievi Futsal ja tämä seuraaja Sievi FS pelasi miesten pääsarjatasolla Futsal-liigassa 2009–2021. Joukkue pelasi kotiottelunsa Sievin monitoimihallissa.

Kirjallisuutta

Katso myös

Lähteet

  1. 1 2 Pinta-alat kunnittain (Excel) 1.1.2025 1.1.2025. Maanmittauslaitos. Viitattu 30.3.2025.
  2. 1 2 Väkiluvun kasvu hidastui vuonna 2025 1.4.2025. Tilastokeskus. Viitattu 6.4.2026.
  3. ↑ Väestö iän (1-v.) ja sukupuolen mukaan alueittain, 1972–2023 31.12.2023. Tilastokeskus. Viitattu 1.4.2025.
  4. ↑ Kuntien ja seurakuntien tuloveroprosentit vuonna 2026 18.11.2025. Verohallinto. Viitattu 9.4.2026.
  5. ↑ Kuntavaalit 2025, Sievi Oikeusministeriö. Viitattu 30.7.2025.
  6. ↑ Kuntalehti selvitti: Mitkä kunnat ovat vain yhden työnantajan ja toimialan varassa? Kuntalehti. 26.1.2018. Viitattu 20.6.2018.
  7. 1 2 3 Kalevi Rikkinen ym.: Finlandia, Otavan iso maammekirja 8. Helsinki: Otava, 1986. ISBN 951-1-09142-5
  8. ↑ http://www.kirjastovirma.fi/sievi/historiaa/elinkeinot (Arkistoitu – Internet Archive)
  9. ↑ Taajama-aste alueittain 31.12.2017 28.9.2017. Tilastokeskus. Arkistoitu 16.7.2019. Viitattu 6.12.2018.
  10. ↑ Taajama- ja haja-asutusalueväestö iän ja sukupuolen mukaan kunnittain 31.12.2017 28.9.2017. Tilastokeskus. Arkistoitu 14.7.2019. Viitattu 6.12.2018.
  11. ↑ Väestö kielen mukaan sekä ulkomaan kansalaisten määrä ja maa-pinta-ala alueittain 1980–2016 29.3.2017. Tilastokeskus. Arkistoitu 17.6.2018. Viitattu 11.1.2018.
  12. 1 2 3 Kuntien avainluvut 1987-2023 Tilastokeskus . Viitattu 15.12.2024.[vanhentunut linkki]
  13. ↑ Bruttokansantuote asukasta kohden alueittain, vuosittain, 2000-2022 Tilastokeskus. Viitattu 15.12.2024.[vanhentunut linkki]
  14. ↑ Sievin Jalkine tarvitsee kengäntekijöitä Yle Uutiset. 21.6.2011 (päivitetty 10.4.2012).
  15. ↑ http://www.ojalagroup.com/fi/yritys/ (Arkistoitu – Internet Archive)
  16. ↑ http://www.tehofilter.fi/fi/ (Arkistoitu – Internet Archive)
  17. ↑ http://www.sorvipojat.fi/fi/yritys (Arkistoitu – Internet Archive)
  18. ↑ http://www.scanfil.fi/fin
  19. ↑ http://www.celermec.fi/?sivu=yritysesittely
  20. ↑ Sievistä sommaan näkköön -kirjalähde tarkemmin?
  21. ↑ Kolmonen, Jaakko (toim.): Kotomaamme ruoka-aitta: Suomen, Karjalan ja Petsamon pitäjäruoat, s. 166. Helsinki: Patakolmonen, 1988. ISBN 951-96047-3-1
  22. ↑ Saarna-arkisto Suomen rauhanyhdistysten keskusyhdistys ry. Arkistoitu 28.6.2022. Viitattu 27.6.2022.
  23. ↑ Akimo, Minna: Su­vi­seu­rat nou­se­vat Sie­vis­sä va­paa­eh­tois­ten voimin Kaleva. 24.5.2008. Viitattu 27.6.2022.
  24. ↑ Vuodet -1893 Herättäjäjuhlat. Arkistoitu 20.1.2022. Viitattu 19.12.2021.
  25. ↑ Yhteystiedot - Suomen evankelis-luterilainen kirkko evl.fi. Arkistoitu 23.8.2018. Viitattu 23.8.2018.
  26. ↑ Seppo Lohi: Pohjolan kristillisyys: Lestadiolaisuuden leviäminen Suomessa 1870–1899, s. 318. SRK, 1997. ISBN 951-8940-69-X
  27. ↑ Rauhanyhdistysten osoitteet Suomen rauhanyhdistysten keskusyhdistys. Viitattu 8.9.2026.
  28. ↑ Seurakunnat Suomen helluntaikirkko. Arkistoitu 6.9.2021. Viitattu 6.9.2021.
  29. ↑ Mihin seurakuntaan kuulun? Suomen ortodoksinen kirkko. Viitattu 13.3.2026.
  30. ↑ Halila, Aimo: Suomen miesvoimistelu- ja urheiluseurat vuoteen 1915. Suomen historiallinen seura, 1959. Teoksen verkkoversio Viitattu 31.8.2026.
  31. ↑ Halme, Juho: Suomen urheiluseurat: luettelo Suomessa toimivista voimistelu- ja urheiluseuroista. Urheilijain Kustannus, 1917. Teoksen verkkoversio.
  32. ↑ Seuratietokanta Jyväskylän ammattikorkeakoulu. Viitattu 2.9.2026.

Aiheesta muualla